Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy Drawą prowadzi przez jedną z najpiękniejszych dolin rzecznych Polski i pozwala doświadczyć różnorodności wodnego ekosystemu. Jaki odcinek na kajaki na Drawę najlepiej wybrać? Na co warto zwrócić uwagę podczas spływu? Zapraszam do krótkiego przewodnika, który pomoże przygotować się do rozsądnego spływu Drawą.

50 rzek branding belka

Spis treści

Rzeka Drawa ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Drawa prowadzi swoje wody przez ok. 185 km. Swój bieg rozpoczyna w województwie zachodniopomorskim, w okolicy wsi Zdroje, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Większość biegu Drawy prowadzi przez zachodniopomorskie, przepływając m.in. przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską i Pojezierze Wałeckie oraz granicą województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Drawa, już w województwie wielkopolskim uchodzi do Noteci w okolicy Krzyża Wielkopolskiego, stanowiąc jej drugi, największy dopływ.

Jak wiele pięknych rzek Pomorza Zachodniego Drawa w przeważającej mierze płynie przez tereny odludne, dzikie i bogate przyrodniczo. Podobnie również jak wiele innych rzek o tak znacznej długości Drawa pokonuje krajobraz o różnych formach i zmienia swój charakter w zależności od odcinka.

spływ kajakowy drawa drawienski park narodowy jesien

Drawa na odcinku w Drawieńskim Parku Narodowym

Bogactwa przyrodniczego Drawy można doświadczyć podglądając gatunku fauny i flory żyjące w jej dolinie. W Drawie żyje aż ok. 30 gatunków ryb. Można napotkać rośliny będące wskaźnikiem czystości wody jak krasnorost Hildenbrandtia rivularis, mszywioły i gąbki. Malownicze scenerie doliny Drawy można podziwiać na wielu odcinkach rzeki jednak to chyba fragment płynący przez Drawieński Park Narodowy, gdzie las olszowy sąsiaduje z buczyną, w korycie zalegają ogromne drzewa i nie brakuje wysokich skarp, jest najbardziej przyciągający.

Dzisiaj Drawa kojarzy się głównie właśnie z walorami przyrodniczymi, ale jeszcze wcale do nie tak dawna była wykorzystywana jako szlak żeglugowy. Ostatni spływ drewna Drawą miał miejsce pod koniec lat 70. Historia spławiania Drawą drewna wycinanego w Puszczy Drawskiej sięga XVIII w. Jeszcze głębiej sięgają dzieje wykorzystywania Drawy do transportu innych towarów m.in. miodu.

Skąd pochodzi nazwa Drawa?

Nazwa Draua po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w XIII wieku. Nazwa rzeki wywodzi się najprawdopodobniej od przedsłowiańskiego czasownika dьrati tj. o „żywiołowym, gwałtownym ruchu: np. o porywistym wietrze, o rwącej rzece”. Dzisiejsza nazwa Drawa została uznana po 1949 roku i zastąpiła niemiecką nazwę Drage.

Spływ Drawą ≋ jaki odcinek jest najlepszy?

Od początku nie miałem wątpliwości, że spływ Drawą znajdzie się w projekcie #50rzek. Trudniejsza była decyzja, który jednodniowy odcinek powinienem wybrać. Wiele dobrego słyszałem o trasie most drogowy – Prostynia, prowadzącej przez poligon wojskowy. Spływ tą trasą wymaga jednak specjalnego pozwolenia, a one nie są znowu tak chętnie wydawane. Bardzo interesujące wydawały się wszystkie jednodniowe odcinki prowadzące przez Drawieński Park Narodowy. Długość Drawy w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego to 41 km. Można więc przygotować różne warianty spływu. Rozważałem trasy:

  • Prostynia – Barnimie (20 km)
  • Barnimie – Bogdanka (11 km)
  • Bogdanka – Kamienna (19 km)

Ostatecznie wybór padł na trasę Barnimie – Bogdanka. Wybór, którego ostatecznie ani trochę nie żałowałem!

