Skip to main content
search
0

Wda to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych rzek północnej Polski. Spływ kajakowy Wdą to świetna aktywność, której powinni doświadczyć nie tylko zapaleni entuzjaści kajaków. Rzeka ma wiele stosunkowo łatwych odcinków, na których można zaznać piękna przyrody w pełnej okazałości. Jak zorganizować spływ kajakowy Wdą? Który odcinek na spływ wybrać? Zapraszam do poradnika, którego tematem jest spływ kajakowy na Wdzie.

Spis treści

Rzeka Wda ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wda liczy 198 km długości i stanowi lewy dopływ Wisły. Gdzie rzeka ma swój początek? Źródło Wdy wybija na Równinie Charzykowskiej, na wysokości 160 m n.p.m. Wda prowadzi swoje wody przez dwa interesujące regiony kulturowe: Kaszuby oraz Kociewie. Jak w kilku słowach można scharakteryzować Wdę? Rzeka ma charakter nizinno-leśny. Na swojej trasie pokonuje jeziora oraz wije się przez odludne lasy.

Aż 30% obszaru, przez który przepływa Wda jest objętych różnymi formami ochrony przyrody. Wybierając się na spływ kajakowy Wdą można odwiedzić dwa parki krajobrazowe: Wdzydzki i Wdecki. Na trasie Wdy znajduje się również 5 rezerwatów przyrody w tym rezerwat przyrody „Krzywe Koło pętli Wdy” przez który prowadziła trasa mojego spływu.

Skąd pochodzi nazwa Wda?

Nazwa rzeki pochodzi od pierwiastka ṵeid – zginać, zakrzywiać. Nazwa Wda po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w XIII wieku. Nazwa ta miała określać rzekę o krętym biegu. W tradycji lokalnej Wda jest też nazywana „Czarną Wodą” ze względu na smolasty kolor wody, jaki charakteryzował ją na przestrzeni dziejów. Źródłem wpadającego w czerń koloru Wdy miały być związki mineralne, ale także ścieki ze smolarni działających kiedyś przy rzece.

Rzeka Wda ≋ kajakiem po Wdzie ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Szlak kajakowy Wdy ma odcinki o różnych walorach krajobrazowych i różnych stopniach trudności. Spływ w górnym, środkowym lub dolnym biegu rzeki może dostarczyć innych wrażeń i wiązać się z różnymi wymaganiami. Znane i lubiane odcinki na jednodniowe spływy kajakowe Wdą to między innymi:

  • Lipusz – Wdzydze Kiszewskie – 22 km
  • Czarna Woda – Osowo Leśne 22 km
  • Wdecki Młyn – Błędno – 23 km
  • Błędno – Tleń – 20 km

Ja zdecydowałem się na skróconą wersję odcinka Wdecki Młyn – Błędno. Ze względu na niekorzystną prognozę pogody wystartowałem z Szlaga-Młyn (Żurawski) i skończyłem w Błędnie. To trasa o 10 km krótsza od pierwotnej. Summa summarum i tak nie ustrzegłem się burzy. No, ale przynajmniej próbowałem.

Rzeka Wda ≋ spływ kajakowy odcinkiem Szlaga-Młyn – Błędno ≋ trasa i relacja

Na spływ Wdą wybrałem odcinek krótki i niewymagający, ukazujący piękno rzeki w pełnej krasie. Trasa kajakowa na Wdzie pomiędzy Szlaga-Młyn (albo jak niektórzy wolą Żurawkami) a Błędnem jest, jak na szlak kajakowy, bardzo widokowa i, jak na piękny szlak kajakowy przystało, po brzegi wypełniona bujną zielenią.

wda widok skarpy z lasem sosnowym na rzece perspektywy kajaka

Na odcinku Szlaga-Młyn – Błędno Wda płynie przez tereny bardzo rzadko zaludnione. Podczas spływu mija się tylko jedną wieś – Łuby – i to jedyne miejsce, gdzie czeka nas kontakt z zabudowaniami. Brak odgłosów cywilizacji dobiegających z brzegów jest właściwie gwarantowany. Ja mogłem delektować się niczym nie zmąconymi ciszą i spokojem.

