Skip to main content
search
0

Rozpoczynamy cykl artykułów z serii 5 najciekawszych miejsc w województwie… Mamy nadzieję, że będziecie w dużej mierze tworzyć go sami. Paragończyków jest coraz więcej i i mamy nadzieję, że podzielicie się z naszą małą społecznością miejscami, które koniecznie trzeba w Polsce zobaczyć „a kraina to przepiękna!”.  Liczymy w tej materii zarówno na autochtonów, którzy swoją okolicę znają jak własną kieszeń, jak i tych, którzy w czasie swoich podróży po kraju, w gazecie, w telewizji, u fryzjera, natknęli się na bardzo ciekawe miejsce warte odwiedzenia.

Żeby było prościej, dzielimy sobie naszą Polszę na województwa. Ja będę wymieniał i opisywał krótko 5 powszechnie znanych atrakcji w aktualnie nas interesującym, tak żeby rozpocząć dyskusję, a Wy dodacie w komentarzach swoje „smaczki”.

Zaczynamy od najbardziej egzotycznego dla mnie Rzeszowianina województwa zachodniopomorskiego.

Spis treści

1. Ruiny kościoła w Trzęsaczu – atrakcje zachodniopomorskie czas start!

Na przełomie XIV i XV wieku w Trzęsaczu, 2 km od brzegu Bałtyku, na środku wsi wybudowano gotycki kościół.  Jeden z najokazalszych w okolicy. Nie zniszczyły go wojny, religijne utarczki, pożary czy sztormy, zniszczyła go ABRAZJA!  Po postawieniu kościoła lata mijały, a 2 km dalej morskie fale podmywały stromy klif. Podmywały, podmywały, podmywały. W 1750 roku podmywały już 58 m od brzegu, a w 1874 roku podmywały sobie dalej, metr od ściany kościoła, w który odprawiano msze. Jak nie trudno się domyślić, niedługo potem Bałtyk zaczął zabierać sobie cegiełki kościoła do siebie. Teraz na stromym, zabezpieczonym przed podmywaniem klifie, możemy oglądać kawałek południowej ściany – to niewielka atrakcja. Ale jedźcie tam, stańcie obok kościoła i wyobraźcie sobie, że zaledwie 500 lat temu, do brzegu mielibyście stąd 2 km twardej, ziemi, pokrytej trawą i drzewami.

To moja ulubiona atrakcja, ponieważ genialnie wręcz pokazuje zderzenie natury z człowiekiem, który nie wiem jak będzie kombinował i jak się zabezpieczał i tak z nią nie wygra.

zachodniopomorskie co zobaczyć

2.  Wyspa Wolin.

Nie licząc Madagaskaru, chyba najciekawsza Polska wyspa. Wspaniała przyroda w Wolińskim Parku narodowym, ruiny średniowiecznych kościołów św. Jerzego i Mikołaja oraz murów obronnych, piękne krajobrazy i duch wikingów unoszący się w powietrzu. Przeszło 1000 lat temu zdobyli oni leżący tutaj legendarny gród Wineta i dzięki temu, na początku sierpnia na swój festiwal, ściągają na Wolin wszyscy polscy wikingowie. Warto to kiedyś zobaczyć.

atrakcje zachodniopomorskie

3. Gryfice.

A tu początek zachodniopomorskiej wąskotorówki i skansen takowych kolei. Zawsze ciekawa atrakacja dla miłośników ciuchci. Lokomotywa z 1952 roku, 25 km/h i dawaj przez 13 stacji!

zabytki zachodniopomorskie

4.  Mrzeżyno.

Coś dla lubiących skarby i nurkowanie w mule. W jeziorze Resko Przymorskie, znajdującym się się 3 km na wschód od Mrzeżyna, leży bowiem niemiecki samolot, przewożący ponoć elementy legendarnej, bursztynowej komnaty. Zestrzelony w czasie walk o miasto, wyciągany był już dwa razy z miernym skutkiem, najpierw przez Niemców, a potem przez Rosjan. Ewidentnie nie chce się stamtąd ruszać, może skarb za bardzo ciąży?

