Skip to main content
search
0

Przyszedł czas na skromny poradnik podróżowania po jednym z krajów Europy Zachodniej. Czy i tutaj można zaoszczędzić na tyle, aby podczas pobytu pić coś więcej niż tylko wodę z darmowych, miejskich poidełek i nie żywić się jedynie chlebem ze smalcem? Całą swoją uwagę skupiamy dzisiaj na mocno depresyjnej lecz w ogóle nie przygnębiającej Holandii. Prześledźmy jak tanio podróżować po kraju tulipanów i gdzie szukać oszczędności. Jak ktoś ma własne pomysły lub wie lepiej – zachęcamy do wspierania tekstu w komentarzach.

Walutą w Holandii jest oczywiście Euro. 1 Euro to 4.30 zł. 1 zł to 0.23 Euro

Spis treści

Jak tanio dotrzeć?

Kilka najprostszych sposobów.

Samolotem do Holandii:

Przodują oczywiście tanie linie (Ryanair, Wizzair), które z Gdańska, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy latają do Eindhoven. Bilety w jedną stronę w wyjątkowych ofertach można znaleźć już od 4(!) złotych (np. z Gdańska do Eindhoven 13.09.2012). Natomiast standardowa cena lotu zamyka się w 300zł, bez względu, z którego miasta lecimy. Często jednak można znaleźć  promocje gdzie spokojnie w 150zł da się zamknąć koszt lotów TAM i Z POWROTEM.

Chcąc od razu dostać się do Amsterdamu lotów szukać trzeba będzie u OLT EXPRESS. Z tym przewoźnikiem da się obrócić za 300zł w dwie strony. Do stolicy zabierają także m.in. PLL LOT i KLM ale wyjdzie to już trochę drożej.

Tanich lotów do Holandii w pierwszej kolejności należy szukać do Eindhoven, Amsterdam (Schiphol) w drugiej. Można więc za lot zapłacić 4zł, 50zł, 150zł czy 500zł – wszystko jak zwykle zależy od terminu i przewoźnika, ale jak widać możliwości są.

Pociągiem do Holandii:

Bezpośredni pociąg z Warszawy do Amsterdamu odjeżdża codziennie o godzinie 18:35 i jest na miejscu 0 9:59 dnia następnego – podróż trwa wiec około 15 godzin i 30 minut. W Polsce wsiądziemy do niego jeszcze w Kutnie, Koninie, Poznaniu i Rzepinie. Bilety są jednak dość drogie jeśli nie uda się kupić tych z puli promocyjnej, przeznaczonych na dni o mniejszym ruchu, które kosztują już od 29 Euro. Normalny bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 150 Euro(lecz ceny wahają się w zależności od terminów) i w tym wypadku podróż pociągiem nie jest ani trochę opłacalna. Jeśli jednak uda się ustrzelić bilecik za 29 Euro koszt podróży wydaje się całkiem sensowny. Połączenia kolejowe i ceny pociągu do Amsterdamu można sprawdzać tu: http://intercity.pl/pl/site/niezbednik-podroznego/wyszukiwarka-polaczen.html. Dziecko do lat 6 pojedzie za darmo.

Nieco szybciej dojedziemy wsiadając w pociąg o 6:55 lub 9:55 – kolejno w 12 lub w 13 godzin. Wybierając jeden z tych dwóch pociągów trzeba się liczyć z koniecznością dwóch przesiadek. Jednej w Berlinie i drugiej w Hilversum. Ponadto, jeszcze w Polsce, pociągi zatrzymują się w Kutnie, Koninie, Poznaniu, Zbąszynku, Świebodzinie i Rzepinie.

Busem do Holandii:

Połączeń autobusowych między Polską a Holandią, ze względu na dużą ilość Polaków pracujących w Niderlandach, jest bardzo wiele. W zależności skąd wyjeżdżamy i dokąd chcemy dojechać ceny będą różne, ale wahają się w kwotach od 230 do 300 zł za podróż w jedną stronę. Rezerwując nawet z dwumiesięcznym wyprzedzeniem cena nie będzie wiele niższa. Trochę taniej wyjdzie jeśli od razu kupimy bilet w obie strony. Na przykład bookując jednocześnie przejazdy TAM i Z POWROTEM w Eurobusie zapłacimy nie 600 a 459zł. Jest to trochę taniej, ale przy cenach jakie oferują tanie linie mimo wszystko wypada to blado.