Większa część tasy Szlaga-Młyn – Błędno napawa widokiem zielonej doliny gęsto porośniętej trawy i szuwary, a krok dalej ograniczonej wzniesieniami z borami. Widok wysokich, piaszczystych skarp albo gęsto porośniętych zboczy to charakterystyczny motyw tego odcinka Wdy. Widoki są momentami naprawdę spektakularne. Szeroka dolina, przestrzeń wypełniona zielenią i meandry prowadzące wzdłuż wysokich, połyskujących w słońcu urwisk robią znakomite wrażenie.

Na odcinek Szlaga-Młyn – Błędno skusiłem się jednak przede wszystkim ze względu na możliwość doświadczenia fenomenu rezerwatu przyrody „Krzywe Koło w pętli Wdy”.

Sam rezerwat zajmuje powierzchnie ok. 10ha na bardzo wąskim przesmyku. Drzewostan rezerwatu jest liściastą, naturalną enklawą pośród zajmujących ogromną część doliny Wdy lasów sosnowych. Dominujący typ lasu w rezerwacie „Krzywe Koło w pętli Wdy” to grąd subkontynentalny. Ponadto rezerwat chroni cenne przyrodniczo gatunki roślin i jest bardzo widokowy. Szczególnych walorów dodaje mu Wda. Rzeka opływa przesmyk z rezerwatem: pokonuje ok. 1 km żeby wrócić niemalże w to samo miejsce. Wycina kształt cypla, na którym znajduje się rezerwat.

wda drzewo pokladajace sie do wody region kociewie

Okrążając rezerwat Wda płynie właściwie we wszystkich kierunkach świata. Stąd nazwa rezerwatu „Krzywe Koło”. Rezerwat jest trudno dostępny z wody. Nie próbowałem przybijać do brzegu. Zresztą nie jestem pewny, czy na terenie rezerwatu została wyznaczona ścieżka, po której można się legalnie poruszać.

Spływ skończyłem niedaleko za rezerwatem, po prawej stronie, za najbliższym mostem. Jest tu mała przystań i dogodne miejsce do wyjścia z wody.

Odcinek Szlaga-Młyn – Błędno dał mi dokładnie to, czego potrzebowałem. Ciszę, spokój, odosobnienie, możliwość poznawania przyrody i krajobrazów świata wody. I szansę na poznanie osobliwości Wdy, kontemplację jej charakteru.

Cieciorka pstra

Rośliną, którą poznałem podczas spływu Wdą jest cieciorka pstra. Pochodzi z Azji i Europy, gdzie jest bardzo pospolita, ale występuje także m.in. w Nowej Zelandii i Ameryce Północnej.

Cieciorka pstra jest rośliną żywicielską wielu larw motyli. Doskonale umacnia strome stoki (może właśnie dlatego znalazłem ją na jednym z urwisk). Kwitnie od maja do lipca. Jest rośliną trującą.

Spływ kajakiem rzeką Wda ≋ odcinek Szlaga-Młyn – Błędno

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
4
powolnego spływu
1
"Krzywe Koło" :))

Mapa: rzeka Wda. Spływ kajakowy odcinkiem Szlaga-Młyn – Błędno ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wda ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wdą?

Kajaki na Wdzie na odcinku Szlaga-Młyn (czy też jak często się podaje Żurawki) – Błędno to aktywność, z którą powinna poradzić sobie każda, przynajmniej średnio aktywna osoba.

Na tym odcinku Wda jest rzeką spokojną i pozbawioną jakichkolwiek przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka i przenoszenia go. Trasa jest wolna od sztucznych przeszkód (jazów, zastawek, elektrowni) i przeszkód naturalnych (kamieni, drzew), których nie dałoby się opłynąć. Rzeka płynie w szerokim korycie. Żeby pokonać odcinek nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności manewrowania kajakiem.

Zarówno w miejscu startu jak i w miejscu końcowym można dogodnie zwodować się i przybić do brzegu. Dystans odcinka również nie jest wymagający. Ok. 13 km, jak na jednodniowy odcinek, to zdecydowanie mało wymagający dystans, który można bez pośpiechu pokonać w 3-4h. Jeśli ma się ochotę na więcej spływ w tych okolicach można wydłużyć i rozpocząć go we Wdeckim Młynie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Wda ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wdę?

Spływ Wdą odbyłem na packrafcie Amundsen II od PinPacka, ale jeśli Wy poszukujecie wypożyczalni, która zorganizuje Wam spływ kajakowy po Wdzie na tym bądź innym odcinku to podrzucam kilka przydatnych adresów:

 

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

poradnik 50rzek


Partnerem spływu po Wdzie była Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”

Miejsce na Twój komentarz

*