Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy na Wieprzy przypadnie do gustu zarówno rodzinom mającym ochotę dać nura w zielony świat przyrody jak i indywidualistom mającym „smaka” na chwilę odosobnienia i ciszy. Jaką rzeką jest Wieprza? Który odcinek rzeki wybrać? Zapraszam do poradnika, który pomoże przygotować się do spływu rzeką Wieprza w województwie zachodniopomorskim.

spływ kajakowy wel 50rzek

Spis treści

Rzeka Wieprza ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Na początek kilka słów o samej rzece. Wieprza płynie przez województwa pomorskie oraz zachodniopomorskie i uchodzi do Bałtyku w Darłowie. Długość Wieprzy to około 140 km. Jest kilka teorii na temat tego, gdzie znajdują się źródła Wieprzy. Jedna z nich mówi, że Wieprza wypływa na wysokości 170 m n.p.m. z Jeziora Kołoleż. Wg drugiej rzeka rozpoczyna swój bieg z Jeziora Białego nieopodal Miastka, na Pojezierzu Bytowskim. Jeszcze inna jako początek Wieprzy wskazuje Jezioro Trzebiatowskie Wielkie .

Wieprza jest rzeką całkiem różnorodną. Przepływa zarówno przez łąki i pola jak i tereny śródleśne. Górny odcinek rzeki jest dość wymagający ze względu na liczne „zwałki”. Za mniej atrakcyjne krajobrazowo fragmenty rzeki uważa się okolice Darłowa i Sławna, gdzie rzeka jest uregulowana albo przepływa przez mało atrakcyjne tereny polne.

Na rzece Wieprza ustanowiono obszar ochrony Natura 2000 „Dolina Wieprzy i Studnicy”. Obejmuje on dolinę rzeki od okolicy wsi Czarnica do falochronów w Darłowie.

Rzeka Wieprza ≋ kajakiem po Wieprzy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Jak na całkiem długą rzekę na Wieprzy można wybrać spośród kilku atrakcyjnych odcinków kajakowych. Spływy kajakowe na Wieprzy często odbywają się na takich odcinkach:

  • Trzebielino – Broczyna -18km
  • Broczyna – Kępice- 20km
  • Kępice – Sławno- 24km
  • Sławno – Mazów- 22km
  • Mazów – Darłowo 27km

Na jednodniowy spływ po Wieprzy rozważałem kilka wariantów. Ostatecznie zdecydowałem się na 13 km odcinek z Mszanki (przystań kajakowa, dogodny dojazd i miejsce do wodowania) do Starego Krakowa (koniec za mostem po prawej, dobre miejsce na zaparkowanie samochodu). Jest to więc alternatywny odcinek względem wyżej wymienionych. Łączy ze sobą trasy dwóch ostatnich propozycji z listy.

Rzeka Wieprza ≋ spływ kajakowy odcinkiem Mszanka – Stary Kraków ≋ trasa i relacja

Spływ rozpoczęliśmy z przystani kajakowej w Mszance, niedaleko wsi Tyn. Do przystani można dojechać samochodem. Na spływ Wieprzą zabrałem packraft Yapok 01 marki Yapokraft. Ostatnio zdecydowanie bliżej mi do packraftingu niż kajaków pneumatycznych. Szczególnie, jeśli wybieram się na rzekę, na której można spodziewać się przeszkód.

Na Wieprzę wyruszyłem w wyjątkowym towarzystwie. Na spływ wybrałem się razem z Bernardem Glogerem, wynalazcą i specjalistą od materiałów, który stworzył markę Yapokraft. Miałem więc idealnego kompana do sprawdzania możliwości nowego sprzętu.

kajakarz na rzece wieprza zdjęcie z drugiego kajaka na wodzieOdcinek z Mszanki do Starego Krakowa okazał się być wyjątkowo spokojny i bardzo ciekawy przyrodniczo. Trasa prowadziła z daleka od jakiejkolwiek większej miejscowości (po drodze mija się jedynie dwie wsie: Chudaczewko i Mazów, ale zabudowań nie widać z rzeki). co gwarantowało ciszę i chwile wytchnienia. Jeśli szukacie odpoczynku i spokoju szlak z Mszanki będzie w sam raz.

Dużo radości sprawiło mi podziwianie przyrody Wieprzy. Uwagę na pewno zwracała ilość starych dębów rosnących tuż przy korycie. Wielkie dęby przy brzegach to podczas spływów kajakowych widok nie tak znowu powszechny. Z łatwością można było też obserwować stanowiska popularnej jeżogłówki oraz (niestety) inwazyjnej kolczurki klapowanej.

W dalszej części spływu w pojawiły się wzniesienia porośnięte buczyną. Z początku płaska dolina z czasem nabrała odrobinę „górzystego” charakteru. Przepływaliśmy także przez miejsca gęsto porośnięte wikliną, które z kolei tworzyły klimat lasu namorzynowego. Natomiast na odcinku prowadzącym przez łąki można było wyłapać zapach mięty nadwodnej.

