Skip to main content
search
0

Są kraje, w których tanie podróżowanie to prawdziwe wyzwanie i Szwajcaria z pewnością do nich należy. Mimo wszystko spróbujmy znaleźć kilka sposobów na podróżowanie po Szwajcarii poniżej przeciętnych kosztów. Jak zwykle skupimy się na tanich sposobach dotarcia do Szwajcarii, oszczędnych opcjach podróżowania na miejscu, noclegowych okazjach i pomysłach na stołowanie się w rozsądnych cenach. Przed Wami kolejny poradnik z cyklu „Jak tanio podróżować po…”. Szwajcaria. 

Pamiętam pierwsze zetknięcie ze szwajcarskimi cenami. Miałem przesiadkę w Bernie. Chciałem coś przekąsić. Wchodzę do BurgerKinga. Zamawiam pierwszy lepszy zestaw. Spodziewałem się, że będzie kosztował mniej więcej tyle co wszędzie – 20 może 30 zł. Ekspedientka policzyła mi przynajmniej dwukrotność spodziewanej sumy.

-Kurde, drogo tu.

Dotarło wtedy do mnie, że Szwajcaria będzie jednym z najdroższych krajów do podróżowania w Europie. Tutaj każdy sposób na oszczędne podróżowanie jest dokładnie na wagę złota. 10 czy 20% zaoszczędzone na dowolnej usłudze pozwala zatrzymać w portfelu kilka banknotów więcej niż w porównaniu z wieloma innymi krajami. Nie jest łatwo, ale nie można powiedzieć, że się nie da. Na pewno podróżowanie po Szwajcarii nigdy nie będzie wybitnie tanie, ale pewne rzeczy można zrobić taniej nie ujmując nic komfortowi podróżowania. Poszukajmy zatem odpowiedzi na pytanie gdzie szukać oszczędności w podróżowaniu po Szwajcarii.

Spis treści

Waluta Szwajcarii

Walutą w Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). W poradniku podaję ceny właśnie we frankach szwajcarskich. Możecie je łatwo przeliczyć za pomocą tego konwertera.

Jak tanio polecieć do Szwajcarii?

Ze wszystkich kosztów jakie czekają na turystów w Szwajcarii przelot będzie stanowił najmniejszy problem. Loty z Polski do Szwajcarii można kupić w bardzo dobrych cenach a dogodnych połączeń nie brakuje.

Najlepszą możliwością wydaje się być przelot do Szwajcarii z Warszawy. Za bilet w dwie strony do Zurychu zapłacimy już od 277 zł (oczywiście kupując bilet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem). Ceny pomiędzy 300-400 zł to standard. Połączeń nie brakuje. Jest ich kilka dziennie. Takie ceny oferuje przewoźnik SWISS Air. Trzeba jednak pamiętać, że w wersji najtańszej bilet nie obejmuje bagażu rejestrowanego. Można ze sobą zabrać jedynie bagaż podręczny. Bilet z bagażem rejestrowanym to ok. 150 zł więcej.

Nieco droższe loty na trasie Warszawa-Zurych oferuje PLL LOT. Czas przelotu na tej trasie to ok. 2h.

Do Zurychu można też latać z Krakowa, ale ceny będą już wyższe. SWISS na tej trasie proponuje bilety w cenach delikatnie poniżej 600 zł za podróż w dwie strony. W bardzo podobnych cenach do Zurychu można też dolecieć z Gdańska.

Jeżeli interesuje Was bardziej południowa i zachodnia część kraju lećcie do Genewy. Znakomite połączenie z Warszawy do Genewy oferuje easyJet. Ceny biletów na tej trasie zaczynają się od 241 zł i nie jest wielką sztuką znaleźć bilety właśnie w tej cenie.

szwajcaria tanio

Bardzo dobre cenowo połączenie można też ustrzelić na trasie Warszawa-Bazylea, i to nawet w wysokim sezonie! Na tej trasie da się kupić bilety już od 128 zł za loty w dwie strony. Zaprasza WizzAir.

Dla zainteresowanych bardziej południową częścią kraju dobrym wyborem może być także podróż lotnicza do Bergamo słynącego z tanich połączeń i pokonanie pozostałej części trasy lądem.

Podróż do Szwajcarii samochodem

Długość samochodowej podróży z Polski do Szwajcarii zależy oczywiście od tego skąd dokąd dokładnie się wybieracie, ale dla uśrednienia weźmy środek Polski i Zurych, który jest dobrym miejscem na pierwszy nocleg, czy w ogóle początek wizyty w Szwajcarii. Trasa z Piotrkowa Trybunalskiego do Zurychu to ok. 1200 km. Najszybciej i najwygodniej można ją pokonać jadąc przez Niemcy, gdzie niemalże całość trasy przejeżdża się bezpłatnymi autostradami. Zakładając, że nie będziecie zbytnio po tych autostradach szaleć i Wasza maszyna spalać będzie ok. 9l/100 km prostym rachunkiem wychodzi, że koszt przejazdu wyniesie 540 zł. Oczywiście, jeżeli benzyna kosztować będzie 5 zł/l. Koszt przejazdu dwie strony na osobę przy 4-osobowej załodze wyniesie 270 zł.

