Skip to main content
search
0

Spokój, przyroda, las, wyzwanie, przeżycie – w takim rytmie przebiega spływ rzeką Pliszka na odcinku jezioro Wielickie – Sądów. To z pewnością jeden z najbardziej urokliwych odcinków rzek w zachodniej Polsce. Jak zorganizować spływ kajakowy na Pliszce? Zapraszam do krótkiego poradnika.

Spis treści

Rzeka Pliszka ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Pliszka o długości ok. 70 kilometrów, płynie przez woj. Lubuskie w jego środkowo-zachodniej części. Jeszcze do niedawna jej źródła były jeziorze Malcz, leżącym na skraju otuliny Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

50 rzek branding belka

Kajaki Pliszka ≋ spływ kajakowy odcinkiem jezioro Wielickie – Sądów ≋ trasa i relacja

Wybrałem trasę od końca jeziora Wielickiego do Sądowa. Całodzienny, 14 km odcinek, który zaskakiwał mnie wielokrotnie. Na mecie Pliszka niczym nie przypominała już rzeki z początku spływu.
Krajobraz Pliszki kilka razy zmieniał się radykalnie. Pierwsze kilometry prowadzą przez szeroką dolinę ograniczoną przez całkiem wysokie zbocza. Rzeka jest płytka a dno porasta podwodna roślinność. Momentami wydaje się, że zamiast płynąć to sunie się po zielonym dywanie usnutym z rdestów i liści grążeli.
Z czasem narastają trudności. W korycie pojawia się coraz więcej powalonych drzew i głazów narzutowych. Ale! Na głazach i kamieniach nietrudno zauważyć krasnorost hildenbrandia rivularis, który jest wskaźnikiem czystości wód. Zielony, podwodny dywan zamienia się w ścieżkę czerwonych kamieni.
Gdy przeszkód i głazów jest już wystarczająco dużo nurt znacznie przyspiesza. Wcześniej spokojna i rozlana Pliszka zaczyna przypominać górski potok. Przeszkody i zakręty mnożą się. Z trybu „obserwator przyrody” trzeba było przejść w tryb „zmieszczę się między tym pniem a kamieniem”. Przygoda w miejsce kontemplacji.
Ostatnia prosta przed Sądowem to z kolei fragment prowadzący przez ols. Robi się nieco mrocznie. Przy brzegach da się wypatrzeć skrzypy i ślady działalności bobrów. Przez olsy lubię pływać szczególnie więc było to dla mnie znakomite zakończenie.
Natomiast wspólnym mianownikiem całej trasy jest las. W rzekach, które wybieram szukam między innymi odludności. Zależy mi, żeby miejscem akcji były tereny oddalone hen, hen od wszystkiego. Pliszka wydaje się być genialnie schowana przed całym światem i tak też momentami czułem się płynąc w stronę Sądowa.

Spływ rzeką Pliszka ≋ odcinek jezioro Wielickie – Sądów

14
pokonanych kilometrów
5
czas spływu
2
przenoski na sztucznych przeszkodach

Mapa: rzeka Pliszka. Spływ kajakowy odcinkiem jezioro Wielickie – Sądów ⇒

Spływ kajakowy Pliszka ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest rzeka Obra?

Jakie przeszkody można napotkać podczas spływu Obrą? Odcinek Gorzyca – Bledzew nie jest w zupełności pozbawiony trudności. Na trasie trzeba liczyć się z koniecznością pokonywania powalonych drzew i przedzierania się przez gałęzie przesłaniające światło koryta rzeki. Tego rodzaju uciążliwości można spodziewać się na pierwszych i ostatnich kilometrach trasy. Nie ma ich specjalnie dużo, nie jest to rzeka całkowicie zawalona drzewami jak np. Skrwa Lewa, ale jednak nie da się ich nie odczuć. Na całej trasie było kilka miejsc, w których musiałem omijać naturalne przeszkody przenosząc kajak lądem. W rzece zalega też sporo gałęzi i konarów schowanych zaraz pod taflą wody. Mój Gumotex Swing 1 poradził sobie z trudnościami bez kłopotu. Swoją drogą, jeśli interesuje Was ten model warto zerknąć na ofertę sklepu Dzieciaki w Plecaki.

Obra na tym odcinku jest rzeką spokojną. Nurt jest umiarkowany i nie powoduje dodatkowych trudności. Na pierwszym etapie spływu rzeka intensywnie meandruje. Przyda się podstawowa umiejętność manewrowania kajakiem. W maju poziom wody do spływu był idealny. Nie było żadnych mielizn ani płycizn. Aktualny stan wody na Obrze można sprawdzić na IMGW – wodowskaz Bledzew.

Trudnością podczas spływu odcinkiem może okazać się pokonanie jeziora Bledzewskiego. Jezioro ma ok. 2,5 km długości. Warto wypłynąć w bezwietrzną pogodę, by uniknąć ewentualnej walki z wiatrem.

Na trasie spływu Obrą z Gorzycy do Bledzewa czekają dwie przenoski na sztucznych przeszkodach. Pierwsza przy dawnym moście Wilhelma. Kajaki trzeba przenieść prawą stroną ok. 10 m. Druga przenoska czeka przy elektrowni wodnej w Bledzewie. Tutaj również kajak należy przenieść prawą stroną. Długość przenoski to ok. 200 metrów. Przeprawa jest dobrze oznaczona.

Kajaki na Pliszce – podsumowanie

Tak prezentuje się jednodniowy spływ kajakowy rzeką Pliszka. Oby przewodnik się przydał i pomógł zaplanować Wasz własny spływ.

Zapraszam do dalszego śledzenia projektu #50rzek i…

powodzenia na spływach!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Miejsce na Twój komentarz

*