Na odcinku Mszanka – Stary Kraków szerokość Wieprzy potrafiła zmieniać się diametralnie – od zaledwie kilku metrów do nawet kilkudziesięciu. Zmiany szerokości koryta również uatrakcyjniały spływ. Momentami płynęliśmy w korycie mocno zarośniętym, momentami Wieprza stawała się całkiem przestrzenna. Wzbogacało to poczucie różnorodności doliny Wieprzy.

rzeka wieprza spływ kajakowy drzewa i krzewy na brzegach

Szerszy fragment Wieprzy

Płynąc Wieprzą warto wiedzieć co nam może pływać pod pokładem. Rzekę zamieszkują rozmaite gatunki ryb m.in. lipień, miętus, okoń, z łososiem na czele.

Między Mszanką a Starym Krakowem bardzo podobało mi się również to, że Wieprza pozbawiona była przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka. W korycie zalegały tzw. „zwałki”, czyli powalone drzewa, ale każdą z nich można sprytnie ominąć. Nie jest to więc trasa specjalnie uciążliwa i nadaje się na spływ nawet dla początkujących kajakarzy.

packraft podczas spływu kajakowego Wieprzą. Zdjęcie z powierzaSpływ zakończyliśmy za mostem w Starym Krakowie, po prawej stronie. Nie jest to wybitnie łatwe miejsce do wyjścia na brzeg, ale można wysiąść. Tutaj w bocznej uliczce mieliśmy zostawiony samochód. Całość zajęła nam ok. 6 godzin. Jak zwykle spływ był w powolnym tempie. Bez pośpiechu i presji na jakikolwiek wynik sportowy. Spływ Wieprzą był jednym z tych znakomitych kajakowych doświadczeń, które pomagają przełamać stereotyp mówiący jakoby przestrzeń rzek była monotonna i nudna.

Trasę można zgrabnie przedłużyć o 1 km i zakończyć spływ w przystani kajakowej w Kowalewicach.

Jeżogłówka

Rośliną, którą poznałem podczas spływu Wieprzą jest jeżogłówka. Na całej długości odcinka można zobaczyć jej liczne stanowiska. Jeżogłówka wygląda dosłownie jak główki jeży i łatwo ją rozpoznać. W Polsce można znaleźć cztery gatunki jeżogłówki. Jest dość powszechną rośliną żyjącą w środowisku wodnym, która jest również hodowana w celach ozdobnych.

Spływ kajakiem rzeką Wieprza ≋ odcinek Mszanka – Stary Kraków

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
5
na Bystrzycy. Powolutku
0
przenosek

Mapa: rzeka Wieprza. Spływ kajakowy odcinkiem Mszanka – Stary Kraków ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wieprza ≋ trudności, przeszkody, bezpieczeństwo

Spływ kajakowy Wieprzą na odcinku Mszanka-Stary Kraków jest spływem łatwym. Na trasie brak naturalnych przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka. Nie ma także żadnych sztucznych przeszkód w postaci jazów czy progów.

Kilka słów o charakterystyce odcinka z punktu widzenia trudności:

Powalone drzewa

W dniu naszego spływu na trasie zalegało kilkanaście powalonych drzew, jednak wszystkie przeszkody można było opłynąć. Niektóre z nich wymagały lawirowania pomiędzy zasłaniającymi światło nurtu gałęziami, ale nie przeszkody nie były wyjątkowo uciążliwe.

Powalone drzewo na rzece Wieprza spływ kajakowy

Widok powalonych drzew na Wieprzy nie zaskakuje. Nie było jednak dużych problemów z pokonywaniem przeszkód, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wyglądały na proste

Nurt

Brak bystrzy, choć generalnie nurt zaskoczył nas swoją wartkością. Po Wieprzy płynie się dość szybko. Nie jest to jednak siła nurtu, która tworzyłaby jakiekolwiek zagrożenie bądź utrudniała pokonywanie przeszkód.

Głębokość

Na tym odcinku stan wody w Wieprzy był odpowiedni do pływania (wrzesień). Nie zanotowaliśmy żadnych mielizn ani wypłyceń.

Meandry

Wieprza nie jest rzeką specjalnie meandrującą. Profil trasy jest łatwy.

Dostępność brzegów

Na brzegach Wieprzy nie jest trudno o miejsce postojowe. Na 13 km trasie można było znaleźć wiele dogodnych miejsc do postoju.

Sztuczne przeszkody

Brak jakichkolwiek sztucznych przeszkód na odcinku.

Trasę Mszanka – Stary Kraków powinni pokonać bez szwanku nawet początkujący kajakarze. Atrakcyjna trasa na spływ indywidualny lub rodzinny.

Odcinek w skali trudności oceniam na ZWB.

Odcinek w skali uciążliwości oceniam na u2.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

spływ kajakowy wel 50rzek

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*