Do Szwajcarii busem

Na miejsce można także dojechać korzystając z oferty busiarzy. Taki wybór może okazać się opłacalny jeżeli mamy trochę więcej czasu (przejazd trwa) i wyjeżdżamy z miejscowości gorzej skomunikowanej z portami lotniczymi albo jedziemy do miejscowości, do której nie będzie tanio dojechać z jednego z szwajcarskich lotnisk. Takie przejazdy kosztują ok. 320-350 zł za osobę w jedną stronę.

Można też dotrzeć do Szwajcarii tradycyjnym autokarem, ale jest to na tyle nieopłacalne, zarówno czasowo jak i cenowo, że zdecydowanie nie polecam korzystać z takiej możliwości przy wyjazdach wakacyjnych.

Jak tanio podróżować po Szwajcarii?

Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero na miejscu. Szwajcaria jest co prawda znakomicie skomunikowana, a komunikacja publiczna chwali się znakomitym standardem, ale przejazdy potrafią kosztować sporo. Przyjrzyjmy się bliżej połączeniom kolejowym i autobusowym i spróbujmy znaleźć promocje i okazje, które sprawią, że przemieszczanie się po Szwajcarii nie będzie bardzo drogie.

Podróżowanie po Szwajcarii pociągiem

Szwajcarskie pociągi mają bardzo dobrą opinie i są bardzo wygodnym sposobem podróżowania po kraju. Sami Szwajcarzy ze wszystkich środków transportu najbardziej upodobali sobie chyba właśnie kolej. O ile standard i działanie szwajcarskich kolei może bardzo pozytywnie zaskoczyć, tak w zupełnie inne nastroje potrafią wprawić ceny biletów kolejowych. Zerknijcie na ceny biletów z dnia na dzień na popularnych trasach:

Ceny biletów kolejowych w Szwajcarii

Kierunek Najniższa cena Odległość
Zurich – Berno 25.5 CHF 125 km
Zurich – Genewa 38.6 CHF 280 km
Genewa – Thun 12.2 CHF 188 km
Genewa – Sankt Gallen 24 CHF 360 km
Lucerna – Zug 6 CHF 30 km

 

Siatka połączeń kolejowych w Szwajcarii należy do najgęstszych na świecie i przy pomocy tego środka lokomocji można bardzo wygodnie przemieszczać się między miastami. Podróżowanie pociągami to świetny sposób na zwiedzanie Szwajcarii jednak co zrobić, żeby za bilety zapłacić mniej? Tutaj z pomocą przychodzi szereg kart promocyjnych przygotowanych przez przewoźnika. Umożliwiają  podróżowanie po Szwajcarii kolejami po obniżonych cenach. Różnych kart i wariantów jest sporo, tak samo jak jest wielu przewoźników operujących po szwajcarskich szynach. Skupimy się tylko na tych, które mogą okazać się atrakcyjne dla turystów przyjeżdżających do Szwajcarii na maksymalnie kilkutygodniowy pobyt. O reszcie wspomnę ogólnie, żebyście wiedzieli gdzie szukać jeśli potrzebna będzie bardziej specyficzna oferta.

Centrum podróży kolejowych w internecie jest strona sbb.ch. Znajdziecie tu zintegrowaną wyszukiwarkę połączeń i kupicie za pomocą serwisu bilety oraz karty, o których zaraz przeczytacie. SBB udostępnia również aplikację SBB Mobile i koniecznie sobie ją zainstalujcie jeżeli zamierzacie się przemieszczać po Szwajcarii komunikacją publiczną.

I już przechodzimy do konkretów.

Half Fare Travelcard

Dzięki Half Fare Travelcard można kupować bilety z 50% zniżką. Half Fare Travelcard występuje w wariancie rocznym i kosztuje 185 CHF. Niby dużo, ale jeżeli zamierzacie naprawdę sporo podróżować koleją po Szwajcarii z pewnością się to opłaci. Tym bardziej, że karta będzie aktywna nie tylko w czasie Waszego wyjazdu, ale także przez pozostały czas, więc jeżeli zapragniecie wrócić do Szwajcarii za np. pół roku to wciąż będziecie mogli korzystać ze zniżek.

Half Fare Travelcard jest sporo tańsza dla osób do 25 roku życia. Od 1 maja 2019 takie osoby mogą ją kupić za 120 CHF.

