Skip to main content
search
0

W krótkim cyklu o najciekawszych miejscach kolejnych województw zaglądamy ponownie na wschód. Oto kilka propozycji co warto zobaczyć w województwie lubelskim.

Spis treści

Lublin

Miasto, które zrobiło niesamowity postęp na przestrzeni ostatniego 10-lecia. Kamienice na Starego Miasta odzyskały blask, dokonano renowacji parków i skwerów w centrum, powstały takie miejsca jak Lubelskie Centrum Konferencyjne i Centrum Spotkania Kultur. Lublin nie jest za duży, ale też nie jest za ciasny i ma wszystko, czego potrzeba żeby poczuć ducha historii jednocześnie będąc w miejscu, w którym nie brakuje świeżych inicjatyw.

najciekawsze miejsca w lubelskim
Widok z donżonu zamkowego

Co robić i co zobaczyć w Lublinie opisałem w tekście 14 rzeczy, za które uwielbiam Lublin.

Nałęczów

Miejscowość kojarzona głównie z uzdrowiskiem i senatoryjnymi dancingami mnie zawsze przyciągała niesamowitymi drewnianymi willami, głównie w stylu szwajcarskim. Najwięcej drewnianych willi powstało na przełomie XIX i XX wieku. Można je oglądać na Armatniej Górze, przy ul. Lipowej i Poniatowskiego.

Drewniana willa | Nałęczów

Nałęczów to miasteczko lubiane na przestrzeni dziejów przez wielu twórców. Przyjeżdżali tu na wypoczynek Zofia Nałkowska, Stanisław Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski. Ten ostatni miał tu domek letniskowy, w którym dzisiaj znajduje się muzeum autora Siłaczki.

Włodawa

Miasteczka znajdujące się na skraju państw zawsze mają swój specyficzny klimat i nie inaczej jest z Włodawą. Kresową atmosferę wzmacnia wielokulturowość Włodawy. Można w niej zwiedzić synagogę (moim zdaniem najładniejszą w Polsce. Ładniejsza nawet od tej w Tykocinie), cerkwie i kościoły. We Włodawie co roku odbywa się Festiwal Trzech Kultur i to być może najlepszy moment w roku, żeby ją odwiedzić.

najciekawsze miejsca w lubelskim
Synagoga we Włodawie

W okolicach Włodawy znajdziecie mnóstwo fenomenalnych ścieżek nad Bugiem. Polecam miejsca na północ od miasta. Przez Włodawę prowadzi też Nadbużański Szlak Rowerowy.

Roztoczański Park Narodowy

Cały urok Roztocza kumuluje się w Roztoczańskim Parku Narodowym. Najbardziej przyciągają mnie tu zawsze niepowtarzalne uroczyska nad strumieniami np. nad Szumami nad Tanwią oraz Florianka i zielone trasy rowerowe, które do niej prowadzą. Za bazę wypadową najczęściej wybierany jest Zwierzyniec…i z tego względu warto poszukać czegoś innego. Myślę też, że warto pojechać do Roztoczańskiego Parku Narodowego jak najszybciej, bo ze względu na zmiany klimatu jego charakter może się bardzo zmienić. Już np. wysychać zaczęły popularne stawy Echo.

Hodowla konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym

Pełny przewodnik po Parku możecie przeczytać tu: Dlaczego warto odwiedzić Roztoczański Park Narodowy?

Korczmin

Jeszcze jeden drewniany akcent. Mamy w Polsce bardzo znane drewniane cerkwie, np. w Radrużu albo Kotani, ale mamy też całą masę właściwie anonimowych. Wśród tych anonimowych znajdziemy wiele przepięknych brył położonych w malowniczym krajobrazie i takim właśnie niezwykłym tworem jest cerkiew Objawienia Pańskiego w Korczminie. Mam do niej szczególną słabość.

Cerkiew w Korczminie

Do Korczmina jest dość spory kawał, więc żeby dodatkowo zachęcić zalecam też odwiedzenie ciekawych cerkwi w Chłopiatynie, Mycowie.

To są moje ulubione miejsca w województwie lubelskim.

Jeśli chcecie zobaczyć co wybrałem w pozostałych województwach, zapraszam!

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*