Skip to main content
search

Rzeka Ruda w skali województwa śląskiego jest zdecydowanie rzeką wybitnie ciekawą. Mam przypuszczenie, że na koniec projektu “50 rzek” będę mógł tak powiedzieć o Rudzie również w skali kraju. Czym wyróżnia się rzeka Ruda? Jak zorganizować kajaki na Rudzie? Czym różnią się od siebie poszczególne odcinki? Zapraszam do przewodnika, z którego dowiedzie jak może wyglądać spływ kajakowy Rudą.

Rzeka Ruda ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Ruda ma nieco ponad 50 km i w całości płynie przez województwo śląskie. Swój początek bierze w Żorach. Na Rudzie znajduje się sztuczny zbiornik – Zalew Rybnicki. Szlak kajakowy Rudy zaczyna się zaraz za Zalewem Rybnickim, w Stodołach, dzielnicy Rybnika. Po ok. 25 km od początku szlaku kajakowego Ruda wpada do Odry, jednak mało kto decyduje się na pokonanie całego spławnego odcinka Rudy. Szlak kajakowy Rudy podzielony jest na kilka odcinków różniących się długością oraz stopniem trudności.

Od Zalewu Rybnickiego Ruda płynie w kierunku północnym. Na wysokości miejscowości Ruda szeroooookim łukiem “skręca” na zachód i w tym kierunku płynie aż do ujścia.

Rzeka Ruda ≋ kajakiem po Rudzie ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Szlak kajakowy rzeki Ruda jest podzielony na kilka odcinków o różnej długości i różnym poziomie trudności. Większość spływów kajakowych Rudą odbywa się na trzech trasach:

  • Stodoły-Rybnik – Rudy Park Cysterski – 7 km – trasa łatwa
  • Stodoły-Rybnik – Ruda Kozielska – 10 km – trasa łatwa + 3km
  • Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska – 10 km – trasa wymagająca

Ja zdecydowałem się na trasę wymagającą. Odcinek płynący w całości przez Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” wydał mi się najbardziej atrakcyjny. I ten wybór był strzałem w dziesiątkę!

Rzeka Ruda ≋ spływ kajakowy odcinkiem Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska ≋ trasa i relacja

Ze względu na charakter odcinka Rudą zdecydowałem się spływać packraftem Compact od Pin Packa. Spływ rozpocząłem z mostu w Rudzie Kozielskiej. Można tu bez problemu znaleźć dogodne miejsce do wodowania. Samochód ewentualnie trzeba zostawić wcześniej, bo droga prowadząca do mostu jest drogą leśną.

Początek spływu jest bardzo obiecujący i świetny widokowo. Na brzegach rozłożyste, wielkie drzewa, co jakiś czas kameralne plaże albo widok brzegów, które lada moment nurt “odkroi” od stałego lądu. Bardzo zjawiskowe scenerie. Co jakiś czas w rzece są przeszkody, ale wszystkie do opłynięcia. Packraft na takiej rzece spisywał się fenomenalnie.

 

Po jakimś czasie można dostrzec, że rzeka płynie w ponadprzeciętnie głębokim korycie. Brzegi mają po 2-3 metry wysokości i są takie momenty, w których w całości porośnięte są jednym gatunkiem trawy. Jest to przepiękny widok i doskonałe doświadczenie. Spływ przez głęboki, zielony tunel wyłożony długimi, falującymi źdźbłami.

Ten odcinek Rudy jest również niesamowity ze względu na zjawiskowe meandry, na których można obserwować erozję rzeki. Odrywane fragmenty ziemi przeradzają się powoli w plaże albo porastają roślinnością jako łagodne zbocza.

Kolejnym klejnotem w koronie Rudy są samotne drzewa. Na wysokich brzegach rzeki co jakiś czas można zobaczyć potężne stare drzewa różnych gatunków. Wiekowe dęby, sosny, brzozy stojące w samotności nad wodą na zupełnym odludziu robią ogromne wrażenie. Są to naprawdę niepowtarzalne krajobrazowe kompozycje i momentami aż trudno uwierzyć, że natura przyrządziła tu tak zaskakująco smakowitą ucztę dla oczu i dla ducha.

Cała trasa z Rudy Kozienickiej do Kuźni Raciborskiej nie prowadzi przez żadną miejscowość. Tylko las, łąki i woda.

Spływ kajakiem rzeką Ruda ≋ odcinek Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska

13
kilometry świetnej trasy kajakowej
5
na Rudzie. Powolutku
0
momentów nudy

Mapa: rzeka Ruda. Spływ kajakowy odcinkiem Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska ⇒

Spływ kajakowy rzeką Ruda ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Rudą?

Ruda nie jest długą rzeką, ale jej odcinki różnią się stopniem trudności. Odcinek Ruda Kozielska – Kuźnia Raciborska to trasa, na której można napotkać umiarkowane trudności. Na tym odcinku w korycie Rudej napotkamy liczne zwalone drzewa i gałęzie. Są to jednak w zdecydowanie przeważającej mierze przeszkody, które nie przegradzają w całości koryta rzeki a więc można je opłynąć.

ruda trudnosc kajakowa

Sztuczna rzeszkoda pod jednym z mostów niedługo po rozpoczęciu spływu

Naturalnie zalegające w korycie gałęzie a czasami połacie odłamanej przez wodę gleby nie są też niebezpieczne. Najprawdopodobniej jedynie spowolnią spływ.

Ruda jest na tym odcinku w przeważającej mierze rzeką płytką, co ułatwia pokonywanie przeszkód. Jeśli zdarzy się “zawiesić” kajak na gałęzi, albo manewrowanie okaże się zbyt niekomfortowe jest duża szansa na wyjście z kajaka i przeholowanie go dalej w wodzie maksymalnie do kolan.

Płycizny Rudej i zalegające w korycie drobne przeszkody

Przed Kuźnią Raciborską rzeka rozwidla się. Lepiej płynąć lewą stroną, albo zakończyć spływ na plaży.

Spływ z Rudy Kozielskiej do Kuźni Raciborskiej może nie być najlepszym wyborem na pierwszy spływ kajakowy w życiu, ale posiadając już pewnie doświadczenie nie powinien sprawić trudności, które mogłyby zapaść w pamięć na długo.

Kajaki Ruda ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Rudę?

Kajaki na Rudę wypożycza kilka śląskich wypożyczalni. Wypożyczalnie oferują spływy na różnych odcinkach Rudy, zaczynając już od Zalewu Rybnickiego (Stodoły – dzielnica Rybnika) i kończąc w Kuźni Raciborskiej. Oto krótka lista wypożyczalni kajaków na Rudę:

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt “50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich “dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.


 

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu “50 rzek”

50 rzekLubelskieNa bieżąco
17 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
11 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
18 czerwca 2021

Kanał Elbląski ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*