Seven25 Travelcard

Dość specyficzna oferta, ale bardzo atrakcyjna dla osób poniżej 25 roku życia. Posiadanie tej karty umożliwia podróżowanie 2-klasą pociągami SBB i wieloma prywatnymi połączeniami pomiędzy… 7 wieczorem a 5 rano. Abonament miesięczny kosztuje tylko 39 CHF i jak na Szwajcarię jest to znakomita propozycja. Młodzi, lubiący jeździć wieczorami i wczesnym rankiem – lepszej oferty nie znajdziecie.

Kartę można zamówić tylko online a czas jej doręczenia to około 10 dni. Trzeba pamiętać, żeby zrobić to z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje na temat karty i formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj: seven25 travel card

Junior Travelcard

Ta karta świetnie sprawdzi w przypadku osób podróżujących z dziećmi, które ukończyły 6 lat a nie mają jeszcze 16-tu. Za jedyne 30 CHF dziecko może podróżować przez rok środkami transportu publicznego w towarzystwie rodzica z ważnym biletem. Dla trzeciego dziecka i następnych junior travelcard jest darmowy! Jeżeli zatem wybieracie się do Szwajcarii rodzinką i zamierzacie korzystać z transportu publicznego koniecznie skorzystajcie z junior travelcard.

Junior travelcard są dostępne na każdej stacji kolejowej.

Opiekun dziecka może za tę samą kwotę zaopatrzyć się w  children’s co-travelcard dzięki której będzie podróżował jako jego opiekun.

Za darmo do 6 roku życia

Jeżeli natomiast podróżujecie z dziećmi do 6-go roku życia nie musicie kupować biletu. Dzieci, które nie mają jeszcze 6 lat podróżują po Szwajcarii pociągami za darmo! Warunkiem jest jedynie przebywanie z takim dzieckiem przynajmniej 12-letniego kompana podróży z ważnym biletem.

Supersaver Ticket

Ciekawy sposób na tańsze podróżowanie kolejami po Szwajcarii podsuwa Agnieszka Kamińska, autorka bloga www.iamnotswiss.blog:

“Szwajcarskie koleje uchodzą za niezawodne i drogie. Jedno i drugie nie jest do końca prawdą. Opóźnienia pociągów zdarzają się ostatnio coraz częściej, ale nie ma tego złego, ponieważ aby zrekompensować dyskomfort pasażerom, koleje oferują pulę zniżkowych biletów, tzw. supersaver, dzięki którym podróżowanie po Szwajcarii jest tańsze.

Jak to działa? Najlepiej bilety kupować przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.sbb.ch (dostępna również po angielsku) albo ściągnąć aplikację SBB. Wybierając połączenie najlepiej ograniczyć się do przystanków miasto-miasto, czyli np. Zurych-Bazylea i wybrać podróż w jedną stronę. Wśród wyświetlonych opcji, należy wybrać połączenie ze znakiem % w rogu. Ceny różnią się w zależności od pory dnia i trasy, ale zdarza się, że w mniej popularnych godzinach pojedziemy nawet za kilka franków (regularna cena połączenia Zurych-Bazylea to ponad 30 CHF).

Warto pamiętać, że bilety supersaver ważne są tylko na konkretne połączenie. Jeśli np. spóźnisz się na pociąg, musisz kupić nowy bilet i poprosić o zwrot pieniędzy za poprzedni w jednym z punktów sprzedaży.”

Agnieszka Kamińskawww.iamnotswiss.blog

Saver Day Pass

Bilet jednodniowy, uprawniający do podróży kolejowych po Szwajcarii po dowolnych trasach przez cały dzień. Ceny Saver Day Passa, w wersji kiedy nie posiadamy Half Fare Travelcard, zaczynają się od 49 CHF. Z Half Fare Travel Card zapłacimy 29 CHF. Saver Day Pass można kupić już 60 dni przed planowaną podróżą. UWAGA. Biletu nie można kupić tego samego dnia, w którym ma się odbyć podróż.

Wskazówka: Im wcześniej kupicie Saver Day Pass, tym mniej zapłacicie.

Szczegóły oferty i obszar jej obowiązywania tutaj: Saver Day Pass

Bilety grupowe

Szansę na tańsze podróżowanie szwajcarskimi kolejami mają również grupy. Przy zakupie przynajmniej 10 biletów dla grupy otrzymamy zniżkę w wysokości 20%. Na tym nie koniec. Każda 10-ta osoba otrzyma bilet gratis.

Do obliczania cen biletów dla grup skorzystajcie koniecznie z tego kalkulatora: Bilety kolejowe dla grup w Szwajcarii

Pamiętajcie też, że bilety grupowe trzeba zarezerwować przynajmniej dwa dni przed planowaną podróżą.

