Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy Strzegomką to kolejny dowód na to, jak łatwo można znaleźć cichy i spokojny wypoczynek w pobliżu dużego miasta. Najciekawszy odcinek Strzegomki zaczyna się już zaledwie 30 min jazdy z Wrocławia i liczy 20 km. To idealna trasa na jeden dzień. Jak zaplanować kajaki na Strzegomce? Czym charakteryzuje się te szlak? Czy na kajakarzy czekają trudności? Zapraszam do przewodnika kajakowego po rzece Strzegomka.

Spis treści

Rzeka Strzegomka ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Strzegomka liczy niespełna 80 km długości i jest lewym dopływem Bystrzycy, do której wpada na wysokości miejscowości Samotwór . Strzegomka ma swoje źródła na zboczu góry Łysica w Górach Wałbrzyskich, na wysokości ok. 600 m n.p.m.

W całości płynie przez województwo dolnośląskie mijając m.in. Strzegom, Dobromierz i Pełcznicę.

Strzegomka jest dość urozmaiconą rzeką, która płynie nie tylko przez łąki i pola, ale także na sporym odcinku pokonuje lasy znajdujące się daleko od osad ludzkich. W znaczącej mierze taki jest właśnie odcinek, który proponuję w dalszej części tekstu.

Rzeka Strzegomka ≋ kajakiem po Strzegomce ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Najciekawszą trasą na jednodniowy spływ kajakowy rzeką Strzegomką jest trasa Stróża – Samotwór. Odcinek liczy 20 km i na spokojnie można go pokonać w 6 godzin. Trasa została wytyczona i oznaczona w latach ubiegłych przez Fundację „Dynamika”. Spływ ułatwiają oznaczenia oraz tablice, które można znaleźć w wielu miejscach na trasie.

Rzeka Strzegomka ≋ spływ kajakowy odcinkiem Stróża – Samotwór ≋ trasa i relacja

Spływ Strzegomką rozpocząłem w miejscowości Stróża. Nie najgorsze miejsce do wodowania można znaleźć przy moście zaznaczonym na mapie poniżej. W okolicy można też bez kłopotu zostawić samochód.

Spływ Strzegomką postanowiłem odbyć w packrafcie Yapok 01. Wiedziałem, że jest to rzeka, w korycie której można natrafić na przeszkody, więc postawiłem na Yapoka, którego waga to niecałe 4 kg. Na tym odcinku w przynajmniej kilku miejscach Strzegomkę charakteryzuje dość wartki nurt. Chciałem więc spływać w jednostce zwrotnej, a packraft gwarantuje doskonałą zwrotność.

Szlak kajakowy Strzegomki pomiędzy Stróżą a Samotworem jest szczególnie atrakcyjny pomiędzy Kątami Wrocławskimi a Stoszycami. Ten fragment wiedzie przez piękny, gęsty las. Koryto rzeki odsłania ziemiste skarpy. W wielu miejscach zarośnięte jest bujną roślinnością.

Atrakcją, której podczas spływu Strzegomką lepiej nie przegapić jest pomnik Bismarcka, który znajduje się dosłownie w środku lasu. To 18-metrowy monument, który początkowo upamiętniał zakup wsi przez Teresę von Zedlitz. Następnie wykorzystano go jako pomnik upamiętniający wojnę pomiędzy Austrią a Prusami w 1866 roku, którą wygrał Bismarck. Stąd też dzisiejsza nazwa pomnika.

By do niego dotrzeć należy wysiąść na lewy brzeg przy moście na wysokości wsi Piotrowice, dojść do pierwszego rozwidlenia i przejść ok. 150-200 metrów, aż po prawej stronie uda się dostrzec fundament potężnego pomnika.

Spływ Strzegomką można dogodnie zakończyć na moście w Samotworze, gdzie na kajakarzy czeka inna, istotna atrakcja szlaku kajakowego – wiekowy dąb „Andrzej”. Dąb ma 22 m wysokości i aż 6 m obwodu.

Spływ kajakiem rzeką Strzegomka ≋ odcinek Stróża – Samotwór

20
kilometry świetnej trasy kajakowej
6
powolnego spływu
3
spotkane sarny

Mapa: rzeka Strzegomka. Spływ kajakowy odcinkiem Stróża – Samotwór ⇒

Spływ kajakowy rzeką Strzegomka ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Strzegomka?

Szlak kajakowy na Strzegomce na odcinku Stróża – Samotwór jest trasą dla średniozaawansowanych.

Na tym odcinku Strzegomki można napotkać przeszkody w postaci powalonych drzew oraz mielizn, których pokonanie wymaga sprawności. Na szlaku konieczna jest też przenoska. Na wysokości Kątów Wrocławskich należy przenieść kajak kilkadziesiąt metrów, żeby ominąć jaz.

Planując spływ warto także wziąć pod uwagę, że poziom wody na Strzegomce może być nierówny. Są miejsca bardzo płytkie, gdzie woda sięgać będzie do kostek, ale są również miejsca głębokie, gdzie dorosły człowiek zanurzy się aż po klatkę piersiową. Proszę nie dać się zwieść Strzegomce i długim, płytkim odcinkom, bo w niektórych miejscach głębokość jest dużo większa.

