Skip to main content
search
0

Gdybyśmy chcieli potraktować Podkarpacie jako ciekawą destynację turystyczną w skali europejskiej z pewnością w pierwszej linii frontu powinniśmy ustawić Haczów. Największy na Starym Kontynencie drewniany kościół konstrukcji zrębowej w Europie i jednocześnie jeden z najstarszych jest doskonałą wizytówką liczącego ponad 1200 km Szlaku Architektury Drewnianej prowadzącego przez region. Co warto wiedzieć o kościele w Haczowie? Kryje on w sobie mnóstwo ciekawostek i wykwintnych smaczków. Oto 10 interesujących faktów związanych z kościołem Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Haczowie. 

Kościół w Haczowie – ciekawostki

1. Kościół w Haczowie został zbudowany w II poł. XV wieku i jest tym samym jednym z najstarszych gotyckich kościołów konstrukcji zrębowej w Polsce.

2. Jest też największy w swojej kategorii w Europie. 25 m wysokości (wliczając wieże), 24 m długości i 8,5 m szerokości sprawiają, że jest to prawdziwy kolos. Zerknijcie choćby na to ujęcie z drona.

Potężny kościół w Haczowie widziany z powietrza. Grzegorz Droba – dzięki za pomoc w realizacji lotniczych ujęć!

3. Wewnątrz kościoła czekają na Was oryginalne, pochodzące z końca XV wieku polichromie. Polichromie, czyli ozdobne malowidła. W przypadku kościołów miały przeważnie charakter sakralny. Haczów ma największy zbiór polichromii figuralnych w Polsce. Zajmują one ponad 600 m² ścian oraz sufitu. To kolejna kategoria, w której haczowski kościół jest „naj”

4. Najstarszymi malowidłami są pochodzące z połowy XV wieku zacheuszki, czyli krzyże konsekracyjne.

5. Wspaniałym elementem kościoła są XVI-wieczne dębowe drzwi przedstawiające scenę wypędzenia kupców ze świątyni. 

6. Zanim kościół znalazł się w 2003 roku na światowej liście dziedzictwa UNESCO dosyć sporo przeszedł. W czasach komunistycznych wyniesiono z niego całe oryginalne wyposażenie i planowano urządzić muzeum narzędzi rolniczych. Na szczęście Solidarność odzyskała kościół dla parafii, co pozwoliło na przeprowadzenie gruntownych prac remontowo-konserwatorskich i przywrócenie wyposażenia.

7. W kościele brakuje jednak jednego bardzo ważnego elementu – głównego ołtarza. Możecie zobaczyć go w nowym kościele, po sąsiedzku.

8.  Kościół został zbudowany na skarpie, przy rzece Wisłok. W pewnym momencie rzeka zaczęła drążyć skarpę, co zagrażało stabilności całej konstrukcji. Żeby ochronić zabytek przesunięto bieg rzeki o około 40 metrów.

Fragment polichromii przedstawiającej scenę niesienia krzyża z północnej ściany prezbiterium.

9. Na terenie kościoła, zaraz na prawo od bramy znajduje się drewniany zabytkowy spichlerz. W środku znajduje się kolekcja narzędzi rolniczych i starych przedmiotów codziennego użytku. Przy odrobinie szczęścia uda Wam się zobaczyć wewnątrz także ten budynek.

10. Miejscowość Haczów początkowo nazywała się Hanshoff, czyli gospodarstwo Jana. W czasach lokacji Haczowa na Podkarpaciu prowadzono intensywną kolonizację mieszkańców z Niemiec. Mieli oni w zamyśle bronić południowych granic Polski. Pierwszy z gospodarzy Haczowa nazywał się Hans, i od jego imienia wzięła nazwa cała miejscowość.

Ceny i godziny otwarcia kościoła w Haczowie

Kościół otwarty jest 7 dni w tygodniu.

Godziny otwarcia 8:00-16:00

 

W przypadku większych grup trzeba kontaktować się wcześniej z parafią.

13 439 10 12 lub 13 439 13 14

 

Zwiedzenie indywidualne jest darmowe.

Dopiero zaczynasz interesować się drewnianą architekturą? Interesują Cię podobne miejsca? Napisałem poradnik wprowadzający z klimat drewnianych zabytków Podkarpacia: 15 drewnianych zabytków Podkarpacia dobrych na początek.

Dołącz do dyskusji! 3 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*