Kolejowe karty regionalne

Oprócz kart obejmujących większość krajowych połączeń możecie także kupić jedną z kart umożliwiających tańsze podróżowanie po konkretnym kantonie. W całej Szwajcarii jest około 20 lokalnych przewoźników kolejowych oferujących całą masę wariantów biletów w okazyjnych cenach. Nie wszystkie są skierowane do turystów, ale część może się okazać użyteczna. Warto się tym zainteresować, jeżeli celem podróży jest konkretny kanton. Wszystkie oferty możecie podejrzeć klikając tutaj:

Kolejowe karty regionalne w Szwajcarii

Żeby zorientować się co konkretnie zyskujemy dzięki danej karcie należy kliknąć w link a następnie kliknąć w pytajnik znajdujący się ponad nazwą karty w oknie po prawej. Dla przykładu ZW 9 o’clock Day Pass widniejący w ofercie Zurich Transport Network (ZW)

szwajcaria tanioDobrze jest też wiedzieć na jakim dokładnie obszarze dany bilet będzie ważny. To możecie natomiast sprawdzić wybierając interesującą Was spółkę tutaj:

Przewoźnicy regionalni w Szwajcarii

a następnie z podstrony konkretnego przewoźnika ściągnąć plan obszaru, na którym obowiązuje oferta. Możecie zrobić to klikając w link znajdujący się po prawej w sekcji Downloads.

 

Przewóz rowerów w szwajcarskich pociągach

Szwajcarskie pociągi są oczywiście przystosowane do przewozu rowerów. Bilety niestety nie są najtańsze. Ceny wyglądają następująco:

 • Bike Day Pass, czyli dzienny karnet na przewóz rowerów – 14 CHF
 • Day Bike Pass Multipack Reduced Fare, czyli bilet 6-krotnego użytku w dowolnie wybrane dni – 84 CHF

Więcej informacji na temat przewozów rowerów, także te o konieczności rezerwacji biletów na wybranych trasach znajdziecie tutaj: Szwajcaria – przewóz rowerów

Swiss Travel Pass

Ale specjalną ofertą dedykowaną turystom jest dopiero Swiss Travel Pass. Swiss Travel Pass to jeden bilet, który umożliwia podróżowanie po całym kraju zarówno pociągami jak i autobusami, promami oraz komunikacją miejską w 90 miastach. Nie jest jednak biletem wyłącznie uprawniającym do przemieszczania się po kraju. Będąc jego posiadaczem możemy także:

 • bezpłatnie odwiedzić 500 muzeów
 • bezpłatnie podróżować pociągiem panoramicznym (wymagana wcześniejsza rezerwacja)
 • uzyskać 50% zniżki na wybrane koleje górskie
 • wyjechać bezpłatnie na Rigi, Schilthorn, Stanserhorn i Stoos
 • zapewnić bezpłatne podróże dziecku od 6 do 16 roku życia przy posiadaniu dodatkowej karty Swiss Family Card, którą otrzymuje się za darmo na życzenie.

Bilet można zamówić w wersji 3,4,8 albo 15 dniowej. Pasażerowie, którzy nie ukończyli 26 roku życia mogą kupić Swiss Travel Pass z 15% zniżką. System obejmuje 29 000 km sieci transportowej.

Liczba dni Cena dla dorosłych* Cena dla osób poniżej 26 roku życia*
3 232 CHF 198 CHF
4 281 CHF 240 CHF
8 418 CHF 357 CHF
15 513 CHF 439 CHF

*Ceny biletów w drugiej klasie

W przypadku Swiss Travel Pass muszą być to dni następujące po sobie. Ale już w przypadku Swiss Travel Pass Flex sami wybieramy w które dni na przestrzeni miesiąca będziemy korzystać z udogodnień karty. Ceny Swiss Travel Pass w wersji Flex wyglądają tak:

Liczba dni Cena dla dorosłych* Cena dla osób poniżej 26 roku życia*
3 267 CHF 228 CHF
4 323 CHF 276 CHF
8 467 CHF 399 CHF
15 563 CHF 481 CHF

 

Na jakich trasach możecie bezpłatnie podróżować ze Swiss Travel Pass możecie zobaczyć tutaj: Swiss Travel Pass mapa

Kartę możecie zamówić na przykład za pośrednictwem strony Swiss Pass o tutaj: zamów kartę Swiss Travel Pass

Wszystkie bilety są imiennie i nie można ich przekazywać innym osobom.

Podróżowanie autobusami w Szwajcarii

Pociągi są najważniejszym środkiem transportu publicznego w Szwajcarii. Sieć połączeń autobusowych jest traktowana jako uzupełnienie kolei. Transport autobusowy możemy podzielić  na dwie grupy: niebieskie – to autobusy miejskie i żółte – to autobusy regionalne. Dlaczego żółte? Bo są własnością poczty! Poczciarze wożą pasażerów po kraju, ot ciekawostka. Nie martwcie się jednak, za kółkiem nie siedzą listonosze a wykwalifikowani kierowcy.

