Skip to main content
search

Spływ kajakowy Strzegomką to kolejny dowód na to, jak łatwo można znaleźć cichy i spokojny wypoczynek w pobliżu dużego miasta. Najciekawszy odcinek Strzegomki zaczyna się już zaledwie 30 min jazdy z Wrocławia i liczy 20 km. To idealna trasa na jeden dzień. Jak zaplanować kajaki na Strzegomce? Czym charakteryzuje się te szlak? Czy na kajakarzy czekają trudności? Zapraszam do przewodnika kajakowego po rzece Strzegomka.

Spis treści

Rzeka Strzegomka ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Strzegomka liczy niespełna 80 km długości i jest lewym dopływem Bystrzycy, do której wpada na wysokości miejscowości Samotwór . Strzegomka ma swoje źródła na zboczy góry Łysica w Górach Wałbrzyskich, na wysokości ok. 600 m n.p.m.

W całości płynie przez województwo dolnośląskie mijając m.in. Strzegom, Dobromierz i Pełcznicę.

Strzegomka jest dość urozmaiconą rzeką, która płynie nie tylko przez łąki i pola, ale także na sporym odcinku pokonuje lasy znajdujące się daleko od osad ludzkich. W znaczącej mierze taki jest właśnie odcinek, który chcę zaproponować w tym poradniku.

Rzeka Strzegomka ≋ kajakiem po Strzegomce ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Najciekawszą trasą na jednodniowy spływ kajakowy rzeką Strzegomką jest trasa Stróża – Samotwór. Odcinek liczy 20 km i na spokojnie można go pokonać w 6 godzin. Trasa została wytyczona i oznaczona w latach ubiegłych przez Fundację „Dynamika”. Spływ ułatwiają oznaczenia oraz tablice, które można znaleźć w wielu miejscach na trasie.

Rzeka Strzegomka ≋ spływ kajakowy odcinkiem Stróża – Samotwór ≋ trasa i relacja

Spływ Strzegomką rozpocząłem w miejscowości Stróża. Nie najgorsze miejsce do wodowania można znaleźć przy moście zaznaczonym na mapie poniżej. W okolicy można też bez kłopotu zostawić samochód.

Spływ Strzegomką postanowiłem odbyć w packrafcie Yapok 01. Wiedziałem, że jest to rzeka, w korycie której można natrafić na przeszkody, więc postawiłem na Yapoka, którego waga to niecałe 4 kg. Na tym odcinku w przynajmniej kilku miejscach Strzegomkę charakteryzuje dość wartki nurt. Chciałem więc spływać w jednostce zwrotnej, a packraft gwarantuje doskonałą zwrotność.

Szlak kajakowy Strzegomki pomiędzy Stróżą a Samotworem jest szczególnie atrakcyjny pomiędzy Kątami Wrocławskimi a Stoszycami. Ten fragment wiedzie przez piękny, gęsty las. Koryto rzeki odsłania ziemiste skarpy a w wielu miejscach zarośnięte jest bujną roślinnością.

Atrakcją, której podczas spływu Strzegomką lepiej nie przegapić jest pomnik Bismarcka, który znajduje się dosłownie w środku lasu. To 18-metrowy monument, który początkowo upamiętniał zakup wsi przez Teresę von Zedlitz. Następnie wykorzystano go jako pomnik upamiętniający wojnę pomiędzy Austrią a Prusami w 1866 roku, którą wygrał Bismarck. Stąd też dzisiejsza nazwa pomnika.

By do niego dotrzeć należy wysiąść na lewy brzeg przy moście na wysokości wsi Piotrowice, dojść do pierwszego rozwidlenia i przejść ok. 150-200 metrów, aż po prawej stronie uda się dostrzec fundament potężnego pomnika.

Spływ Strzegomką można dogodnie zakończyć na moście w Samotworze, gdzie na kajakarzy czeka inna, istotna atrakcja szlaku kajakowego – wiekowy dąb „Andrzej”. Dąb ma 22 m wysokości i aż 6 m obwodu.

Spływ kajakiem rzeką Strzegomka ≋ odcinek Stróża – Samotwór

20
kilometry świetnej trasy kajakowej
6
powolnego spływu
3
spotkane sarny

Mapa: rzeka Strzegomka. Spływ kajakowy odcinkiem Stróża – Samotwór ⇒

Spływ kajakowy rzeką Strzegomka ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Strzegomka?

Kajaki na Strzegomce na odcinku Stróża – Samotwór są trasą dla średniozaawansowanych.

Na tym odcinku Strzegomki można napotkać przeszkody w postaci powalonych drzew oraz mielizn, których pokonanie wymaga sprawności. Na szlaku konieczna jest też przenoska. Na wysokości Kątów Wrocławskich należy przenieść kajak kilkadziesiąt metrów, żeby ominąć jaz.

Planując spływ warto także wziąć pod uwagę, że poziom wody na Strzegomce może być nierówny. Są miejsca bardzo płytkie, gdzie woda sięgać będzie do kostek, ale są również miejsca głębokie, gdzie dorosły człowiek zanurzy się aż po klatkę piersiową. Proszę nie dać się zwieść Strzegomce i długim, płytkim odcinkom, bo w niektórych miejscach głębokość jest dużo większa.

Pokonanie odcinka wymaga też podstawowych umiejętności poruszania się kajakiem. Nurt Strzegomki w niektórych miejscach przyspiesza i żeby sprawnie pokonywać niewielkie przeszkody znajdujące się na trasie warto znać wiedzieć jak się kajakiem „skręca”, bądź wytraca prędkość.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Strzegomka ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Strzegomkę?

Strzegomką spływałem packraftem Yapok 01 od Yapokraft i był to dobry wybór na rzekę o takim profilu oraz trudnościach. Jeśli nie korzystacie z własnego sprzętu możecie wypożyczyć kajak w jednej z wypożyczalni, która organizuje spływy Strzegomką na tym odcinku. Podrzucam adresy:

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*