Pokonanie odcinka wymaga też podstawowych umiejętności poruszania się kajakiem. Nurt Strzegomki w niektórych miejscach przyspiesza i żeby sprawnie pokonywać niewielkie przeszkody znajdujące się na trasie warto znać wiedzieć jak się kajakiem „skręca”, bądź wytraca prędkość.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Strzegomka ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Strzegomkę?

Strzegomką spływałem packraftem Yapok 01 od Yapokraft i był to dobry wybór na rzekę o takim profilu oraz trudnościach. Jeśli nie korzystacie z własnego sprzętu możecie wypożyczyć kajak w jednej z wypożyczalni, która organizuje spływy Strzegomką na tym odcinku. Podrzucam adresy:

strzegomka i bystrzyca projekt dolny slask

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
15 listopada 2022

Esencja kajakowej przygody. Niepodrabialny spływ Łupawą

Odlot, kosmos, rewelacja. Spływ odcinkiem Kozin – Łupawa na rzece Łupawa ciężko jest określić inaczej. Ta ekscytująca „jednodniówka” przeprowadzi Was przez różne, niesamowite oblicza świata wody i nie jeden raz…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
14 listopada 2022

Słupia osłupia. Leśne ablucje w sercu Parku Krajobrazowego

Szmer liści najlepiej brzmi w towarzystwie szumiącego nurtu. Słupia, objęta ochroną w ramach jedynego na Pomorzu parku krajobrazowego typu dolinnego, znakomicie łączy światy roślin i wody. W czasie jednodniowego spływu…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
12 listopada 2022

Pięć rzek i trzy jeziora. Magiczna, wodna arteria Kaszub

Spływ z Kornego do Loryńca to jedyna w Polsce okazja, by na odcinku 17 kilometrów dać się ponieść wodom aż pięciu rzek. Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebiocha i Wda prowadzą przez…
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
29 sierpnia 2022

Nysa Kłodzka i Przełom Bardzki. Spływ kajakowy najciekawszym odcinkiem rzeki

Wspaniały przełom rzeki na Dolnym Śląsku.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
27 sierpnia 2022

Rzeka Bóbr. Spływ jednodniowym odcinkiem

I to jest Bóbr!
50 rzekNa bieżącoPodlasie
6 czerwca 2022

Największe ptasie królestwo jest na Podlasiu ≋ Spływ Biebrzą

Spływ przez największy w Polsce park narodowy.
50 rzekLubuskieNa bieżąco
30 maja 2022

Piękna trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Pliszką

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
narew splyw kajakowy widok z kajaka50 rzekNa bieżącoPodlasie
24 maja 2022

Zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek ≋ Spływ Narwią

Jedyna z prawdziwego zdarzenia rzeka anastomozująca w Polsce!
50 rzekLubuskieNa bieżąco
23 maja 2022

Jednodniowa trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Obrą

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
21 kwietnia 2022

Przez mroczne, baśniowe lasy i rozległe jezioro ≋ Spływ Korytnicą

Piękna, odludna rzeka w sercu Pomorza Zachodniego.
brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
16 kwietnia 2022

Piękna i wymagająca ≋ Spływ Brzeźnicką Węgorzą

Najbardziej uciążliwy spływ do tej pory!
drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
15 kwietnia 2022

Kolorowy las, powalone pnie i tysiące grzybów ≋ Spływ Drawą

12 km przygody i podziwiania dzikiej przyrody.
kajaki krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
8 kwietnia 2022

Królowa mazurskich rzek ≋ Spływ Krutynią

Spływ jedną z najpopularniejszych rzek Polski niemalże w samotności.
wieprz rzeka przewodnik okładka dwa zdjęcia i napisu50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 marca 2022

Pełna paleta rzecznych krajobrazów ≋ Spływ Wieprzem

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 marca 2022

Trzy oblicza najdłuższej rzeki Warmii i Mazur ≋ Spływ Łyną

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 marca 2022

Sielskie meandry i smak „Piekiełka” ≋ Spływ Welem

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
dwa zdjęcia ze spływu wierzycą oraz tytuł przewodnika najpiękniejsza rzeka kociewia50 rzekKociewieNa bieżąco
14 marca 2022

Najpiękniejsza rzeka Kociewia ≋ Spływ Wierzycą

Oto i ona! Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
rzeka wieprza okładka wpisu50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
12 marca 2022

W towarzystwie starych dębów, buczyny, jeżogłówek i łososi ≋ Spływ Wieprzą

Prosty, łatwy i przyjemny.
50 rzekKociewieNa bieżąco
8 marca 2022

Skarpy z borami sosnowymi i rezerwat „Krzywe Koło” ≋ Spływ Wdą

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekMazuryNa bieżąco
7 marca 2022

Spokój kanału i siła wielkiego jeziora ≋ Kanał Elbląski

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.

Miejsce na Twój komentarz

*