Skip to main content
search
0

Spływ rzeką Drwęca dostarczył mi wielu wrażeń i narobił apetytu na więcej. 20 km pomiędzy wsią Rodzone a Nowym Miastem Lubawskim pozwoliło mi przyjrzeć się pięknu Drwęcy i spędzić kilka godzin w spokoju, daleko od hałasów cywilizacji. Jaką rzeką jest Drwęca? Jak zorganizować spływ na Drwęcy? Zapraszam na relację i poradnik.

spływ kajakowy wel 50rzek

Spis treści

Rzeka Drwęca ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Przenosimy się do województwa warmińsko-mazurskiego. Konkretnie w Mazury Zachodnie. Rzeka Drwęca wypływa ze zboczy Wzgórz Dylewskich na wysokości 191 m n.p.m. Drwęca liczy 207 km długości i w okolicy Torunia uchodzi do Wisły. Najpierw przepływa przez Pojezierze Mazurskie a następnie Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie. Nad Drwęcą położone są m.in. Ostróda, Brodnica, Toruń, Golub-Dobrzyń i Nowe Miasto Lubawskie, w którym ja zakończyłem swój spływ.

Co jeszcze warto wiedzieć o Drwęcy? Przez niektórych jest uznawana za najbardziej meandrującą rzekę Europy. Drwęca rzeczywiście jest rzeką silnie meandrującą, czuć to także w nurcie, ale ciężko uznać, że nie ma w Europie rzeki bardziej „pokręconej”. Byłbym ostrożny w ocenie, że jest najbardziej meandrująca.

Od 1961 roku cała Drwęca jest objęta ochroną jako rezerwat ichtiologiczny „Rezerwat przyrody rzeki Drwęca”. Ichtiologiczny, czyli dotyczący ryb. Dlatego ochroną są w Drwęcy objęte pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minóg rzeczny, a od kilku lat trwają próby reintrodukcji jesiotra. Rezerwat rzeki Drwęca jest najdłuższym rezerwatem ichtiologicznym w Polsce.

Źródła Drwęcy

Źródła Drwęcy znajdują się na zboczach Wzgórz Dylewskich, na wysokości 191 m.n.pm, poniżej jeziora Omin Wielki. To bardzo malownicze, nieoczywiste miejsce, do którego warto wybrać się po lub przed spływem. Rzeka dosłownie wysącza się ze wzgórza, by zaraz uformować się w wyraźną strugę, która przepływa przez zarośnięty jar.

Interesujący jest też fakt, że w latach od 1815 do odzyskania niepodległości Drwęca stanowiła granicę pomiędzy zaborem pruskim a rosyjskim. Rzeki bardzo często pełnią rolę granic i Drwęca również ma za sobą taką przeszłość.

szlak kajakowy rzeka drwęca

Rzeka Drwęca ≋ jakim odcinkiem spłynąć?

Drwęca jest dość długą rzeką, więc wybór jednodniowego odcinka nie był specjalnie łatwy. Ostatecznie zdecydowałem się na 20km pomiędzy wsią Rodzone a Nowym Miastem Lubawskim.

Jest to odcinek, na którym rzeka przez większość swojego biegu płynie daleko od dróg i zabudowań. Atrakcyjny jest też profil koryta – Drwęca na tym odcinku znacznie meandruje. Na trasie mija się również wiele starorzeczy, co na pewno zwiększa szansę obserwowania ciekawych gatunków ptaków.

Rzeka Drwęca ≋ spływ kajakowy odcinkiem Rodzone – Nowe Miasto Lubawskie ≋ trasa i relacja

Spływ rozpocząłem skoro świt we wsi Rodzone. Spływy startują tutaj z pola kempingowego (bardzo dogodne zejście do Drwęcy). Jest wiata i dużo miejsca. Ja z racji wczesnej godziny wystartowałem przy moście, gdzie również dogodnie można zwodować kajak.

Meandry Drwęcy zaczynają się już po pierwszym kilometrze. Rzeka wije się i trzeba nieustannie manewrować. Manewry wykonuje się w pięknej, przyrodniczej scenerii. Na brzegach widać samotne, stare drzewa oraz bujną roślinność. Ptasie trele mieszają się z chlupotem wody. Po jakimś czasie przepływa się pod mostem kolejowym. Po kilku kolejnych kilometrach lewy brzeg Drwęcy podnosi się i zamienia w zadrzewioną skarpę. Kończy się ona mostem drogowym w miejscowości Pustki.

