Skip to main content
search
0

Kajaki na rzece Mała Panew to świetna aktywność na rodzinny wypad, albo po prostu spędzenie kilku chwil na łonie przyrody. Mała Panew jest znanym szlakiem kajakowym, na którym sił można spróbować w województwach śląskim albo opolskim. Zobaczcie jak wygląda odcinek rzeki Mała Panew na pograniczu obu województw i na co zwrócić uwagę przed wejściem do kajaka.

Spis treści

Rzeka Mała Panew ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Mała Panew ma swoje źródła w okolicy miejscowości Koziegłowy, na Wyżynie Śląskiej w województwie śląśkim. Mała Panew liczy 132 km długości i uchodzi do Odry w okolicach Opola.

Małą Panew charakteryzują meandry, dość niski poziom wody, piaszczyste dno oraz zalesione odcinki. Na Małej Panwi jest wiele tras, które świetnie nadają się na spływ kajakowy. Ja zdecydowałem się na odcinek na pograniczu województw śląskiego i opolskiego. Rozpocząłem swój spływ w Krupskim Młynie, z którego często startują kajaki na Małą Panew. Spływ zakończyłem po ok. 11 km w Żędowicach. Jest to krótki odcinek, którego pokonanie na spokojnie powinno zająć ok. 3 godzin.

Packraftem po sztolni

30 minut drogi samochodem od Krupskiego Młyna można spróbować spływu jedynego w swoim rodzaju. W mieście Tarnowskie Góry znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga – unikatowy, podziemny tunel o długości 600 metrów zbudowany w XIX w. Po Sztolni Czarnego Pstrąga wycieczki odbywają się łodziami, ale od niedawna można ją także przepłynąć… packraftem. Dokładnie takim samym, jakim ja płynąłem po Małej Panwi.

Rzeka Mała Panew ≋ spływ kajakowy odcinkiem Krupski Młyn – Żędowice ≋ trasa i relacja

Spływ rozpocząłem z Krupskiego Młyna, a konkretnie przy moście wiszącym, gdzie można łatwo znaleźć trochę miejsca do zwodowania kajaka.

Podobnie jak po Białej Przemszy, po Małej Panwi też płynąłem packraftem. Packrafty świetnie spisują się na rzekach o takiej charakterystyce, czyli niezbyt szerokich, meandrujących, z licznymi, niewielkimi przeszkodami.

Trasa z Krupskiego Młyna do Żędowic jest bardzo podobna na całej swojej długości. Płynie się przez raczej obrośnięte koryto. Od czasu do czasu można zatrzymać się na ładnej, piaszczystej plaży. Poziom wody (początek lipca) ok. 30-35 cm pozwala na komfortowe płynięcie. Właściwie nie miałem momentów „szurania” kajakiem po dnie.

Na Małą Panew zabrałem koszulę Royal Robbins Bug Barrier Global Expedition o właściwościach odstraszających komary oraz butelkę Berkey, która pozwala mi pić wodę bezpośrednio z rzeki

Mała Panew jest zdecydowanie rzeką zieloną i gwarantuje satysfakcje z przebywania na łonie natury. Odcinek prowadzi w dużej części przez obszar Natura 2000 „Dolina Małej Panwi”. I może pozytywnie zaskoczyć. Niedaleko miejsca, w którym skończyłem spływ natknąłem się na naparstnicę purpurową (na jednym ze zdjęć). Roślina, z której robi się leki na serce.

Spływ zakończyłem przy „Młynie Bombelka”. W miejscu wypoczynkowo-rekreacyjnym.

Spływ kajakiem rzeką Mała Panew ≋ odcinek Krupski Młyn – Żędowice

11
kilometry świetnej trasy kajakowej
3
na Małej Panwi
2
województwa

Mapa: rzeka Mała Panew. Spływ kajakowy odcinkiem Krupski Młyn – Żędowice ⇒

Spływ kajakowy rzeką Mała Panew ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Małą Panwią?

Mała Panew na odcinku Krupski Młyn – Żędowice jest rzeką, z którą poradzi sobie większość osób nie mających kajakowego doświadczenia. Na trasie brak jest wymagających przeszkód. Szlak jest przygotowany do rekreacyjnego pływania.

Warto pamiętać, że na wysokości zakładu Nitroerg znajdują się pozostałości po starym moście.

ass=”aligncenter size-large wp-image-22142″ src=”https://paragonzpodrozy.pl/wp-content/uploads/mala-panew-przeszkoda-1-1024×576.jpg” alt=”” width=”1024″ height=”576″ />

Tak wygląda przeszkoda i najlepiej pokonać ją środkiem.