5. Czołg chętnie wynajmę – Kołobrzeg.

Tuz za miastem, przy drodze do Koszalina, jak w wielu miejscach w Polsce stoi czołg. Tutaj jednak nie kończy się na oglądaniu. Płacisz i jedziesz T55 (36 ton, 600KM, 350l/100km). Do wyboru także samochody pancerne i terenowe, transportery i inne bajery.

atrakcje zachodniopomorskie

Teraz oddaję pałeczkę w Wasze ręce. Komentarze poniżej są do Waszej dyspozycji. Napiszcie, co warto faktycznie zobaczyć w zachodniopomorskim wg Was. Jakie są jego największe atrakcje?

Jeżeli znacie już atrakcje zachodniopomorskie zapraszamy Was do zapoznania się z ciekawymi miejscami na Dolnym Śląsku.

 

 

Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! 24 komentarze

  • Krys pisze:

    A moze byscie pojechali do „doliny milosci” a tam jest tez wzgórze uciech 🙂 Miedzy przejsciem granicznym nad Odra kolo Schwedt a miastem Chojna, w okolicach Krajnik Górny i Zatoń Dolna. Tak naprawde to jest park krajobrazowy zalozony przez zone Carla Fillipa von Humber którzy przed wojna mieli tam swój folwark. Dopero na poczatku lat 90-tych odnowiono tam wszystko w celu turystyki i atrakcji regionu i zeby polaczyc to miejsce z pobliskim szlakiem rowerowym Odra-Nysa po niemieckiej stronie. Jest wiele ciekawych miejsc, jadac indywidualnie samochodem przez malo znane trasy i fajnie jest jak niema tam tlumów turystów i jest czas zeby byc tam dla siebie…

  • Zuza pisze:

    Genialny wpis! Zachodniopomorskie to wspaniałe województwo bo ma wiele ciekawych miejsc 😉 Mam nadzieję, że chociaż część uda mi się zwiedzić w tym roku.

  • infomiasto.eu pisze:

    Trafiłem tutaj przez kajaki i pochłonęły mnie opisy wypraw. Tylko z tym tytułem wpisu bardzo się nie zgodzę i osobiście nienawidzę takich bo jest to bardzo subiektywne a nie najciekawsze ale to takie moje wkurzenie testera na dogmaty. Natomiast te miejsca co opisałeś jak dla mnie są bardzo nieciekawe szczególnie Trzęsacza ściana – co tam ciekawego aby to zobaczyć. To już zobacz na Dobrzycę o tamten ogród, podziemne trasy szczecina, park dolnej odry kajakiem to też subiektywne ale chyba więcej osób polubi to prędzej niż ścianę z Trzęsacza.

  • Waldi pisze:

    Witam!
    Zapraszam do Złocieńca i okolic. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest magnetyczna górka koło Wałcza, są kamienne kręgi w Grzybnicy. Jest jedyne na tym terenie w Brzesku koło Polic Sanktuarium Maryjne które utrzymało kult maryjny w czasie Luteranizmu. W Złocieńcu przy ul. I Dywizji W.P. 3 rośnie jeden z najstarszych i najcenniejszych w Polsce okazów Magnolii japońskiej. Jedna z najpiękniejszych na tym terenie aleja grabowa w parku Żubra. Najwiekszy głaz narzutowy w Polsce Trygław leży sobie spokojnie na cmentarzu w Tychowie. Zamek w Człuchowie dzisiaj wieża i jedno skrzydło kiedyś Człuchów dorównywał potęgą i wielkością Malborkowi. Kurchany koło Złocieńca pozostałość po Gotach osiedlających się na tych terenach w I i II wieku naszej ery. Mógłbym jeszcze tak pisać i pisać. Warto przejrzeć przewodniki jest na terenie zachodniopomorskiego bardzo wiele miejsc wartych zwiedzenia.

