Skip to main content
search
0
Niemcy uchodzą za dość drogi kraj do podróżowania. Czy jednak rzeczywiście wyjazd do naszego zachodniego sąsiada musi wiązać się ze znaczącym obciążeniem portfela? Okazuje się, że niekoniecznie . Dziś parę słów o tym, jak budżetowo wybrać się do Niemiec.

Spędziłem ostatnio tydzień w Saksonii. Jednym z celów mojego wyjazdu było sprawdzenie w jakiej kwocie można zamknąć budżet takiego wyjazdu nie rezygnując zbytnio z najciekawszych atrakcji i miejsc. W zeszłym roku odwiedziłem Dolną Saksonię, więc miałem już pewien ogląd na wydatki związane z podróżowaniem po Niemczech, ale w czasie tamtego wyjazdu nie byłem na tym aż tak bardzo skupiony. Teraz postanowiłem położyć na to większy nacisk i zaplanowałem wyjazd tak, żeby był jak najbardziej ekonomiczny.

Spis treści

Niemcy tanio, czyli za ile?

Ale nie tani za wszelką cenę. Nie była to podróż z namiotem, nie było zupek chińskich, ani noclegów w wieloosobowych pokojach hostelowych (o dziwno, w Niemczech jest ich dość mało). Pojechałem z rodziną i chciałem po prostu zobaczyć najciekawsze miejsca związane z tematami mojej podróży ( o nich za chwilę) robiąc to oszczędnie. W poradniku znajdziecie sposoby na to jak pojechać do Niemiec tanio i nie stracić nic z jakości podróży. Na końcu poradnika znajdziecie małe finansowe podsumowanie mojego wyjazdu.

Startujemy.

Wybierz region, który nie jest daleko

Saksonia jest doskonałym przykładem na to, że podróż do Niemiec nie musi być droga. Bliskość regionu powoduje, że nie będziecie musieli liczyć się z dużymi kosztami transportu. Rekomenduję wybranie się do Saksonii samochodem. Autostrady są darmowe, łączą większość najważniejszych miejsc a odległości do pokonania nie są duże. Odpada też konieczność szukania lotów. W przypadku Niemiec nie wszędzie można polecieć tanio. Saksonia jest tuż za rogiem i podróż do regionu samochodem nie przysporzy dużych kosztów.

Samochód, jako środek transportu

W przypadku rodziny to opcja, która sprawdziła się doskonale pod względem ekonomicznym, ale także logistycznym. Tak jak wspominałem, odległości do pokonania nie są duże (żeby dotrzeć do jednego z najpiękniejszych miast nie tylko Saksonii, ale i całych Niemczech wystarczy tylko przekroczyć Nysę Łużycką!). Bak na prawie cały wyjazd można zatankować jeszcze w Polsce unikając wyższych cen paliwa w Niemczech. Które swoją drogą nie są aż tak porażające, gdyby ktoś się nad tym zastanawiał.

Na myśl nasuwają się Wam pewnie koszty związane z parkowaniem samochodów w mieście, ale na to jest dobry sposób. Łączy się z następnym punktem z naszej listy.

Nocuj w apartamentach

Największym kosztem do przeskoczenia w podróżowaniu do Niemiec są noclegi. Należą chyba do jednych z najdroższych w Europie, ale to nie musi odstraszać. Podróżując po Saksonii, czy Dolnej Saksonii rok temu korzystałem z Airbnb. Pozwoliło mi to oszczędzić ok. 50% sumy, jaką wydałbym na hotele. To naprawdę sporo. Tyczy się to zeszłorocznego wyjazdu, kiedy byłem sam (wynajmowałem pokoje w mieszkaniach), jak i w tym roku (wynajmowałem całe apartamenty). Niemcy to jeden z krajów, w których AirBnB opłaca się najbardziej.

W tygodniu, poza sezonem można liczyć na nowoczesne mieszkania nawet w centrach miast. Może być nie tylko ekonomicznie, ale też wygodnie.

Dochodzi też kwestia darmowego parkowania samochodu. Bardzo często gospodarze oferują bezpłatne miejsca parkingowe (zbawienne w centrum), albo po prostu w okolicy nie ma już stref płatnego parkowania (dzielnice oddalone od centrum).