Gdzieś na wysokości miejscowości Chrośle miałem niebywałe szczęście. W miejscu, gdzie rzeka zbliżyła się do lasu zobaczyłem siedzącego na gałęzi bielika. Bielik był chyba nieproszonym w tej okolicy gościem, bo intensywnie kracząc usiłował przegonić go gawron, co po dłuższej chwili mu się udało. Miałem okazję obserwować tę ciekawą scenę przez lornetkę.

W miejscowości Bratian Drwęca przyjmuje swój lewy dopływ – rzekę Wel. Na tym odcinku, aż do końca spływu przy „Zajeździe nad Drwęcą” w Nowym Mieście Lubawskim rzeka wciąż intensywnie meandruje. Miejscami koryto jest dość wysokie. Fenomenalnie wyglądają pojedyncze kwitnące nad samym brzegiem krzewy m.in. bzu. Podobnie jak stare, rozłożyste drzewa, które kładą się nisko nad taflę wody. Szczególnie malowniczy widok.

Nazwa Drwęca

nazwa pojawiała się już w zapisach XIII-wiecznych jako Drwancam, Drawanza, lub Driuanzam. Pochodzenie nazwy wywodzi się najprawdopodobniej od imiesłowu czynnego czasu teraźniejszego dreu- biec, płynąć. Nazwa zaliczana jest do przedsłowiańskiej warstwy nazw wodnych. Nazwy rzeczne o tym samym rdzeniu występują na Litwie, Łotwie, Francji, czy we Włoszech.

Spływ Drwęcą ≋ odcinek Rodzone – Nowe Miasto Lubawskie

20
pokonanych kilometrów
5
godzin spływu. Spokojnym tempem
1
bielik wypraszany z gałęzi przez gawrona

Mapa: rzeka Drwęca. Spływ kajakowy odcinkiem Rodzone – Nowe Miasto Lubawskie ⇒

Spływ Drwęcą ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest Drwęca?

Spływ Drwęcą na odcinku Rodzone – Nowe Miasto Lubawskie nie powinien przysporzyć problemów nawet początkującym. Nie ma na tym odcinku miejsc, w których trzeba by przenosić kajak. Wszystkie ewentualne przeszkody są opływalne.

Warto pamiętać, że płynąc z Rodzonego do Nowego Miasta Lubawskiego są długie fragmenty, gdzie wejście na brzeg np. żeby się rozprostować, może być problematyczne ze względu na bujną roślinność. Jest to również odcinek, na którym Drwęca dość intensywnie meandruje także trzeba pamiętać, że na kajakarza czeka liczne pokonywanie zakrętów. Warto przyglądać się temu, jak płynie nurt, żeby pokonywać kolejne meandry możliwie najsprawniej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Drwęca ≋ kiedy najlepiej spływać?

Spływ Drwęcą warto odbyć o każdej porze roku. Zachęcam do pływania przedsezonowego: maj i początek czerwca oraz posezonowego: wrzesień-październik, kiedy na pewno turystów na rzece będzie mniej. W miarę możliwości zachęcam również do pływania w tygodniu i możliwie wcześnie rano – wtedy Drwęca prezentuje się wyjątkowo pięknie.

Spływ Drwęcą ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Drwęcy?

Polecam zdecydowanie wypożyczalnie Adama Kopiczyńskiego splywydrweca.pl. Na stanie wypożyczalni znajduje się ponad 200 kajaków o różnej specyfikacji. Sam Pan Adam zna rzekę jak mało kto. Jest również pasjonatem swojego regionu, ma niesamowitą wiedzę i podejrzewam, że gdyby chciał, o każdej cegle zabytków Nowego Miasta Lubawskiego i okolicy mógłby opowiadać godzinami.

Wypożyczalnia pomaga w organizacji spływu o różnych porach oraz na różnych trasach. W razie jakichkolwiek wątpliwości pomoże Wam z doborem odpowiedniego sprzętu oraz odcinka. Solidna firma prowadzona z pasją, której zdecydowanie można zaufać. Przy tym bardzo gościnna.

Na spływy zabieram ze sobą butelkę Berkey, która pozwala mi pić wodę bezpośrednio z rzeki

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

spływ kajakowy wel 50rzek

Miejsce na Twój komentarz

*