Skip to main content
search
0

Spływ kajakowy Wieprzem na odcinku Milejów-Łęczna to świetna okazja do spędzenia relaksującego dnia na łonie przyrody. Kajakowanie po Wieprzu sprawiło mi mnóstwo przyjemności a sam Wieprz wydaje się być rzeką mocno niedocenianą. Jak zorganizować spływ kajakowy na rzece Wieprz? Jakie są największe atuty rzeki? Czy rzeka jest bezpieczna? Zapraszam do poradnika, z którego dowiecie się jak ugryźć kajaki na Wieprzu.

Spis treści

Rzeka Wieprz ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wieprz bierze swój początek na Roztoczu, pomiędzy miejscowościami Wieprzowe Jezioro i Wieprzów Ordynacki. Źródło Wieprza znajduje się na wysokości 274 m n.p.m. Wieprz przepływa przez wiele niewielkich miejscowości m.in. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Łęczna, Serock, Kijany, Jeziorzany a także przez Roztoczański Park Narodowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Uchodzi do Wisły w okolicach Dęblina. W całości płynie przez województwo lubelskie.

Długość Wieprza to 303 km. Jest trzecią najdłuższą rzeką Lubelszczyzny, ustępując Bugowi i Wiśle, które są rzekami granicznymi województwa.

Nazwa rzeki Wieprz

nazwa pojawia się już w zapisach XIII-wiecznych jako Wepr. Pochodzenie nazwy tłumaczy się na dwa sposoby. Pierwsza teza mówi, że nazwa należy do grupy nazw wodnych odzwierzęcych, typowych dla języków słowiańskich i bałtyckich, w której znajdują się też np. Świnna i Niedźwiedza. Przypuszcza się, że nazwę nadano od dziko żyjących nad rzeką świń lub na zasadzie przenośni: wieprz – dziki zwierz = dzika, rwąca rzeka.

Druga teza zalicza nazwę Wieprz do nazw rzecznych staroeuropejskich, z pierwotnym rdzeniem vipros, pochodzącym od zwrotu oznaczającego „kręcić, poruszać się skacząc”.

Wieprz jest rzeką, która na całej długości szlaku kajakowego słynie z bogatej przyrody i siedlisk ptaków. Na znacznym odcinku Wieprz silnie meandruje tworząc zakola, plaże, podcinając wysokie na kilka, kilkanaście metrów skarpy. W wielu miejscach krajobraz Wieprza można porównać do niczym nietkniętego koryta rzeki płynącej sobie spokojnie w pierwotnej formie od dawien dawna.

Rzeka Wieprz ≋ kajakiem po Wieprzu ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Z tego względu Wieprz jest doskonałą rzeką na spływy kajakowe. Pozostaje jedynie zadać sobie pytanie, który odcinek wybrać.

Najpopularniejszym odcinkiem na spływy kajakowe po Wieprzu jest trasa prowadząca przez Roztocze: Obrocz – Zwierzyniec. Trasa zaczyna się na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego i kończy się w popularnym Zwierzyńcu. W sezonie ten odcinek potrafi być naprawdę zatłoczony. Sam początek szlaku kajakowego rzeki Wieprz znajduje się natomiast we wsi Hutki, 13 km od Obroczy. Na tym odcinku Wieprz przepływa przez wieś Guciów, w której można zwiedzić słynną zagrodę Guciów.

Zależało mi żeby przepłynąć jeden z mniej znanych odcinków. Gdzieś bliżej Lublina. Po przeanalizowaniu różnych możliwości ostatecznego wyboru dokonywałem pomiędzy trzema jednodniowymi odcinkami Wieprza:

  • Jeziorzany – Baranów 19 km
  • Milejów – Łęczna (Podzamcze) 22 km
  • Trwaniki – Jaszczów 19 km

Zdecydowałem się na odcinek Milejów – Łęczna. Rzeka na tym odcinku przepływa przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy, silnie meandruje, przepływa zarówno przez tereny łąkowe jak i leśne, w zdecydowanej większości daleko od zabudowań. I odcinek ten jest stosunkowo blisko Lublina. A chciałem też przepłynąć fragment rzeki, który byłby na wyciągnięcie ręki właśnie dla mieszkańców Lublina.

Rzeka Wieprz ≋ spływ kajakowy odcinkiem Milejów – Łęczna (Podzamcze) ≋ trasa i relacja

Na spływ Wieprzem zabrał się ze mną Mikołaj Cichomski, znany publiczności w sieci jako Życie w podróży. Człowiek z korzeniami na Lubelszczyźnie, który z pasją pokazuje jej przeróżne zakątki.

Kajak na Wieprzu zwodowaliśmy przy moście w Milejowie. Łatwo dostępne miejsce do wodowania. Można tu też bez kłopotu zostawić samochód.

