Skip to main content
search
0

Czy Chile jest drogim krajem? Jak w oszczędny sposób pokonywać gigantyczne odległości pomiędzy miastami? Czy za każdy nocleg trzeba zapłacić 19% więcej? I wreszcie jak, do diaska, za normalne pieniądze dotrzeć na ten zachodni skraj Ameryki Południowej? Rozpracowujemy Chile. 

Ameryka Południowa kojarzy się raczej z tanim podróżowaniem, ale akurat Chile jest krajem dość drogim, ceny są przeciętnie wyższe o 1,5x od polskich. Do tego dochodzą olbrzymie odległości (Chile to najdłuższy kraj na świecie) i nietanie usługi turystyczne. Odebrałem niestety kilka bolesnych finansowo lekcji podczas podróży po Chile, ale pewnie dzięki temu ten poradnik będzie bardziej kompletny i Wy nie będziecie musieli tych błędów popełniać. Wyjazd do Chile może z Was wycisnąć ostatnie zaskórniaki, jeśli nie będziecie wystarczająco uważni. I nie mam tu na myśli nieuczciwości miejscowych, z chilijczykami współpracuje się bardzo przyjemnie, ale dokonywanie niewłaściwych wyborów przy planowaniu transportu i nieznajomość kilku istotnych zasad. Olbrzymim zagrożeniem dla portfela jest też wręcz kosmiczne piękno Chile. Odwiedzanie najwspanialszych miejsc bywa często niełatwe i nietanie.

Spis treści

Waluta Chile

Walutą Chile jest chilijskie peso (CLP). W poradniku podaję ceny w peso. Szybko na złotówki możecie je przeliczyć za pomocą tego oto konwertera.

Jak tanio polecieć do Chile?

Nie jest to rzecz prosta. Bilet lotniczy będzie największym jednorazowym wydatkiem podróży do Chile. Najlepiej szukać lotów do stolicy, czyli Santiago de Chile. Z Polski nie da się polecieć do Chile bezpośrednio, czeka Was przynajmniej jedna przesiadka. Szukanie taniego lotu do Chile warto rozpocząć od lotu bezpośredniego a dopiero w drugiej kolejności dołączyć do niego dolot z Polski. Z jakich lotnisk lata się do Santiago de Chile bezpośrednio i można tam łatwo i w rozsądnych pieniądzach dolecieć z Polski? Są to Paryż-Charlles de Gaulle (standardowo 3600-4000 zł w dwie strony. Air France), Madryt-Barajas (standardowo 3700-4000 zł. Iberia i LATAM), Rzym-Fiumicino (standardowo 3500 zł. AirItalia) i Londyn-Heathrow (standardowo 5000 zł. British Airwaves). Ceny zawierają bagaż rejestrowany. Do każdego połączenia trzeba jeszcze oczywiście doliczyć koszt transportu na lotnisko i z powrotem do Polski. 

Osobiście odradzam korzystanie z usług AirFrance. Mój lot powrotny został odwołany i inaczej jak gehenną nie mogę nazwać swoich przebojów z obsługą klienta tej firmy i kilkumiesięcznego warczenia o odzyskanie pieniędzy wydanych w związku z przedłużonym pobytem. Do tego zgubiony bagaż, powrót z 4 przystankami i brak rekompensaty za wszystkie poniesione szkody. Jeżeli macie wybór to na pewno nie powinien on padać na tego przewoźnika.

Drogo jak cholera. Jak to zrobić taniej?

Z powyższych lotnisk da się znaleźć połączenia nawet poniżej 3000 zł za lot tam i z powrotem, ale do czasu podróży trzeba doliczyć czas przesiadek przekraczający nawet 24 godziny.

Albo podobnie, jak udało mi się to zrobić, upolować promocję. Kupiłem bilety do Santiago z Zurychu z przesiadką w Paryżu za 1950 zł. Do Zurychu doleciałem SwissAirem (320 zł w dwie strony), tak, żeby mieć 2-3 godzinki na przesiadkę i w ten sposób udało mi się znaleźć w Chile za połowę tego, co normalnie musiałbym zapłacić.

