Skip to main content
search
0
Rzut oka na Lublin sprzed 10 lat i ten współczesny. Jak bardzo zmieniło się miasto i jego atrakcyjność? Czy przyciąga dzisiejszy Lublin? Czy można powiedzieć, że dzięki rewitalizacjom i nowym inwestycjom Lublin jest dziś w ścisłej czołówce najciekawszych miast w Polsce?

Pamiętam, kiedy przyjechałem do Lublina na studia. Ponad 10 lat temu. Lublin miał wtedy opinie miasta przyjaznego studentom. Gorzej było z jego wizerunkiem turystycznym. Lublina raczej nie kojarzono jako miasto idealne na weekendowy wyskok, czy tematyczne zwiedzanie.

Spis treści

Nowe atrakcje Lublina

W przeciągu tych 10 lat zmieniło się wiele. Lublin wciąż jest miastem, do którego chętnie przyjeżdżają studenci. Ale jest też miastem, które tryska świetnymi inicjatywami i wykonało ogromną pracę, żeby odświeżyć i pokazać swoje atuty z jak najlepszej strony.

Lublin to Polska Marka Turystyczna

Przyjrzyjmy się temu, jak Lublin zmienił się w ciągu ostatniej dekady i jak poprawił swoją atrakcyjność. Zaczynamy od rewitalizacji istotnych miejskich przestrzeni a kończymy na konkretnych miejscach, dla których warto do Lublina przyjechać.

stare miasto lublin

Stare Miasto w Lublinie przeszło na przestrzeni ostatnich 10 lat ogromną metamorfozę

Rewitalizacja Placu Litweskiego

Odnowienie najpopularniejszego lubelskiego placu: miejsca spotkań i rekreacji miało miejsce w 2017 roku. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych rewitalizacji jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat z Placu Litewskiego nie pozbyto się zieleni. Główny plac Lublina zapewnia cień oraz ochłodę. Jego centralnym punktem jest kompleks interaktywnych urządzeń wodnych. Coś więcej niż fontanna. Dookoła rozlokowano sporo elementów tzw. małej architektury, które pozwalają na relaks. Jak np. hamaki.

Nocny pokaz światła i wody. Plac Litewski w Lublinie

Rewitalizacja Placu Litewskiego poszerzyła też strefę wyłącznie dla pieszych w centrum. Plac wchłonął jedną z ulic. Lublin za rewitalizację Placu Litewskiego otrzymał 2. nagrodę w XIII edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Miejsce nie do ominięcia. A nawet jeśli byście chcieli… jest zawsze po drodze, wiec tak czy siak na Plac Litewski traficie.

Rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia

Nie tylko Warszawa ma Krakowskie Przedmieście. Ma je również Lublin. To główna spacerowa arteria centrum. Łączy Aleje Racławickie i Plac Litewski ze Starym Miastem. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba podczas popołudniowej weekendowej przechadzki, czyli cukiernie i restauracje, oraz lokalne, które mogą przydać się, gdy słońce schowa się już za horyzont.

W 2018 roku Lublin odświeżył wygląd Krakowskiego Przedmieścia. Głównie za sprawą wymiany nawierzchni. Ale także sadząc nowe drzewa i krzewy. Po rewitalizacji Krakowskie Przedmieście stało się bardziej przyjazne spacerowiczom. Świetnie, że miasto poszło za ciosem i odnowiło deptak po pracach nad Placem Litewskim. Turysta, który był w Lublinie ostatni raz 5-10 lat temu na pewno będzie zachwycony odnowieniem i unowocześnieniem centrum miasta.

Wypożyczanie samochodów w Polsce | Podróż do Lublina

Jak dotrzeć do Lublina? Dobrym pomysłem może być też podróżowanie wynajętym samochodem. Wypożyczalni na rynku szwajcarskim jest oczywiście bardzo dużo. Polecam zainteresować się ofertą DiscoverCars. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście – to renomowana wyszukiwarka agregująca oferty wypożyczalni, działająca na całym świecie. Oprócz takich udogodnień jak biuro obsługi klienta czynne 24/7 i możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji. W Discover Cars można wypożyczyć samochód w naprawdę dobrych cenach. Można wziąć Fiata 500 na 8 dni za nieco ponad 600 zł. Większy samochód, jak na przykład SUV Opel Mokka, również na 8 dni, kosztuje około 1000 zł.

Opcja zdecydowanie warta uwagi, jeśli chcecie podróżować wynajętym samochodem.