Kajaki Drawa ≋ spływ kajakowy odcinkiem Barnimie – Bogdanka ≋ trasa i relacja

Jak wygląda spływ kajakowy Drawą na odcinku Barnimie – Bogdanka? Zacznijmy może od tego, że trasa prowadzi w całości przez Drawieński Park Narodowy. Bilety do Drawieńskiego Parku Narodowego najłatwiej kupić on-line. Cena biletu uzależniona jest od terminu spływu. W lipcu bilety na jednodniowe spływy kosztują 8 zł, w sierpniu 6 zł, a poza sezonem 4 zł za osobę dorosłą.

Razem z Wojtkiem Murą spływ Drawą rozpoczęliśmy przy moście i miejscu postojowym dla kajakarzy we wsi Barnimie. Jest tu mała przystań i dużo miejsca. Bardzo łatwe zejście do wody. W trasę wyruszyliśmy na packraftach PinPack Compact, które idealnie nadają się na rzeki z powalonymi drzewami takie jak Drawa.

barnimie pomost kajakowy kajaki drawa jesień

Początek spływu we wsi Barnimie. Bardzo dogodne miejsce do wodowania

Odcinek z Barnimia do Bogdanki zachwycił mnie pod każdym względem. Przede wszystkim ta zaledwie 12 km trasa prowadzi przez cztery rezerwaty przyrody. Najpierw Drawa mija rezerwat przyrody „Dębina” obejmujący ochroną liściasty las grabowo-bukowo-dębowy. Następnie przepływa przez rezerwat „Grabowy Jar”, czyli stromą dolinę rzeczną, w której dominują graby w towarzystwie ponad 170-letnich sosen, modrzewi brzóz i jaworów. Dalej czeka rezerwat „Drawski Matecznik”, gdzie z kolei najwięcej jest buków i gdzie można zobaczyć rzadką na Pomorzu lilię złotogłów. Ostatnim rezerwatem jest „Tragankowe Urwisko” ze spektakularną skarpą będącą najwyższą na trasie pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Dzięki temu, że urwisko ma południową ekspozycję na słońce rozwinęły się na nim rzadkie, kserotermiczne gatunki roślin jak traganek piaskowy i traganek duński lub driakiew gołębia.

drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko

Przed Tragankowym Urwiskiem

Drawa zrobiła na mnie fantastyczne wrażenie również dzięki zachowaniu naturalnego kształtu koryta. Rzeka nie jest uregulowana, ale to raczej oczywiste skoro płynie przez teren Parku Narodowego. W nurcie zalega wiele dużych drzew. Powalone drzewa tworzą mikrosiedliska dla różnych gatunków roślin i mają duże znaczenie dla bioróżnorodności rzeki. Na całym odcinku z Barnimia do Bogdanki można napatrzeć się na naturalny rytm życia rzeki, co przy rozmiarze Drawy robi fantastyczne wrażenie. Przez ilość przeszkód w postaci powalonych drzew Drawa nie jest rzeką najłatwiejszą, ale też  spływ nie przysporzył tylu trudności, ilu się spodziewałem.

Fenomenalny jest też profil doliny Drawy. Są miejsca, gdzie brzegi są płaskie i gęsty las jest na wyciągnięcie ręki. Na niektórych fragmentach raz z lewej, raz z prawej wyrastają wysokie urwiska. Skarpy są zaraz bezpośrednio przy rzece, innym razem za terasami zalewowymi. Różnice wysokości sięgają 30 metrów. Jest na czym zawiesić oko. Drawa między Barnimiem a Bogdanką nie meandruje szczególnie szalenie. Można dostrzec, że najwięcej zakrętów jest skumulowanych na początku i na końcu odcinka. Długie fragmenty trasy są w miarę proste, jest przestrzennie a to potęguje wrażenia jakich dostarcza całokształt krajobrazu doliny Drawy.

kajaki drawa drawienski park narodowy przyroda drzewa jesień

Bagienny las olszowy i buczyna. Odcinek Drawy w Drawieńskim Parku Narodowym


drawienski park narodowy drawa przyroda grzyby

Drobne grzyby na jednym z powalonych drzew zalegających w korycie Drawy

Spływ zakończyliśmy przy moście „Zatom” we wsi Bogdanka. Podobnie jak w miejscu startu jest tu mała przystań i dużo miejsca. Bardzo dogodny punkt do zakończenia spływu.

