Skip to main content
search
0

..

Słyszeliście o lessowych wąwozach? A o Krainie Lessowych Wąwozów? Rzut beretem na zachód od Lublina znajduje się największy śródlądowy kompleks lessowych wąwozów w Europie.

Spis treści

Kraina Lessowych Wąwozów

Jak połączyć miłość do aktywnego wypoczynku ze zwiedzaniem urokliwych miasteczek? Ha! Można to zrobić właśnie w Krainie Lessowych Wąwozów. O każdej porze roku można w tym regionie znaleźć coś interesującego i szybko przekonać się, że warto zostać tu na dłużej. Rodziny, single, młodsi, starsi – to jeden z tych regionów, o którym bez mydlenia oczu można powiedzieć, że zaspokoi zachcianki wszystkich. Zajrzyjmy do kilku miejscowości w Krainie Lessowych Wąwozów, w których warto zatrzymać się na pobyt. Bon Turystyczny można tu zrealizować bez przeszkód.

Kraina Lessowych Wąwozów to Polska Marka Turystyczna

Mięćmierz

Miejsce o tej ciekawej nazwie, na której można połamać sobie język to stara osada flisacka. Znajdziecie ją 3 km od Kazimierza. Pełni dziś rolę typowej miejscowości wypoczynkowej. Przeniesiono tutaj wiele zabytkowych domów i w nich wypoczywają letnicy. Mięćmierz to bardzo widokowa miejscowość i świetne miejsce wypadowe do spacerów nad Wisłę.

Janowiec

Wkraczamy do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jednego ze 123 parków krajobrazowych w Polsce. Janowiec słynie przede wszystkim z zamku z XVI w. Zamek w ostatnim czasie był odnawiany. Na przestrzeni dziejów pełnił rolę rezydencji Firlejów i Lubomirskich. Ze skarpy, na której zbudowano zamek rozciąga się piękny widok na dolinę Wisły.

Nałęczów

Trzecie miejsce, w którym warto zatrzymać się w Krainie Lessowych Wąwozów i urządzić sobie w nim bazę wypadową na zwiedzanie okolicy to Nałęczów. Najpopularniejsza w regionie miejscowość wypoczynkowa. Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym, ale nie tylko kuracjusze będą się tu czuć doskonale.

W Nałęczowie możemy zobaczyć wiele zabytkowych willi. Większość z nich jest ulokowana przy ul. Armatnia Góra. Wille, które można tam zobaczyć były zbudowane w stylu szwajcarskim albo włoskim. To Oktawia, Podgórze, Borowianka i Ukrainia.

Wiele z drewnianych, willowych pereł odnajdziecie również przy ulicy Głębocznica i naturalnie przy Alei Lipowej. Bodaj najpiękniejszej alei Nałęczowa.


Kraina Lessowych Wąwozów to Polska Marka Turystyczna. Warto przyjechać tu na dłuższy pobyt i wykorzystać Bon Turystyczny. Na blogu znajdziecie też przewodniki po pozostałych Polskich Markach Turystycznych: Beskidy, Śląsk Cieszyński, Lublin i Toruń.

Miejsce na Twój komentarz

*