Domyślam się, że wiele osób odwiedza Chile podczas dłuższego pobytu w Ameryce Południowej. Uwzględniam tu jednak jedynie sposoby na dotarcie do Chile z Europy. Temat podróżowania do Chile z innych krajów Ameryki Południowej jest zbyt rozległy żeby go w tym poradniku poruszać.

Jak tanio przemieszczać się po Chile? Loty, autobusy, promy, samochody i pociągi

Przemieszczanie się po Chile jest bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, szczególnie jeżeli w planach macie odwiedzanie miejsc zarówno daleko na północ jak i na południe od Santiago. Stolica Chile jest dla podróżnych położona dość niewdzięcznie, mniej więcej w środku, więc jeśli chcecie podróżować „do góry” i „na dół” jesteście skazani na pokonanie w czasie swej podróży tysięcy kilometrów. W takim wypadku ciężko o jakąś sensowną objazdówkę w formie pętelki.

Na długich dystansach korzystałem przede wszystkim z samolotów, na nieco krótszych, do 400 km podróżowałem w wygodnymi chilijskimi autobusami, w niektórych miejscach potrzebowałem wynajętego samochodu. Na południu z kolei istotnym środkiem transportu mogą okazać się promy. Przyjrzyjmy się po kolei  środkom transportu w Chile, ich wadom, zaletom i cenom.

Połączenia lotnicze w Chile

Chile ma świetnie rozwiniętą siatkę lotnisk i połączeń lotniczych. Z Santiago de Chile dolecicie właściwie w każdy zakątek kraju i to bardzo często w atrakcyjnych cenach.

W samolotową podróż po Chile zabiorą Was LATAM Airlines oraz Skyline. Obie firmy oferują podobną siatkę połączeń, jakość usług i ceny. Choć LATAM jest odrobinę tańszy. Na stronach przewoźników znajdziecie wyszukiwarki połączeń i specjalne oferty.

Przykładowe ceny lotów na popularnych kierunkach w najkorzystniejszych dniach i godzinach w okresie wakacyjnym.

Kierunek LATAM SKY
Santiago-Iquique 54 000 CLP 54 000 CLP
Santiago-Calama 40 000 CLP 41 000 CLP
Santiago-Puerto Montt 50 000 CLP 47 000 CLP
Santiago-Punta Arenas 64 000 CLP 64 000 CLP
Santiago-Easter Island 171 000 CLP Brak połączenia

Dodatkowe wskazówki

 •  Jeżeli kupujecie bilet w LATAM zróbcie to z chilijskiej wersji strony. Ceny będą dużo niższe niż w USD, czy euro. Nie przejmujcie się rubrykami pochodzenia.
 • Jeżeli macie bagaż przekraczający rozmiary kabinowego musicie do każdego połączenia dokupić bagaż rejestrowany. Cena w przypadku obu linii to 10 000 peso.
 • Chilijczycy nie przykładają się specjalnie do sprawdzania rozmiarów bagażu, więc jeśli ktoś lubi ten dreszczyk emocji, który towarzyszy mijaniu z ponadgabarytowym bagażem obsługi lotu to może próbować.
 • Bardzo duży wpływ na cenę ma moment zakupu. Pamiętajcie, żeby kupić bilety przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem. Tutaj nawet jeden dzień różnicy może kosztować kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych.
 • Przed planowaniem podróży sprawdźcie czy w dniach kiedy chcecie dalej lecieć nie wypada żadne święto, dodatkowy dzień wolny od pracy. Wtedy ceny rosną. Wolne dni sprawdzicie tutaj.
 • Polecam też zapisanie się na newsletter obu linii. Wysyłają informacje o bardzo ciekawych promocjach.
 • Jeżeli nie ma informacji, że jest to niewystarczające, wystarczy bilet pobrany na smartphone’a. Przydaje się aplikacja LATAM.

Podróżowanie autobusami w Chile

Autobusy są najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w Chile. Siatka połączeń obejmuje cały kraj a przejazdy są realizowane przez wielu prywatnych przewoźników. Do najpopularniejszych należą TurBus i Pullman Express. Na ich stronach internetowych wyszukacie przejazdy oraz kupicie bilety.

