Skip to main content
search

Spływ kajakowy Wieprzem na odcinku Milejów-Łęczna to świetna okazja do spędzenia relaksującego dnia na łonie przyrody. Kajaki na Wieprzu sprawiły mi mnóstwo przyjemności a sam Wieprz wydaje się być rzeką mocno niedocenianą. Jak zorganizować spływ kajakowy na rzece Wieprz? Jakie są największe atuty rzeki? Czy rzeka jest bezpieczna? Zapraszam do poradnika, z którego dowiecie się jak ugryźć kajaki na Wieprzu.

Spis treści

Rzeka Wieprz ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wieprz bierze swój początek na Roztoczu, pomiędzy miejscowościami Wieprzowe Jezioro i Wieprzów Ordynacki. Źródło Wieprza znajduje się na wysokości 274 m n.p.m. Wieprz przepływa przez wiele niewielkich miejscowości m.in. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Łęczna, Serock, Kijany, Jeziorzany a także przez Roztoczański Park Narodowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Uchodzi do Wisły w okolicach Dęblina. W całości płynie przez województwo lubelskie.

Długość Wieprza to 303 km. Jest trzecią najdłuższą rzeką Lubelszczyzny, ustępując Bugowi i Wiśle, które są rzekami granicznymi województwa.

Nazwa rzeki Wieprz

nazwa pojawia się już w zapisach XIII-wiecznych jako Wepr. Pochodzenie nazwy tłumaczy się na dwa sposoby. Pierwsza teza mówi, że nazwa należy do grupy nazw wodnych odzwierzęcych, typowych dla języków słowiańskich i bałtyckich, w której znajdują się też np. Świnna i Niedźwiedza. Przypuszcza się, że nazwę nadano od dziko żyjących nad rzeką świń lub na zasadzie przenośni: wieprz – dziki zwierz = dzika, rwąca rzeka.

Druga teza zalicza nazwę Wieprz do nazw rzecznych staroeuropejskich, z pierwotnym rdzeniem vipros, pochodzącym od zwrotu oznaczającego „kręcić, poruszać się skacząc”.

Wieprz jest rzeką, która na całej długości szlaku kajakowego słynie z bogatej przyrody i siedlisk ptaków. Na znacznym odcinku Wieprz silnie meandruje tworząc zakola, plaże, podcinając wysokie na kilka, kilkanaście metrów skarpy. W wielu miejscach krajobraz Wieprza można porównać do niczym nietkniętego koryta rzeki płynącej sobie spokojnie w pierwotnej formie od dawien dawna.

Rzeka Wieprz ≋ kajakiem po Wieprzu ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Z tego względu Wieprz jest doskonałą rzeką na spływy kajakowe. Pozostaje jedynie zadać sobie pytanie, który odcinek wybrać.

Najpopularniejszym odcinkiem na spływy kajakowe po Wieprzu jest trasa prowadząca przez Roztocze: Obrocz – Zwierzyniec. Trasa zaczyna się na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego i kończy się w popularnym Zwierzyńcu. W sezonie ten odcinek potrafi być naprawdę zatłoczony. Sam początek szlaku kajakowego rzeki Wieprz znajduje się natomiast we wsi Hutki, 13 km od Obroczy. Na tym odcinku Wieprz przepływa przez wieś Guciów, w której można zwiedzić słynną zagrodę Guciów.

Zależało mi żeby przepłynąć jeden z mniej znanych odcinków. Gdzieś bliżej Lublina. Po przeanalizowaniu różnych możliwości ostatecznego wyboru dokonywałem pomiędzy trzema jednodniowymi odcinkami Wieprza:

  • Jeziorzany – Baranów 19 km
  • Milejów – Łęczna (Podzamcze) 22 km
  • Trwaniki – Jaszczów 19 km

Zdecydowałem się na odcinek Milejów – Łęczna. Rzeka na tym odcinku przepływa przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy, silnie meandruje, przepływa zarówno przez tereny łąkowe jak i leśne, w zdecydowanej większości daleko od zabudowań. I odcinek ten jest stosunkowo blisko Lublina. A chciałem też przepłynąć fragment rzeki, który byłby na wyciągnięcie ręki właśnie dla mieszkańców Lublina.

Rzeka Wieprz ≋ spływ kajakowy odcinkiem Milejów – Łęczna (Podzamcze) ≋ trasa i relacja

Na spływ Wieprzem zabrał się ze mną Mikołaj Cichomski, znany publiczności w sieci jako Życie w podróży. Człowiek z korzeniami na Lubelszczyźnie, który z pasją pokazuje jej przeróżne zakątki.

Kajak na Wieprzu zwodowaliśmy przy moście w Milejowie. Łatwo dostępne miejsce do wodowania. Można tu też bez kłopotu zostawić samochód.

Tylko odbiliśmy od brzegu i od razu zaczęło się. Dość wysokie brzegi niezbyt szerokiego Wieprza porośnięte dziką roślinnością. Firletki poszarpane, żywokosty lekarskie, bzy, glistnik jaskółcze ziele. Od fioletów, przez żółcie, po biel. A wyżej samotne drzewa obrośnięte bluszczem. Takie zeschnięte, z rozdziawionymi koronami też. Wspaniałe widoki i wrażenia już od samego początku!