Niektóre z firm oferują różne promocje na przykład co 10-ty przejazd za 1 zł i rabaty udzielane na podstawie Kart Stałego Klienta.

Autostopem do Holandii:

Do pokonania tylko Niemcy przez które przejeżdża się bardzo szybko ze względu na niezrównanej jakości autostrady pozbawione ograniczeń prędkości. Jadąc stopem do Holandii nie ma sensu dać się wwozić do jakichkolwiek miast czy zbaczać z drogi: wysiadamy tylko na stacjach benzynowych lub licznie odwiedzanych zajazdach i tam pytamy kierowców o dalszą podwózkę. Jakiekolwiek tradycyjne łapanie stopa mija się z celem a wjazd do dużego miasta to strata czasu – skomplikowane układy dróg nie pomagają w wydostawaniu się z nich, tym bardziej nie ułatwiają znalezienia okazji.

Na parkingach przy polsko-niemieckich przejściach granicznych można też klasycznie spróbować załapać się na transport TIRem. Cały tranzyt na Zachód przejeżdża przez Niemcy a wielu kierowców jeździ z towarem bezpośrednio do krajów Beneluxu. Najprędzej dotrzemy jadąc autostradą nr 2, a później nr 30.

Skorzystać też można z carpoolingu czyli „wykupienia” sobie miejsca w samochodzie u osoby, która jedzie w dane miejsce. Dokładając się komuś do benzyny samemu zapłacimy mniej a i kierowcy rozłożą się koszty transportu. Tego typu ogłoszenia można znaleźć na przykład na http://www.carpooling.pl/. Wiele osób jeździ do Holandii do pracy więc prawdopodobieństwo załapania się na tani transport jest spore. Domyślam się, że dosiadając się w 3-4 osoby można dojechać już za 20-25 Euro ( a może i nawet mniej?).

Jak poruszać się po Holandii?

Pociągi w Holandii:

Sieć kolejowa w Holandii jest bardzo rozwinięta i działa sprawnie. Bilety nie należą do najtańszych lecz skorzystać można z szeregu zniżek. Przede wszystkim, chcąc jeździć pociągami, trzeba wyrobić kartę Voordeelurenabonnement (uff..). Każdy może ją kupić, wystarczy tylko uzupełnić formularz dostępny na stacjach kolejowych i dołączyć zdjęcie legitymacyjne. Dzięki karcie każdy bilet kupimy o 40% taniej. Karta jest ważna przez 1 rok i kosztuje 55 Euro. Co ważne, zniżka obowiązuje dopiero po godzinie 9.00. Dodatkowo, oprócz Ciebie, zniżka obejmuje 3 osoby z Tobą podróżujące.

Strona holenderskiego przewoźnika : http://www.ns.nl/. O rozkładzie i ewentualnych utrudnieniach w ruchu można się także dowiedzieć dzwoniąc na  0900 92 92. Jest to numer informacji o połączeniach na terenie Holandii.

Trochę informacji o specjalnych biletach:

 • „Dagkaart fiets” – bilet na rower, za 6 Euro możemy wozić swój dwuślad przez cały dzień. Składaki za darmo!
 • „Dagkaart” – bilet ważny przez cały jeden dzień uprawniający do dowolnej liczby przejazdów. Kosztuje 37 Euro
 • „OV-Dagkaart” – upoważnia o dowolnej liczby przejazdów w ciągu jednego dnia pociągiem i autobusem (oprócz linii Interliner), tramwajem i metrem. Kosztuje 45 Euro.
 • „Dagretour” – Kupując bilet kolejowy od razu w dwie strony zapłacimy mniej niż kupując bilety oddzielnie.
 • „Zomertoer” – bilet ważny w lipcu i w sierpniu, pozwala na dowolne podróżowanie po Holandii przez trzy  w przeciągu wybranego tygodnia. Pojedynczy kosztuje 40 bądź 45 Euro, dla dwóch osób 59E.
 • „Railrunner” – dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat podróżujących tą samą trasą z osobą dorosłą. Cena biletu to tylko 2 Euro, także jadąc z dzieckiem warto z niego skorzystać. Osoba dorosła (ukończone 19 lat) może zabrać ze sobą góra trójkę dzieci, aby zniżka była ważna.
 • „Meermanskaart” – to karnet grupowy dla grupy osób od 2 do 6.
 • „Eurodomino” – bilet kupowany przed wjazdem do Holandii, uprawnia do dowolnej ilości przejazdów kolejowych prze 3 do 8 dni. Trzydniowy kosztuje 62 Euro a za ośmiodniowy zapłacimy 158 Euro. Promocja dotyczy osób poniżej 25 roku życia i powyżej 60tki.
pociągi Holandia