Do wyszukiwania połączeń autobusowych w Szwajcarii służy strona przewoźnika PostBus oraz aplikacja o tej samej nazwie. Bilety można kupować u kierowców, albo za pomocą aplikacji.

Ceny biletów autobusowych są trochę tańsze od kolejowych jednak podróż zazwyczaj trwa dłużej.

W Szwajcarii swoją siatkę połączeń ma również Flixbus. Warto spróbować zapolować na niedrogie bilety kupując je z wyprzedzeniem.

Podróżowanie własnym samochodem po Szwajcarii

Ze względu na dobrą jakość dróg warto podróżować po Szwajcarii własnym samochodem. Niestety paliwo nie należy do najtańszych – za litr bezołowiowej 95 trzeba zapłacić ok 5.75 zł (stan na kwiecień 2019). Podróżujący po autostradach muszą także posiadać winietę, której koszt wynosi 40 CHF. Winietę można kupić na granicy przy wjeździe do Szwajcarii. Jest ona ważna 14 miesięcy. Czy warto decydować się na kupno winiety czy może lepiej podróżować po lokalnych drogach opowiada Asia Lampka, autorka bloga blabliblu.pl:

“Wielu polskich turystów chce zaoszczędzić 40 chf i rezygnuje z kupna winiety uprawniającej do poruszania się szwajcarskimi autostradami. Czy warto? To zależy od filozofii podróżowania. Jeśli sama droga jest dla nas ważniejsza niż cel i chcemy dać się ponieść wrażeniom, smakom, widokom, poruszanie się wyłącznie lokalnymi drogami może mieć wiele uroku. Jeśli natomiast mamy listę miejsc, które chcemy zwiedzić w ograniczonym czasie, może być źródłem frustracji i powodem nieudanych wakacji. Nie radzę kompensować straconego czasu. Kary za przekroczenie prędkości w Szwajcarii są dotkliwe, szczególnie na terenie zabudowanym, a jazda po autostradzie bez winiety karana jest mandatem w wysokości 200 chf.”

Asia Lampkawww.blabliblu.pl

Wypożyczanie samochodów w Szwajcarii

Co z wypożyczeniem samochodu w Szwajcarii? Dobrym pomysłem może być też podróżowanie wynajętym samochodem. Wypożyczalni na rynku szwajcarskim jest oczywiście bardzo dużo. Polecam zainteresować się ofertą DiscoverCars. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście – to renomowana wyszukiwarka agregująca oferty wypożyczalni, działająca na całym świecie. Oprócz takich udogodnień jak biuro obsługi klienta czynne 24/7 i możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji. W Discover Cars można wypożyczyć samochód w naprawdę dobrych cenach. Przykładowo: lądując na lotnisku w Zurichu można wziąć Fiata 500 na 8 dni za nieco ponad 900 zł. Większy samochód, jak na przykład SUV Opel Mokka, również na 8 dni, kosztuje około 1000 zł.

Opcja zdecydowanie warta uwagi, jeśli chcecie podróżować po Szwajcarii wynajętym samochodem.

Szwajcaria na rowerze

Jeżeli nie pociągami ani samochodem to może na rowerze? Szwajcaria ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć tras rowerowych oraz znakomitą infrastrukturę. Jako centrum planowania rowerowego wypadu do Szwajcarii posłużyć Wam może strona schweizmobil, gdzie znajdziecie wszystko, co potrzebne w temacie: od adresów wypożyczalni rowerowych po mapy tras.

Jeżeli nie zabieracie do Szwajcarii własnego roweru i planujecie wypożyczyć sprzęt na miejscu zerknijcie też na stronę rentabike. Mają bardzo szeroką ofertę rowerów i działają na terenie całej Szwajcarii. Istnieje też możliwość wypożyczenia roweru w punkcie A i zwrócenia go w punkcie B. Ceny zaczynają się od 35 CHF za dobę.

szwajcaria tanioSzwajcaria na rowerze za darmo

Nie chcecie płacić za wynajem roweru? W porządku, możecie to zrobić także za darmo. W Zurychu funkcjonuje system bezpłatnych rowerów miejskich. Jedyne, co trzeba zrobić żeby z niego skorzystać to złożyć depozyt w wysokości 20 CHF i posiadać dowód osobisty/paszport. Rowery można wypożyczać przez cały rok w punkcie przy głównym dworcu kolejowym (Europaplatz) oraz od maja do października w Pestallosiwiezze (Bahnhoffstrasse) oraz Bellevue (Utoqai).

