Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy Kanałem Elbląskim daje wiele możliwości spędzenia przyjemnego czasu na wodzie. Nitki Kanału Elbląskiego, w połączeniu z naturalnymi akwenami, stanowią znakomitą sieć szlaków kajakowych zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych kajakarzy. Jak zorganizować spływ kajakowy Kanałem Elbląskim? Jaki odcinek wybrać i dlaczego? Gdzie na Kanale Elbląskim wypożyczyć kajaki? Zapraszam do poradnika, z którego dowiedzie się jak ugryźć kajakiem Kanał Elbląski.

Spis treści

Kanał Elbląski ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Powodem powstania Kanału Elbląskiego była potrzeba poprawienia sieci komunikacyjnej pomiędzy Prusami a Morzem Bałtyckim. Nowa droga wodna miała skrócić czas i koszt transportu towarów z Mazur do portów w Elblągu i Gdańsku. Kanał Elbląski powstał w II poł. XIX wieku. Na całość drogi wodnej składają się jego trzy odcinki:

  • Kanał Elbląski – od jeziora Drwęckiego do jeziora Druzno
  • Kanał Ostródzki – od Ostródy przez jezioro Pauzeńskie do jezior Szeląg Wielki i Mały
  • Kanał Iławski – od Miłomłyna przez jezioro Karnickie i jezioro Dauby do jeziora Jeziorak

Kanał Elbląski, którego pomysłodawcą był Georg Jacob Steenke, jest jedynym tego typu funkcjonującym projektem hydrotechnicznym na świecie. Kanał Elbląski wyróżnia m.in. 5 pochylni pomiędzy jeziorem Drwęckim a jeziorem Druzno oraz 4 śluzy znajdujące się w Miłomłynie, Zielonej, Ostródzie i Małej Rusi.

Szczegółową historię powstania koncepcji i budowy Kanału Elbląskiego możecie poznać w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. To zaraz przy pierwszej pochylni.

Pochylnie

Jednym z największych wyzwań dla budowniczych Kanału Elbląskiego było zniwelowanie różnicy wysokości 100m pomiędzy Buczyńcem a jeziorem Druzno. W tym celu zbudowano 5 pochylni. Pochylnie, jak na swoje czasy, były zaawansowanymi konstrukcjami hydrotechnicznymi. Jak wytłumaczyć ich działanie? Najprościej mówiąc – są to drezyny dla statków, które wyciągają i spuszczają je po wyrównanych zboczach.


Na Kanale Elbląskim powstało 5 pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Wszystkie są wciąż aktywne. Działania mechanizmów można doświadczyć podczas rejsu albo pokonać je… kajakiem. Pochylnie można obejrzeć również z lądu. Przy każdej z nich jest parking i są one dostępne dla turystów.

Znaczenie Kanału Elbląskiego, jako szlaku handlowego, zmalało w momencie, w którym rozwinięto kolej a później pojawiły się pierwsze samochody.

Wtedy Kanał Elbląski zaczął pełnić rolę turystyczną. W 1912 roku odbył się pierwszy rejs z turystami na pokładzie. Do dziś ta tradycja jest kontynuowana i rejsy po Kanale Elbląskim stanowią niezapomnianą atrakcję Warmii i Mazur.

Rejsy po Kanale Elbląskim

Do odbycia Rejsu po Kanale Elbląskim polecam sprawdzonych organizatorów Żegluga Ostródzko-Elbląska, którzy o Kanale Elbląskim wiedzą wszystko i opowiedzą wszystko. Znajdziecie ich pod adresem www.zegluga.com.pl.

W ofercie rejsy na różnych odcinkach Kanału Elbląskiego. Od 1h do 4h30min. Jak mawia klasyk – każdy znajdzie coś dla siebie.

Kanał Elbląski ≋ kajakiem przez Kanał Elbląski ≋ jaka trasa?

Oprócz rejsów Kanał Elbląski nadaje się świetnie do pływania kajakiem. Popularne trasy, po których pływają statki nadają się również na spływy kajakowe. Najpopularniejsza trasa na Kanale Elbląskim to ta prowadząca przez pochylnie. One bowiem stanowią największą atrakcję Kanału.

Niemniej atrakcyjnym odcinkiem wydał mi się też szlak prowadzący zachodnią częścią kanału. Konkretnie trasa z Miłomłyna do Iławy. Można powiedzieć, że ten szlak ma dwa etapy: pierwszy to spływ całością Kanału Iławskiego. Drugi – pokonanie znacznego dystansu najdłuższego polskiego jeziora czyli Jezioraka (27,5 km). Fantastyczny, choć dość długodystansowy mix. Trasa ma 31km, lecz w zależności od potrzeb można ją oczywiście zakończyć wcześniej.

Przenosimy się na trasę Miłomłyn – Iława. Spływ kajakiem po Kanale Elbląskim.

Kanał Elbląski ≋ spływ kajakowy odcinkiem Miłomłyn – Iława ≋ trasa i relacja

Spływ można dogodnie rozpocząć za śluzą w Miłomłynie. Można również rozpocząć go przed śluzą i doświadczyć śluzowania, jednak należy pamiętać, że śluza otwierana jest o godz. 9:00.

Pierwsza część trasy z Miłomłyna do Iławy prowadzi Kanałem Iławskim, czyli zachodnią odnogą Kanału Elbląskiego. Długość tego odcinka to 10 km. Spływ kajakowy Kanałem Iławskim jest możliwie bezpieczny i spokojny. Woda praktycznie pozbawiona jest nurtu. Koryto ma stałą szerokość. W wodzie nie ma żadnych powalonych drzew. Trzeba jedynie uwzględnić możliwość napotkania większych jednostek. Jeśli macie ochotę na spływ w czasie którego nie będziecie martwić się absolutnie o nic – Kanał Iławski to doskonały wybór.

