Skip to main content
search
0

Podróż po Dolnej Saksonii kończymy w jej stolicy – Hannowerze. Co ma do zaoferowania największe miasto regionu? Zapraszam do krótkiego przewodnika, z którego dowiedzie się jakie są atrakcje Hannoveru.

Spis treści

Hannower. Atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć?

W Hannowerze panował totalnie inny klimat, niż ten który towarzyszył mi w czasie podróży przez poprzednio opisywane miasteczka Dolnej Saksonii.

Spokój i kameralność zamieniły się tętniący życiem wielkomiejski ośrodek. Hannower nie jest jednak pierwszym lepszym miastem, do którego wjeżdża się i wyjeżdża bez sentymentu. Jest tutaj sporo wyjątkowych rzeczy do zobaczenia, a przed szereg z pewnością wysuwa się fakt, że jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Europie. O ile nie najbardziej zielone. Niemiecki Hannower? Najbardziej zielony? No, właśnie. Raczej nie ma takich skojarzeń. A w rzeczy samej mało gdzie aż tak w przestrzeni miejskiej dominują parki i tereny rekreacyjne. I od zieleni zaczniemy.

Herrenhausen garden – Hannower ciekawe miejsca

Olbrzymi kompleks ogrodniczy, składający się z trzech osobnych ogrodów: Großer Garten, Berggarten i Georgengarten to jeden z najpiękniejszych zielonych terenów w Europie.

Udało mi się sporo czasu spędzić w dwóch pierwszych. Naprawdę rzadko zdarza się trafić na tak imponujące ogrody, na dodatek istniejące w niezmienionym kształcie od stuleci. Powierzchnia ogrodów jest ogromna. Zwiedzenie całych w ciągu jednego dnia wydaje się praktycznie niemożliwe.

Historia ogrodów w pigułce

Początki wyjątkowego hannowerskiego kompleksu ogrodowego sięgają XVII wieku. Wielki wpływ na ich kształt i rozwój miała księżna Zofia, której pomnik znajdziecie przemierzając kolejne labirynty parku.

Zwiedzanie ogrodów w Hannowerze

Swoją przygodę z hannowerskimi ogrodami zacząłem od liczącego 50ha Großer Garten. Ogród w stylu barokowym. Tak, ogrody podobnie jak i architektura mogą być tworzone w konkretnym stylu. Jakimi elementami wyróżnia się barokowy ogród? Przede wszystkim to niskie, rzeźbione żywopłoty oraz białe romańskie rzeźby. Na terenie Großer Garten nie brakuje platform widokowych, z których można podziwiać pełnie barokowego areału stworzonego przez projektantów. Spacerując po parku, szczególnie w jego dalszej części na pewno natkniecie się na liczne kwatery bukszpanowe. To również charakterystyczna część ogrodowego stylu barokowego.

Wielką atrakcją ogrodu jest fontanna tryskająca na wysokość 80 metrów.

W Großer Garten zobaczycie wiele gatunków ciekawych roślin, ale także mnóstwo pięknych rzeźb, fontann, zgubicie się w romantycznych alejkach i zakamarkach. Jeśli w upalny dzień będzie Wam za gorąco możecie wejść do Galerii z pięknymi freskami albo do Grotto, instalacji artystycznej zaprojektowanej przez Niki de Saint Phalle, artystki, która bardzo mocno zapisała się w historii miasta. Chyba niewiele osób pokochało Hannover tak mocno, jak ona.

Znakomite miejsce na relaks. Jest też co pozwiedzać. Zaraz przy ogrodach znajduje się pałac a w nim ekspozycja poświęcona historii ogrodów i rodziny książęcej. Jeśli traficie do Großer Garten w lecie sprawdźcie koniecznie z wyprzedzeniem kalendarz imprez. W sezonie w ogrodzie odbywają się różne spektakle, pokazy i inne wydarzenia. A nuż traficie na coś, co Wam idealnie podpasuje. Może Hannower sprawi Wam miłą niespodziankę.

Krótki internetowy spacer Großer Garten

Żeby dojść do Berggarten, drugiego ogrodu kompleksu wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Mocno rekomenduję wizytę wszystkim miłośnikom roślin i przyrody. Poprzedni ogród jest bardziej reprezentacyjny i wystawny, a Berggarten ma zdecydowanie większą kolekcję roślin i kwiatów z różnych stref klimatycznych. Co jest szczególnie uwydatnione w szklarniach. Jeśli przyjedziecie tu wiosną zachwycą Was rododendrony i magnolie. Na terenie Berggarten znajduje się też Mauzoleum, w którym pochowali są księżna Zofia oraz książę Jerzy I.

Godziny otwarcia ogrodów:

1 maja –31 sierpnia: 9:00 – 20:00
Poza tym okresem zwykle do zachodu słońca
Georgengarten jest otwarty cały czas jako miejsce publiczne

Godziny otwarcia muzeum:
lato: Poniedziałek – niedziela 11:00 – 18:00
zima: czwartek – niedziela 11:00 – 16:00

Bilet łączony do Grosser Garten, Berggarten i Muzeum: 8 euro
Młodzież między 12 a 17 rokiem życia : 4 euro
Bilet do Berggarten: 3,5 euro
Dzieci do lat 12: za darmo

Sprengel Museum w Hannowerze

Z dużym zainteresowaniem wybrałem się też do Sprengel Museum. Sporo miejsca podczas tego wyjazdu poświęciłem sztuce współczesnej i sztuce nowoczesnej. Wizyta w Sprengel Museum miała być zwieńczeniem podążania tym tropem. Działające od końca lat 70. muzeum mieści ogromne zbiory sztuki XX i XXI wieku. Szczególnie cenne są zbiory francuskiego modernizmu i niemieckiego ekspresjonizmu.

