Skip to main content
search
0

Rzeka Ruda w skali województwa śląskiego jest zdecydowanie rzeką wybitnie ciekawą. Mam przypuszczenie, że na koniec projektu „50 rzek” będę mógł tak powiedzieć o Rudzie również w skali kraju. Czym wyróżnia się rzeka Ruda? Jak zorganizować kajaki na Rudzie? Czym różnią się od siebie poszczególne odcinki? Zapraszam do przewodnika, z którego dowiedzie jak może wyglądać spływ kajakowy Rudą.

spływ kajakowy wel 50rzek

Spis treści

Rzeka Ruda ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Ruda ma nieco ponad 50 km i w całości płynie przez województwo śląskie. Swój początek bierze w Żorach. Na Rudzie znajduje się sztuczny zbiornik – Zalew Rybnicki. Rekreacyjny szlak kajakowy Rudy zaczyna się zaraz za Zalewem Rybnickim, w Stodołach, dzielnicy Rybnika. Szlak liczy ok. 25 km. Kajakiem po Rudzie można dopłynąć aż do Odry, w której Ruda kończy swój bieg jednak mało kto decyduje się na pokonanie całego spławnego odcinka Rudy.

Szlak kajakowy Rudy podzielony jest na kilka odcinków różniących się długością oraz stopniem trudności i na jednodniowy spływ najlepiej jest wybrać jedną z proponowanych tras.

Ciekawostką może być profil przebiegu rzeki. Od Zalewu Rybnickiego Ruda płynie w kierunku północnym. Na wysokości miejscowości Ruda szeroooookim łukiem „skręca” na zachód i w tym kierunku płynie aż do ujścia.

Kraina Górnej Odry

Ruda znajduje się w regionie Krainy Górnej Odry, która słynie z wielu atrakcji przyrodniczych. W Krainie Górnej Odry można spróbować kajakowych sił nie tylko na Rudzie, ale naturalnie również na Odrze, a także Olzie. Do dyspozycji fanów wodnych atrakcji jest również Zalew Rybnicki.

Rzeka Ruda ≋ kajakiem po Rudzie ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Rekreacyjny szlak kajakowy rzeki Ruda w Krainie Górnej Odry jest podzielony na kilka odcinków o różnej długości i różnym poziomie trudności. Większość spływów kajakowych Rudą odbywa się na trzech trasach:

  • Stodoły-Rybnik – Rudy Park Cysterski – 7 km – trasa łatwa
  • Stodoły-Rybnik – Ruda Kozielska – 10 km – trasa łatwa + 3km
  • Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska – 10 km – trasa wymagająca

Ja zdecydowałem się na trasę wymagającą. Po rekonesansie odcinek płynący w całości przez Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” wydał mi się najbardziej atrakcyjny. I ten wybór był strzałem w dziesiątkę!

Rzeka Ruda ≋ spływ kajakowy odcinkiem Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska ≋ trasa i relacja

Ze względu na charakter odcinka Rudą zdecydowałem się spływać packraftem Compact firmy PinPack. To ten jajeczny pontonik ze zdjęć. Spływ rozpocząłem z mostu w Rudzie Kozielskiej. Można tu bez problemu znaleźć dogodne miejsce do wodowania. Jeśli organizujecie spływ samodzielnie pamiętajcie, że samochód trzeba zostawić wcześniej, bo droga prowadząca do mostu jest drogą leśną.

Początek spływu jest bardzo obiecujący i świetny widokowo. Rozłożyste, wielkie drzewa, co jakiś czas kameralne plaże albo widok brzegów, które lada moment nurt „odkroi” od stałego lądu. Bardzo zjawiskowe scenerie. Co jakiś czas w rzece napotyka się przeszkody, ale wszystkie są do opłynięcia i nie stanowią poważnych utrudnień. Packraft na takiej rzece spisywał się fenomenalnie.

Po jakimś czasie można dostrzec, że rzeka płynie w ponadprzeciętnie głębokim korycie. Brzegi mają po 2-3 metry wysokości i są takie momenty, w których w całości porośnięte są jednym gatunkiem trawy. Jest to przepiękny widok i doskonałe doświadczenie. Spływ przez głęboki, zielony tunel wyłożony długimi, falującymi źdźbłami.