Holenderskie pociągi

Polskie legitymacje studenckie nie upoważniają do zniżek, jednak kupując bilet tańszy i pokazując naszą legitymację można się tam jakoś wywinąć 😉

Ciekawostka: Holenderscy studenci mający studentfinanciering jeżdżą pociągami za darmo. Za darmo pojadą też dzieci do 4 roku życia.

Przy opóźnieniu pociągu w graniach 30-60 min można ubiegać się o zwrot 50% ceny biletu, a powyżej 60 min nawet o 100%.

Rowery w Holandii:

Zdecydowanie najlepszy sposób na poruszanie się po miastach. Idealnie zorganizowane ścieżki rowerowe dają wysoki komfort poruszania dwuśladem i to rowerzyści są traktowani pierwszorzędnie, nie kierowcy samochodów. Jeśli nie mamy własnego nie będzie żadnego problemu z wypożyczeniem. Za dobę zapłacimy już od 6 Euro.

Rowery wypożyczyć można często przy dworach kolejowych, niekiedy za okazaniem bilety na pociąg można otrzymać skromną zniżkę. Przy wypożyczaniu roweru zostawić trzeba kaucje (25-100Euro, w zależności od wypożyczalni i rodzaju roweru) i dowód tożsamości.

W całym kraju poprowadzono ponad kilkanaście tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych, które umożliwiają także poruszanie się pomiędzy miastami. Rowerem można wygodnie przejechać np z Amsterdamu do Utrechtu, Rotterdamu do Arnhem czy z Rotterdamu do Hagi.

W Nationaal Park de Hoge Veluwe istnieje możliwość bezpłatnego podróżowania rowerem po okolicy. W parku znajdują się specjalne, białe rowery, które są udostępniane turystom za darmo.

Więcej o jeździe rowerem po Holandii/Amsterdamie napisaliśmy w przeciętnym tekście pt. Jazda na damce.

rowery amsterdam

Dużo rowerów

 

Autobusy w Holandii:

Autobusy umożliwiają podróżowanie po całym kraju i docierają tam, gdzie nie jeżdżą pociągi. Ceny są bardzo zbliżone do cen biletów pociągów w 2 klasie. Zdecydowana większość ludzi podróżuje właśnie koleją, której oferta zawiera szereg zniżek, promocji i jest wygodniejsza. Jeśli jest więc możliwość zdecydowanie lepiej wybrać pociąg.

Autostop w Holandii:

Działa odpowiednio, holenderski liberalizm wpływa też chyba na częstotliwość zatrzymywania się na widok stojących przy drodze podróżnych. Trzeba jedynie pamiętać, że inaczej będzie trzeba jechać po autostradach a inaczej na lokalnych drogach.

Gdzie tanio nocować w Holandii?

Omijając już możliwości couchsurfingu i hospitality club, które można przypisać do niemalże każdego miejsca na ziemi, na początek uwagę należy zwrócić na campingi, które oferują najfajniejszy stosunek jakości do ceny.  Sieć pól namiotowych jest dobrze rozwinięta, na dobrym poziomie i campingi często znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości od centrum dużych miast.

Za darmo hoteli w Holandii można szukać i rezerwować za pomocą witryny http://www.hotelers.nl

Zimą ceny noclegów potrafią być nawet 50% niższe.