Tylko odbiliśmy od brzegu i od razu zaczęło się. Dość wysokie brzegi niezbyt szerokiego Wieprza porośnięte dziką roślinnością. Firletki poszarpane, żywokosty lekarskie, bzy, glistnik jaskółcze ziele. Od fioletów, przez żółcie, po biel. A wyżej samotne drzewa obrośnięte bluszczem. Takie zeschnięte, z rozdziawionymi koronami też. Wspaniałe widoki i wrażenia już od samego początku!

Mniej więcej na 5 km rzeka zbliża się do lasu i napotykamy wysoką spektakularnie wyglądającą skarpę. Do tej pory Wieprz płyną przez łąki, więc ten widok tym bardziej robi wrażenie. Skarpa wyrasta jakby spod ziemi. Można zatrzymać się po prawej stronie i jeśli brzeg nie jest bardzo zarośnięty wyjść na skarpę, gdzie znajduje się ławka i palenisko.

Od tego miejsca, aż do Łańcuchowa płynie się najbardziej meandrującym odcinkiem Wieprza. Rzeka wije się jak wąż Eskulapa. Przepięknie, jak na dłoni, widać jak nurt rzeźbi i odkraja skrawki nagich brzegów. Koryto wygląda „jak żywe”. W niektórych miejscach można czuć się jak na skrzyżowaniach – rzeka otworzyła już nowe koryta a starorzecza jeszcze nie zarosły. Fragment trasy, na którym Wieprz rzeczywiście jest jak dziki zwierz!

Po około 4 km mijamy most i płyniemy skrajem wsi Łańcuchów. Napotykamy bardzo dużą, totalnie zarośniętą wyspę. Należy ją opływać lewą stroną. Prawa jest zawalona drzewami i trudniejsza do spłynięcia. Przepływając lewym korytem mijamy w bliskiej odległości piękny dwór z początku XX wieku, który zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Kończymy opływanie wyspy a Wieprz kończy płynąć na północ i zwraca swe wody ku zachodowi.

Przez kolejną godzinę, do Ciechanek Krzesimowskich, płynie się w otoczeniu drzew, które czasami ustępują łąkom i polom. Kilkaset metrów za mostem w Wólce Łańcuchowskiej można zatrzymać się w dogodnym miejscu na lewym brzegu z widokiem na skarpę, w której gniazda mają brzegówki. Świetne miejsce wypoczynkowe!

W okolicach Ciechanek Krzesimowskich pojawiają się zwalone drzewa. Nie stanowią one jednak wielkiej przeszkody dla kajakarzy. Przeszkody są opływalne, natomiast trzeba zachować uważność, żeby sprawnie je pokonać. Wieprz zaczyna okrążać Łęczną lewą flanką. W wersji skróconej spływ można zakończyć przy moście w Ciechankach Krzesimowskich. Kolejny przystanek, w którym można skończyć kajaki na Wieprzu to most na drodze 82. My maksymalnie przedłużyliśmy spływ i zakończyliśmy przygodę w parku zespołu pałacowo-parkowego w Podzamczu. Miejsce charakterystyczne, bo tutaj do Wieprza wpływa… Świnka. Prawy dopływ o długości 40 km.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Nadwieprzański Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem fragment Wyżyny Lubelskiej i Płaskowyżu Świdnickiego. Chroni krajobraz środkowej rzeki Wieprz. W herbie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się zimorodek i jest to ptak, którego z pewnością można spotkać podczas spływu kajakowego Wieprzem. W Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym można spotkać też m.in. derkacze. Warto podskoczyć do WPK na wycieczkę pieszą albo rowerową i za cel obrać np. Wał Turecki.

Spływ kajakiem rzeką Wieprz ≋ odcinek Milejów – Łęczna (Podzamcze)

22
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Wieprzu
99
pokonanych meandrów

Mapa: rzeka Wieprz. Spływ kajakowy odcinkiem Milejów – Łęczna (Podzamcze) ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wieprz ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wieprzem?

Czy Wieprz jest rzeką trudną? Na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) nie napotkaliśmy większych trudności. Nurt rzeki jest umiarkowany i nie stanowi wyzwania. Brak jest bystrz. W połowie czerwca stan wody był więcej niż zadowalający. Ani razu nie utknęliśmy na mieliźnie.

Jakie zatem trudności można napotkać na rzece Wieprz? Bliżej Łęcznej pojawiają się powalone drzewa, które trzeba ominąć. W niektórych miejscach pod wodą czają się końcówki wystających gałęzi. Warto obserwować taflę wody. Ostrożność należy zachować przepływając pod mostami w Łęcznej. Na odcinku pomiędzy mostem na drodze 82 a Podzamczem jest też jedno drzewo powalone na całą szerokość rzeki. Jednak bardzo łatwe do „przeskoczenia”.

Wieprz na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) nie przysparza większych trudności i jest to trasa nadająca się także dla początkujących kajakarzy i rodzin.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Wieprz ≋ kiedy na spływ kajakowy na Wieprzu?

