fbpx

Drugie podejście do Śląska Cieszyńskiego. I drugi raz mierzę się z regionem przez pryzmat jednego z mniej popularnych wątków. W czerwcu pisałem o “zielonym” Śląsku Cieszyńskim, czyli świetnych miejscach do złapania kontaktu z naturą. Dziś pochylam się nad Śląskiem Cieszyńskim drewnianym. Zobaczcie jakie drewniane cuda czekają na odwiedziny w okolicach Cieszyna.

Architektura Drewniana Śląska Cieszyńskiego

Skupiamy się na obiektach możliwie najbliżej Cieszyna. Drewniane budownictwo, które znajduje się w głąb pasm górskich Beskidów znajdziecie w osobnym tekście o drewnianych zabytkach “Beskidów”.

Śląsk Cieszyński to Polska Marka Turystyczna
Gdzie leży Śląsk Cieszyński?

Polska część Śląska Cieszyńskiego to w przybliżeniu ten obszar:

Kościół św. Rocha w Zamarskach

Obiekt ze Szlaku Architektury Drewnianej Śląska. Pętla pszczyńska. Zaledwie 5 km na północny wschód od Cieszyna. Ma nietypową historię. Pierwszy drewniany kościół, który stał w Zamarskach spłonął ok. 1585 r. Początkowo odbudowano tylko dzwonnice. 150 lat później do dzwonnicy dobudowano kościół. I to już ten właściwy, który możemy oglądać dzisiaj.

Wieża pozostaje najbardziej charakterystycznym elementem kościoła. Zdecydowanie dominuje nad pozostałą częścią bryły i faktycznie nie trudno pomyśleć, że to właśnie do wieży dobudowano kościół a nie odwrotnie.

Zamarski są uważane za jedną z najstarszych miejscowości Śląska Cieszyńskiego. Rozciąga się stąd piękny widok na okoliczne pasma.

Całoroczny

 

 

 

Kontakt:
+48 609 804 059

 

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich

A co tam. Od razu wyciągnę asa z rękawa. Kościoł pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich to największy z drewnianych kościołów Śląska Cieszyńskiego. I najwyższy. Wzniesiony w 1777 r. Podobnie jak w przypadku Zamarsków i w Kończycach to wieża jest najstarszym elementem kościoła.

Może zaskoczyć sposób, w jaki powstał dzisiejszy kościół. Sakralne drewniane zabytki, które przetrwały do naszych czasów najczęściej budowano na miejscu poprzednich. Stawiano nowe, bo poprzednie były zbyt małe, albo uległy zniszczeniu. W przypadku Kończyc Wielkich było trochę inaczej. Nowy kościół “wchłonął” stary. Nową konstrukcje wzniesiono nadbudowując stary kościół. Współcześnie kościół rozwija się turystycznie dzięki polsko-czeskiej współpracy.

Na cmentarzu, niedaleko kościoła, znajdziecie grób hrabiny Gabrieli von Thun–Hohenstein, zwanej “Dobrą Panią”. Osoby bardzo zasłużonej dla lokalnej społeczności.

Całoroczny przed lub po nabożeństwach; dla grup zorganizowanych – do uzgodnienia telefonicznie

Telefon:
33 856 93 10

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach

Kościół w Kaczycach jest tak naprawdę kościołem z Ruptawy. Wybudowano go w Ruptawie ok. 1620 roku. Do Kaczyc trafił dopiero 50 lat temu. Został przeniesiony. Dlaczego? W Ruptawie po budowie nowego, murowanego kościoła, kościół drewniany zaczął niszczeć i popadać w ruinę. Przeniesiono go do Kaczyc, gdzie mógł pełnić swoją funkcję i wypełniać się wiernymi.

Największą atrakcją wnętrza jest XVII-wieczny ołtarz z obrazem Anny Samotrzeciej. Spodobać może się także ozdobiony kwiecistą polichromią strop za projekt którego odpowiadają Jadwiga Smykowskiej z Cieszyna, Adam Romaniuk z Katowic i Grzegorz Zgraja z Gliwic.

Całoroczny

Telefon:
32 4693 885

Kościół pw. św. Wawrzyńca Diakona w Bielowicku

Nieco dalej na północny zachód zajrzałem jeszcze do kościoła pw. św. Wawrzyńca Diakona w Bielowiecku. Piękny drewniany kościół i zarazem bardzo przyjemny punkt widokowy.

Tutaj historia jest nieco inna bo przez pewien czas wybudowany w Bielowiecku kościół był świątynią luterańską. Parafia istniała natomiast już od XVI w. więc zdecydowanie najwcześniej ze wszystkich obiektów sakralnych wspomnianych we wpisie.

Ciekawa jest lokalna tradycja związana z kościołem. Od 1756 roku do Bielowiecka pielgrzymują mieszkańcy Skoczowa. Ma to miejsce 10 sierpnia każdego roku. W czasie liturgicznego wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona kościoła.

Całoroczny 

 

+48 338 154 027

 

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach

Wypad na Śląsk Cieszyński w poszukiwaniu kolejnych ciekawych obiektów architektury drewnianej kończymy pielgrzymując do Pielgrzymowic. Nad rzeczkę Pielgrzymówkę.

Obecnie stojący tu kościół zbudowano w II poł. XVII wieku. Co nie wszędzie się zdarza – tutaj wiemy kto konkretnie stał za jego wzniesieniem. Byli to panowie Andrzej Werner i Błażej Duda. Wieża przy kościele, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych opisywanych obiektów, pojawiła się później. Dobudowano ją w 1746 roku. Tak właśnie najczęściej kształtował się proces powstawania drewnianych kościołów – najpierw nawa, dopiero później wieża.

Wnętrze barokowe. Polichromia i witraże dla Pielgrzymowic zaprojektował Paweł Steller, artysta plastyk z Ustronia, który specjalizował się w w malarstwie i grafice. Pozostawił po sobie aż ponad 10 500 dzieł. Są to jednak polichromie i witraże XX-wieczne, gdyż Steller żył i tworzył w XX wieku.

Całoroczny 

 

Kontakt:
48 324 723 082

 

Szlak Architektury Drewnianej Śląska

Opisywane obiekty znajdują się na trasach Szlaku Architektury Drewnianej Śląska. Szlak jest podzielony na Trasę Główną oraz 5 pętli: beskidzką, częstochowską, gliwicką, pszczyńską i rybnicką. Łączna długość tras to 1060 km. Na szlaku znajdziecie 97 najciekawszych obiektów drewnianych Śląska: od budynków mieszkalnych po zabytki sakralne.

Zdjęcia: archiwum Stowarzyszenia “Olza” z wyjątkiem Bielowiecka

Śląsk Cieszyński to Polska Marka Turystyczna. Warto przyjechać tu na dłuższy pobyt i wykorzystać Bon Turystyczny. Na blogu znajdziecie też przewodniki po pozostałych Polskich Markach Turystycznych: Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Lublin i Toruń.

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

  • Irmina pisze:

    Nie powiem, że nie, bo zrobiłeś mi “smaka” na te kościoły. Jedno nasuwa się pytanie: jak wyglądają w środku??? Wiadomo, co innego tekst, a co innego zdjęcia… Pozostaje mi odkryć na własne oczy:)

Miejsce na Twój komentarz

*