Ten odcinek Rudy jest niesamowity również ze względu na zjawiskowe meandry, na których można obserwować erozję rzeki. „Odkrajane” przez wodę fragmenty ziemi przeradzają się powoli w plaże albo porastają roślinnością jako łagodne zbocza. Można doskonale zaobserwować jak rzeka „żyje” i nieustannie poszukuje dla siebie najlepszego koryta.

Rudę spływałem w koszuli Royal Robbins Bug Barrier Global Expedition odstraszającej komary

Kolejnym klejnotem w koronie Rudy są samotne drzewa. Na wysokich brzegach rzeki co jakiś czas można zobaczyć potężne stare drzewa różnych gatunków. Wiekowe dęby, sosny, brzozy stojące w samotności nad wodą, na zupełnym odludziu, robią ogromne wrażenie. Są to naprawdę niepowtarzalne krajobrazowe kompozycje i momentami aż trudno uwierzyć, że natura przyrządziła tu tak zaskakująco smakowitą ucztę dla oczu i dla ducha.

Cała trasa z Rudy Kozienickiej do Kuźni Raciborskiej nie prowadzi przez żadną miejscowość. Tylko las, łąki i woda. Organizując kajaki na Rudzie można się z łatwością przenieść w sam środek królestwa przyrody, do którego nie docierają żadne przesłanki istnienia ludzkiej cywilizacji.

Spływ kajakiem rzeką Ruda ≋ odcinek Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
5
na Rudzie. Powolutku
0
momentów nudy

Mapa: rzeka Ruda. Spływ kajakowy odcinkiem Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska ⇒

Spływ kajakowy rzeką Ruda ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Rudą?

Ruda nie jest długą rzeką, ale wystarczy żeby poszczególne odcinki mogły różnić się stopniem trudności. Moja trasa, odcinek Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska to trasa, na której można napotkać umiarkowane trudności. Na tym odcinku w korycie Rudej napotkamy liczne zwalone drzewa i gałęzie. Są to jednak w zdecydowanie przeważającej mierze przeszkody, które nie przegradzają w całości koryta rzeki a więc można je opłynąć.

ruda trudnosc kajakowa

Sztuczna przeszkoda pod jednym z mostów

Naturalnie zalegające w korycie gałęzie a czasami połacie odłamanej przez wodę gleby nie są też niebezpieczne. Najprawdopodobniej jedynie spowolnią spływ.

Przygotowując się do spływu kajakowego warto wiedzieć, że Ruda jest na tym odcinku w przeważającej mierze rzeką płytką, co ułatwia pokonywanie przeszkód. Jeśli zdarzy się „zawiesić” kajak na gałęzi, albo manewrowanie okaże się zbyt niekomfortowe jest duża szansa na wyjście z kajaka i przeholowanie go dalej w wodzie maksymalnie do kolan.

Płycizny Rudej i zalegające w korycie drobne przeszkody

Przed Kuźnią Raciborską rzeka rozwidla się. Lepiej płynąć lewą stroną, albo zakończyć spływ na plaży.

Spływ z Rudy Kozielskiej do Kuźni Raciborskiej może nie być najlepszym wyborem na pierwszy spływ kajakowy w życiu, ale posiadając już pewnie doświadczenie nie powinien sprawić trudności, które mogłyby zapaść w pamięć na długo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Ruda ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Rudę?

Kajaki na Rudę wypożycza kilka śląskich wypożyczalni. Wypożyczalnie oferują spływy na różnych odcinkach Rudy, zaczynając już od Zalewu Rybnickiego (Stodoły – dzielnica Rybnika) i kończąc w Kuźni Raciborskiej. Oto krótka lista wypożyczalni kajaków na Rudę:

Powodzenia!

Na spływy kajakowe zabieram ze sobą butelkę Berkey, która pozwala mi pić wodę bezpośrednio z rzeki

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

spływ kajakowy wel 50rzek


 Partnerem spływu kajakowego rzeką Rudą jest www.slaskie.travel

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*