Skip to main content
search

Wda to jedna z najpiękniejszych rzek północnej Polski. Spływ kajakowy Wdą to świetne doświadczenie, którego powinni spróbować nie tylko zapaleni entuzjaści kajaków. Rzeka ma wiele stosunkowo łatwych odcinków, na których można zaznać piękna przyrody w pełnej okazałości. Jak zorganizować spływ kajakowy Wdą? Który odcinek na spływ wybrać? Zapraszam do poradnika, w którym rozgryzamy kajaki na Wdzie.

Rzeka Wda ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wda liczy 198 km długości i stanowi lewy dopływ Wisły. Wda ma swoje źródło na Równinie Charzykowskiej, na wysokości 160 m n.p.m. Wda płynie przez Kaszuby oraz Kociewie. Rzeka ma charakter nizinno-leśny. Przepływa przez jeziora oraz tereny zalesione.

Aż 30% terenów przez, które przepływa Wda jest objętych taką albo inną formą ochrony przyrody. Wda przepływa przez dwa parki krajobrazowe: Wdzydzki i Wdecki. Na trasie Wdy znajduje się również 5 rezerwatów przyrody w tym rezerwat przyrody “Krzywe Koło pętli Wdy” przez który prowadziła moja trasa spływu.

Nazwa Wda

Nazwa rzeki pochodzi od pierwiastka ṵeid – zginać, zakrzywiać. Nazwa Wda po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w XIII wieku. Nazwa ta miała określać rzekę o krętym biegu. W tradycji lokalnej Wda jest też nazywana “Czarną Wodą” ze względu na smolasty kolor wody, jaki charakteryzował ją na przestrzeni dziejów. Źródłem wpadającego w czerń koloru Wdy miały być związki mineralne, ale także ścieki ze smolarni działających kiedyś przy rzece.

Rzeka Wda ≋ kajakiem po Wdzie ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Szlak kajakowy Wdy ma odcinki o różnych walorach krajobrazowych i różnych stopniach trudności. Spływ w górnym, środkowym i dolnym biegu rzeki może dostarczyć innych wrażeń i wiązać się z różnymi wymaganiami. Znane i lubiane odcinki na jednodniowe spływy kajakowe Wdą to:

  • Lipusz – Wdzydze Kiszewskie – 22 km
  • Czarna Woda – Osowo Leśne 22 km
  • Wdecki Młyn – Błędno – 23 km
  • Błędno – Tleń – 20 km

Ja zdecydowałem się na skróconą wersję odcinka Wdecki Młyn – Błędno. Ze względu na niekorzystną prognozę pogody wystartowałem z Szlaga-Młyn (Żurawski) i skończyłem w Błędnie. To trasa o 10 km krótsza od pierwotnej. Summa sumarum i tak nie ustrzegłem się burzy, no le przynajmniej próbowałem :))

Rzeka Wda ≋ spływ kajakowy odcinkiem Szlaga-Młyn – Błędno ≋ trasa i relacja

Na spływ Wdą wybrałem odcinek krótki i niewymagający, który pokazuje jej piękno w pełnej krasie. Trasa kajakowa na Wdzie pomiędzy Szlaga-Młyn (albo jak niektórzy wolą Żurawkami) a Błędnem jest, jak na szlak kajakowy, bardzo widokowa i, jak na piękny szlak kajakowy przystało, zielona do cna.

Wda na tym odcinku płynie przez tereny bardzo rzadko zaludnione. Podczas spływu mija się tylko jedną wieś – Łuby – i to jedyne miejsce, gdzie czeka nas kontakt z zabudowaniami. Pozostała część trasy napawa widokiem zielonej doliny, którą bezpośrednio przy samej rzece porastają trawy i szuwary, a krok dalej ograniczają wzniesienia z borami. Widok wysokich, piaszczystych skarp albo gęsto porośniętych zboczy to charakterystyczny motyw tego odcinka Wdy.

Na odcinek Szlaga-Młyn – Błędno skusiłem się jednak przede wszystkim ze względu na możliwość doświadczenia fenomenu rezerwatu przyrody “Krzywe Koło w pętli Wdy”.

Sam rezerwat zajmuje powierzchnie ok. 10ha, chroni cenne przyrodniczo gatunki roślin a przy tym jest bardzo widokowy. Niezwykłego charakteru dodaje mu natomiast Wda. Rzeka pokonuje ok. 1 km żeby wrócić niemalże w to samo miejsce, wycinając tym samym kształt cypla, na którym znajduje się rezerwat.

Okrążając rezerwat Wda płynie właściwie we wszystkich kierunkach świata. Stąd nazwa rezerwatu “Krzywe Koło”. Rezerwat jest trudno dostępny z wody. Nie próbowałem przybijać do brzegu. Zresztą nie jestem pewny, czy na terenie rezerwatu została wyznaczona ścieżka, po której można się legalnie poruszać.

Odcinek kończy się niedaleko za rezerwatem, po prawej stronie, za najbliższym mostem.

Spływ kajakiem rzeką Wda ≋ odcinek Szlaga-Młyn – Błędno

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
4
powolnego spływu
1
"Krzywe Koło" :))

Mapa: rzeka Wda. Spływ kajakowy odcinkiem Szlaga-Młyn – Błędno ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wda ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wdą?

Kajaki na Wdzie na odcinku Szlaga-Młyn (czy też jak często się podaje Żurawki) – Błędno to aktywność, z którą powinna poradzić sobie każda, przynajmniej średnio aktywna osoba.

Na tym odcinku Wda jest rzeką spokojną i pozbawioną jakichkolwiek przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka i przenoszenia go. Na tym odcinku nie ma ani żadnych sztucznych przeszkód (jazów, zastawek, elektrowni) ani przeszkód naturalnych (kamieni, drzew), których nie dałoby się opłynąć.

Zarówno w miejscu startu jak i w miejscu końcowym można dogodnie zwodować się i przybić do brzegu. Dystans odcinka również nie jest wymagający. Ok. 13 km, jak na jednodniowy odcinek, to zdecydowanie mało wymagający dystans, który można bez pośpiechu pokonać w 3-4h. Jeśli ma się ochotę na więcej spływ można wydłużyć i rozpocząć go we Wdeckim Młynie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Wda ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wdę?

Spływ Wdą odbyłem na packrafcie Amundsen II od PinPacka, ale jeśli Wy poszukujecie wypożyczalni, która zorganizuje Wam spływ kajakowy po Wdzie na tym bądź innym odcinku to podrzucam kilka przydatnych adresów:

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt “50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich “dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.


Partnerem spływu po Wdzie jest Lokalna Organizacja Turystyczna “Kociewie”

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu “50 rzek”

50 rzekLubelskieNa bieżąco
22 lipca 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
20 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
17 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
11 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
18 czerwca 2021

Kanał Elbląski ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*