Skip to main content
search
0

Dawno, dawno temu rozpoczęliśmy cykl krótkich wpisów, w których polecaliśmy 5 najciekawszych miejsc w różnych polskich województwach.

Bez specjalnego rozpisywania się na temat miejsc i tworzenia długich list. Po prostu te kilka miejsc, które uważamy w kolejnych regionach za najbardziej warte uwagi.

Postanowiłem wrócić do tego cyklu i stworzyć krótkie zestawienia dla kolejnych województw. Żeby ten powrót smakował wyjątkowo pysznie napiszę dziś o swoim rodzinnym Podkarpaciu.

Zamieszczam rekomendację miejsc a przy nich linki do dłuższych tekstów, w których znajdziecie rozwinięcie tematu.

Jedziemy.

Spis treści

Bieszczady

Polacy zdecydowanie w ostatnich latach oszaleli na punkcie Bieszczadów i wyjazd w niektórych momentach roku może być nieco rozczarowujący (dzikości raczej uświadczyć trudno), ale nie da się ukryć, że urok połonin jest niepowtarzalny. Mimo że Bieszczady nie należą już do najbardziej dziewiczych miejsc w Polsce wciąż wędrowanie szlakami od schroniska do schroniska to niepowtarzalne doświadczenie.

Gdzie konkretnie pojechać w Bieszczady? Zajrzyjcie do tekstu najlepsze szlaki w Bieszczadach z dala od tłumów. Na tych trasach najprędzej odnajdziecie prawdziwego, niezatłoczonego ducha Bieszczadów.

Szlak na Jasło, jesień

Rzeka San

Moja wielka podkarpacka miłość, którą odkryłem w 2018 roku reprezentując Podkarpacie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów. San to jedna z niewielu rzek w Polsce, na której można posmakować górskiego kajakarstwa. Świetny jest też górsko-nizinny odcinek, którym można spłynąć od Leska aż do Przemyśla. Właśnie tę trasę pokonałem ze Zdzichem Rabendą w lipcu zeszłego roku. Powstał ze tego tekst Zrób to San! 13 rarytasów najpiękniejszej rzeki Podkarpacia. W nim więcej o samodzielnej organizacji spływu i pięknie Doliny Sanu.

Spływ Sanem, postój w Krasiczynie

Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu

Na punkcie architektury drewnianej zwariowałem już dawno. Może właśnie dlatego, że moim zdaniem Podkarpacie może pochwalić się najbardziej oryginalnym zbiorem architektury drewnianej w Polsce.

W pierwszej kolejności zapraszam do odwiedzenia cerkwi św. Paraskewy w Radruży. Jednej z dwóch w Polsce zbudowanych w stylu halickim. Z czego jeszcze słynie radruska cerkiew? I kiedy najlepiej do niej przyjechać? Można poczytać tutaj: Cerkiew w Radrużu.

Cerkiew w Radrużu w czasie Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Beskid Niski

Największa grupa górska w Polsce nie może pochwalić się specjalnie wysokimi pasmami, ale za to ma niepowtarzalną atmosferę wynikającą z łemkowskiej kultury i architektury. Beskid Niski leży po części na Podkarpaciu i po części w Małopolsce i trasy, które polecam w tekście 7 uroczych szlaków w Beskidzie Niskim na dobry początek znajdują się właśnie w Małopolsce, ale warto zajrzeć też do jego podkarpackiej części zaczynając chociażby z klimatycznego miasteczka Jaśliska.

Beskid Niski, zima

Przemyśl

Pewnie niewielu rzeszowiaków to powie (a może te animozje między Przemyślem a Rzeszowem przechodzą powoli do historii?), ale Przemyśl to arcyciekawe miasto, w którym jest tyle historii i ukrytego piękna, że na spokojnie da się tam zakotwiczyć nawet na tydzień. Kto do Lwowa jedzie przez przejście w Medyce koniecznie musi się w Przemyślu zatrzymać choć na dzień. Co robić w Przemyślu i jak go poznawać napisałem więcej w tekście Dwie twarze Przemyśla. 20 miejsc między wczoraj a dziś. Bo Przemyśl to wielka historia, ale też wiele świeżych inicjatyw, których ciekawy turysta przeoczyć nie może.

Krzyż Zawierzenia, Przemyśl

Komu mało Podkarpacia zapraszam do zerknięcia do tekstu, w którym poznacie inne podejście do zwiedzania regionu. Tematyczne.

A komu daleko na Podkarpacie ten może chętnie zerknie do tekstu 5 najciekawszych miejsc w zachodniopomorskim?

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

  • Thomas pisze:

    Dla mnie Bieszczady to niezliczona ilość atrakcji. Jakie jest cudowne uczucie kiedy wędrując po zalesionych terenach przypadkiem natrafia się na ponad stuletni cmentarz, na którym zakopana jest przeszłość tego regionu. Na Podkarpaciu jest także mnóstwo cerkwi. Każda ma swój niepowtarzalny urok i historię. 🙂 Polecam wybrać się na spontaniczną wycieczkę i uważnie rozglądać a można znaleźć wspaniałe zakamarki Bieszczad.

Miejsce na Twój komentarz

*