Skip to main content
search
0

Bóbr to jedna z najpiękniejszych rzek województwa dolnośląskiego. Który odcinek na jednodniowy spływ kajakowy Bobrem wybrać? Przyjrzyjmy się rzece Bóbr. Zapraszam do krótkiego przewodnika po turystyce kajakowej na Bobrze.

Rzeka Bóbr – podstawowe informacje

Na początek kilka słów o samej rzece. Bóbr ma około 272 km długości i płynie przez dwa państwa. Pierwsze dwa kilometry rzeki znajdują się na terenie Czech. Źródła rzeki znajdują się w Karkonoszach na wysokości ok. 790 m n.p.m.. Bóbr wpływa do Polski i przez 270 km pokonuje terytorium dwóch województw: dolnośląskiego i lubuskiego. Jest największym lewobrzeżnym dopływem Odry i jedną z największych rzek południowo-zachodniej Polski. Ważniejsze miasta przez które przepływa Bóbr to Jelenia Góra, Lwówek Śląski, Bolesławiec, Krosno Odrzańskie.

Bóbr, dzięki swojej przyrodzie i atrakcyjnym krajobrazom, świetnie nadaje się na jednodniowe i dłuższe spływy kajakowe.

Rzeka Bóbr – jednodniowy spływ kajakowy

Na rzece o tak znaczącej długości można zaplanować przynajmniej kilka atrakcyjnych odcinków na jednodniowe spływy. Dużą popularnością i uznaniem cieszą się trasy kajakowe poniżej Jeleniej Góry oraz w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.

Warto jednak zwrócić uwagę na odcinek powyżej Jeleniej Góry a mianowicie jednodniową trasę Ciechanowice – Trzcińsko. To 10 km odcinek prowadzący przez przełom rzeki pomiędzy Rudawami Janowickimi a Górami Kaczawskimi. Spływ można rozpocząć przy moście blisko stacji kolejowej w Ciechanowicach.

Na tym odcinku Bóbr charakteryzują kamienie i głazy zalegające w korycie, podwodna roślinność, widoki wiaduktów kolejowych, zalesionych wzgórz i zabudowań mijanych miejscowości. Mimo tego, że nie jest to odcinek odludny, płynący z dala od cywilizacji, to ma fragmenty, które potrafią zachwycać. Bardzo ładne są miejsca, w których panoramę wypełniają białe głazy wystające ponad taflę wody i ciągnące się po horyzont zalesione wzgórza.

Oprócz kamieni, które szczególnie przy niskich stanach wody mogą czynić spływ uciążliwym na odcinku znajduje się kilka sztucznych przeszkód, które wymagają przenosek. Pierwsza z nich to jaz i elektrownia wodna przed kamiennym mostem. Wysiadając przed jazem kajak najlepiej jest przenieść od razu za elektrownie. Jest to dość długa (300 m) i niewygodna przenoska. Miejsce nie jest przystosowane. Druga przenoska czeka na progu w Janowicach Wielkich. Tutaj krótko, ok. 20 m prawym brzegiem. Spływ można zakończyć w Trzcińsku przy drugim moście albo kontynuować dalej np. do Wojanowa. To kolejne 6 km.

Dobra informacja dla użytkowników kajaków pneumatycznych i packraftów. Trzcińsko posiada połączenie kolejowe z Ciechanowicami, więc po spływie można transportem publicznym wrócić do miejsca rozpoczęcia spływu. Połączenie kolejowe z Ciechanowicami mają też kolejne miejscowości, w których można zakończyć spływ: Wojanów i Jelenia Góra.

Gęsta roślinność podwodna to jeden z widokowych atutów Bobru

Przed zaplanowaniem spływu warto zasięgnąć informacji w lokalnej wypożyczalni kajaków albo sprawdzić poziom wody na wodowskazach Hydro IMGW-BIP. Niski stan wody uniemożliwi spływ na całym odcinku lub uczyni go zanadto uciążliwym.

Miejsce na Twój komentarz

*