Skip to main content
search
0
Dla pierników, dla Mikołaja Kopernika, dla spacerów nad Wisłą, dla Starego Miasta… Wydaje się, że dla tych rzeczy przyjeżdża się do Torunia od zawsze. Czy są natomiast jakieś inne, nowe powody dla których warto odwiedzić torunian? Rzućmy okiem jak zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich 10 lat i co nowego przyszykował w tym czasie dla przyjezdnych.

Z Toruniem kontakt złapałem stosunkowo późno. Mimo że to jedno z najczęściej polecanych miast do odwiedzenia na mapie Polski pierwszy raz zajrzałem tutaj w zeszłym roku. Pod koniec listopada. Może pamiętacie. Sprawdzałem wtedy jak Toruń sprawuje się w Weekend za Pół Ceny.

Spis treści

Toruń to Polska Marka Turystyczna

Nowe atrakcje Torunia

Skupiłem się wtedy na tych miejscach, które swoim gościom oferowały zniżkę w ramach akcji. Był to więc dość specyficzny klucz. Kierowałem się starą paragonową zasadą „jak najwięcej za jak najmniej”. Wypaliło znakomicie.

Tym razem przyglądam się Toruniowi pod kątem zmian jakie przeszedł w ostatnich 10 latach. Myślę, że to bardzo ciekawa perspektywa. Przyjrzeć się jak pod kątem turystycznym w tym czasie zmieniło się miasto. Turystyka w wielu miejscach w Polsce rozwija się błyskawicznie.

Jak rozwinęła się w Toruniu? Co może zaskoczyć turystę, który ostatni raz Miasto Pierników odwiedził 5,10 czy nawet 15 lat temu? Przeprowadzę Was przez nowo powstałe i dopiero powstające atrakcje Torunia.

CKK Jordanki

Nietypowo zaczniemy, bo od centrum kultury. Chociaż może wcale nie tak nietypowo, bo oferta kulturalna miast ma coraz większe znaczenie dla przyjezdnych.

Nową chlubą Torunia jest bez wątpienia Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Obiekt otwarto w 2015 roku i stał się centrum kulturalnego życia miasta. Kto go nie docenił? Jordanki zgarnęły tytuł jednego z „7 cudów świata National Geographic”, zdobyły laur w plebiscycie „Bryła Roku 2015”, otrzymały miesięcznika „Builder” dla najlepszego obiektu i wiele, wiele innych.

Dziki beton!

Warto więc choć zerknąć na realizację hiszpańskiego projektanta Fernando Menisa. Ale i z pewnością warto sprawdzić repertuar, bo może właśnie w CKK Jordanki spędzicie najlepszy czas podczas swojego pobytu w Toruniu.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młyn+Nowoczesność+Wiedza+Uśmiechnięte Dzieciaki = projekt Torunia dopięty 2013 roku. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to znakomita przestrzeń do nauki poprzez zabawę dla każdej rodziny i absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich, którzy Toruń odwiedzają ze swoimi pociechami.

Ekspozycje Centrum Nowoczesności mieszczą się na kilku poziomach, ogromnego, odnowionego młyna i tłumaczą zasady wg których funkcjonuje świat. Znajdziecie tu m.in. wystawę stałą „O Obrotach” złożoną z 26 interaktywnych stanowisk nawiązujących do ruchu obrotowego i jego zastosowań albo ekspozycje „IDEE” również złożoną z interaktywnych elementów. Ta z kolei dotyczy pomysłów i innowacji, które są wszechobecne w codziennym życiu.

Oprócz tego naturalnie można wziąć udział w warsztatach, odwiedzić wystawy czasowe, spędzić czas w tematycznych pracowniach…

Aha! To wahadło Foucaulta jest najdłuższe w Polsce!

Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium”

Skoro już jesteśmy przy tematach naukowych to zatrzymajmy się jeszcze przy „Planetarium”. Dla powstania obiektu na pewno nie bez znaczenia był fakt, że Toruń to miasto Mikołaja Kopernika.

Samo planetarium ma już swoje lata, ale w 2018 do budynku wdarł się mocny podmuch świeżości. Wtedy to otwarto nową interaktywną wystawę Baza MARS#17.

