fbpx
Beskid Niski to największe pasmo górskie Beskidów w Polsce. Sieć jego szlaków jest naprawdę konkretna i różnorodna. Można wybierać pomiędzy wielogodzinnymi spacerami po graniach, stromymi wspinaczkami, czy spacerowaniem łagodnymi dolinami. Proponuję 7 szlaków, na których znajdziecie esencję Beskidu Niskiego. Dobrych na pierwsze wizyty. Większość z nich jest też idealna na całodniową wędrówkę.

Gorlice-Bartne-24.2km

Startujecie z jednej z największych i najpopularniejszych miejscowości Beskidu Niskiego, Gorlic, które mogą być świetną bazą zaopatrzeniową i wypadową. Ponad 24 km szlak prowadzący aż na sam skraj miejscowości Bartne, gdzie mieści się schronisko PTTK (zdecydowanie warto spędzić noc) wiedzie w dużej mierze przez Rezerwat Przyrody “Kornuty”. I to on zdecydowanie najbardziej ubarwi tę wędrówkę. Skupiska ogromnych głazów znajdujące się na znacznym odcinku szlaku bardzo uatrakcyjniają przestrzeń. Łatwo spotkać tu także dzikie zwierzęta. Od czasu do czasu w prześwitach lasu wyłaniają się leżące w dolinie wsie Bodaki i Bartne. Typowa sceneria Beskidu Niskiego.

Gorlice-Banica 23.7km

Drugi ciekawy wariant jaki można podjąć wyruszając z Gorlic prowadzi na Magurę Małastowską. W schronisku na Magurze kończycie pierwszy etap tego odcinka. To bardzo fajne schronisko, jedno z ładniejszych w ogóle w Polsce. Polecam się zatrzymać choć na chwilę. Niedaleko schroniska możecie zobaczyć cmentarz wojenny nr 58. Schodząc dalej naszym szlakiem do Przełęczy Małastowskiej siłą rzeczy miniecie cmentarz wojskowy nr 60. Są to cmentarze, na których spoczywają żołnierze polegli w czasie bitwy pod Gorlicami, olbrzymiej operacji wojskowej I wojny światowej. Ostatni odcinek prowadzący do Banicy to wędrówka spokojną granią. W Banicy jest piękny gościniec, w którym można zjeść i przenocować. Niedaleko znajduje się ostatni na tej trasie cmentarz wojskowy, oznaczony numerem 62.

Izby-Banica 18.4km

Drugi szlak, który kończy się w Banicy. Nie jest to jednak ta sama Banica, do której wędrowaliśmy z Gorlic. Trzecia propozycja szlaku to wejście na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Lackową (997m n.p.m.), której nieszczęśliwie zabrakło 3 metrów by osiągnąć okrągły 1000. Startujecie ze wsi Izby i kierujecie się w kierunku Przełęczy Beskid. Stąd zaczyna się bodaj najbardziej strome podejście w Beskidzie Niskim. Jest naprawdę mocno na twarz. Po zdobyciu szczytu i dalszym zejściu czerwonym szlakiem powrót można kontynuować na dwa warianty. Albo nieco skrócić trasę, pójść wzdłuż potoku Biała, zobaczyć murowaną cerkiew św. Michała Archanioła w nieistniejącej wsi Bieliczna (polecam bardzo) i dojść do Izb kontynuując marsz wzdłuż potoku. Druga opcja to dalsza wędrówka szlakiem z mapy i ominięcie Bielicznej od północy.

Jeśli decydujecie się na ten wariant zwróćcie uwagę, że odległości będą w rzeczywistości nieco inne, nie te zaznaczone na mapce. Trzeba doliczyć dojście z Izb do Przełęczy Beskid (niby jest droga i można podjechać samochodem pod samą Przełęcz, ale nisko zawieszonym samochodom może być ciężko) oraz odległość z Balnicy do Izb żeby zamknąć kółeczko. Wychodzi ok. 4-5 km więcej względem mapy. Natomiast wariant przez cerkiew będzie liczył mniej więcej 11 km.

Bartne-Nieznajowa-Rozstajne 16.9km

Przenosimy się teraz w nieco bardziej łagodne rejony. Wyruszacie z Bartnego i idziecie najpierw w kierunku bacówki PTTK a później w kierunku wsi Wołowiec. Trasa całego szlaku jest prosta i niewymagająca. W Wołowcu koniecznie zróbcie postój na łące ponad cerkwią Opieki Matki Bożej. Posiedźcie tutaj chwilę. Naprawdę spodoba się Wam. Dalszy fragment trasy prowadzi wzdłuż rzeczki Zawoja, przez tereny nieistniejących już wsi.  Zobaczycie pozostałe po nich przydrożne krzyże, wejścia do piwniczek, drzewa sadowe. Nie da się również przegapić kaplicy i cmentarza. Możliwe, że będziecie musieli kilkukrotnie na dziko przechodzić przez rzekę. Zależy od stanu wody. Po dojściu do chatki w Nieznajowej skręcacie w lewo i jeszcze przez 3 km maszerujecie do skrzyżowania z drogą 992 w Rozstajnem. Na tym odcinku miniecie potężne żeremie bobrowe. Z drogi 992 możecie próbować łapać stopa do Krempnej, bądź dalej.