Polecamy kemping Zeeburg w Amsterdamie. Oprócz tego, że jak to na kempingu, można rozbić namiot albo postawić przyczepę kempingową to jest także możliwość wynajęcia małego domku (trekershutten). Taki domek, mieszczący 4 osoby, kosztuje za dobę mniej więcej 60 Euro. Poza Amsterdamem czy innymi dużymi miastami ceny będą z pewnością niższe.

Cennik amsterdamskiego campingu Zeeburg

W miarę tanio będzie też w schroniskach młodzieżowych. W Amsterdamie znajdują się dwa klasyczne, na Kloveniersburgwal i Vondelpark. W parze z zarejestrowanymi hostelami idą te nieoficjalne, prywatne. Zdaża się, że w pobliżu dworców kolejowych kręcą się osoby poszukujące chętnych na nocleg w swoich domach czy kwaterach. Śpiąc o kogoś na pewno zapłacimy trochę taniej.

Jak w Holandii zjeść dobrze i tanio?

Najwięcej na jedzeniu zaoszczędzimy przygotowywując sobie posiłki samodzielnie. W centrach dużych miast ciężko o supermarkety, większość parceli pozajmowana jest przez sektor usługowy. Od czasu do czasu jednak da się znaleźć jakiś sklep spożywczy – najczęściej jest to supermarket Albert Heijn. Tanimi supermarketami są też Jumbo, Lidl, C1000, Jan Linders, Aldi czy Plus.

Przykładowe ceny produktów w holenderskich sklepach:

chleb – 1.50 E

woda 1.5l – 0.50 E

udka z kurczaka (1kg) – 3.50 E

sok owocowy (1,5l) – 1.50 E

piwo Heineken (0,33cl) – 0.60 E

tabliczka czekolady – 1.30 E

mleko (1l) – 1 E

piwo w pubie – 3-4 E

pomidory(1kg) – 3 E

ser Gouda (1kg) – 10-12 E

paczka ciastek – 1 E

Rewelacyjny holenderski ser do degustacji w połączeniu z wymyślnymi musztardami

Większość sklepów zamykana jest często już przed 20 więc warto o tym pamiętać aby nie całować klamek.

Decydując się na ciepły posiłek niestety najtaniej wyjdzie zaglądając do McDonalda. Za 1 Euro delektować się można Hamburegerem, a za 1.50 McKroketem – firmową, holenderską Mcbułką z tradycyjnym krokietem.

Średnia cena obiadu w przeciętnej knajpie to ok. 15 – 25 Euro za osobę. Za posiłki w snackbarach zapłacimy w granicach 5 do 8 Euro.

Częstym widokiem podczas ulicznych przechadzek są budki z frytkami. Porcje małe, średnie i duże z jakim kto tylko zapragnie sosem (w pierwszej kolejności oczywiście z keczupem lub majonezem) kupić można mniej więcej od 2 do 6 Euro.

Nienajdrożej wyjździe też kawałek pizzy, które serwowane są w ulicznych barach. Im dalej odejdziemy od centrum tym cena będzie mniej przykra a porcja solidniejsza. Włoskiego przysmaku można dziabnąć gdzieś już 1.5 Euro za kawałek.

tanio po Holandii

Budka z frytkami

jak tanio do holandii

no i same frytki!