I rzeczywiście, robią fantastyczne wrażenie. Z olbrzymią fascynacją przyglądałem się dziełom Pabla Picassa, Maxa Ernsta, Maxa Beckmanna czy chociażby Emila Nolde. Bardzo przejrzyście zaprojektowana przestrzeń tylko potęgowała pozytywne doznania. Ale Sprengel Museum to nie tylko wyjątkowa, jedna z najważniejszych w Niemczech kolekcja malarstwa. Można się tu także długimi chwilami zachwycać nietuzinkowymi rzeźbami, instalacjami jak i również wystawami czasowymi o przeróżnej formie i tematyce.

Sztuka współczesna bardzo często wydaje się trudna w odbiorze i niezrozumiała. W Sprengel Museum jest tak stworzone i przygotowane, że zwiedzając wystawy nie ma się w ogóle poczucia, że jest to ciężkawe. Moim prywatnym, absolutnym hitem Muzeum jest Pokój do medytacji, przestrzeń przygotowana przez Niki de Saint Phalle. Pomieszczenie z wielką, kolorową czaszką w środku. Wspaniały koncept!

Pobyt w Sprengel Museum to 2 a może i nawet 3 godziny umysłowej uczty – zdecydowanie rekomenduję. Już po powrocie wspominam Hannower przede wszystkim przez pryzmat tego muzeum.

Wnętrza Sprengel Museum

Godziny otwarcia muzeum:

poniedziałek: zamknięte, wtorek: 10:00-20:00

środa – niedziela: 10:00-18:00

Bilet normalny: 7 euro

Bilet ulgowy: 4 euro

Piątki: zwiedzanie darmowe

Maschsee – największe jezioro Hannoweru

Zaraz po sąsiedzku poszedłem eksplorować okolice Maschsee, ogromnego jeziora Hannoweru, który jest obok ogrodów chyba ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miasta oraz przyjezdnych, chcących złapać trochę luzu i sprawdzić się w przeróżnych aktywnościach. Jezioro ma prawie 1 km kwadratowy powierzchni i przy tym 6 km obwodu. Powstało w I. poł XX wieku. Można tu popływać kajakami, rowerkami wodnymi, wyprać się na długi spacer lub okrążyć jezioro na rolkach albo rowerze. Cała linia brzegowa jeziora jest obsadzona kawiarenkami, bistro i food trackami także w każdym miejscu można się zatrzymać by coś zjeść, odpocząć, albo po prostu wgapiać się w skrzącą toń wody.

Jeżeli takie aktywności są dla Was zbyt mało atrakcyjne to możecie spróbować nauczyć się tutaj pływać na jachcie, albo żaglówce. A jeśli kompletnie nie macie ochoty na jakąkolwiek aktywność – zapraszam na południowy brzeg jeziora – tam znajduje się plaża.

Akurat miałem szczeście odwiedzić Maschsee w okresie trwania Festiwalu Maschsee Lake Festival. Hannower jest bardzo dumny z tej imprezy. Atrakcje wydarzenia przyciągają prawie dwa miliony gości w trzy tygodnie. Cała okolica jeziora, wszystkie ogródki, restauracje i deptaki żyją całą non-stop proponując spacerowiczom specjalne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Wydarzenia kulturalne, różności kulinarne, pokazy, spotkania, mówiąc krótko – dzieje się. Festiwal odbywa się w sierpniu i nie powiem żeby był to zły czas na odwiedzenie Hannoweru.

Naprawdę bardzo fajna okolica żeby poczuć rytm życia miasta i czerpać przyjemność ze spędzania czasu w nowym mieście w inny sposób niż zwiedzając.

hannower ciekawe miejsca
hannower ciekawe miejsca

Nowy Ratusz w Hannowerze

A co mi tam. Łapcie jeszcze jedno fajne miejsce do odwiedzenia w Hannowerze. Blisko i Sprengel Museum i Maschsee. Ze szczytu wieży Nowego Ratusza rozciąga się najpiękniejszy i najpełniejszy widok na miasto. Czasami, przy dobrej pogodzie, widać nawet Góry Harz. Atrakcyjne jest też samo dostanie się na wieże. Wyjeżdża się na nią jedyną w swoim rodzaju windą, która porusza się wzdłuż zakrzywionej płaszczyzny budynku, na zewnątrz. Bardzo specyficzne uczucie. Ze względu na konstrukcje w windzie może jechać na raz tylko kilka osób. Podobnie jest ze zjazdem. Przemyślcie więc dobrze godzinę, w której wybierzecie się na wieże. Pomoże to uniknąć tłumów.

Warto też przejść się po okazałych wnętrzach Ratusza. Zaczniecie naturalnie od Hali Kopułowej. Od razu czuć ogrom i potęgę gmachu. 100 metrów wysokości kopuły – chyba na każdym zrobi to choć odrobinę wrażenia. Nawet na tych, którzy nie jedną potężną konstrukcję już widzieli. Ratusz można zwiedzić też z przewodnikiem. Wtedy można wejść do innych sal i zobaczyć ekspozycję. Odwiedzając Ratusz bez przewodnika można samodzielnie i darmowo zajrzeć jeszcze do wschodniego skrzydła budynku, w którym mieści się sala miejska. A w niej czekają kolejne wystawy i ekspozycje.

Dołącz do dyskusji! 4 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*