Skip to main content
search
0

Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem roweru do podróżowania? Jakiej kategorii rower najlepiej wybrać? Czym jest porządny rower turystyczny a czym rower hardtrail? Zapraszamy do poradnika, który pomoże wybrać właściwy rower.

Podróżowanie rowerem ma bardzo szerokie, stale rosnące grono sympatyków, do którego również od dłuższego czasu należymy. Idealne tempo przemieszczania się,  lekkość poruszania przy jednoczesnym posiadaniu pełnego bagażu czy brak jakiejkolwiek osłony oddzielającej od mijanej przestrzeni czynią rower niemal idealnym środkiem do poznawania świata. Wsiąknął w to Patryk, kiedy jeździł po Polsce rowerem jako Pać-Man, wpadłem w to ja pokonując drugi etap podróży po wschodzie Polski rowerem. Mnóstwo inspiracji czerpiemy także od ludzi, którzy są prawdziwymi maniakami rowerowych podróży. Spędzili miesiące a nawet całe lata siedząc w siodełku. Piotr Strzeżysz, czy Robb Maciąg to goście, których powinniście poznać, jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście.

Jak zacząć swoją przygodę z rowerowymi podróżami? Najlepiej od zakupu roweru. Bo bez roweru, jak by nie patrzeć, ciężko jednak organizować rowerowe wycieczki. Albo nie, nie od zakupu. Najpierw wypadałoby się czegoś na temat rowerów i ich różnych modeli dowiedzieć. Największą satysfakcję z zakupu i późniejszych podróży będziecie mieli wtedy, kiedy kupicie dokładnie to, czego potrzebujecie. Poszczególne typy rowerów nadają się do różnych aktywności. Jedne doskonale wypadają górach, inne w liczących setki kilometrów trasach po nizinach. Dostępne w sklepach rowery górskie, turystyczne, trekkingowe, czy stające się coraz bardziej modnymi elektryczne mają nieco inne zastosowanie. Różnią się w wielu elementach, które wpływają na komfort poruszania się i jakość doświadczenia w zależności od zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym modelom rowerów, które nadają się do podróżowania.

Dla kogo rower górski?

Popularne „górale”, które kiedyś w ilościach hurtowych trafiały do dzieciaków jako prezenty komunijne. Jak najprościej wytłumaczyć rower górski? To rower, który umożliwia łatwiejsze i szybsze poruszanie się w trudnym terenie. Wycieczka pełna podjazdów po utwardzonych ścieżkach, drobne przeszkody w postaci korzeni, nieregularny profil podłoża – dobra amortyzacja rowerów górskich neutralizuje wstrząsy wywoływane przez niedogodności na takich trasach. To najlepsza opcja dla osób, które chcą w podróżach łączyć przygodę z adrenaliną. Zdecydowanie nie jest to sprzęt do wielogodzinnej jazdy szosami. Do roweru górskiego nie będziecie też raczej przytraczać bagaży. Góry, las, przyroda, jednodniowe wypady, szybkie akcje. To spektrum działania rowerów górskich. Jeśli zdecydujecie się na „górala” pozostaje przed Wami jeszcze jedna decyzja do podjęcia: czy będzie to rower Full Suspension, czy HardTrail. Rowery górskie Full są droższe, ale dają większe możliwości oraz bezpieczeństwo. Zaletą HardTrail jest natomiast tańsze utrzymanie i większe możliwości ulepszania rowerowego osprzętu. W największym polskim sklepie rowerowym online znajdziecie porządne rowery górskie już za niecałe 1000 zł.

Podsunę wam od razu inspirację jak rower górski można ciekawie wykorzystać bez szczególnego planowania i bez korzystania ze specjalnych torów. Pisałem ostatnio o ciekawych szlakach w Beskidzie Niskim. Nie licząc Lackowej podejścia są dosyć łagodne. Pasują pod rower górski. Można zrobić fajną rzecz i te same szlaki, nawet w dłuższych wariantach, pokonać na rowerze. Prowiant na dzień pakujemy do dobrze przylegającego plecaka, baza noclegową organizujemy w miejscu zjazdu i można się przez ładnych kilka dni pobawić.

Dla kogo rower trekkingowy?