Mimo tego, że Drawieński Park Narodowy jest jednym z najrzadziej odwiedzanych parków narodowych w Polsce, Drawa jest rzeką całkiem popularną wśród turystów i w sezonie tłum na rzece nie jest niczym szczególnym. M.in. dlatego, żeby móc podziwiać piękno doliny Drawy w ciszy i na osobności spływ odbyliśmy w październiku. Drugim powodem była chęć poznania Drawy w jesiennej aurze. I jedno i drugie wyszło znakomicie. Tego dnia byliśmy na trasie jedynymi kajakarzami. Trafiliśmy też na apogeum jesiennych kolorów. Ale to już pewnie zdążyliście zauważyć na zdjęciach.

Binduga

To miejsce nad rzeką, w którym przygotowywano drewno do spławu. Na terenie dawnych bindug w Drawieńskim Parku Narodowym są obecnie urządzone płatne pola namiotowe. Planując dłuższy spływ Drawą warto zaplanować noclegi właśnie na polach namiotowych.

Spływ rzeką Drawa ≋ odcinek Barnimie – Bogdanka

12
pokonanych kilometrów
5
czas spływu
0
wywrotek do wody

Mapa: rzeka Drawa. Spływ kajakowy odcinkiem Barnimie – Bogdanka ⇒

Spływ kajakowy Drawą ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest rzeka Drawa?

Spływ kajakowy Drawą na odcinku Barnimie – Bogdanka może okazać się wymagający. Przygotowując się do spływu trzeba wziąć pod uwagę, że pokonanie trasy będzie wymagało uważnego obserwowania nurty, umiejętności manewrowania a także, być może, dodatkowego przenoszenia kajaka w celu pokonania zwalonych drzew. Główne trudności występujące na rzece to przegradzające koryto rzeki pnie, wystające ponad tafle gałęzie i przyspieszający przed przeszkodami nurt. Zupełny brak doświadczenia w uprawianiu turystyki kajakowej może spowodować, że spływ Drawą na tym odcinku będzie kłopotliwy.

Dużym plusem spływu Drawą na odcinku Barnimie – Bogdanka jest brak sztucznych przeszkód, gdzie koniecznie byłby przenoski.

splyw drawa trudnosci

Powalone drzewa stanowią główną trudność na szlaku Drawy w Drawieńskim Parku Narodowym

W skali trudności odcinek Barnimie – Bogdanka jest najczęściej określany jako ZWC.

W skali uciążliwości odcinek Barnimie – Bogdanka jest najczęściej określany jako u4.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Drawa ≋ kiedy najlepiej zorganizować spływ kajakowy?

Co jest godne naśladowania Drawa jest objęta ograniczeniami, jeśli chodzi o organizację spływów kajakowych. Spływy kajakowe na Drawie są organizowane tylko od 1 lipca do końca lutego. W okresie marzec – lipiec Drawa jest wyłączona ze spływów kajakowych ze względu na lęgi ptaków. W granicach Drawieńskiego Parku Narodowego żyje ich ponad 160 gatunków, z czego znaczna ilość bytuje właśnie w dolinie rzeki.

W Drawieńskim Parku Narodowym obowiązuje również dzienny limit odwiedzających. Dziennie Drawieński Park Narodowy może odwiedzić maksymalnie 750 osób. Warto o tym pamiętać, planując spływ kajakowy Drawą. Zwłaszcza w wakacje.

Drawa spływ kajakowy jesienia

Jesień to bardzo dobry moment na spływ Drawą

Bardzo dobrym terminem na spływ kajakowy Drawą wydaje się być koniec lata, początek jesieni. Po wakacjach ruch z pewnością maleje i łatwiej jest o swobodny spływ i brak tłumów.  Natomiast jesienią Drawa, jako rzeka bogata w różne gatunki drzew, jest niesamowicie widokowa.

Kajaki na Drawie – podsumowanie

Mam nadzieję, że przewodnik pomógł Wam w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące organizacji spływu kajakowego Drawą bądź samej rzeki Drawa. Jeśli mogę pomóc w inny sposób, zapraszam do zostawienia komentarza.

Powodzenia na spływie!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*