Mniej więcej na 5 km rzeka zbliża się do lasu i napotykamy wysoką spektakularnie wyglądającą skarpę. Do tej pory Wieprz płyną przez łąki, więc ten widok tym bardziej robi wrażenie. Skarpa wyrasta jakby spod ziemi. Można zatrzymać się po prawej stronie i jeśli brzeg nie jest bardzo zarośnięty wyjść na skarpę, gdzie znajduje się ławka i palenisko.

Od tego miejsca, aż do Łańcuchowa płynie się najbardziej meandrującym odcinkiem Wieprza. Rzeka wije się jak wąż Eskulapa. Przepięknie, jak na dłoni, widać jak nurt rzeźbi i odkraja skrawki nagich brzegów. Koryto wygląda „jak żywe”. W niektórych miejscach można czuć się jak na skrzyżowaniach – rzeka otworzyła już nowe koryta a starorzecza jeszcze nie zarosły. Fragment trasy, na którym Wieprz rzeczywiście jest jak dziki zwierz!

Po około 4 km mijamy most i płyniemy skrajem wsi Łańcuchów. Napotykamy bardzo dużą, totalnie zarośniętą wyspę. Należy ją opływać lewą stroną. Prawa jest zawalona drzewami i trudniejsza do spłynięcia. Przepływając lewym korytem mijamy w bliskiej odległości piękny dwór z początku XX wieku, który zaprojektował Stanisława Witkiewicz. Kończymy opływanie wyspy a Wieprz kończy płynąć na północ i zwraca swe wody ku zachodowi.

Przez kolejną godzinę, do Ciechanek Krzesimowskich, płynie się w otoczeniu drzew, które czasami ustępują łąkom i polom. Kilkaset metrów za mostem w Wólce Łańcuchowskiej można zatrzymać się w dogodnym miejscu na lewym brzegu z widokiem na skarpę, w której gniazda mają brzegówki. Świetne miejsce wypoczynkowe!

W okolicach Ciechanek Krzesimowskich pojawiają się zwalone drzewa. Nie stanowią one jednak wielkiej przeszkody dla kajakarzy. Przeszkody są opływalne, natomiast trzeba zachować uważność, żeby sprawnie je pokonać. Wieprz zaczyna okrążać Łęczną lewą flanką. W wersji skróconej spływ można zakończyć przy moście w Ciechankach Krzesimowskich. Kolejny przystanek, w którym można skończyć kajaki na Wieprzu to most na drodze 82. My maksymalnie przedłużyliśmy spływ i zakończyliśmy przygodę w parku zespołu pałacowo-parkowego w Podzamczu. Miejsce charakterystyczne, bo tutaj do Wieprza wpływa… Świnka. 40 km prawy dopływ.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Nadwieprzański Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem fragment Wyżyny Lubelskiej i Płaskowyżu Świdnickiego. Chroni krajobraz środkowej rzeki Wieprz. W herbie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się zimorodek i jest to ptak, którego z pewnością można spotkać podczas spływu kajakowego Wieprzem. W Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym można spotkać też m.in. derkacze. Warto podskoczyć do WPK na wycieczkę pieszą albo rowerową i za cel obrać np. Wał Turecki.

Spływ kajakiem rzeką Wieprz ≋ odcinek Milejów – Łęczna (Podzamcze)

22
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Wieprzu
99
pokonanych meandrów

Mapa: rzeka Wieprz. Spływ kajakowy odcinkiem Milejów – Łęczna (Podzamcze) ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wieprz ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wieprzem?

Czy Wieprz jest rzeką trudną? Na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) nie napotkaliśmy większych trudności. Nurt rzeki jest umiarkowany i nie stanowi wyzwania. Brak jest bystrz. W połowie czerwca stan wody był więcej niż zadowalający. Ani razu nie utknęliśmy na mieliźnie.

Jakie zatem trudności można napotkać na rzece Wieprz? Bliżej Łęcznej pojawiają się powalone drzewa, które trzeba ominąć. W niektórych miejscach pod wodą czają się końcówki wystających gałęzi. Warto obserwować taflę wody. Ostrożność należy zachować przepływając pod mostami w Łęcznej. Na odcinku pomiędzy mostem na drodze 82 a Podzamczem jest też jedno drzewo powalone na całą szerokość rzeki. Jednak bardzo łatwe do „przeskoczenia”.

Wieprz na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) nie przysparza większych trudności i jest to trasa nadająca się także dla początkujących kajakarzy i rodzin.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Wieprz ≋ kiedy na spływ kajakowy na Wieprzu?

Spływ kajakowy Wieprzem na odcinku Milejów – Łęczna (Podzamcze) jest możliwy przez cały sezon wakacyjny. Poziom wody nie powinien opadać poniżej poziomu umożliwiającego spływ. Nie jest to też wyjątkowo popularny fragment Wieprza, więc szansa, że natkniemy się na „kajakową autostradę” nie jest duża.

Kajakiem po Wieprzu ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wieprz?

Planując wycieczkę kajakiem po rzece Wieprz pewnie większość z Was będzie poszukiwała wypożyczalni. Na tym odcinku, ale też na kilku innych, które mogą być bardziej dogodne dla Was, spływy realizują wypożyczalnie:

Pomyślności i powodzenia. Naprawdę warto!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.


Partnerem spływu kajakowego rzeką Bug w ramach projektu #50rzek jest Województwo Lubelskie.

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*