Dodatkowe informacje

 • Więcej o transporcie znaleźć można na oficjalnej stronie Holandii pod adresem http://www.holland.com/uk/tourism/Transport/Getting-around-in-Holland.htm . Na samej stronie zawarta jest także cała gama innych przydatnych informacji na temat kraju i podróżowania po nim.
 • Parkowanie samochodu w centrum Amsterdamu jest niebotycznie drogie (nawet 3.75E/godzinę!) dlatego przyjeżdżając samochodem warto wcześniej pomyśleć gdzie się go postawi. Po samym mieście najlepiej poruszać się rowerem.
 • Do planowania podróży po Holandii przydatna jest strona http://9292.nl/en (Informacja Ogólnokrajowej Komunikacji Publicznej)
 • Poruszając się po miastach komunikacją miejską wygodnie jest zaopatrzyć się w OV-chipkaart dzięki której nie trzeba będzie kupować pojedynczych biletów. Strona karty: http://www.ov-chipkaart.nl/aanvragen/
 • Chcąc ułatwić sobie zwiedzanie Amsterdamu bez wahania należy sięgnąć po kartę I Amsterdam. Upoważnia ona do bezpłatnych wstępów do licznych muzeów i atrakcji, darmowych rejsów wycieczkowymi barkami po kanałach i darmowych przejazdów komunikacją miejską. Do nabycia wersje 24 godzinna (33Euro) 48 godzinna (43 Euro) oraz 72 godzinna (53 Euro). Więcej informacji o karcie pod adresem www.iamsterdam.com
 • W Holandii nad wyraz popularna jest jazda konna. Informacji na ten temat zasięgnąć można na www.fnrs.nl
 • Mnóstwo ciekawych rzeczy można kupić taniej na jednym z amsterdamskich targów. Noordermarkt/Westerstraat to pchli targ działający w pn. Od 9 do 13. Na Albert Cuypstraat od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 -17 sprzedawcy oferują przeróżne towary, a najsłynniejszy w mieście targ Singel (pn. – pt. Od 9 do 18 i w soboty od 9 do 17) to punkt zbiorczy miłośników kwiatów, przede wszystkim markowych tulipanów.
tania podróż holandia

Singel – sympatyczny kwiaciany targ

 • Na miejscu potrzebnych informacji turystycznych zasięgnąć można w biurach VVV, które ulokowane są przeważnie w każdym mieście przy dworcu kolejowym.
 • Planując długi pobyt w Holandii z nastawieniem na dużą ilość zwiedzania koniecznie trzeba wyrobić sobie Roczną Kartę Muzealną, która uprawnia do bezpłatnego wstępu do muzeów. Dla osób w wieku 24-64 lat kosztuje jedynie 35 Euro, 17.50 Euro zapłacą młodsi i starsi. Wyrabiając kartę po raz pierwszy dopłacimy jeszcze 5 Euro, ale biorąc pod uwagę, że wstęp do samego Muzeum Van Gogha czy Rijksmuseum to łącznie 28 Euro, karta daje niesamowitą oszczędność. Wyrobimy ją w biurze VVV lub on-line poprzez stronę http://www.museumkaart.nl/
 • Stadspas to karta upoważniająca do wielu zniżek a także darmowego wejścia na różne imprezy i eventy. Informacji na temat Stadspas – komu przysługuje i co konkretnie oferuje – należy szukać w swoim urzędzie miasta. Jest to więc opcja raczej dla osób mieszkających w Holandii.
 • Poruszając się po mieście autobusem, metrem czy tramwajem taniej wyjdzie kupić stippenkaart (6.80E dorośli, 4.50E dzieci i 65+) niż pojedyncze bilety
 • Holendrzy nie lubią przegrywać w piłkę z Niemcami

 

Chcesz coś dodać ? Znalazłeś błąd, masz jakieś uwagi bądź sugestie? Potrzebujesz innych informacji? Zostaw komentarz!

 

Dołącz do dyskusji! 21 komentarzy

 • Damian pisze:

  Od siebie polecam jeszcze świeży zaktualizowany poradnik po transporcie publicznym w Amsterdamie – https://damiansowa.pl/2020/08/09/transport-publiczny-w-amsterdamie

 • Świetny temat, bardzo przyjemnie to wszystko opisujesz.

 • Wojtek pisze:

  Dzięki za super poradnik. W przyszłym tygodniu jadę do Holandii i zastanawiałem się właśnie czym najlepiej podróżować 🙂

 • Turysta pisze:

  Witam! Jaki bilet muszę mieć wykupiony dla psa gdy korzystam z komunikacji miejskiej w Amsterdamie?

 • Marek Kruk pisze:

  Super, ja ze swojej strony mogę dorzucić, że zawsze jeżdżę busem i to tanimi liniami ECOLINESajne promocje. – dobry standard, nowoczesne rozwiązania (wifi) i fajne promocje.