Rewitalizacja Ogrodu Saskiego

W centrum Lublina znajduje się też najpopularniejszy i najważniejszy park miejski. Ogród Saski. Sam w sobie jest atrakcją. Czymś więcej niż tylko miejscem na wypoczynek i złapanie oddechu po spacerze. Ogród Saski po rewitalizacji stał się kolejną z wizytówek nowego Lublina.

Krótko o historii i charakterystyce: Ogród Saski zaczęto organizować w 1839 roku. Został zaprojektowany w modnym wówczas stylu angielskiego parku krajobrazowego.

Dzięki rewitalizacji w Ogrodzie Saskim powstały nowe aleje, stare zyskały nową nawierzchnie. Posadzono całą gamę nowej roślinności, wyremontowano stawy, poprawiono obieg wody, stworzono ogród skalny, odnowiono muszlę koncertową. Dla spacerowiczów i turystów przygotowano nowe miejsca do wypoczynku. Wydaje się, że obecnie jest to najciekawszy i najprzyjemniejszy park miast wschodniej Polski.

Rewitalizacja Ogrodu Saskiego miała miejsce w 2013 roku.

Rewitalizacja Parku Ludowego

W ostatnim czasie Lublin zabrał się za odnowienie jeszcze jednego parku. Parku Ludowego. Miejsce, które od lat straszyło i prosiło się o działania Było niewykorzystywane. Wreszcie ten moment nastał i przekucie kolejnej słabej strony w atut staje się faktem.

Krótko o parku: Park Ludowy powstał po II wojnie światowej. Zajmuje tereny nad rzeką Bystrzycą w południowej części centrum miasta.

Co się zmienia w Parku Ludowym dzięki rewitalizacji? Standardowo: nowe nawierzchnie starych ścieżek, nowe ścieżki (aż 8km!) oświetlenie, upszątnięcie nieestetycznych przestrzeni, 1000 nowych drzew. Są też elementy specjalne jak np. ogród wodny i kładka nad Bystrzycą, która rokuje na symbol odnowionego Parku Ludowego.

Z pewnością będzie to teraz jeden z najprzyjemniejszych terenów zielonych w Lublinie.

Odnowienie kamienic Starego Miasta

W moim osobistym rankingu Stare Miasto w Lublinie jest najciekawsze w Polsce. Przemawia za tym kapitalna lokalizacja, relacja z otaczającą przestrzenią, kameralność i… kamienice, które nabrały blasku dzięki pracom remontowym wykonanym na przestrzeni ostatnich lat.

Gdyby porównać Stare Miasto Lublina 2010 z 2020 to zobaczylibyśmy dwa zupełnie inne obrazki. Dziś kamienice przy rynku oraz bocznych uliczkach zachwycają bogato zdobionymi fasadami i świeżością kolorów. Ciężko nawet policzyć ile dokładnie kamienic odnowiono. Na przestrzeni lat nie da się jednak nie dostrzec ogólnej zmiany estetyki Starego Miasta.

Wciąż jednak pozostają kamienice czekające na remont. Cały czas jednak coś się w tej kwestii dzieje. Obecnie trwają remonty kamienic przy ulicy Grodzkiej. Co powinno Was zainteresować: w kamienicach powstaną tematyczne parki „Kamienica Legend” i „Kamienica Grozy”. Na lipiec 2021 powinny być już gotowe! Wakacje 2021 mogą należeć do lubelskiego Starego Miasta.

Wieża Trynitarska przed i po

Klasztor OO. Dominikanów przed i po

Plac po Farze przed i po

Most Kultury

Miłośnikom wydarzeń w przestrzeni miejskiej zaproponuję zainteresowanie się Mostem Kultury. Już prawie 10 lat temu (2012) oddano do użytku wyremontowany most na Bystrzycy. Po remoncie zaczął pełnić funkcje miejsca spotkań. W sezonie letnim na moście odbywają się koncerty, spotkania, warsztaty, dyskusje.

Most Kultury z pewnością jest jednym z ważnych elementów nowej twarzy Lublina.

Noc Kultury, Carnival Sztukmistrzów, Festiwal Legend Lubelskich…

Lublin bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich 10 lat jeśli chodzi o przestrzeń. Ale równie dobrze można powiedzieć, że miasto zrobiło niesamowity postęp, jeśli chodzi o to, co się w nim dzieje. Inicjatywy, które funkcjonują w mieście od ładnych kilku lat, czyli Noc Kultury, Carnival Sztukmistrzów, czy chociażby młodszy Festiwal Legend Lubelskich wniosły sporo świeżości do charakteru miasta. Dają świetną okazję, żeby je odwiedzić i przeżyć coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju.

