Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy na Wierzycy na długo zapadnie mi w pamięć. Aktywność, której nie można przeoczyć podczas pobytu na Kociewiu. Na północy Polski roi się od ciekawych rzek, ale Wierzyca ma pierwiastek osobliwości, który odróżnia ją od innych. Łączy zabytkowe miasta Kociewia i ma przyrodniczy fenomen, dla którego warto spędzić tu w kajaku choć jeden dzień. Zapraszam do przewodnika kajakowego po rzece Wierzyca – najpiękniejszej rzece na Kociewiu.

spływ kajakowy wel 50rzek

Spis treści

Rzeka Wierzyca ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Na wstępie, klasycznie, kilka słów o charakterystyce rzeki. Długość Wierzycy to ok. 150 km. Nie jest to więc rzeka przesadnie długa, ale nie należy też do tych najmniejszych. Wierzyca swój początek bierze w Jeziorze Piotrowskim na Pojezierzu Kaszubskim. Na przeważającej długości biegu płynie przez region Kociewie, gdzie jest raczej spokojną rzeką o maksymalnie kilkunastometrowej szerokości. Na Wierzycy znajduje się kilkanaście elektrowni wodnych, które mogą być gratką dla miłośników budowli hydrotechnicznych. Albo dodatkowym utrudnieniem dla kajakarzy nie przepadającymi za sztucznymi przeszkodami.

kajakarz przeplywa pod wielkim powalonym drzewem na rzece wierzycaMimo licznych elektrowni wodnych na Wierzycy można znaleźć nawet kilkunastokilometrowe odcinki, na których nie ma żadnych sztucznych przeszkód i nie ma potrzeby przenoszenia kajaka.

Jak prezentuje się dolina Wierzycy na całej swej rozciągłości? Rzeka prowadzi przede wszystkim przez lasy, łąki oraz pola. Widok powalonych, leżących w korycie drzew nie jest niczym szczególnym.  Zdecydowana większość jest jednak opływalna i konieczność wysiadania z kajaka, aby pokonać przeszkodę, to rzadkość.

żółty packraft na przystani kajakowej wierzyca słoneczny dzień

Szlak kajakowy rzeki Wierzyca ma świetną, nowiutką infrastrukturę. Na całej długości szlaku kajakowego, z Kościerzyny do Gniewu, powstało 16 nowych obiektów: stanic, przenosek, przystani kajakowych. Stanice i przystanie zostały rozlokowane w takich odległościach, żeby co kilka godzin można się było zatrzymać w dogodnym miejscu. Bardzo trafiona inwestycja, która ułatwia wielu kajakarzom spływy po Wierzycy.

Starogard Gdański

Wierzyca jest szlakiem łączącym wyjątkowe, zabytkowe miasta Kociewia. W biegu Wierzycy znajduje się również stolica regionu Kociewie, czyli Starogard Gdański.

szlak rzeki wierzyca starogard gdanski rynek i ratusz

Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast Pomorza. Do największych atrakcji miasta należą warowny kompleks, którego budowę rozpoczęto już w XIV wieku, rynek i zabytkowe kamienice oraz gotycki kościół farny pw. św. Mateusza również pamiętający XIV wiek.

Starogard Gdański to świetne miejsce na koniec, albo początek spływu kajakowego Wierzycą.

Rzeka Wierzyca ≋ kajakiem po Wierzycy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Szlak kajakowy Wierzycy można podzielić na różne odcinki, które będą wyróżniać się poziomem trudności, długością i różniącymi się walorami krajobrazowymi. Szukając najciekawszego odcinka jednodniowego do spływu Wierzycą rozważałem kilka wariantów:

  • Maliki Dolne – Czysta Woda 16 km
  • Grodzisko Owidz – Klonówka – 17 km
  • Klonówka – Pelplin – 18 km
  • Elektrownia Stocki Młyn – Gniew – 20 km

Wybrałem ostatecznie odcinek Wierzycy z Klonówki do Pelplina. Można go zacząć z nowego, wygodnego pomostu i zakończyć w przystani Pelplinie albo przed jazem, w miejscu przenoski. Trasa zapowiadała się bardzo ciekawie: liczne meandry, zmiana kierunku biegu rzeki, odcinki przez lasy i pola, brak zabudowań i przenosek na trasie – to mnie ostatecznie zachęciło do tego wyboru.

