Skip to main content
search
0

Bardzo często jeżdżę do Wielkopolski i z pewnością pod względem ilości interesujących miejsc i tematów, za którymi można się po tym regionie poszwędać jest on w mojej czołówce.

5 najciekawszych miejsc w Wielkopolsce wybrałem ze świadomością, że wciąż jeszcze wiele przede mną. W 2020 roku mam w planie odwiedzić Wielkopolskę jeszcze przynajmniej raz. Ale zanim ja to zrobię może Wam się uda wybierając któreś z miejsc z poniższej listy.

 

Spis treści

Poznań

Zawsze śmieszy mnie hasełko „Poznań – miasto doznań”. Rubaszna rymowanka od lat uciera nosa co bardziej wyrywającym się przed szereg lokalnym patriotom, ale miasto zmieniło się na plus tak bardzo (oczywiście mówię tu tylko o turystyce), że chyba czas traktować ją zupełnie na serio.

Rynek w Poznaniu, okolice 5:00

Tutaj opisałem kilka nietypowych atrakcji Poznania. Tekst przyda Wam się nawet jeśli nigdy wcześniej w Poznaniu nie byliście i chcecie w pierwszej kolejności zobaczyć najważniejsze atrakcje. Przyda się dlatego, że Poznań to miasto, w którym trzeba zostać trochę dłużej. Przyjedźcie przynajmniej na te 3 dni. Warto.

 

Wielkopolski Szlak Wiatraczny

Kiedy myślę sobie o tym, co mnie najbardziej zaskoczyło w 2019 roku w Polsce to na pierwszym miejscu będzie Ziemia Suwalska. Na drugim zdecydowanie Wielkopolski Szlak Wiatraczny.

Kto by pomyślał, że w krajobrazie Wielkopolski, w ogóle Polski, wciąż można zobaczyć kilkadziesiąt drewnianych wiatraków? W niektórych do obejrzenia muzea, do wysłuchania historie o niegdysiejszych młynarzach.

 

W dwa dni objechałem większość miejsc ze szlaku na rowerze i jestem zachwycony. Coś nowego, coś pięknego i znów coś drewnianego!

 

Szlak Piastowski

Czyli szlak łączący najważniejsze miejsca związane z początkiem państwa Polskiego. Wyjazd na Szlak Piastowski to przede wszystkim frajda dla miłośników historii. Ja do nich należę, więc wyobraźnia pracowała mocno, radości miałem wiele, ale nawet osoby, które nie są fanami archeologii i historii zaczynających się od „dawno, dawno temu” mogą się na szlaku zafascynować niejednym miejscem.

 

Park Archeologiczny w Biskupinie

Moje wrażenia ze Szlaku Piastowskiego opisałem tutaj: 20 rzeczy, których dowiedziałem się o Polsce na Szlaku Piastowskim

 

Gniezno

Gniezno bardzo przyjemnie rozwija się turystycznie. Za sprawą szlaku Królika GOń miasto w ciekawy sposób opowiada swoją historię i odświeża przy tym spojrzenie na swoją historię.

W Gnieźnie wielokrotnie można usłyszeć hasło „To właśnie tu wszystko się zaczęło, w Gnieźnie można zobaczyć wspaniałą kolekcję kafli, w Gnieźnie można pociągnąć… wątek masoński. Bo miasto ma więcej twarzy, niż tylko tę związaną z katedrą i chrztem Polski.

Odsyłam do zeszłorocznego tekstu o Gnieźnie po więcej atrakcji i wrażeń: Co robić i co zobaczyć w Gnieźnie?

 

Widok na katedrę i wzgórze Lecha

 

Czołowo

Na koniec małe zaskoczenie. Opuszczona baza rakietowa w Czołowie.

Jakiś czas temu dzięki koledze Marcinowi zainteresowałem się Urbexem i było to jedno z miejsc w okolicach poznania do którego wybraliśmy się na zimowy eksplor.

W opuszczonych dziś budynkach stacjonował 31 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Na terenie bazy znajduje się kilka dużych budynków i kilka mniejszych schronów, do których można wejść i poczuć klimat zapomnianej jednostki wojskowej.

Ciekawostką jest stojący w Czołowie pomnik Marcina Kasprzaka, działacza robotniczego.

 

Opuszczona baza rakietowa w Czołowie

I tak oto przedstawia się to krótkie wielkopolskie zestawienie. Jeśli macie ochotę zajrzeć tym samym tropem zapraszam tutaj:

 

 

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*