Znowu coś dla nieco młodszych turystów, znowu interaktywnie, znowu by zaciekawiać technologią i poprzez zabawę uczyć o świecie. Wystawa Baza MARS#17 ,jak nietrudno odgadnąć, jest imitacją kolonii na Czerwonej Planecie. Popularyzacja wiedzy na temat kosmosu, rozpalanie wyobraźni, praca w zespole… Tak, tak. To ten adres!

Także zanim już w rzeczywistości wyruszymy w podróż na Marsa możemy najpierw przygotować się do tego w Toruniu. Dzieci z pewnością nie będą miały nic przeciwko takiej wstępnej eskapadzie.

Dom Legend Toruńskich

Toruń jest świetnym miastem na weekendowy wypad z dziećmi również za sprawą Domu Legend Toruńskich. To kolejna świetna lokacja, która w Toruniu otworzyła swoje podwoje w czasie ostatnich 10 lat. To połączenie interaktywnego muzeum i teatru funkcjonuje od 2013 roku.

O co chodzi? W Domu Legend Toruńskich można wysłuchać 6 historii związanych z miastem i dosłownie brać udział w opowieściach. Połączenie interaktywnego spektaklu z opowieścią o przeszłości gwarantuje wspaniałe doświadczenie i z roku na rok przyciąga i zachwyca kolejnych turystów. Pokazy trwające ok. 40 min to w sam raz, żeby przybliżyć sobie legendy związane z Toruniem. Dobrze się przy tym bawiąc.

Bunkier-Wisła

Dwa lata później inicjatorzy Domu Legend Toruńskich stworzyli kolejne ciekawe miejsce na turystycznej mapie Torunia. A mianowicie Bunkier-Wisła. Tu czeka zupełnie inne doświadczenie, bo jest to… symulator nalotu na miasto.

 

Do zaaranżowania takiej atrakcji wykorzystano betonową szczelinę przeciwlotniczą LSDG dla 100 osób z 1943 roku. A więc wchodzicie do betonowego schronu i… próbujecie przetrwać nalot. Atrakcja otwarta tylko w sezonie. Między kwietniem a październikiem.

Dom Mikołaja Kopernika po rewitalizacji

Dom Mikołaja Kopernika, jedno z najważniejszych miejsc turystycznego Torunia, zyskało nową twarz w 2018 roku.

Nowa odsłona muzeum to nie tylko odświeżona ekspozycja, ale także jej rozwój. Muzeum po renowacji mocniej zaakcentowało wątki astronomiczne, czy chociażby opowieść o stylu życia w średniowiecznym Toruniu.

W Domu Kopernika pojawiło się też kino 4D, gdzie można obejrzeć trzy tematyczne seanse. Samo wnętrze domu zyskało też bardziej magiczny i czarujący charakter.

Kopernik czeka na odwiedziny!

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II

Toruń cały czas rozwija się chcąc zapewnić turystom o różnych upodobaniach coraz ciekawsze doświadczenia i przeżycia.

Jedną z większych inwestycji miasta pod kątem turystyki jest z pewnością Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Muzeum ma odnieść się do tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce i podkreślać znaczenie ważnych wydarzeń z dziejów Polski.

Muzeum Twierdza Toruń

Szybciej niż Muzeum Pamięć i Tożsamość zobaczymy Muzeum Twierdza Toruń, które właściwie jest już na ukończeniu.

W Toruniu zachowało się ponad 150 obiektów fortyfikacyjnych. To pozostałość po jednej z największych twierdz Polski. Toruń zawdzięcza ją Prusakom, którzy pokusili się o jej wzniesienie w II poł. XIX wieku. Toruń uzyskał rangę twierdzy a było to potrzebne ze względu na jego ówczesne położenie – na granicy Rosji i Prus.

Od 2018 roku trwa powstawanie Muzeum Twierdzy Toruń, które skupi najważniejsze pamiątki związane z twierdzą i będzie nośnikiem dziedzictwa wszystkich fortyfikacji. Muzeum powstaje w Koszarach Bramy Chełmińskiej – Fort B-66.

A więc fani militariów – zacierajcie rączki!

Toruń to Polska Marka Turystyczna. Warto przyjechać tu na dłuższy pobyt i wykorzystać Bon Turystyczny. Na blogu znajdziecie też przewodniki po pozostałych Polskich Markach Turystycznych: Kraina Lessowych Wąwozów, Śląsk Cieszyński, Lublin i Beskidy.

Dołącz do dyskusji! 3 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*