 • Martik pisze:

  a powiedzcie mi proszę czy kierujecie się w wyborze plecaka – czy dobieracie go pod wyprawę, czy macie jakieś sprawdzone rodzaje? czy na podróże po większych miastach wystarczy mi tylko taki jak ten http://www.marbo.pl/product-pol-13254-Plecak-wyprawowy-na-wycieczki-piesze-Hiker-zolty.html bo tam piszą że to na wycieczki piesze ale czy wg was to się sprawdzi właśnie

 • basiek pisze:

  ja podróżuje zawsze z busdoholandii bo mają tanio, od drzwi do drzwi no i to po prostu jest wygodne…

 • arub pisze:

  Mam pytanie. Będę z grupą 11 osób w sierpniu w Holandii. Czy to pewne,
  że Zomertoer jest ważny 2 a nie trzy dni? Czy w moim przypadku
  korzystniejsza będzie oferta Meermanskaart, gdy zamierzam podróżować
  przez 3 dni (Eindhoven- Amsterdam, Amsterdam- Antwerpia* Roosendaal i
  powrót do Eindhoven?

 • Agata pisze:

  Chcialabym sie oglosic – nie wiem, czy to dobre miejsce, jesli nie, prosze admina, zeby bezpadonowo usunal ten komentarz.
  Mam do odsprzedania 2 bilety pkp intercity na trasie Poznan-Amsterdam.
  Chce odsprzedac, bo nie moge niestety wybrac sie do Amsterdamu w tym czasie, na ktory bilet jest wystawiony…. 🙁
  Data wyjazdu: 30 marca 2013.

  Zainteresowanych prosze o kontakt:
  Agata 538 869 554
   

 • Młodzian pisze:

  Rower to jednoślad a nie dwuślad:D

 • ppp pisze:

  Elegancki artykuł!

  Ode mnie parę szczegółów:Tak jak napisałeś każdy student w Holandii, który ma holenderskie obywatelstwo podróżuje pociągiem/busem/metrem itp. za darmo a 3 osoby podróżujące z nim mają 40% zniżki (poza weekendami i wakacjami, kiedy musi płacić). Także wystarczy poprosić jakiegoś młodego Holendra o przysługę i ma się sporo euro w kieszeni.

  Kupując bilet w automacie a nie w kasie zaoszczędza się 50 eurocentow;). A i mieszkam praktycznie rok w Holandii i nigdy nie wyrobiłem sobie OV-chipkarty i spokojnie funkcjonuje (trochę to więcej zachodu niż pożytku).Co do jedzenia – jak dla mnie najtańsza opcja żeby zjeść to kebaby, jest ich całkiem sporo i za ok. 3 Euro najemy się porządnie (w Macu za taki posiłek wyjdzie z 5-6 Euro).A i jak jest naprawdę krucho z kaską to można iść do Lidla albo Aldiego nakupować jakiś mrożonek do mikrofali i zapłacimy praktycznie jak w Biedronce.Pozdrawiam i polecam wszystkim poza Amsterdamem poodwiedzać także małe, typowo Holenderskie miasteczka jak Leiden czy Delft (z Amsterdamu to można tam nawet na rowerze pojechać).

 • Mateusz Macha pisze:

  Co do samolotu, warto też rzucić okiem na LOT. Ja swego czasu trasę Katowice – Monachium w obie strony zrobiłem za 350 zł. Pewnie i do Amsterdamu coś lata. Jedyny minus, że nie jest to raczej opcja na spontaniczny wyjazd (taryfa first minute), ale jak ktoś planuje swoje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem, to czemu nie…

 • gosc pisze:

  już nie da sie w holenderskich autobusach kupić papierowego biletu. trzeba mieć OV-chip.. wsiadamy przednimi! drzwiami autobusu i tam machamy karta przed czytnikiem,jak wysiadamy machamy drugi raz.

  holendrzy bardzo rzadko zatrzymuja sie na „stopa”.. warto wiedzieć

  jesli chcemy tanio zjesc nie polecam zupek chinskich z holenderskich marketów bo są naprawde nie dobre. ale czesto mozna spotkac „poolse winkel” czyli polski sklep z polskimi produktami.
  jak ktos nie lubi chleba tostowego,,tanio dobry chleb mozna kupic w tureckim sklepie

  najtanszym marketem jest ALDI i tam piwo mozna kupic już za 40 centów 😉

  WAŻNE jest tez to ,że plastikowe butelki oddajemy w sklepie, za każdą mamy zwrot kaucji w wysokości 25 centów!!