Brzegi Kanału Iławskiego na całym odcinku porastają drzewa i krzewy. Zieleń zamyka trasę spływu w wąskim korytarzu. Najlepsze miejsce na leczenie kanałowe, do jakiego można przyjechać.

Na 10 km trasie do jeziora Jeziorak mija się kilka malowniczo wyglądających, ponad 100-letnich betonowych mostów, przepływa po Akwedukcie Karnickim (o nim nieco dalej), a także pokonuje niewielkie jezioro Dauby. Kanał Iławski kończy się na jeziorze Jeziorak, do którego wpływa się w zatokę Kraga.

Następne 4 km płynie się wspomnianą zatoką Kraga. Na końcu zatoki bardzo dobrze widać już wyspy Jezioraka – wyspę Łąkową oraz wyspy Duży Gierczak i Mały Gierczak. Na Jezioraku jest aż 16 wysp. Polecam koniecznie zatrzymać się choć na jednej. Ja urządziłem sobie przerwę obiadową na Dużym Gierczaku. Wyspa przewspaniała przyrodniczo.

Dalsza trasa w kierunku Iławy prowadzi na południe. Proponuję trzymać się zachodniego brzegu Jezioraka. Jest on bardziej dziki, przez to atrakcyjniejszy. Prawdopodobnie ten odcinek spływu będziecie pokonywać już po południu, więc płynąc po zachodniej stronie słońce ładnie będzie oświetlać przeciwległy brzeg.

Odcinek przez jezioro Jeziorak jest zgoła inny niż pierwsze 10 km przez Kanał Iławski. Na jeziorze trzeba liczyć się z falami i zmieniającym się wiatrem, który może mieć wpływ na tempo spływu. To jest natomiast w moim zdaniem klucz atrakcyjności tej trasy: najpierw spokojne 10 km przez zielony Kanał Iławski, a później szarża po wodach przestrzennego Jezioraka z postojami na bezludnych wyspach.

Spektrum piękna mazurskiego świata wody. Rekomenduję zdecydowanie!

Kanał Iławski

Kanał Iławski to nazwa zachodniej odnogi Kanału Elbląskiego, która łączy Miłomłyn z jeziorem Jeziorak i umożliwia żeglugę do Iławy albo Zalewa. Długość Kanału Iławskiego to 10 km. Został on uruchomiony już w 1860 roku. Na tym odcinku dla budowniczych wyzwaniem było z kolei zniwelowanie różnicy wysokości pomiędzy jeziorem Karnickim a Jeziorakiem, która wynosiła 3 m. Problem rozwiązano tworząc nasyp dzielący jezioro Karnickie na dwie części, który sprawia, że płynie się 3 metry powyżej jego tafli. Odcinek nad jeziorem Karnickim często określa się nazwą Akweduktu Karnickiego.

Spływ Kanałem Elbląskim ≋ odcinek Miłomłyn – Iława

31
kilometrów
10
w świecie wody o dwóch twarzach
1
odwiedzona bezludna wyspa

Mapa: Kanał Elbląski. Spływ kajakowy odcinkiem Miłomłyn – Iława ⇒

Spływ kajakowy Kanałem Elbląskim ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest kajak na Kanale Elbląskim?

Odcinki Kanału Elbląskiego są dla kajakarzy maksymalnie bezpiecznymi i niewymagającymi szlakami wodnymi. Woda w kanale praktycznie stoi. Nie ma też żadnych przeszkód np. w postaci powalonych drzew. Brzegi są łatwo dostępne. Dzięki ich umocnieniom łatwo rozpoznać, gdzie się zaczynają.

Spływ kajakowy Kanałem Elbląskim, bez względu na odcinek, to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek dla grup przyjaciół, rodzin z dziećmi, samotnych kajakarzy… W tym wypadku absolutnie dla wszystkich, którzy mają ochotę na niewymagające, niezobowiązujące pływanie i relaks. Trzeba jedynie pamiętać o możliwości napotkania większych jednostek. Jeśli już szukacie kajaków na swoją wodną przygodę – o tym, gdzie wypożyczyć kajak na spływ po Kanale Elbląskim kilka słów w dalszej części tekstu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kanał Elbląski ≋ kiedy najlepiej spływać?

Kiedy tylko ma się wolną chwilę! Warunki do pływania kajakiem po Kanale Elbląskim przez cały rok są dogodne.

Kajakiem po Kanale Elbląskim ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Kanał Elbląski?

Z ogromną przyjemnością polecam miejsce „Przystań na wyspie” w Miłomłynie, które pełni dla wodnej rekreacji na Kanale Elbląskim rolę wielowymiarową. Możecie przyjechać tu z namiotem, wypożyczyć kajak, cumować łódkę… „Przystań Miłomłyn jest jak orkiestra. W dodatku piękna orkiestra, bo miejsce ma super przestrzeń z bardzo przyjemnym widokiem.

 

Można też „zacumować” tu swój kamper. Bardzo jest w „Przystani na wyspie” miło. Jak na Miłomłyn przystało!

Drugie miejsce, w którym można przenocować i wypożyczyć kajaki na okoliczne spływy to Zajazd pod Kłobukiem. Elegancki zameczek, który należy do sieci przystani „Gościńce Kanału Elbląskiego i Jezioraka”. Świetna baza wypadowa na Kanał Elbląski, który zresztą przenika wystrój wnętrz na rozmaite sposoby.


Naturalnie w zajeździe jest również restauracja. A w niej sporo regionalnych propozycji.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

50 rzek branding belka


Materiał powstał przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach akcji „Warmia i Mazury oczami blogerów – II edycja”

Dołącz do dyskusji! 4 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*