Kajaki na Małej Panwi na tym odcinku są bezpieczne również ze względu na niewielki poziom wody.

ass=”instagram-media” style=”background: #FFF; border: 0; border-radius: 3px; box-shadow: 0 0 1px 0 rgba(0,0,0,0.5),0 1px 10px 0 rgba(0,0,0,0.15); margin: 1px; max-width: 540px; min-width: 326px; padding: 0; width: calc(100% – 2px);” data-instgrm-permalink=”https://www.instagram.com/p/CRa_mbZM4Jo/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading” data-instgrm-version=”13″>

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

ass=”instagram-media” style=”background: #FFF; border: 0; border-radius: 3px; box-shadow: 0 0 1px 0 rgba(0,0,0,0.5),0 1px 10px 0 rgba(0,0,0,0.15); margin: 1px; max-width: 540px; min-width: 326px; padding: 0; width: calc(100% – 2px);” data-instgrm-permalink=”https://www.instagram.com/p/CRW6RyOlJYl/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading” data-instgrm-version=”13″>

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

ass=”instagram-media” style=”background: #FFF; border: 0; border-radius: 3px; box-shadow: 0 0 1px 0 rgba(0,0,0,0.5),0 1px 10px 0 rgba(0,0,0,0.15); margin: 1px; max-width: 540px; min-width: 326px; padding: 0; width: calc(100% – 2px);” data-instgrm-permalink=”https://www.instagram.com/p/CRPT7WBsjH8/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading” data-instgrm-version=”13″>

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Mała Panew ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Małą Panew?

Planując spływ kajakowy Małą Panwią na odcinku startującym, albo kończącym się w Krupskim Młynie warto skorzystać z oferty wypożyczalni:

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Partnerem spływu kajakowego po Małej Panwi jest slaskie.travel

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
15 listopada 2022

Esencja kajakowej przygody. Niepodrabialny spływ Łupawą

Odlot, kosmos, rewelacja. Spływ odcinkiem Kozin – Łupawa na rzece Łupawa ciężko jest określić inaczej. Ta ekscytująca „jednodniówka” przeprowadzi Was przez różne, niesamowite oblicza świata wody i nie jeden raz…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
14 listopada 2022

Słupia osłupia. Leśne ablucje w sercu Parku Krajobrazowego

Szmer liści najlepiej brzmi w towarzystwie szumiącego nurtu. Słupia, objęta ochroną w ramach jedynego na Pomorzu parku krajobrazowego typu dolinnego, znakomicie łączy światy roślin i wody. W czasie jednodniowego spływu…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
12 listopada 2022

Pięć rzek i trzy jeziora. Magiczna, wodna arteria Kaszub

Spływ z Kornego do Loryńca to jedyna w Polsce okazja, by na odcinku 17 kilometrów dać się ponieść wodom aż pięciu rzek. Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebiocha i Wda prowadzą przez…
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
29 sierpnia 2022

Nysa Kłodzka i Przełom Bardzki. Spływ kajakowy najciekawszym odcinkiem rzeki

Wspaniały przełom rzeki na Dolnym Śląsku.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
27 sierpnia 2022

Rzeka Bóbr. Spływ jednodniowym odcinkiem

I to jest Bóbr!
50 rzekNa bieżącoPodlasie
6 czerwca 2022

Największe ptasie królestwo jest na Podlasiu ≋ Spływ Biebrzą

Spływ przez największy w Polsce park narodowy.
50 rzekLubuskieNa bieżąco
30 maja 2022

Piękna trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Pliszką

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
narew splyw kajakowy widok z kajaka50 rzekNa bieżącoPodlasie
24 maja 2022

Zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek ≋ Spływ Narwią

Jedyna z prawdziwego zdarzenia rzeka anastomozująca w Polsce!
50 rzekLubuskieNa bieżąco
23 maja 2022

Jednodniowa trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Obrą

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
21 kwietnia 2022

Przez mroczne, baśniowe lasy i rozległe jezioro ≋ Spływ Korytnicą

Piękna, odludna rzeka w sercu Pomorza Zachodniego.
brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
16 kwietnia 2022

Piękna i wymagająca ≋ Spływ Brzeźnicką Węgorzą

Najbardziej uciążliwy spływ do tej pory!
drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
15 kwietnia 2022

Kolorowy las, powalone pnie i tysiące grzybów ≋ Spływ Drawą

12 km przygody i podziwiania dzikiej przyrody.
kajaki krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
8 kwietnia 2022

Królowa mazurskich rzek ≋ Spływ Krutynią

Spływ jedną z najpopularniejszych rzek Polski niemalże w samotności.
wieprz rzeka przewodnik okładka dwa zdjęcia i napisu50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 marca 2022

Pełna paleta rzecznych krajobrazów ≋ Spływ Wieprzem

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 marca 2022

Trzy oblicza najdłuższej rzeki Warmii i Mazur ≋ Spływ Łyną

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 marca 2022

Sielskie meandry i smak „Piekiełka” ≋ Spływ Welem

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
dwa zdjęcia ze spływu wierzycą oraz tytuł przewodnika najpiękniejsza rzeka kociewia50 rzekKociewieNa bieżąco
14 marca 2022

Najpiękniejsza rzeka Kociewia ≋ Spływ Wierzycą

Oto i ona! Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
rzeka wieprza okładka wpisu50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
12 marca 2022

W towarzystwie starych dębów, buczyny, jeżogłówek i łososi ≋ Spływ Wieprzą

Prosty, łatwy i przyjemny.
50 rzekKociewieNa bieżąco
8 marca 2022

Skarpy z borami sosnowymi i rezerwat „Krzywe Koło” ≋ Spływ Wdą

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekMazuryNa bieżąco
7 marca 2022

Spokój kanału i siła wielkiego jeziora ≋ Kanał Elbląski

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.

Miejsce na Twój komentarz

*