Niedrogie noclegi w Szwajcarii

Nic jednak nie ucieszy w planowaniu podróży po Szwajcarii tak, jak znalezienie niedrogiego noclegu. Doba w pokoju dwuosobowym zaczyna się od 300 zł i ceny już tylko rosną. Żeby znaleźć coś relatywnie taniego musimy albo zdecydować się na spanie w hostelach i pokojach wieloosobowych, albo wybrać wycieczki górskie i spanie w schroniskach, albo zdecydować się na namiot i campingi.

Czytaj: Czy w Szwajcarii można nocować na dziko?

Spanie na słomie

Albo zaplanować wyjazd w lecie i… nocować w słomie. W Szwajcarii działa stowarzyszenie zrzeszające ponad 150 gospodarstw agroturystycznych, spośród których wiele oferuje noclegi na sianie. Dla jednych to skrajny dyskomfort, dla innych wręcz spełnienie marzeń więc nie dość, że tanio to jeszcze wyjątkowo atrakcyjnie. Miejsce z siankiem i ceny znajdziecie na stronie stowarzyszenia o tu: Agroturystyka w Szwajcarii.

Domy Przyjaciół Przyrody

Wyjątkowym sposobem na stosunkowo niedrogie nocowanie w Szwajcarii są domy międzynarodowej organizacji Przyjaciele Przyrody. To ruch, który powstał w połowie lat 80. Za swoje cele stawia życie zgodnie z naturą i jej ochronę. Organizacja działa w wielu krajach na całym świecie. Przejawem jej działalności są między innymi domy oferujące pobyt po atrakcyjnych cenach. I tak w domach Przyjaciół Przyrody w Szwajcarii można znaleźć nocleg już za 15 CHF. A może być to jeszcze mniej, jeżeli jest się członkiem organizacji.

Mapa domów Przyjaciół Przyrody na terenie Szwajcarii prezentuje się tak

Klikając w grafikę przejdziecie do jej interaktywnej wersji. Po przybliżeniu mapy możecie przeglądać oferty poszczególnych domów.

Schroniska młodzieżowe

Około 25 CHF zapłacicie za łóżko w schronisku młodzieżowym. Schroniska młodzieżowe w Szwajcarii to chyba najbardziej wypasiona wersja tego rodzaju obiektów, jakie można sobie wyobrazić. Schludne, miło zaaranżowane i często świetnie położone.

Bazą do Waszych poszukiwań będzie przejrzysta i bardzo funkcjonalna strona Swiss Youth Hostel, do której przejdziecie klikając tutaj: schroniska młodzieżowe w Szwajcarii.

szwajcaria tanioJeżeli zamierzacie korzystać sporo ze schronisk młodzieżowych Swiss Youth Hostels warto rozważyć zapisanie się do organizacji. Członkowie każdy z noclegów mają 7 CHF taniej. Koszt członkostwa to 22 CHF.

I schroniska górskie

Z niedrogich jak na Szwajcarię noclegów skorzystać będą także mogli miłośnicy wycieczek górskich. Szwajcarski Klub Alpejski zarządza ponad 200 schroniskami górskimi, w skład których wchodzą zarówno maluśkie schrony mogące pomieścić po kilka osób, jak i duże obiekty odpowiednie dla grup.

Mapa schronisk jest bardzo funkcjonalna, można też wyszukać różne trasy turystyczne, i wyróżnia się znakomitą przejrzystością. Lepszego layoutu dopasować już się po prostu nie dało. Klikając na grafikę przejdziecie do właściwej strony.

szwajcaria tanio

Ceny za łóżko w pokoju wieloosobowym zaczynają się od okolic 20 CHF.

Łóżko i śniadanie

Ciekawą alternatywą dla hoteli mogą być też kwatery prywatne. Najlepszym chyba agregatem ofert tej kategorii jest serwis bnb.ch. Co prawda ciężko znaleźć tu coś poniżej 100 CHF za pokój dwuosobowy, ale nie brakuje naprawdę ciekawych obiektów. Ceny zawsze obejmują pobyt + śniadanie.

Jak nie zbankrutować w szwajcarskich restauracjach?

Szwajcarska kuchnia kusi regionalnymi specjałami spośród których na pierwsze miejsce wysuwają się sery, ale niestety codzienne stołowanie się w szwajcarskich restauracjach zdecydowanie nie będzie najtańszą z rozrywek jaką możemy sobie zaaplikować będąc w tym kraju na wakacjach. Oto kilka pomysłów na tanie jedzenie w Szwajcarii.

Menu dnia

Menu dnia, czyli Tagesmenu albo Tagesteller to najkorzystniejsza cenowo opcja jaką proponują szwajcarskie restauracje. Można się załapać na obiad za mniej niż 20 CHF. Standardowy koszt posiłku dla dwóch osób z napojami w przeliczeniu na złotówki to przynajmniej 200 zł, więc menu dnia jest szansą na skosztowanie lokalnej kuchni o kilkadziesiąt złotych taniej.