Najlepszym sposobem na tanie podróżowanie autobusami jest korzystanie z porównywarek ofert pasejebus.com i recorrido.cl. Za pomocą tych stron możecie podejrzeć oferty wszystkich przewoźników na interesujących Was trasach i wybrać te najkorzystniejsze cenowo i czasowo.

chile transport

Porównywarka połączeń autobusowych recirrido

Czy autobusy są dobrze przygotowane na przejazdy trwające nawet ponad dobę? Przyznam, że miałem trochę obaw z tym związanych. Nie byłem przekonany czy ich komfort jest dostosowany do tak długich podróży. Chilijskie autobusy są jednak do tego znakomicie przygotowane. Klimatyzacja, mnóstwo przestrzeni dla pasażera, możliwość wyboru klasy siedzenia, punktualność – można się poczuć jak na pokładzie samolotu. Jest przyjemnie i wygodnie.

chile

Przykładowe ceny biletów z kupowanych z miesięcznym wyprzedzeniem na popularnych trasach:

Kierunek Cena Czas podróży/td>
Santiago-Iquique 41 500 CLP 24 godz.
Santiago-Calama 28 000 CLP 22 godz.
Santiago-Puerto Montt 18 400 CLP 13 godz.
Santiago-Valparaiso 3200 CLP 1 godz. 20 min
Santiago-Osorno 16 000 CLP 9 godz.

Co jeszcze warto wiedzieć o autobusach w Chile?

 • w ramach biletu możemy także przewieźć większy bagaż w luku bagażowym
 • większość autobusów jest dwupoziomowa – można wybierać miejsca na dolnym i górnym pokładzie
 • miejsca są numerowane i można je samodzielnie wybrać przy zakupie biletu
 • w niektórych autobusach można wybrać pomiędzy dwoma klasami Semi Camana, klasa standardowa i Salon Camana, o podwyższonym standardzie. Salon Camana to najczęściej fotel, który da się rozłożyć niemal do pozycji leżącej, w zagłówku można spodziewać się telewizora, często też otrzymamy przekąski
 • jeżeli szukacie autobusu kursującego po Carratera Austral powinien Was zainteresować przewoźnik quilenbus.cl
 • na długich dystansach warto wybierać połączenia nocne. Dodatkowa oszczędność na noclegu. I na tyle komfortowo, że można się wyspać

Pociągi w Chile

Połączenia kolejowe są zdecydowanie mniej rozwinięte od autobusowych. Pociąg jednak może to być dogodny środek transportu, jeżeli swoją podróż rozpoczynacie w Santiago. Nie miałem okazji podróżować po Chile pociągiem, więc nie mogę powiedzieć wiele na temat ich komfortu i jakości usług. Jeżeli poszukujecie informacji o połączeniach i cenach zerknijcie na stronę operatora kolei EFE. Niestety tylko w języku hiszpańskim.

Gdzie w Chile można dojechać koleją możecie natomiast podejrzeć na genialnej interaktywnej mapie od traveler.sharemap klikając na poniższą grafikę.

Promy

Promy wchodzą do gry na południu Chile. Korzystanie z promów zaczyna się na wysokości Puerto Montt. Są nie tylko bardzo dobrym środkiem transportu dzięki któremu znacznie skrócicie czas podróży np. pomiędzy Chiloe a Chaiten albo Puerto Cisnes ale także przygodą samą w sobie. Kilku, bądź kilkunastogodzinny rejs przez archipelag wysp, bądź wzdłuż fiordów Patagonii może pozostawić fantastyczne wrażenia. Rejsy do niektórych destynacji trwają nawet kilka dni.

Po szczegółowe informacje dotyczące przepraw promowych i rejsów odwiedźcie navieraaustral.cl i navimag.com. Rozkłady promów zmieniają się przed i po sezonie. Ja na początku kwietnia (po sezonie) trafiłem akurat na nowy plan rejsów. Promy pływają wtedy rzadziej i nie na wszystkich trasach.

Jeżeli macie w planie podróż Carraterą Austral (licząca ponad 1000 km droga na południe rozpoczynająca się w Puerto Montt) pamiętajcie, że na trasie czekają Was przynajmniej dwie przeprawy promowe. Kiedy i w jakiej cenie można załapać się na przeprawę dokładnie sprawdzicie na stronie operatora, czyli taustral.cl

Dużą zaletą jest możliwość kupowania biletów na wszystkie promy online.