spływ kajakowy wierzyca

Rzeka Wierzyca ≋ spływ kajakowy odcinkiem Klonówka – Pelplin ≋ trasa i relacja

Na Wierzycę wybrałem się z razem Piotrkiem Horzelą – moim wieloletnim kumplem i specjalistą od lasu, którego pewnie część z Was doskonale zna ze świetnych filmów edukacyjnych. Spływ rozpoczęliśmy w Klonówce. Wystartowaliśmy z nowej przystani powstałej w ramach ostatnich inwestycji w infrastrukturę kajakową w województwie pomorskim. Bardzo wygodne miejsca na start spływu. Polecam.

widok z kajaka splyw kajakowy wierzyca omija potężne drzewaJuż na samym początku dostaliśmy od Wierzycy to, co najlepsze. Wysokie i stare drzewa rzucające cień na koryto rzeki, gęsto zarośnięte bujną roślinnością brzegi i charakterystyczne dla całego odcinka wierzby. Na pierwszych kilometrach pojawiły się też pierwsze niewielkie przeszkody w postaci powalonych drzew i zagradzające światło koryta gałęzie, które trzeba albo sprytnie ominąć, albo sforsować. Nie był to jednak żaden „hardkor”, choć wyobrażam sobie, że pokonanie niektórych „zwałek” tradycyjnym kajakiem może kosztować trochę wysiłku.

kajaki wierzyca spływNa pierwszych kilometrach trasy Wierzyca prowadzi pod. Na pierwszych kilometrach trasy czeka też jedyny kontakt z cywilizacją na całej trasie z Klonówki do Pelplina. Przepływa się pod wiaduktem ruchliwej drogi A1. W tym miejscu rzeka wygina się w łuk i zmienia kierunek płynięcia z północno wschodniego na południowy. Od tego momentu, aż do samego Pelplina jest się cały czas na odludziu.

meandry rzeki wierzyca zdjecie z powietrza kajaki

widok przez gałęzie drzew na nurt rzeki wierzyca słoneczny dzień

Mniej więcej w 1/3 trasy dopłynęliśmy do przystani w Rajkowskim Młynie. Najwygodniejsze miejsce na postój na trasie. Jest tu wygodny pomost oraz zadaszone wiaty. Na odcinku z Klonówki do Pelplina jest też sporo dzikich, dogodnych miejsc do wyjścia na brzeg. Zrobienie sobie przerwy i wyjście na brzeg nie sprawia kłopotu.

rajkowski młyn tablica informacyjna z siecią szlaków pomorskie szlaki kajakoweW środkowej części odcinka zobaczyliśmy najwięcej starych wierzb, często „umoczonych” w nurcie Wierzycy. Stare Wierzby to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu tego odcinka. Widok wielkich drzew sterczących przy samym brzegu albo rozpukniętych i zalegających w korycie Wierzycy napawa zdumieniem i niejednokrotnie wprawia w zachwyt. Osobliwy klimat odcinek z Klonówki do Pelplina Wierzyca zawdzięcza głównie starym, olbrzymim wierzbom.

W dalszym biegu rzeki jest kilka charakterystycznych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Na pewno nie do przeoczenia jest wysokie urwisko ze zwisającymi jak frędzle długimi korzeniami. Całkiem spektakularny widok i jednocześnie możliwość podejrzenia systemu korzeniowego potężnych drzew.

bartek szaro w packrafcie na rzece wierzyca pod skarpaAtrakcją odcinka jest też Diabelski Kamień. To zalegający w nurcie Wierzycy głaz narzutowy o obwodzie 8 m. Można go dostrzec w lewej stronie koryta na ostatnim odcinku do Pelplina. Według podań to kamień, który zgubił diabeł kroczący do Pelplina, by zburzyć wznoszony przez Cystersów klasztor. Ale czy tak było naprawdę? Czort go tam wie.

Na ostatnich kilometrach spływu, przed Pelplinem, Wierzyca silnie meandruje, koryto jest gęsto wypełnione zielenią. Nic nie wskazuje, że już zaraz koniec, ale jednak. Po chwili kończymy spływ w miejscu przenoski przed jazem w Pelplinie. Jest to wygodnie miejsce na zakończenie spływu. Dostępne również samochodem.

szlak kajakowy wierzycaOdcinek Wierzycy pomiędzy Klonówką a Pelplinem okazał się znakomitym wyborem i świetnym doświadczeniem. Polecam zdecydowanie – jeden z najbardziej oryginalnych odcinków jakim spływałem do tej pory w ramach projektu #50rzek.

