Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy Brzeźnicką Węgorzą sponiewiera i jednocześnie pozwoli nacieszyć oko pięknem dziewiczej przyrody. To rzeka, dla której ciężko znaleźć odpowiednik. Jak przygotować się do spływu Brzeźnicką Węgorzą? Co jest w niej wyjątkowego? Zapraszam na krótki przewodnik po pięknej i szalonej „Rzeźnickiej” Węgorzy. 

50 rzek branding belka

Spis treści

Rzeka Brzeźnicka Węgorza ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Intrygująco brzmiąca Brzeźnica Węgorza to rzeka o długości ok. 40 km w całości płynąca przez województwo zachodniopomorskie. Swój początek bierze w jeziorze Studnica, na terenie poligonu wojskowego. Najbliższa większa miejscowość tej okolicy to Drawsko Pomorskie. Bieg rzeki właściwie w całości prowadzi przez tereny odludne i niezamieszkałe. Brzeźnicka Węgorza uchodzi do Regi w okolicy miasta Łobez.

kajaki brzeznicka wegorza splyw zachodniopomorskieSpływ Brzeźnicką Węgorzą jest doskonałym połączeniem przygody z możliwością podglądania przyrody w najpiękniejszej szacie. Trasa spływu Brzeźnicką Węgorzą może prowadzić przez jeziora, wymagający i niezwykle malowniczy przełom oraz gęsty i mroczny las olszowy, który prezentuje się powalająco.

Spływ Brzeźnicka Węgorza ≋ jaki odcinek jest najlepszy?

Nie miałem dużej zagwozdki odnośnie wyboru odcinka na spływ Brzeźnicką Węgorzą. Najbardziej interesującym i malowniczym odcinkiem rzeki jest trasa prowadząca od stawów Woliczno do… no właśnie. Jestem przekonany, że najlepszym wyborem były spływ aż do samego ujścia Brzeźnickiej Węgorzy do Regi, ale na jednodniowy spływ trzeba było wybrać krótszą trasę. Opcją było zakończenie za jeziorem Żabice, ale ostatecznie z Wojtkiem Murą zaplanowaliśmy metę w przy moście w Łobzowie.

Trasa stawy Woliczno – Łobzów to zalewie 4 km odcinek. Tym razem zaledwie 4 km wystarczyło, żeby zakończyć spływ w pełni usatysfakcjonowanym!

Kajaki Brzeźnicka Węgorza ≋ spływ kajakowy odcinkiem stawy Woliczno – Łobzów ≋ trasa i relacja

Miejsce początku spływu jest dość trudno dostępne. Samochód można zostawić na parkingu pomiędzy stawami Woliczno przy DK20. Parking jest po lewej stronie jadąc w kierunku Szczecina. Dalej trzeba przejść na drugą stronę i idąc lasem dotrzeć na koniec stawu. To ok. 1 km. My zdecydowaliśmy płynąć na packraftach, więc dojście na miejsce startu nie było bardzo uciążliwe. Dokładnie miejsce naszego startu zaznaczyłem na mapie poniżej. Jest tam trochę przestrzeni i dogodne zejście do wody.

Po pierwszych kilkuset metrach spływu zaczyna się przełom Brzeźnickiej Węgorzy i zaczyna się prawdziwa zabawa.

jar rzeka brzeznicka wegorza

Stromy spadek koryta Brzeźnickiej Węgorzy. Jar i przełom rzeki

Rzeka płynie głębokim jarem, koryto ma znaczy spadek, jest wypełnione dużymi kamieniami i powalonymi drzewami. Pokonanie przełomu, mimo że jest to może 1 km zajęło nam dużo czasu i chyba więcej było tutaj trawersowania rzeki niż pływania. Wymagający fragment, ale też niesamowicie piękny. Zatrzymywaliśmy się nie tylko z powodu trudnych do pokonania przeszkód, ale też żeby cieszyć się widokiem przepięknej, dzikiej rzeki. Dobrym miejscem na postój są m.in. ruiny młyna Kołatka, dostępne na lewym brzegu.