Wypożyczanie samochodu w Chile

Przy każdym większym lotnisku funkcjonują biura popularnych wypożyczalni. Warto rezerwować samochód z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem szczególnie w tych miejscach, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Niestety nie zrobiłem tego lecąc do Calamy i tylko olbrzymiemu szczęściu zawdzięczam, że w ogóle udało mi się z marszu wypożyczyć auto. Dostałem właściwie ostatni dostępny samochód. Brak planowania swoje kosztował – musiałem zapłacić dwukrotność zwykłej ceny. Tak czasami kończy się chęć spontanicznego podróżowania.

W popularnych turystycznie miejscowościach są też małe wypożyczalnie prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców. Można u nich wypożyczyć samochód nawet od 15 000 CLP za dobę, a przy dłuższym okresie wypożyczenia da się jeszcze zejść z tej ceny. Bądźcie jednak przygotowani, że taki samochód może być w nieco gorszym standardzie i stanie niż te, które oferują popularne sieciówki.

Są też miejsca, w których lokalne wypożyczalnie są dużo droższe niż standard. Na przykład w San Pedro de Atacama cena za dobowe wypożyczenie może być nawet 2x wyższa niż na najbliższym lotnisku w Calamie. Przeczytajcie poradnik o pustyni Atacama. To miejsce w Chile, które koniecznie musicie odwiedzić.

Jak wygląda ruch drogowy w Chile? Ja nie zanotowałem żadnych wariactw. Chilijczycy prowadzą zgodnie z zasadami ruchu.

Noclegi

W Chile nie brakuje miejsc typowych dla backpackerów. Bardzo łatwo znaleźć tanie pokoje o trójgwiazdkowym standardzie backpackerskim, czy łóżko, szafka i śnieżący telewizor. Nie brakuje też jednogwiazdkowych, czyli 3m2 przestrzeni i łóżko. Średnia cena za osobę w dormitorium to 10 000 CLP. Pokój dwuosobowy 20 000 CLP. W każdym większym mieście takich miejsc noclegowych jest bardzo wiele.

Tam, gdzie turyści już na stałe wpisali się w krajobraz można znaleźć naprawdę ciekawe hostele, cz guesthouse’y. Valparaiso, Puerto Varas, Santiago, San Pedro de Atacama – tutaj wiele miejsc noclegowych ma standard europejski. Ceny również.

Ważna uwaga: jeżeli będziecie rezerwować noclegi za pośrednictwem jednego z serwisów agregujących oferty noclegowe możecie natknąć się na informacje, że dodatkowo na miejscu będziecie musieli zapłacić dodatkowo 19% podatku VAT (w Chile nazywa się IVA). Okazuje się jednak (pytałem kilkukrotnie na miejscu), że turyści nie mają takiego obowiązku i jeżeli ktoś zaproponuje Wam taką dodatkową opłatę nie musicie jej uiszczać. Sam zapłaciłem raz, w Santiago, kiedy jeszcze o tym nie wiedziałem. Później już ani razu.

W sezonie, w popularnych turystycznie miejscach warto zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Szczególnie w małych miejscowościach, jak San Pedro de Atacama, gdzie w miesiącach szczytu jest więcej turystów niż mieszkańców.

Jedzenie w Chile

Nie ma udanej podróży bez testowania lokalnych kulinariów. Najchętniej próbowałem owoców morza w przeróżnej formie, wołowiny i świeżych owoców z lokalnych bazarów. Furorę zrobiły też hot-dogi z sprasowanym awokado. Obiad dla dwóch osób z napojami w przeciętnej restauracji to przynajmniej 6000 CLP. Tanie bary i restauracje można najczęściej znaleźć w okolicach dworców oraz targowisk. Najlepszą tanią przekąską na szybko jest przysmak wszystkich hiszpańskojęzycznych krajów, czyli empanada. Duży smażony lub pieczony pieróg z farszem w środku. Kosztuje przeważnie od 750 CLP do 2000 CLP za sztukę w zależności od farszu i wielkości. Kawa w sklepach i piekarniach kosztuje natomiast 700-2500 CLP.