Spływ kajakowy Wieprzem na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) jest możliwy przez cały sezon wakacyjny. Poziom wody nie powinien opadać poniżej poziomu umożliwiającego spływ. Nie jest to też wyjątkowo popularny fragment Wieprza, więc szansa, że natkniemy się na „kajakową autostradę” nie jest duża.

Kajakiem po Wieprzu ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wieprz?

Planując wycieczkę kajakiem po rzece Wieprz pewnie większość z Was będzie poszukiwała wypożyczalni. Na tym odcinku, ale też na kilku innych, które mogą być bardziej dogodne dla Was, spływy realizują wypożyczalnie:

Pomyślności i powodzenia. Naprawdę warto!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Partnerem spływu kajakowego rzeką Bug w ramach projektu #50rzek jest Województwo Lubelskie.

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
15 listopada 2022

Esencja kajakowej przygody. Niepodrabialny spływ Łupawą

Odlot, kosmos, rewelacja. Spływ odcinkiem Kozin – Łupawa na rzece Łupawa ciężko jest określić inaczej. Ta ekscytująca „jednodniówka” przeprowadzi Was przez różne, niesamowite oblicza świata wody i nie jeden raz…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
14 listopada 2022

Słupia osłupia. Leśne ablucje w sercu Parku Krajobrazowego

Szmer liści najlepiej brzmi w towarzystwie szumiącego nurtu. Słupia, objęta ochroną w ramach jedynego na Pomorzu parku krajobrazowego typu dolinnego, znakomicie łączy światy roślin i wody. W czasie jednodniowego spływu…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
12 listopada 2022

Pięć rzek i trzy jeziora. Magiczna, wodna arteria Kaszub

Spływ z Kornego do Loryńca to jedyna w Polsce okazja, by na odcinku 17 kilometrów dać się ponieść wodom aż pięciu rzek. Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebiocha i Wda prowadzą przez…
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
29 sierpnia 2022

Nysa Kłodzka i Przełom Bardzki. Spływ kajakowy najciekawszym odcinkiem rzeki

Wspaniały przełom rzeki na Dolnym Śląsku.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
27 sierpnia 2022

Rzeka Bóbr. Spływ jednodniowym odcinkiem

I to jest Bóbr!
50 rzekNa bieżącoPodlasie
6 czerwca 2022

Największe ptasie królestwo jest na Podlasiu ≋ Spływ Biebrzą

Spływ przez największy w Polsce park narodowy.
50 rzekLubuskieNa bieżąco
30 maja 2022

Piękna trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Pliszką

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
narew splyw kajakowy widok z kajaka50 rzekNa bieżącoPodlasie
24 maja 2022

Zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek ≋ Spływ Narwią

Jedyna z prawdziwego zdarzenia rzeka anastomozująca w Polsce!
50 rzekLubuskieNa bieżąco
23 maja 2022

Jednodniowa trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Obrą

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
21 kwietnia 2022

Przez mroczne, baśniowe lasy i rozległe jezioro ≋ Spływ Korytnicą

Piękna, odludna rzeka w sercu Pomorza Zachodniego.
brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
16 kwietnia 2022

Piękna i wymagająca ≋ Spływ Brzeźnicką Węgorzą

Najbardziej uciążliwy spływ do tej pory!
drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
15 kwietnia 2022

Kolorowy las, powalone pnie i tysiące grzybów ≋ Spływ Drawą

12 km przygody i podziwiania dzikiej przyrody.
kajaki krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
8 kwietnia 2022

Królowa mazurskich rzek ≋ Spływ Krutynią

Spływ jedną z najpopularniejszych rzek Polski niemalże w samotności.
wieprz rzeka przewodnik okładka dwa zdjęcia i napisu50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 marca 2022

Pełna paleta rzecznych krajobrazów ≋ Spływ Wieprzem

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 marca 2022

Trzy oblicza najdłuższej rzeki Warmii i Mazur ≋ Spływ Łyną

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 marca 2022

Sielskie meandry i smak „Piekiełka” ≋ Spływ Welem

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
dwa zdjęcia ze spływu wierzycą oraz tytuł przewodnika najpiękniejsza rzeka kociewia50 rzekKociewieNa bieżąco
14 marca 2022

Najpiękniejsza rzeka Kociewia ≋ Spływ Wierzycą

Oto i ona! Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
rzeka wieprza okładka wpisu50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
12 marca 2022

W towarzystwie starych dębów, buczyny, jeżogłówek i łososi ≋ Spływ Wieprzą

Prosty, łatwy i przyjemny.
50 rzekKociewieNa bieżąco
8 marca 2022

Skarpy z borami sosnowymi i rezerwat „Krzywe Koło” ≋ Spływ Wdą

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekMazuryNa bieżąco
7 marca 2022

Spokój kanału i siła wielkiego jeziora ≋ Kanał Elbląski

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*