Skip to main content
search
0

Dawno nie było nic o tanim podróżowaniu. A jako, że pojawiła się już nasza książka wpadliśmy na pomysł, aby coraz więcej podobnych treści zamieszczać również na stronie. Chcielibyśmy przedstawić kilka portali, które mogą przydać się osobom planującym tanie podróże na własną rękę. Tańsze przejazdy, tańsze noclegi, darmowe pobyty czy nawet bezpłatne oceaniczne rejsy.  Zaczniemy od kilku bardziej znanych i popularnych serwisów, a skończymy na tych, które być może dla niektórych będą przydatnym odkryciem.

1. blablacar.pl – przejrzysty i nieskomplikowany serwis umożliwiający zajęcie wolnego miejsca w czyimś samochodzie. Jak to działa? Proste. Kierowcy ogłaszają na stronie ile mają wolnych miejsc, na jakiej trasie i ile należy się dorzucić do paliwka. Z drugiej strony widnieją anonse potencjalnych pasażerów, którzy szukają transportu na konkretnych trasach. Tak więc kierowcy szukają pasażerów, pasażerowie szukają kierowców i można sobie przejechać na przykład z Lublina do Krakowa za 5 zł.

2. Serwisy „lotnicze” – często pytacie jak to możliwe, że Patryk poleciał do Liverpoolu za 4 zł, albo z jakiej racji w ogóle można kupić bilet lotniczy do Włoch za 40 zł w dwie strony, a jeśli już się uda to czy bardzo śmierdzi w tym luku bagażowym. Otóż takie ceny nie są niczym wyjątkowym. Przewoźnicy, tacy jak Ryanair czy Wizzair, często organizują różne akcje promocyjne i z premedytacją obniżają ceny na niektóre połączenia. Dlatego kilka biletów na konkretny lot potrafi kosztować grosze. Podobnie jest z lotami transkontynentalnymi, ale to się tyczy już zupełnie innych przewoźników i ceny również nie są aż tak obniżone. Serwisów puszczających newsy o lotniczych okazjach jest bardzo wiele. Nie mniej jednak jeśli chce się być dobrze poinformowanym co, jak, gdzie, kiedy oraz poznać panujący system odsyłamy na mlecznepodroze.pl, tanie-loty.com.pl i tripsta.pl gdyż korzystanie właśnie z tych portali wspominamy najlepiej.

3. Koszty podróży można również obniżyć korzystając z kuponów rabatowych. Portalem, który oferuje bezpłatne kupony na wiele usług związanych z podróżowaniem jest promoszop.pl. W kategorii „Podróże i wakacje” znajduje się spora lista zniżek. Możemy znaleźć oferty, dzięki którym zapłacimy za wakacje nawet 900 zł mniej, dziecko przenocuje za darmo albo polecimy gratisowo z większym bagażem. Na portalu nowe oferty tanich wakacji i podróżniczych zniżek pojawiają się codziennie.  Większość promocji dotyczy znanych operatorów i przewoźników.

4. wimdu.pl i airbnb.pl – te portale są czymś w rodzaju komercyjnej wersji couchsurfingu. Ludzie udostępniają swoje mieszkania, ale trzeba im za gościnę zapłacić. Dużym plusem obydwu serwisów jest ogromna różnorodność i ogólnoświatowy zasięg. Oprócz tego, że można znaleźć na prawdę tanie lokum (np. w Nowym Jorku za 30 zł) to serwisy mają w swoich bazach bardziej wyszukane noclegownie (np.  domki na drzewach). Polecam więc tym, którzy chcą znaleźć coś w określonej kwocie, jak i tym poszukującym czegoś nowego.

5homeexchange.com – natomiast za pośrednictwem tego tworu można się z kimś po prostu zamienić domem. Organizacja jest zgrabna i nie ponosi się żadnych kosztów. Wakacje za wakacje. Swoją drogą bardzo liberalny i nowoczesny pomysł, ciekaw jestem czy faktycznie dużo osób ochoczo się w to bawi. Jakby komuś było mało to na podobnych zasadach działa homeforswap.com

6www.bing.com/travel – wyszukiwarka lotów, która doradza nam czy bardziej opłaca się zarezerwować wyszukany lot od razu czy jeszcze poczekać. Dzięki tej aplikacji poznajemy najbardziej dogodny moment do zakupu biletu, gdyż jak wiadomo, ceny zmieniają się wraz z upływem czasu. Wyszukiwarka niestety nie podpowiada przy każdym zapytaniu, ale myślę, że warto sprawdzić czy nie ma przypadkiem informacji o tym, że rezerwacja pożądanego lotu nie wyjdzie taniej na przykład za miesiąc.

7mindmyhouse.com – kolejna śmiała opcja, której echo jeszcze do Polski nie dotarło i pewnie nie prędko zagości ona na stałe w świadomości naszego społeczeństwa. Na czym polega mindmyhouse? Ludzie udostępniają domy w czasie swojej absencji w zamian za opiekę nad zwierzętami, ogrodem, ogólnie dobytkiem. Nie wszystkie opcje są jednak darmowe, mimo to jest to kolejny ciekawy pomysł na obniżenie kosztów noclegu i spokojne zagoszczenie w jakimś miejscu na dłużej, choć ja traktuje 'house-sitting’ zdecydowanie jako alternatywę niż coś pierwszorzędnego.

8www.crewseekers.net – Na crewseekers można załapać się na rejs w rozsądnej cenie bądź też nawet za darmo. Na portalu znajdują się ogłoszenia w stylu „Poszukiwany, poszukiwana…” Dzięki możliwości jakie daje serwis załogi mogą skompletować pełny skład, a ktoś, kto zupełnie nie ma doświadczenia, a chciałby popłynąć, może wziąć udział w takim rejsie. I to nawet gdzieś na końcu świata.

9anyworkanywhere.com – „Jakakolwiek praca, gdziekolwiek”. Zbierać funduszy na podróż wcale nie trzeba w Polsce, można je nagromadzić będąc już na miejscu. Znalezienie takiej pracy umożliwia między innymi właśnie ten prosty, wygodny serwis. Za jego pomocą możemy znaleźć dorywcze zatrudnienie w wielu zakątkach świata. Warto o nim pamiętać wybierając się także w dłuższą podróż. Gdy przyjdzie moment, w którym zacznie brakować pieniążków, będzie łatwiej znaleźć robotę. Może nie pozwala bezpośrednio taniej podróżować, ale na pewno daje możliwość ewentualnego przedłużenia wyjazdu bądź wcześniejszego rozpoczęcia.

10. WWOOF -organizacja, która pomaga dotrzeć wolontariuszom w różne ciekawe miejsca na świecie. Wybieramy jakąś destynację, gdzie trzeba będzie komuś pomóc (np. kopać studnie w Afryce bądź uczyć angielskiego w Nepalu), a w zamian dostajemy wikt i opierunek. Warunki są różne, wymagania odmienne, jest więc z czego wybrać. Znajomi, którzy korzystali z programu byli bardzo zadowoleni. Jeśli ktoś lubi pomagać i czegoś się nauczyć  – trafi w dziesiątkę.

Macie jakieś dodatkowe pomysły? Na pewno też znacie serwisy, które pomagają podróżować taniej.

Dołącz do dyskusji! 29 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*