Przykładowe ceny dań w restauracjach o średniej klasy poniżej na zdjęciach

 

Nie będę się jakoś specjalnie rozpisywał na temat dań. Ciężko opierać się na rekomendacjach kogoś, komu smakuje wszystko oprócz wątróbki. Polecę jedynie dwa klasyki, których musicie spróbować żeby mieć podstawowe pojęcie na temat jedzenia w Chile. Pierwszy z nich to salchipapas:

salichipapas

czyli smakowite i apetycznie wyglądające danie, składające się z fryt i smażonych kawałkami kiełbasy.

A drugie to kuranto:

kuranto

Doskonałe połączenie owoców morza, ziemniaków i kilku rodzajów mięsa. Miejscem pochodzenia kuranto jest Chiloe. Oryginalną i najlepszą wersję tego dania zjecie tylko tam. Bardzo możliwe, że to najlepsza rzecz jaką jadłem w życiu.

No i lody. Chilijczycy zjadają najwięcej lodów na świecie. Jak traficie na porządną lodziarnie to przez cały dzień nie dacie rady wcisnąć dwóch gałek.

Ceny w Chile

Do oszacowania całkowitego budżetu wyjazdu przyda się też na pewno znajomość cen w Chile.

Ceny produktów spożywczych

Co? Cena
Butelka wody 1,5l 800 CLP
Snickers 1850 CLP
Tacos Doritos 75 g 1450 CLP
Butelka wina 0,7l od 1000 CLP
Czekolada 200 g 1 600 CLP
Sałatka 500 g 2 500 CLP
Jaja 10 sztuk 1 500 CLP
Jogurt 1000 CLP
Pomidory 1 kg 800 CLP
Awokado 1 kg 1500 CLP


Dobrym miejscem na niedrogie zakupy są targowiska. Trzeba tylko uważać na uchatki patagońskie. | Valdivia

Inne ceny:

Co? Cena
1l benzyny 93 850 CLP
Krótkie spodenki PUMA 10 000 CLP
Koszulka na bazarze 18 000 CLP
Sandały na bazarze 12 000 CLP
Para skarpetek z bambusa 1 700 CLP

Dodatkowe informacje

 • kupcie kartę SIM jednego z lokalnych operatorów. Kosztują niewiele, aktywacja jest prosta a za 10 000 CLP można dokupić trochę GB internetu
 • W Chile działa Uber. Cenowo spora konkurencja dla taksówek. Czasami bywa zbawienny przy dojeździe na lotnisku (np. w Atnofagaście).
 • płacenie kartą w Chile jest na porządku dziennym. Zawsze przed płaceniem kartą usłyszycie pytanie „debito o credito?”. Nie wiem od czego to zależy, ale moja karta często nie działała jako debito, a prawie zawsze jako credito, mimo że posługiwałem się kartą debetową. Bądźcie przygotowani na podobną sytuację.
 • Posiłki w restauracjach można zamienić na gotowanie samemu. Gdzie w Chile kupić kartusze? Są dostępne w sklepach sieci Doite i innych sklepach turystycznych, które można znaleźć w miejscowościach blisko atrakcji. Nie brakuje ich również w Santiago. Kartusz kosztuje ok. 20 000 CLP.

Dołącz do dyskusji! 12 komentarzy

 • Karol pisze:

  Aktualnie trwa promocja KLM – bilet można kupić już od 2500 zł (w cenie tylko bagaż podręczny 12 kg), ale po dokupieniu bagażu rejestrowanego i tak nie przekroczymy 2800 zł, co na tym kierunku jest bardzo dobrą ceną. Ja znalazłem termin na marzec 2020

 • Alicja pisze:

  Hej mam pytanie co do samolotów wewnątrz – zostały mi 3 miesiące do wyjazdu, więc już chcę to dopiąć. Mówisz, że taniej jest z hiszpańskich wersji stron, tylko że cena wzrasta po podaniu nardowości? Jak dokładnie to ominąć, żeby mój portfel nie eksplodował?

 • Marta pisze:

  Hej, super wskazówki, skorzystam 🙂
  Przyda mi się porada – kupiłam bilety na atrakcyjnej promocji, lecę Iberią z przesiadką w Madrycie, na którą mam godzinę. I teraz pytanie czy kminić inne formy dostania się do Madrytu czy ryzykować, skoro to ta sama linia?

