fbpx
Wschód Polski kojarzymy przede wszystkim z sielskością, naturą, postrzegamy go jako świetne miejsce do wypoczynku, zaczerpnięcia oddechu z dala od miasta. Przez to na drugi plan schodzi jego architektura. Wybrałem 38 pięknych miejsc w Polsce wschodniej, które mogą reprezentować drewniane tradycje architektoniczne polskiego wschodu. I zasługują na lepszą znajomość.

Zabytki architektury drewnianej są absolutnie charakterystyczne dla krajobrazu wschodniej Polski i jeśli planujecie wyjazd na Podlasie, Podkarpacie, w Beskid Niski, Lubelskie czy Bieszczady po prostu wypada uwzględnić w planach drewniane cerkwie, dwory, wiatraki, młyny, czy wsie z bajecznie zdobionymi chatami. Przynajmniej część z tych miejsc jest na tyle wartościowa, że powinna znaleźć się wśród najbardziej szanowanych zabytków znajdujących się w Polsce.

Drewniana architektura wschodniej Polski

Lista zawiera miejsca, w których na przestrzeni swoich podróży po wschodzie Polski dostrzegłem szczególne piękno, szczególną wartość. Od Beskidu Niskiego po ziemię suwalską. Zarówno budowle świeckie jak i sakralne. Wybrałem miejsca kojarzone regionalnie oraz takie, na które w ogóle nie zwraca się uwagi a jednak można znaleźć powody, by się nimi zainteresować. Liczą się nie tylko walor historyczny i estetyka ale też całe otoczenie i klimat. Jak są położone, jaki genius loci unosi się w powietrzu. Niektóre z nich już dawno powinny być kojarzone przez przeciętnego turystę. Niektóre są smaczkami koneserów. Po ich połączeniu wyłania się obraz drewnianej wschodniej Polski.

Pojawią się pewnie pytania i wątpliwości dlaczego cerkiew w Bartnem a nie w Świątkowej Małej, dlaczego cerkiew z Koterki a nie z Bielska Podlaskiego?, albo dlaczego nie zamieściłem tu wszystkich zabytkowych drewnianych konstrukcji wschodniej Polski? To są moje personalne wybory, na każdy z nich mam swoje uzasadnienie. Lista ma na celu przede wszystkim promocję unikalnych i wyjątkowych miejsc we wschodniej Polsce. Wiele osób jeździ na wschód Polski żeby pochodzić po Białowieży i Bieszczadach, ale on się na tych krainach nie kończy ani nie zaczyna. Jest dużo bardziej rozbudowany, bujny, złożony. Ja te miejsca, ich nieskazitelność, niewinność i delikatność uwielbiam i będę robił ile mogę, by na szeroką skalę zostało to zrozumiane i docenione. Kiedyś znajdzie się tu 100 miejsc, albo i więcej. Na razie 38.

Grafiki zawierają skrótowe formy opisu z kilkoma wybranymi ciekawymi faktami dotyczącymi każdego miejsca. Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat któregoś z tych miejsc, albo wybiera się w jego okolice i potrzebuje informacji o infrastrukturze, albo innych interesujących lokacjach w jego najbliższej okolicy to proszę dać cynk w komentarzu, a postaram się co nieco naprowadzić.

Na samym dole mapa z lokacjami wszystkich. Niechaj służy.

Lista pięknych drewnianych miejsc wschodniej Polski

Mapa drewnianych cudeniek


Pokrewne teksty

Drewniane cerkwie wydają się być do siebie bardzo podobne, czyż nie? W gruncie rzeczy tkwi między nimi wiele różnic. By wejść nieco bardziej w świat drewnianych cerkwi możecie przeczytać krótki poradnik o architekturze drewnianej, w którym opisałem elementy cerkwi Beskidu Niskiego.

Za każdym razem kiedy jeżdżę w Beskid Niski zastanawiam się kiedy to miejsce zyska międzynarodowy rozgłos i ściągnie turystów z zagranicy. Czy o cerkwiach łemkowskich usłyszy wkrótce cały świat? Ten niepowtarzalny zbiór wyjątkowej architektury drewnianej musi w końcu zwrócić na siebie uwagę poszukiwaczy pięknych i unikalnych miejsc z całego świata. Pytanie tylko czy stanie się to już zaraz, czy trzeba będzie jeszcze dłuższą chwilę odczekać.

Zachęcam również do przeczytania osobnego tekstu o dworze Cieszkowskich w Starej Suchej.


Na zdjęciu okładkowym cerkiew św. Mikołaja w Mycowie.

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga także autor kanału YouTube o zrównoważonej turystyce, twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*