Można spróbować oddać się także fast foodom, ale ich ceny też Was nie ucieszą.

Zakupy

Supermarkety Coop i Migros należą do sieci uważanych za tańsze. Jeżeli chcecie zrobić budżetowe zakupy udajcie się właśnie tam i wybierajcie marki własne supermarketów. Bardzo wiele marek własnych ma szczególnie Migros.

Äss-Bar

Szwajcaria poważnie traktuje ekologie i da się to również odczuć w gastronomii. Mogą na tym skorzystać turyści szukający oszczędności. W kraju działa specjalny rodzaj sklepów Äss-Bar polegający na sprzedaży produktów z dnia poprzedniego. Jedzenie w tych punktach będzie zauważalnie tańsze niż w zwykłych sklepach i restauracjach.

Jak znaleźć Äss-Bary? Najprościej poprzez Google Maps. Wpiszcie nazwę w wyszukiwarkę a ta poprowadzi Was do właściwych miejscówek.

Prozentbuch – inwestycja w zniżki

Co się tyczy zwykłych restauracji – w 4 miastach, Bernie, Bazylei, Lucernie i Zurychu można kupić kartę, tzw. Prozentbuch, która gwarantuje zniżki we wskazanych lokalach gastronomicznych, ale również w atrakcjach turystycznych i miejscach noclegowych. Benefitów jest naprawdę sporo. Karta kosztuje 44.90 CHF (Berno) i 49.90 CHF w pozostałych miastach. Na jakie zniżki możecie liczyć i czy akurat Wam zakup karty się opłaci możecie sprawdzić i przekalkulować na stronie tutaj: zniżki na restauracje w Szwajcarii. Karta oferuje też kilkadziesiąt kuponów dzięki którym za skorzystanie 2-krotnie ze wskazanych usług zapłacimy tylko raz. Może się bardzo opłacić, gdy podróżujemy w parze!

szwajcaria tanio

Czy w Szwajcarii można pić wodę z kranu?

Można. Jakość wody w szwajcarskich krajach jest znakomita. I to również jest jeden ze zdroworozsądkowych pomysłów na obniżenie kosztów podróży.

Ceny w Szwajcarii

Do oszacowania całkowitego budżetu wyjazdu przyda się też na pewno znajomość cen w Szwajcarii.

Oto tabela uśrednionych cen wybranych produktów spożywczych w Szwajcarii.

Ceny produktów spożywczych

Cena
Chleb 500g 2.3 CHF
Pomidory 1kg 4 CHF
Jaja 10 szt. 3.2 CHF
Woda 1,5l 0.8 CHF
Banany 1 kg 2.20 CHF
Filet z kurczaka 1kg 15 CHF
Ser żółty 1 kg 14 CHF
Mleko 1l 1.5 CHF
Cukier 1kg 2.50 CHF
Coca-Cola 1l 1.8 CHF

Taniej w miastach? Poszukaj karty miejskiej

Planując pobyt w szwajcarskich miastach rozejrzyjcie się za możliwością zakupu karty, która pozwala bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej i umożliwia darmowy wstęp do muzeów. Jeżeli macie już Swiss Travel Passa nie będzie Wam to potrzebne, ale jeżeli nie macie to jest to opcja godna rozważenia.

Taką kartę można kupić na przykład w Zurychu – nazywa się Zurich Pass. Karta w wersji 24h kosztuje 27 CHF a w 72h 53 CHF. Oprócz wspomnianych benefitów dzięki karcie możemy skorzystać z wielu zniżek. Kartę można zamówić online albo dostać ją na miejscu w jednym z wielu punktów dystrybucji. Jest to bardzo opłacalne zważywszy, że najtańszy, półgodzinny bilet na komunikacje kosztuje 2.7 CHF.

Podobną kartę można kupić w Genewie. Nie zaskoczę pisząc, że nazywa się Genewa Pass. Możecie wybrać spośród trzech wariantów karty 24h (26 CHF), 48h (37 CHF) i 72h (45 CHF). Dzięki karcie nabywamy prawa do korzystania za darmo lub po dużym rabacie z ponad 50 miejskich atrakcji.

Jeżeli zatem macie w planach zwiedzanie miast sprawdźcie czy akurat tam gdzie jedziecie nie można kupić karty, która pozwoli Wam zaoszczędzić na transporcie, atrakcjach a nawet noclegach czy wyżywieniu.


I to by było na tyle z mojej strony, jeśli chodzi o Szwajcarię. Mam nadzieję, że z poradnikiem uda Wam się zaoszczędzić ładnych parę złotych planując podróż.

Znacie inne sposoby, które pomogą oszczędnie podróżować po Szwajcarii? Ciekaw jestem czy macie jakiegoś asa w rękawie.

