Skip to main content
search

Kajaki na Wieprzy przypadną do gustu zarówno rodzinom mającym ochotę dać nura w zielony świat przyrody jak i indywidualistom mającym smaka na chwilę odosobnienia i ciszy. Jaką rzeką jest Wieprza? Jaki odcinek wybrać na spływ kajakowy? Zapraszam do poradnika o spływie kajakowym po rzece Wieprza.

Spis treści

Rzeka Wieprza ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wieprza płynie przez województwa pomorskie oraz zachodniopomorskie i uchodzi do Bałtyku w Darłowie. Długość Wieprzy to około 140 km. Jest kilka teorii na temat tego, gdzie znajdują się źródła Wieprzy. Najbardziej prawdopodobna mówi, że Wieprza wypływa na wysokości 170 m n.p.m. z jeziora Kołoleż.

Wieprza jest rzeką dość różnorodną. Przepływa zarówno przez łąki i pola jak i tereny śródleśne. Górny odcinek rzeki może być wymagający ze względu na zwałki. Za mniej atrakcyjne krajobrazowo fragmenty rzeki uważa się okolice Darłowa i Sławna.

Na rzece Wieprza ustanowiono obszar ochrony Natura 2000 „Dolina Wieprzy i Studnicy”. Obejmuje on dolinę rzeki od okolicy wsi Czarnica do falochronów w Darłowie.

Rzeka Wieprza ≋ kajakiem po Wieprzy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Na jednodniowy spływ po Wieprzy rozważałem kilka odcinków. Ostatecznie zdecydowałem się na 13 km odcinek z Mszanki (przystań kajakowa, dogodny dojazd i miejsce do wodowania) do Starego Krakowa (koniec za mostem po prawej, dobre miejsce na zaparkowanie samochodu).

Jest to trasa, która zdawała się mieć wszystkie przywary, dla których lubię wsiadać w kajak: jest zielona i prowadzi z dala od śladów istnienia ludzkiej cywilizacji. Odcinek Mszanka – Stary Kraków jest typowo nizinnym odcinkiem rzeki. Jest to łatwa trasa do pokonania.

Rzeka Wieprza ≋ spływ kajakowy odcinkiem Mszanka – Stary Kraków ≋ trasa i relacja

Po Wieprzy zdecydowałem się spływać na packrafcie od Yapokraft. Ostatnio zdecydowanie bliżej mi do packraftingu niż kajaków pneumatycznych.

Na Wieprze wyruszyłem w wyjątkowym towarzystwie. Razem ze mną był Bernard Gloger, wynalazca i specjalista od materiałów, który stworzył markę Yapokraft.

Odcinek z Mszanki do Starego Krakowa jest bardzo ciekawy przyrodniczo. Trasa prowadzi z daleka od jakiejkolwiek większej miejscowości (po drodze mija się jedynie dwie wsie Chudaczewko i Mazów, ale zabudowań nie widać z rzeki), co powoduje, że na Wieprzy ma się do czynienia z przyrodą rządzącą się swoimi własnymi prawami.

Uwagę na pewno zwraca duża ilość starych dębów tuż przy korycie. Wielkie dęby przy brzegach to niecodzienny widok. Z łatwością można też obserwować duże stanowiska jeżogłówki oraz (niestety) inwazyjnej kolczurki klapowanej. W dalszej części spływu pojawiają się zbocza porośnięte bukowiną. Ciężko też nie dostrzeć wiklinowych szpalerów, które tworzą klimat lasu namorzynowego. Na odcinku płynącym przez łąkę można też wyłapać zapach mięty nadwodnej.

Na odcinku Mszanka – Stary Kraków szerokość Wieprzy potrafi zmieniać się diametralnie – od zaledwie kilku metrów do nawet kilkudziesięciu. Zmiany szerokości rzeki na kolejnych odcinkach uatrakcyjniają spływ. Wieprza pozbawiona jest przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka. W korycie zalegają zwałki, czyli powalone drzewa, ale każdą z nich można sprytnie ominąć.

Spływ Wieprzą okazał się być znakomitym doświadczeniem, które pomaga przełamać stereotyp mówiący, że przestrzeń rzek jest monotonna i nudna.

Spływ kajakiem rzeką Wieprza ≋ odcinek Mszanka – Stary Kraków

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
5
na Bystrzycy. Powolutku
0
przenosek

Mapa: rzeka Wieprza. Spływ kajakowy odcinkiem Mszanka – Stary Kraków ⇒

Spływ kajakowy rzeką Bystrzyca ≋ trudności, przeszkody, bezpieczeństwo

Spływ kajakowy Wieprzą na odcinku Mszanka-Stary Kraków jest spływem łatwym. Na trasie brak naturalnych przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka. Nie ma także żadnych przeszkód sztucznych w postaci jazów czy progów.

Krótka charakterystyka odcinka pod kątem trudności:

Powalone drzewa

Na trasie zalegało kilkanaście powalonych drzew, jednak wszystkie przeszkody można było opłynąć. Niektóre z nich wymagały lawirowania pomiędzy zasłaniającymi światło nurtu gałęziami, ale nie była to zbyt wymagająca aktywność.

Nurt

Brak bystrzy. Nurt zaskoczył nas swoją wartkością. Po Wieprzy płynie się dość szybko. Nie jest to jednak siła nurtu, która tworzyłaby jakiekolwiek zagrożenie bądź utrudniała pokonywanie przeszkód.

Głębokość

Na tym odcinku stan wody w Wieprzy był odpowiedni do pływania (wrzesień). Nie zanotowaliśmy żadnych mielizn ani wypłyceń.

Meandry

Wieprza nie jest rzeką specjalnie meandrującą. Profil trasy jest łatwy.

Dostępność brzegów

Na brzegach Wieprzy nie jest trudno o miejsce postojowe. Na naszej 13 km trasie można było znaleźć wiele dogodnych miejsc do postoju.

Sztuczne przeszkody

Brak jakichkolwiek sztucznych przeszkód na odcinku.

Trasę Mszanka – Stary Kraków powinni pokonać bez szwanku nawet początkujący kajakarze. Jest to dobra trasa na spływ indywidualny lub rodzinny z maleńkim pazurem w postaci opływalnych przeszkód.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*