  • Bartek Szaro pisze:

   Hej, jeżeli jest to na jednym bilecie w przypadku opóźnienia przewoźnik zapewni Ci alternatywny transport, albo samolot poczeka, jeżeli podobne połączenie wykupiło więcej osób.

   • Monika pisze:

    Przy krótkich przesiadkach główne ryzyko jest takie, że nawet jak Ty polecisz dalej, to Twój bagaż jednak dotrze z opóźnieniem. Ale… w końcu dotrze :), tyle że trzeba być przygotowanym na okres przejściowy. Ja w takiej sytuacji mam zawsze w bagażu podręcznym 1) szczoteczkę do zębów, 2) zapasową bieliznę i t-shirt.
    a swoją drogę też lecimy do Chile pod koniec listopada- Alitalią 🙂

 • Asia pisze:

  Hej!

  Piszesz o biletach autobusowych… próbujemy właśnie zarezerwować przejazd linia Pullman przez internet, nie akceptują naszych europejskich kart debetowych i kredytowych, dzwoniliśmy rownież do nich – mówią, że przez internet można płacić tylko kartami z Chile.

  Masz może na to jakiś sposób ?

  Dzięki z góry 🙂

 • Natalia pisze:

  Swietny artykuł – kurcze o tydzień za późno jeśli chodzi o bilety – aż nie chce mi się wierzyć że za 3500 powrotny? WOW! My, lecimy na 4-5 m-cy i zaczniemy w Ekwadorze … już się nie możemy doczekać. Chile chcemy zjechać całe, więc wskazówki jak najbardziej będą przydatne! Dzięki śliczne!

  • Bartek Szaro pisze:

   Cześć,

   ni, niestety. Ceny nie zachęcają…

   To całkiem solidna ekskursja się Wam szykuje. Bierzcie z tego ile wlezie.

   I cieszę się bardzo, że Wam się przydadzą informacje z poradnika.

   Pozdrawiam!

 • Jak najbardziej da się, może nie super tanio, ale chociaż mniej drogo 😉 Kilka lat temu w trzyosobową rodzinę zmieściliśmy się w budżecie 9 tysięcy zł za 2 tygodnie (Santiago, Valparaiso, Atacama, Iquique), co uważam za super wynik, a nie wymagało to jedzenia konserw. Oczywiście Couchsurfing też przyczynia się do oszczędności, choć to nie jego podstawowy cel.

  Po ostatnim pobycie w Chile, pod koniec 2017, uwzględniłbym jeszcze w powyższym zestawieniu dwie kwestie:
  1) zagraniczne telefony (urządzenia zakupione poza Chile) muszą zostać zarejestrowane, by mogły funkcjonować w chilijskich sieciach. Brak rejestracji skutkuje zablokowaniem urządzenia i nie uda się złapać zasięgu. Lista firm certyfikujących znajduje się na stronie: http://multibanda.cl/empresas-certificadoras/ .
  2) Oprócz LATAM i Sky Airline (a nie Skyline) od niedawna loty po Chile wykonuje linia JetSMART.
  3) Jeśli zechcesz, możesz podlinkować jeszcze informacje o Wyspie Wielkanocnej jako uzupełnienie tematu o Chile – https://gdziesakasperki.pl/wyspa-wielkanocna-informacje-praktyczne/ – to już nie ma zupełnie nic wspólnego z „taniością”, ale też można wydać mniejszą fortunę 😉

  Świetne zestawienie, szkoda, że przed pierwszym wyjazdem w 2014 tak kompleksowego wpisu nie znaleźliśmy.
  Pozdrowienia, Łukasz

  • Bartek Szaro pisze:

   Hej Łukasz,

   mnie ten proces rejestracji telefonu przebiegł tak płynnie, że nawet zapomniałem zwrócić uwagę 🙂 Dzięki za uzupełnienie. I miło, że podrzucileś co nieco o Wyspie Wielkanocnej. Tam zbyt wiele osób już nie dociera. Często właśnie ze względu na koszty.

   Piąteczka

Miejsce na Twój komentarz

*