Zupełną przeciwnością rowerów górskich są rowery trekkingowe. Sama ich nazwa zdradza poniekąd ich główne zastosowanie. Są idealne do pokonywania długich tras. Przede wszystkim w łatwym terenie – po szosach i utwardzonych drogach. Ich olbrzymią zaletą jest duża pakowność. Do rowerów trekkingowych bez problemu zamocujemy sakwy z przodu i z tyłu. Konstrukcja rowerów trekkingowych pozwala na ich dodatkowe obciążenie bez utraty komfortu jazdy. Wizja długiego podjazdu z rowerem cięższym o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilo nie jest taka straszna, jeśli ma się odpowiedni rower trekkingowy. Jak jeszcze rowery trekkingowe są przystosowane do długodystansowych tras? Posiadają bardziej ergonomiczne siodełka i chwyty oraz opony pozwalające na „lekkie” poruszanie się. Jeśli więc marzycie o wyjeździe całkowicie opartym na poruszaniu się rowerem, do którego przytroczycie cały swój dobytek skupcie się na rowerach trekkingowych. Bikester oferuje rowery trekkingowe idealne do długodystansowych podróży już od ok. 1000 zł. Większość osób podróżujących rowerowo korzysta właśnie z rowerów trekkingowych.

Na podróż rowerową z noclegami w terenie idealnie nadaje się Polska, ale gdyby ktoś chciał spróbować jednak czegoś poza granicami, a niekoniecznie chce płacić za transport roweru samolotem to polecam zdecydowanie wybrać się na Ukrainę, chociażby na Wołyń. Teren jest bardzo łatwy, tzn. płaski. Brak głównych, ruchliwych dróg. Dużo przyrody i mało popularnych turystycznie miejsc, do których łatwiej będzie dotrzeć rowerem niż chociażby transportem publicznym.

Dla kogo rower elektryczny?

Coraz więcej mówi się o używaniu rowerów elektrycznych, które znajdują różne zastosowania także w przypadku podróży. Może się to wydawać nieco kontrowersyjne i sprzeczne z ideą korzystania tylko i wyłącznie z własnych mięśni jako siły napędowej. Są rowerzyści, którzy uważają, że to zupełnie zmienia atmosferę podróży, a może inaczej, urąga wyczynowi. Nie sądzę, żeby tak było. Wykręcanie statystyk dla wyczynu nie ma zbyt wiele wspólnego z duchem podróżowania. To sportowe podejście. Bardzo podoba mi się to, co powiedziała w ostatnim wywiadzie Dervla Murphy „I am travelling to enjoy myself”. I jeśli rower elektryczny ma sprawić, że podróż nabierze wyraźniejszych kolorów i sprawi więcej przyjemności to nie ma się nawet co zastanawiać nad zdaniem jakichkolwiek krytyków. Ułatwienia jakie oferuje rower elektryczny mogą także pozwolić na realizację planów, które bez jego użycia mogłyby się nie ziścić. Na rowerach elektrycznych podróżuje się po prostu łatwiej. Mniejszy wysiłek, niż przy tradycyjnym rowerze.

Modele elektryczne znajdują się w każdej kategorii rowerów: od trekkingowych przez crossowe po miejskie. Rowery ze wsparciem pedałowania mają swoją cenę i nie należą do najtańszych. Szeroką ofertę rowerów elektrycznych możecie sprawdzić na Bikester. Zobaczycie tam najróżniejsze modele, w rozmaitych cenach. Gdybyście kiedyś zastanawiali się nad rowerem elektrycznym, jest to dobre miejsce żeby rozpocząć swoje poszukiwania.

Dołącz do dyskusji! 5 komentarzy

 • Sebastian pisze:

  Bartku,
  po bardzo dobrym wpisie o kajakach spodziewałem się dobrego, merytorycznego tekstu o rowerze. Niestety przeliczyłem się a artykuł jest po prostu nastawiony na wstawienie linku do bikester.pl. Szkoda.

  Pozdrawiam!

 • Aniah pisze:

  ja zdecydowałam się na rower górski ze względu na wygodę podróżowania 🙂 ale w mojej rodzinie bardzo popularne są rowery miejskie, które z pewnością ślicznie się prezentują 🙂

 • Daniel pisze:

  To ja w takim wypadku muszę wybrać górala bo dużo moich tras jest przez leśne ścieżki górzyste które mają różne wzniesienia i pełno patyków i szyszek. W takim wypadku wybiorę sobie Górala w opcji tej full. Rower się kupuje na pare lat także wybiorę jakiś konkretny.

 • Juzek pisze:

  Rower do podróży powinien być lekki, wygodny i pakowny, wspomaganie elektryczne może być, ale tylko wspomaganie a nie napęd.

 • Patrycja pisze:

  Ja na razie rowerem podróżuję tylko po mieście 😉 Ale w przyszłości na pewno rower na dłuższe wyprawy sobie kupię. Co prawda w okolicy Poznania w którym mieszkam nie ma zbyt wielu ciekawych tras, ale jestem miłośniczką gór i tam na pewno bym mogła ze sprzętem sobie poszaleć 🙂 Dzięki za fajny tekst!

Miejsce na Twój komentarz

*