Opłata klimatyczna – ukryty koszt

Rezerwując noclegi przez AirBnB, FairBnB, czy inny tego rodzaju serwis pamiętajcie, żeby sprawdzić czy w cenę wliczona jest opłata klimatyczna. W niektórych miejscowościach gospodarze mogą jej nie wliczać do ceny. Tak było właśnie w moim przypadku kiedy rezerwowałem noclegi w Annaberg-Buchholz. Po przyjeździe musiałem zapłacić dodatkowo. Wysokość opłaty klimatycznej może być różna. Ja musiałem zapłacić 1.8 EUR za osobę za dzień pobytu. Warto więc upewnić się jak opłatę klimatyczną traktuje Wasz gospodarz żeby uniknąć dodatkowych kosztów… albo po prostu móc wybrać korzystniejszą ofertę.

Jak tanio i dobrze zjeść w Niemczech?

Nocowanie w apartamentach daje najczęściej jeszcze jedną wspaniałą możliwość oszczędzania – gotowanie samemu. Jeżeli zależy Wam na oszczędzaniu również na posiłkach szukajcie apartamentów z przyzwoitym aneksem kuchennym. W niemieckich sklepach (Aldo, Lidl, Netto) możecie znaleźć tanie produkty dobrej jakości lub gotowe dania i działać na własną rękę. W ten sposób spokojnie można nie wydawać więcej niż 1.5 EUR za posiłek/osobę.

To wersja bardzo oszczędna, ale mam też dobre informacje dla osób, którym zależy na degustowaniu niemieckiej kuchni. Saksonia ma kilka swoich specjałów i mimo tego, że są naprawdę rewelacyjne nie kosztują dużo. Mam tu na myśli przepyszne desery Quarkkeulchen, czyli placuszki z chudego sera i ziemniaków podawane z musem jabłkowym oraz Eierschecke – ciasto z serem z masą budyniową. Oba można zjeść już za kilka EUR nawet w najbardziej turystycznych miejscach.

Budżetowym turystom mogę polecić też lokalne z kuchnią turecką, chińską, czy hinduską, w których obiad można zjeść już za 4-5 EUR. I to całkiem porządny obiad. Lepiej chyba mimo wszystko próbować dań kuchni niemieckiej, bo te potrafią być niewiele droższe (7-9 EUR w menu dnia) a zawsze będzie to coś nowego. Saksońska kuchnia ma swoją specyfikę, szczególnie w bardziej górzystej części i warto po nią sięgnąć.

Pociągiem po Niemczech? Pamiętaj o tych ofertach

Niemcy mają wiele różnych ciekawych ofert, które pozwalają podróżować kolejami po obniżonych cenach. W przypadku podróży pomiędzy landami możecie liczyć na zakup biletów w promocyjnych cenach na pociągi ICE i IC. Oczywiście, takie bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem i tu sprawdza się popularna reguła – im wcześniej, tym większa szansa na kupno biletu po niższej cenie. Promocja nazywa się Super Sparpreis. Jeżeli chodzi o poruszanie się po jednym landzie (zostańmy przy naszej Saksonii) to warto wiedzieć o następujących ofertach:

Lander Ticket

Bilet dedykowany podróżowaniu pociągiem po wybranym regionie. W przypadku Saksonii nazywa się Sachsen-Ticket i kosztuje 25 EUR. Jakie są warunki korzystania? Dzięki Sachsen-Ticket można podróżować w granicach Saksonii dowolną ilość razy w ciągu jednego, wybranego dnia. Bilet jest ważny w dni robocze od godziny 9:00 do 3:00 w nocy następnej doby. W weekendy od północy do 3:00 następnej doby. Co więcej, bilet pozwala także na korzystanie z miejskiego transportu publicznego (np. metro, autobusy, tramwaje). Z jakich dokładnie przeczytacie tutaj. Co jeszcze więcej każda kolejna osoba, z którą podróżujecie może nabyć ten sam bilet odpowiednio taniej. Maksymalnie może to być 5 osób. W takiej opcji bilet kosztuje 53 EUR, czyli trochę więcej niż standardowa cena dla dwóch osób.

Jest to jedna z najlepszych ofert jaką niemiecka kolej przygotowała dla swoich pasażerów. Również dlatego, że dzieci do lat 14 mogą podróżować z posiadaczem biletu bezpłatnie!

Dworzec w Lipsku

Autobusem do i po Saksonii? Nie przegap tych połączeń

Turystom, którzy nie chcą podróżować do Niemiec czy Saksonii własnym samochodem polecam zawczasu kupić bilet na FlixBusa. Największy niemiecki autobusowy przewoźnik ma świetne połączenia pomiędzy Polską a Saksonią (ale też całymi Niemcami), do tego w bardzo konkurencyjnych cenach, więc jeśli życzycie sobie podróżować niedrogo i sprawnie zajrzyjcie z wyprzedzeniem na stronę FlixBusa. Ceny z dnia na dzień kształtują się tak:

Wrocław -> Drezno 40 zł

Wrocław -> Gorlitz 25 zł

Warszawa -> Drezno 100 zł

Katowice -> Chemnitz 100 zł

Z kilkutygodniowym wyprzedzeniem możecie znaleźć ceny nawet o 30% niższe.