I cieszę się bardzo, że mogę do tego dokładać swoje trzy grosze tworząc już prawie od 8 lat cykl Kontynenty | spotkaj podróżników.

noc kultury

Centrum Spotkania Kultur

Podejrzewam, że gdyby mieszkańcy Lublina mieli wskazać jeden obiekt, którego przemiana w ostatnich 10 latach była najważniejsza wybór padłby na transformację straszącego, niedokończonego budynku teatru i filiharmonii w najnowocześniejsze centrum kulturalne w Polsce, czyli Centrum Spotkania Kultur.

Centrum Spotkania Kultur zostało otwarte w 2015 roku. Jego historia ma początek w 1974, kiedy rozpoczęto budowę wspomnianego budynku teatru i filiharmoni, który docelowo miał pomieścić 2300 gości. Wielki, ceglany gmach straszył w samym centrum miasta przez dziesięciolecia. Ostatecznie udało się go przemienić w nowoczesne centrum, uhonorowane nawet „architektonicznym Oscarem”.

Centrum Spotkania Kultur to obecnie niesamowicie ciekawa przestrzeń z wieloma zaskakującymi zakamarkami i innowacjami. Koniecznie się po CSK rozejrzyjcie.

Lubelskie Centrum Konferencyjne

Zaraz obok CSK powstał drugi ciekawy, nowoczesny budynek – Lubelskie Centrum Konferencyjne. Sam obiekt, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim charakter konferencyjny i to właśnie tutaj odbywają się najważniejsze dla regionu spotkania. Ale i zwykły przechodzeń może znaleźć tu coś dla siebie.

Warto zajrzeć na najwyższe piętro LCK, gdzie znajduje się restauracja 2 PI ER. Rozciąga się stąd świetna panorama na Ogród Saski, CSK. Platforma jest obrotowa. Można też trafić na muzykę na żywo. Ceny natomiast wcale nie są wzięte z kosmosu.

CSK i LCK tworzą wspólnie nowoczesny mikroklimat Lublina.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Lublin nie przestaje się zmieniać. Nie napisałem jeszcze nic a propos muzeów. Do najpopularniejszych w Lublinie na pewno należą Muzeum Narodowe, Państwowe Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. W przygotowaniu jest otwarcie kolejnego obiektu muzealnego – Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Można spodziewać się, że trafi ono w gusta miłośników historii i kultury kresowej.

Muzeum powstanie w Pałacu Lubomirskich przy Placu Litewskim, a więc w samym centrum. Pracę nad muzeum cały czas trwają.

Wizualizacja / materiały prasowe

Na koniec dorzucę jeszcze, że na przestrzeni 10 lat Lublin niesamowicie zmienił się również jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną. Do kultowych lokali dołączyła cała paleta młodych, specjalizujących się w kuchniach całego świata. To może jest właśnie miejsce, w którym warto wykorzystać Bon Turystyczny. Lublin nie ma też najmniejszego kłopotu z atrakcyjną bazą hotelową. Budżetowi turyści mają do wyboru szereg hosteli. Turyści bardziej wymagający znajdą gustowne apartamenty albo sieciowy hotel o właściwym standardzie.

Oby nic nie zahamowało potencjału Lublina i jego energii. Niech miasto dalej kontynuuje swój piękny marsz rozwoju.

Zdjęcia porównawcze: UM Lublin

Lublin to Polska Marka Turystyczna. Warto przyjechać tu na dłuższy pobyt i wykorzystać Bon Turystyczny. Na blogu znajdziecie też przewodniki po pozostałych Polskich Markach Turystycznych: Beskidy, Śląsk Cieszyński. Kraina Lessowych Wąwozów i Toruń.

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

  • Mariola pisze:

    Dawno nie byłam w Lublinie i widzę, że się sporo zmienił. Dzięki za wpis zachęcający do odwiedzenia.

  • Kuba pisze:

    Lublin bardzo się zmienił przez ostatnie 10 lat. Ciężko czasami poznać czy to to samo miasto. Jako lublinianin z urodzenia jestem bardzo dumny z mojego miasta, choć mogłoby być więcej zieleni.

Miejsce na Twój komentarz

*