Bartne-Krempna 21.4km

Trasa z Bartnego do Krempnej będzie bardzo interesującą opcją dla osób, które podczas pokonywania szlaku chciałyby zobaczyć nieco więcej słynnej architektury drewnianej Beskidu Niskiego. Przy tej trasie znajdują się aż 4 cerkwie: Świątkowa Mała, Świątkowa Wielka, Kotań i Krempna. Jednak żeby to się udało fragment między Świątkową Wielką a Kotanią trzeba pokonać szosą. Warto zaplanować wędrówkę w ten sposób, by do każdego z tych miejsc dotrzeć jeszcze za dnia.

Barwinek-Tylawa 18.3km

Przejście tej bardzo nietypowej trasy powinno ucieszyć wszystkich, którzy mają ochotę wędrować w totalnej samotności. Ten obszar nie należy do zbyt często odwiedzanych. Jego najprzyjemniejszym fragmentem jest odcinek prowadzący przez Jaśliski Park Krajobrazowy. Doskonale wędruje się także przez tereny nieistniejących wsi Wilsznia i Smereczne, gdzie natkniecie się na pozostałości po starych zabudowaniach. Ich odnalezienie ułatwią tablice informacyjne. Szlak kończy i zaczyna się przy drodze o całkiem sporym ruchu. Nie powinno być kłopotu z dojechaniem chociażby stopem z Tylawy do Barwinka i domknięciem tym samym “kółeczka”.

Dukla-Barwinek 23.4km

Szlak zdecydowanie dla wytrwałych. Liczy kilka konkretnych podejść. Startujecie z Dukli i od razu atakujecie najwyższe wzniesienie na trasie, czyli słynną Cergową. Schodzicie do Zawadki Rymanowskiej, po której warto się nieco pokręcić, jeśli macie zapas czasu. Jest tu bardzo ładna Chatka Studencka. Można zobaczyć także byłą cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Po pokonaniu dwóch następnych szczytów zejdziecie do Zyndranowej, słynnej łemkowskiej wsi, w której można zwiedzić Muzeum Kultury Łemkowskiej założone przez Teodora Gocza. Zyndranowa to także jedna z najpiękniejszych wsi w tej części Beskidu Niskiego. Do Barwinka dochodzicie z Zyndranowej szosą.

Jeśli będziecie się wybierać na jedną z tych tras i pojawią się jakieś wątpliwości, dajcie znać.

szlaki beskid niskiCzytaj także:

Czy Beskid Niski to kraina szczególna i dlaczego tak?

Cerkwie Beskidu Niskiego znane na całym świecie?

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! 6 komentarzy

 • Ania pisze:

  Witam:) czy są jakieś godne polecenia trasy w Beskidzie Niskim, na które mozna wybrać się z dzieckiem w wózku? Takie gdzie da się jechać wózkiem, nie nazbyt wyboiste z małą ilością większych nachyleń?

  • Bartek Szaro pisze:

   Hej Ania,

   niestety nic takiego nie przychodzi mi do głowy. Mógłbym polecić spacer jedną z dolin, ale tam z kolei najczęściej droga jest szutrowa a nie asfaltowa, więc to chyba też nie jest optimum dla wózka…

 • Ewa pisze:

  Dobry wieczór
  W najbliższe wakacje chcę wraz z mężem oraz z dwójką dzieci (osiem i cztery lat) wybrać się na tygodniową wędrówkę po beskidzie niskim.
  Czy mógłby Pan podpowiedzieć nam najciekawszą trasę dostosowaną dla moich dzieci (w zaszłe wakacje przeszły Połoniny Wetlinską i Caryńską oraz zdobyły Tarnicę).
  Za odpowiedź z góry dziękuję.

  • Bartek Szaro pisze:

   Dzień dobry Pani Ewo, szlaki w Beskidzie Niskim są dużo mniej wymagające od bieszczadzkich, więc jeśli dzieci poradziły sobie z Połoninami i Tarnicą poradzą sobie i z większością szlaków w Beskidzie Niskim. Bardzo przyjemny jest szlak z Gorlic prowadzący na Magurę Małastowską. Albo z Bartnego do Gorlic. Może któryś z tych?

Miejsce na Twój komentarz

*