Policz, czy multibilet się opłaca

Jeżeli planujecie intensywniejsze poznawanie jednego z saksońskich miast (a zdecydowanie się warto) polecam rozważyć zakup multibiletu. Najczęściej taki bilet ma formę karty i w jego cenie możecie odwiedzić kilkadziesiąt muzeów, korzystać z komunikacji miejskiej i wielu zniżek. Multibilet bardzo często się opłaca, ale może być też tak, że dana oferta nie będzie dokładnie odpowiadała Waszym potrzebom. Dlatego zanim zdecydujecie się na taki krok warto sprawdzić czy bilet obejmuje właśnie te atrakcje, z których zamierzacie korzystać. Z reguły multibilety, w zależności od wariantu, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu EUR, więc upewnienie się, że rzeczywiście jest on przydatny jest kluczowe dla oszczędnego zwiedzania miasta.

Dla przykładu:

Multibilety w Dreźnie

Dresden City Card

Kosztuje od 12 EUR do 33 EUR (1-3 dniowa). Uprawnia do korzystania z transportu publicznego i wielu zniżek.

Dresden Regio Card

Kosztuje od 20 do 65 EUR (1-3 dniowa). Uprawnia do korzystania z transportu publicznego w Dreźnie i okolicy. Otrzymujemy także zniżki na wiele usług i muzea.

Dresden Museum Card

Kosztuje 22 EUR. Pozwala na odwiedzenie 16 muzeów. Ważna przez dwa dni.

Bilety w Dreźnie można kupić w Dresden Information Visitors Center oraz Dresden Information in the Main Station.

Dresden Tour Card

Kosztuje 11 EUR i jest ważna dwa dni. Otrzymujemy miejski przewodnik, mapę oraz pakiet zniżek na usługi turystyczne, restauracje, wydarzenia itp.

Multibilety w Lipsku

Leipzig Card

Kosztuje 12.40 EUR do 46.40 EUR (1-3-dniowa, dla 1 os., lub rodziny i dzieci). Upoważnia do darmowego transportu miejskiego, darmowych wejść do wybranych muzeów lub zniżek na bilety itd.

Pozwól sobie odetchnąć – wybierz wiosnę, albo jesień

Kolejnym krokiem przybliży Was do tańszego odwiedzenia Niemiec będzie wybór odpowiedniego okresu podróży. Warto wybrać inny termin niż wysoki sezon (czyli czerwiec-końcówka sierpnia) nie tylko ze względu na to, że jest większa szansa, że jesienią czy wiosną wyjazd będzie tańszy, ale również dlatego, że w odwiedzanych miejscach poczujecie się swobodniej. Wrzesień, październik, a nawet listopad, maj, kwiecień a nawet marzec to świetne pory na wizytę w Saksonii. Uważam, że wyjazd w takim czasie pozwala lepiej wypocząć. I przy okazji zobaczyć odwiedzane miejsce w mniej oczywistej aurze, co często potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Nie wierzycie? Zobaczcie jak ciekawy może być wyjazd na Islandię zimą.

Dobra, panie, czyli ile za tę Saksonię?

Podsumowując, ile może kosztować tygodniowy wyjazd do Saksonii trzyosobowej rodziny? Podzielmy wydatki na 4 główne kategorie: wyżywienie, transport, zwiedzanie i noclegi. Mój wyjazd to oczywiście tylko przykład. Wasz wyjazd może być droższy, może być jeszcze tańszy, natomiast biorąc pod uwagę przeciętne ceny i wyobrażenia o wakacjach w Niemczech uważam, że jest to naprawdę niedużo jak za taki czas. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – wrażenia i najzwyklejszą satysfakcję. A każda wydana złotówka była warta doświadczeń z Saksonii.

Noclegi: 1500 zł

Wyżywienie: 300 zł

Transport: 350 zł (paliwo za podróżowanie po Saksonii)

Atrakcje: 400 zł

Łącznie: 2550 zł

Tyle na temat kosztów i sposobów na tanie podróżowanie po Niemczech. W następnej kolejności na blog wskoczą trzy teksty zasilone filmami opowiadające o tematach, które mogą być świetnymi motywami przewodnimi podróży po Saksonii. Będą to:

  1. Muzyka
  2. Dziedzictwo górnicze
  3. historyczne centra miast

Inspiracje nadchodzą!

Dołącz do dyskusji! 5 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*