Przeczytaj inne poradniki z serii:

Dołącz do dyskusji! 18 komentarzy

 • wiktor pisze:

  Szwajcaria jeden z piękniejszych krajów i na pewno ciekawych szkoda, że jest jednak tak drogo tam i rynek pracy jest bardzo mały ( jeśli nie jesteś specjalistą, nie umiesz języka to raczej cięzko byłoby tam znaleźć prace)

 • Krystyna pisze:

  Witam , bardzo przydatne informacje , mysle ,ze je wykorzystam w czasie swojego pobytu w Szwajcarii. Bardzo dziekuje. Krystyna

 • Travel girl pisze:

  Mega przydatne informacje zebrane w jednym miejscu. Macie jeszcze może dane dot. kart sim? Tak żeby można było korzystać z interntu?

 • Piotr pisze:

  Nie podano cen za użytkowanie internetu i telefonu.
  Text fajny 😀.
  Byłem raz w Szwajcarii przed rokiem 2000.. czyli w tamtym wieku.😀. Na trzy osobowa rodzinę na tydzień wydatki sięgnęły około 10tys. (Ale to były inne czasy w Polsce inna koniunktura)
  Wspaniały kraj. Piękny, przestrzegajacy prawa (prędkość, parkowanie itd.)
  Jeszcze tam wrócę.

 • Szwajcaria chodzi za mną od lat, tylko te ceny… Fajny wpis z cennymi radami!

 • JAREK pisze:

  Dobry wpis, akurat za kilka dni wyruszam do Szwajcarii.

 • Świetny wpis i fotki, mam nadzieję, że kiedyś uda się tam polecieć jeszcze 🙂

 • Maciek pisze:

  Do podróżowania samochodem, oprócz ceny winiety, paliwa oraz mandatów, dodałbym bardzo wysokie koszty parkowania. W wielu miejscach na ulicy można parkować przez określony czas, np maks. 2h (oczywiście nie za darmo). Na dłużej można zostawić na parkingach wielopoziomowych co jest baaardzo drogie

  Przy okazji chciałbym zapytać czy bilety, zwłaszcza Saver Day Pass można kupić w aplikacji dla dwóch osób?
  Tzn. Mam jeden telefon z internetem i chciałbym w nim kupić bilet na pociąg dla mnie i dla żony

  • Bartek Szaro pisze:

   Cześć Maćku,

   racja, nie wspomniałem o parkingach. Dzięki serdeczne za uzupełnienie informacji.

   Niestety nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie, ale znając dokładność Szwajcarów obstawiam, że możesz 🙂

 • Dzięki! Mega w porę przed moim 10 dniowym objazdem tego kraju rowerem! Pozdrawiam

 • Michał pisze:

  Jeśli chodzi o supermarkety to zdecydowanie najtańszy jest Denner. A w niektórych Migrosach są stanowiska gastronomiczne, gdzie można zjeść obiad za 5-8 CHF 🙂

 • Ula pisze:

  Ciekawy artykuł, choć mieszkam tu od lat wiele nowego się dowiedziałam. Mam dwie uwagi: nie ma w Szwajcarii dalekobieżnych połączeń autobusowych, tylko regionalne i trudno tak objechać kraj. Flixbus ma pozwolenie na dojazd do Szwajcarii i tranzyt ale nie wolno mu przewozić pasażerów w obrębie kraju tzn sprzedawać biletów na przejazd z jednej do innej miejscowości szwajcarskiej.
  Druga dotyczy tanich supermarketów: nie należą do nich Coop i Migros lecz dyskonty (jak wykazał magazyn konsumenta K-Tipp w numerze 1/2019). Oczywiście w Coop i Migros też można zrobić tańsze zakupy wybierając tańsze oferty i tańszą linię produktów.

 • Szymon pisze:

  Dodałbym jeszcze informacje od Saver Day Pass, bo sam jak i moi goście, często z tej karty korzystamy.
  Z kartą tą wszystkie środki transportu szwajcarskiego mamy w cenie. Czyli wliczają się do tego promy i kolejki górskie. Oczywiście nie wszystkie, pełna lista jest dostepna na stronie sbb. Tak samo z promami kursującymi pomiędzy miastami nad jeziorem Genewskim. Karta jest ważna od północy do 5 rano dnia następnego.
  Dodatkowo, dzięki uprzejmości pani z obsługi SBB, wszystkie pociągi regionalne jadące trasami turystycznymi jak Alpine Express, Glacier Express itp. są za darmo. Zatem można podczas zwiedzania Szwajcarii zalcizyć jedną ze słynnych tras jak Andermatt – Zermatt, nie przejmując się rezerwacjami i dodatkowymi opłatami.

Miejsce na Twój komentarz

*