  • Hanna Maria Dekadencja pisze:

    Wolin genialny. Plus za Mrzeżyno, jestem fanką tej dziury. Można było wspomnieć o pobliskim Trzebiatowie – świetne miasteczko o bogatej historii. O możliwości przejechania się pojazdami wojskowymi nie wiedziałam, na pewno skorzystam w tym sezonie. Za to Trzęsacz w sumie … kicha. Kawał ściany, dookoła płot i totalny syf plus stragany z „pamiątkowym” badziewiem. O wiele ciekawsze resztki rozmaitych budowli są np. w ok. Unieścia. No ale co kto lubi 🙂

    • Edyta pisze:

      No tak .Trzęsacz ma pokazac siłę morza. Pozostałości ruin świadczą o tym jak wyglądało dawniej wybrzeże, którego dziś już nie ma. Wystarczy chwila by poczytać historię Trzęsacza i kościoła, by zrozumieć, o co w tym chodzi.To jest atrakcja i historia w jednym. Polecam.

      Polecam również klimat starego Niechorza. Warto zobaczyć, bo wkracza tam nowe i nie tak sentymentalne jak to stare. W ogóle Wybrzeże Rewalskie, spacery plażą w stronę Mrzeżyna- lekarstwo na troski.

  • Ewa pisze:

    zwiedzając zachodnipomorskie zapraszam do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach:)

  • Jadzia pisze:

    A może byś tak Złocieniec odwiedził?

  • Mrburger pisze:

     Kołobrzeg zwiedziłem cały wzdłuż i wszerz, ale ten czołg chyba dobrze zakamuflowany był. Gdzie takie atrakcje? W okolicach lotniska w Bagiczu?

  • Wow, nie wiedziałem, że w Gryfinie jest taka fajna ciuchcia, a mieszkam w Szczecinie…. Szacun!

    • tomek pisze:

      Aie w Gryfinie, tylko w GRYFICACH, tam jest muzeum. A kolej wąskotorowa jest w  gminie Rewal, w tym roku przeszła duży remont (wyremontowano torowisko, odbudowano a częściowo zbudowano nowe dworce). ZAPRASZAMY!!! 

  • Atasdf pisze:

    Jestem bardzo ciekawy, co dacie z Podkarpacia…

  • Ljoui pisze:

    Moje Gryfice 😉

    W tym regionie jest wiele ciekawych miejsc,wystarczy poszukać.

  • kulturwa pisze:


    Nie licząc Madagaskaru, chyba najciekawsza Polska wyspa.” – +1 chłopaki 😉

  • Magda pisze:

    Kilka lat temu przez przypadek wylądowałam w Bornym Sulinowie.. To miasto otoczone jest aurą tajemniczości i jest naprawdę przerażające.  Do 1992 stacjonowali tam Rosjanie (za czasów ich stacjonowania miasto nie było znane, niewiele osób wiedziało o jego istnieniu). Podobno pod ziemią jest zbudowane drugie miasto, gdzie Rosjanie mieszkali, trzymali broń i Bóg wie co jeszcze.. Miejscowi ludzie widzieli pod koniec lat 80 jak do miasta wjeżdżały rosyjskie ciężarówki i nagle jakby zapadały się pod ziemię..  Do tej pory można natknąć się w lesie i nawet w środku miasta (na niezabezpieczone) czołgi, bunkry i czego dusza zapragnie. Organizowane są tam wycieczki szlakiem bunkrów; nocne gry, gdzie naprawdę człowiek może się  obsr.. wystraszyć. Linki do stron o Bornym: 
    http://www.opuszczone.com/galerie/borne/index.php     
    http://www.mynarod.pl/stara%20strona/ostatniatajemnicabornego.html   http://www.borne.yoyo.pl/index.html 
    http://www.bornesulinowo.ovh.org/   

  • Neska58 pisze:

     http://www.polskiepomorze.pl/ciekawe-miejsca/393-rezerwat-kamienne-kregi.html

    polecam,byłam ,widziałam,poczułam

    • Karolina Hubert pisze:

       Ińsko,małe miasteczko otoczone  jeziorami i lasami,fajne widoki rezerwaty,park krajobrazowy ale najlesze była czysta woda w jeziorze.fakt miasteczko male,turystycznie nierozwiniete, ,brak hotelu za to nie ma problemu z wynajmem domkow,czy pokoi,polecam.

Miejsce na Twój komentarz

*