packrafting brzeznicka wegorza

Pokonywanie kolejnych trudności w przełomie Brzeźnickiej Węgorzy

Wymagające, kamieniste, strome odcinki Brzeźnickiej Węgorzy to jej pierwsza twarz. Z czasem rzeka zmienia charakter. Nurt zwalnia, a głęboki jar przechodzi w bagienny las olszowy. Co chwile na trasie stają przegradzające całą szerokość rzeki drzewa. Wciąż nie jest łatwo, ale za to jest chyba jeszcze piękniej niż na początku. Gruby mech obrastający drzewa, bobrowe tamy i żeremia, plusk małych dopływów zasilających Brzeźnicką Węgorze, znowu nie tak często widywane śluzowce. Brzeźnicka Węgorza ma na tym odcinku genialny mikroklimat. Dla takich właśnie doświadczeń uwielbiam wsiadać w kajak czy też, jak w tym przypadku, packraft.

brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci

W olsie. Trudności nie ustają. Zmienia się tylko ich charakter

Spływ skończyliśmy przy moście w Łobzowie. Stamtąd, przez opuszczoną wieś Brzeźnica, wróciliśmy na parking na piechotę.

Bagienny las olszowy

… czyli ols. Porasta znaczną część odcinka stawy Woliczno – Łobzów. To rodzaj lasu, w którym dominuje olsza czarna. Właśnie te drzewa układają się nad rzeką w katedralne sklepienia na ostatniej prostej przed Łobzowem. Olsza czarna rośnie na kępach, których wielkim okazom można się przyglądać z najbliższych odległości w czasie spływu Brzeźnicką Węgorzą.

Spływ rzeką Brzeźnicka Węgorza ≋ odcinek stawy Woliczno – Łobzów

4
pokonanych kilometrów
5
czas spływu
2
zadowolonych kajakarzy

Mapa: rzeka Brzeźnicka Węgorza. Spływ kajakowy odcinkiem stawy Woliczno – Łobzów ⇒

Kajaki Brzeźnicka Węgorza ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest rzeka Brzeźnicka Węgorza?

Spływ kajakowy Brzeźnicką Węgorzą to jeden z najbardziej uciążliwych spływów jakie odbyłem do tej pory. Główne trudności z jakimi trzeba zmierzyć się podczas spływu na odcinku stawy Woliczno-Łobzów to kamienisty i stromy jar, liczne zwałki, bobrowe tamy i mielizny. Zagęszczenie przeszkód spowalniających spływ jest naprawdę sporo.  Na tej trasie nie ma natomiast żadnych sztucznych przeszkód w postaci jazów czy młynów.

splyw kajakowy brzeznicka wegorza stawy woliczno lobzow

Na trasie przepływa się również przez kilka brodów

Brzeźnicka Węgorza na całym odcinku jest rzeką płytką, więc teoretycznie jej pokonanie przez nowicjuszy jest możliwe. Natomiast czy dla początkujących kajakarzy będzie to prawdziwa przyjemność? Tego nie jestem pewien. Na pewno nie jest to trasa kajakowa dla rodzin z dziećmi.

W skali trudności odcinek stawy Woliczno – Łobzów oceniam na ZWC.

W skali uciążliwości odcinek stawy Woliczno – Łobzów oceniam na u5.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Brzeźnicka Węgorza ≋ kiedy najlepiej zorganizować spływ kajakowy?

Na spływ Brzeźnicką Węgorzą wybraliśmy późny październik i był to bardzo dobry wybór. Temperatura wody była jeszcze znośna. Wchodzenie do wody, konieczne przy pokonywaniu niektórych przeszkód, nie było kłopotem.

Poziom wody mógłby być wyższy, szczególnie w jarze.

Dobrym momentem na spływ Brzeźnicką Węgorzą może być koniec zimy lub początek wiosny. Teoretycznie wtedy poziom wody w rzece powinien być najbardziej zadowalający.

Kajaki na Brzeźnickiej Węgorzy – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomógł Wam nieco w znalezieniu interesujących informacji o Brzeźnickiej Węgorzy i zachęcił do wybrania się na spływ. W razie czego – zapraszam do pozostawienia komentarza. Jeśli będę mógł pomóc inaczej – chętnie spróbuje.

Powodzenia na spływie Brzeźnicką Węgorzą!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Miejsce na Twój komentarz

*