  czasami w małych muzeach do biletu dostac można herbatę i ciastko:)

 • Justyna Kurek pisze:

  Ohh ohh, to ja wtrącę swoje trzy grosze 🙂 

  W kwestiach transportowych: 

  OV-chipkaart można kupić też w automacie na dworcu, ale jest to wtedy anonimowa i nie upoważnia do żadnych zniżek. Ponadto korzystając z obojętnie której OV-chip, żeby podróżować pociągiem trzeba mieć na koncie co najmniej 20 euro, autobusem/tramwajem/metrem- 4 euro. (omawiałam kiedyś tą kwestię na moim blogu) 

  Wybierając się samochodem do Amsterdamu warto pomyśleć o P+R (Park and Ride). Przykładowo parking przy ArenA za 24h zapłacimy 8 euro i otrzymamy bilety kolejowe na dojazd do centrum i z powrotem dla nawet 4 pasażerów. Wybierając P+R bliżej centrum możemy dostać w cenie parkingu… rowery 🙂

  I mała uwaga w kwestiach jedzeniowych. Coś takiego jak frytki TYLKO z ketchupem w Holandii nie istnieją. Majonez jak najbardziej. Majonez z ketchupem i posiekaną cebulką również (friet speciaal), ale z samym ketchupem Nee! 😉

  • Bartek Szaro pisze:

   Racja, nie spostrzegłem tego 🙂 Na dowód wrzucam fotkę dorodnych fryt z cebulką delikatnie wtopioną w zlewający się z puszystym majonezem granulasty keczup:)

  • aryter pisze:

   Mam pytanie dotyczące OV-chip.
   Zamierzam podróżować koleją (trasa 100 km) gdzie bilet za przejazd kosztuje 14,9E. Moje pytanie jest następujące:
   a)Ile kosztuje anonimowa karta OV – czy jest darmowa i tylko się ją doładowuje do jazdy?
   I jak wygląda procedura kupna „biletu”?b)Czy kupując bilet w automacie na dworcu mam przyłożyć kartę do czytnika i pobrana z niej zostanie kwota za ten właśnie przejazd i wydrukowany zostanie papierowy bilet ze wskazaniem na który peron i tor wjedzie mój pociąg?
   c)Czy też samodzielnie mam wyszukać ten pociąg (platform,track) na jakiejś tablicy w hali głównej po czym udać się bezpośrednio do niego i dopiero w pociągu „podbić” kartę na wejściu i „podbić” na wyjściu i dopiero wtedy zostanie mi ta kwota pobrana z karty ?
   d) Ile płaci się średnio za 1 km jazdy autobusem.Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

   • Thesimplicityfashion Blogspot pisze:

     Anonimowa karta teraz kosztuje 7,50euro (płacisz tylko za kartę, niemasz nic na koncie) musisz ją doładować samemu i tu uwaga:nie udało mi się nigdy doładować OV inaczej niż za pomoca kary bankomatowej
    karte odbijasz we wskazanym miejscu na dworcu (zazwyczja są to bramki przy wejsćiu) przed jazdą i po, tzw. in &out check – przy out pojawia ci się kwota jaką ci pobrało, nie drukuje ci zadnych biletów ani gdzie i kiedy wysiadasz, w autobusach jest podobnie w czasie kontroli zostaniesz poproszony tylko o swoją OV
    ile kosztuje dokładnie nie wiem możesz wyszukać na stronach inter. np 9292.nl

   • Thesimplicityfashion Blogspot pisze:

    hej
    OC-chip możesz kupić w wielu miejscach, koszt anonimowej to 7.50euro i musisz sobie taką karte doładować samemu
    karte odbijasz na wejściu i na wyjściu (tu ci wyświetli ile pobrało pieniędzy); stan konta możesz sprawdzić w każdym automacie doładowującym kartę, ważne przy pociągach, karta musi być najpierw aktywowana i aby wsiąśc do pociągu musisz mieć min. 20 euro (w autobusach nie ma limtu, nie boże być mniej niż chyba 20centówI
    ceny biletów możesz sobie sprawdzić w internecie :]
    ps w trakcie kontroli zostaniesz poproszony o karte
    pozdrawiam

Miejsce na Twój komentarz

*