Skip to main content
search
0

Spływ Nysą Kłodzką to jedna z najciekawszych aktywności, jakiej można dać się porwać w województwie dolnośląskim. Odcinek rzeki pomiędzy Kłodzkiem a Bardem prowadzi przez malowniczy przełom i ma w sobie coś, czego pozazdrościć mogą mu inne rzeki. Jak zorganizować spływ Nysą Kłodzką? Jakie są największe zalety odcinka? Zapraszam do przewodnika.

Spis treści

Nysa Kłodzka – jaka to rzeka?

Na początek kilka informacji na temat samej rzeki. Nysa Kłodzka płynie w całości przez województwo dolnośląskie. Swój bieg rozpoczyna w Masywie Śnieżnika na zboczach Trójmorskiego Wierchu. Po ok. 181 km uchodzi do Odry. Najważniejszymi miastami na trasie Nysy Kłodzkiej są Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Bardo, Otmuchów, Skorogoszcz. Rzeka płynie przez województwa dolnośląskie i opolskie. Najciekawsza trasa na spływ kajakowy i zarazem najpiękniejsze fragmenty rzeki znajdują się na Dolnym Śląsku.

Z jednej strony strome zbocza, z drugiej otwarta przestrzeń. Częsty widok podczas spływu z Kłodzka do Barda

Jaki odcinek na jednodniowy spływ Nysą Kłodzką wybrać?

Kajakarze mają do wyboru kilka interesujących odcinków na jednodniową wycieczkę kajakową, ale najciekawszym, a przy tym i najbardziej popularnym, jest odcinek prowadzący przez Przełom Bardzki.

Poranek w Przełomie Bardzkim

Ta trasa ma przynajmniej dwa warianty. Pierwszy, dłuższy to start w Kłodzku i finisz Bardzie. Długość odcinka to niespełna 20 km. Wariant krótszy zakłada start w miejscowości Młynów z metą również w Bardzie. Przy wyborze krótszej trasy do pokonania pozostaje ok. 13 km.

Jednodniowy spływ kajakowy Nysą Kłodzką

Bez względu na to, czy wybieracie się na dłuższą czy krótszą trasę na pewno kłopotem nie będzie wypożyczenie sprzętu. Odcinek jest całkiem popularny i bez kłopotu można znaleźć lokalną wypożyczalnie kajaków, która zapewni kajaki i transport. Łatwe jest też znalezienie miejsca do wodowania, jeśli zamierzacie korzystać z własnych kajaków. Ze względu na charakter odcinka popularnością cieszą się spływy pontonowe, które pozwalają na doświadczenie namiastki raftingu. Mam też dobrą informację dla entuzjastów kajaków pneumatycznych i packraftów. Bardo jest połączone z Kłodzkiem linią kolejową także w prosty sposób można po zakończeniu spływu wrócić do miejsca startu.

Przełom Bardzki

Jakich wrażeń można spodziewać się po spływie Nysą Kłodzką na odcinku Kłodzko – Bardo lub Młynów – Bardo? Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej spektakularnych i zachwycających widokami odcinków kajakowych w Polsce. Głównym atutem Nysy Kłodzkiej na tym odcinku jest Przełom Bardzki. Rzeka wcina się pomiędzy strome zbocza Gór Bardzki i prowadzi szerokimi zakolami u podnóży skalistych zboczy. Wysokość skał towarzyszących rzece sięga wysokości kilkudziesięciu metrów. Warto wspomnieć, że Przełom Bardzki ma charakter antecedentny, to znaczy, że przełom powstał na skutek wypiętrzenia się gór w okół istniejącej już rzeki. Nie odwrotnie. Do kilkudziesięciu metrów dochodzi też szerokość koryta – Nysa Kłodzka jako rzeka prezentuje się na tym odcinku bardzo okazale.

Oprócz zachwycających plenerów odcinek dostarcza też wrażeń. Do pokonania pozostaje kilka bystrzy, czyli miejsc, w których nurt wyraźnie przyspiesza. Bystrza między Kłodzkiem a Bardem nie są jednak bardzo wymagające i ze spływem powinni sobie poradzić również początkujący kajakarze. Z pewnością najłatwiej będzie w pontonie.

Niewielkie bystrza dostarczają wrażeń

Spływając Nysą Kłodzką w sezonie letnim łatwo wypatrzeć na brzegach sporą ilość wysokiej rośliny o różowych kwiatach. To niecierpek gruczołowaty – inwazyjna roślina, która naturalnie występuje w zachodnich Himalajach. W trakcie planowania spływu w sezonie warto też sprawdzić uprzednio stan wody na jednym z wodowskazów. Bardzo niski stan wody może uniemożliwić swobodny i przyjemny spływ. Poziomy wody można sprawdzić na stronie Hydro IMGW-PIB.

Zalesione wzniesienia. Przepiękny element krajobrazu doliny


Niecierpek gruczołowaty gospodarzący przy brzegach Nysy Kłodzkiej

Miejsce na Twój komentarz

*