Pelplin

Na trasie spływu Wierzycą znajduje się również Pelplin, którego początki są związane z osadnictwem Cystersów.

szlak kajakowy rzeki wierzyca pelplin klasztor wnetrze

Najważniejszym zabytkiem Pelplina jest zespół pocystersko-katedralny, który każdego roku ściąga tłumy turystów. W Pelplinie można zobaczyć także Biblie Gutenberga, czyli pierwszą wydaną w Europie drukowaną książkę.

pelplin klasztor pocysterski

Pelplin słynie także z świetnych miejsc spacerowych nad Wierzycą. Podobnie jak Starogard Gdański jest świetnym miejscem na początek i zakończenie spływu Wierzycą. Warto zajrzeć także na Górę Jana Pawła II – najlepszy punkt widokowy na Pelplin i tę część doliny Wierzycy.

Spływ kajakiem rzeką Wierzyca ≋ odcinek Klonówka – Pelplin

18
kilometry świetnej trasy kajakowej
6
powolnego spływu
80
pięknych, starych wierzb na trasie

Mapa: rzeka Wierzyca. Spływ kajakowy odcinkiem Klonówka – Pelplin ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wierzyca ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wierzycą?

Spływ kajakowy Wierzycą na odcinku Klonówka – Pelplin na pewno nie należy do trudnych. Dystans 18 km jest łatwy do pokonania w jeden dzień i na spokojnie, bez pośpiechu, trasę można przepłynąć w 6 godzin. Tyle warto zarezerwować na niespieszny spływ Wierzycą na tym odcinku.

Odcinek jest wolny od sztucznych przeszkód. Nie ma więc konieczności wysiadania z kajaka, by omijać jazy, progi czy elektrownie. Na trasie spływu w Wierzycy leży wiele powalonych drzew, czasem o imponujących rozmiarach, ale zdecydowana większość jest opływalna. Tylko dwa razy musieliśmy wysiadać z packraftów, by pokonać przeszkody, ale żadne z tych miejsc nie było specjalnie uciążliwe.

Nurt Wierzycy między Klonówką a Pelplinem jest spokojny i pozbawiony bystrz. Spływ nie powinien przysporzyć kłopotów początkującym kajakarzom. Czy na tę trasę Wierzycy można się wybrać z dziećmi? Tak i taką ekipę też spotkaliśmy podczas naszego spływu.

Gniew

Wierzyca uchodzi do Wisły malowniczo położonym mieście Gniew, w którym znajduje się znany zamek krzyżacki z XIII wieku.

wierzyca splyw kajakowy miasto gniew atrakcje

Gniew jest bardzo urokliwym miastem, którego najbardziej malowniczą część stanowi Stare Miasto z oryginalnym, zachowanym układem przestrzennym. W Gniewie można zobaczyć kamienice zbudowane nawet jeszcze w XV wieku i przejść się kameralnymi uliczkami oplatającymi rynek z gotyckim ratuszem. To również świetne miejsce na zakończenie spływu Wierzycą.

wierzyca szlak kajakowy gniew miasto rynek zachod slonca

Pobyt w Gniewie można przedłużyć odwiedzając kościół pw. św. Mikołaja albo Pałac Marysieńki z końca XVII wieku, który dla swojej ukochanej wzniósł Jan III Sobieski.

Kajaki Wierzyca ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wierzycę?

Razem z Piotrkiem Horzelą zdecydowaliśmy się spływać Wierzycą na moich packraftach (skorzystaliśmy z modeli Compact i Amundsen II firmy PinPack), ale jeśli chcecie wypożyczyć kajak nie będziecie mieli z tym większych problemów. W rejonie Wierzycy działa kilka wypożyczalni kajakowych o przystępnych cenach. W poszukiwaniu kajaka na Wierzycę polecam sprawdzić wypożyczalnie:

  • Kajakodajnia – Wierzyca
  • Kajakiem przez Bory
  • Kajaki Hekko

Dzięki serdeczne za przeczytanie relacji i powodzenia na spływie! Jeśli mogę jeszcze jakoś inaczej pomóc – piszcie w komentarzach.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

spływ kajakowy wel 50rzek


Partnerem spływu po Wierzycy była Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*