Skip to main content
search
0

Podróże samochodowe do Niemiec kojarzą się najczęściej rozbudowaną siecią porządnych dróg, bezpłatnymi autostradami i… wysokimi mandatami. Planując wyjazd autem do Niemiec warto znać przepisy i zasady ruchu drogowego. Kary za ich nieprzestrzeganie potrafią być bardzo bolesne. Co należy wiedzieć mając w zamiarze wyjazd na niemieckie drogi?

Spis treści

Zasady ruchu drogowego w Niemczech. O czym nie można zapomnieć?

Poruszanie się po niemieckich drogach potrafi być bardzo komfortowe. Niemcy mają ponad 12 tys. kilometrów autostrad i należą do grona państw z najlepiej rozbudowaną siecią dróg na świecie. Bardzo dobrze wspominam wszystkie podróże samochodowe do Niemiec. Nie tylko ze względu na bardzo dobry stan dróg, ale również dzięki wysokiej kulturze jazdy, jaką wykazują się tamtejsi kierowcy.

Komfort poruszania się samochodem po niemieckich drogach wynika m.in. z przestrzegania przepisów drogowych. Warto jest znać i przestrzegać dla własnej wygody i bezpieczeństwa, ale także by uniknąć wysokich mandatów. Niemcy porządek w ruchu drogowym zawdzięczają też wysokim karom, jakie czekają na kierowców nie przestrzegających przepisów. Jakie są zatem zasady ruchu drogowego w Niemczech, które trzeba poznać przed wyjazdem?

Dozwolona prędkość na niemieckich drogach i mandaty

Podstawowa wiedza jaką powinno się mieć przed podróżą samochodową do Niemiec to znajomość ograniczeń prędkości. Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych i motocykli w terenie zabudowanym wynosi 50km/h, w terenie niezabudowanym 100km/h. Na autostradach brak jest ograniczenia prędkości natomiast maksymalną zaleconą prędkością jest 130km/h. Warto jednak zwracać uwagę na znaki ograniczające na autostradach, bo zdarza się, że są odcinki, na których dozwolona prędkość jest ograniczona. Podróżując po niemieckich autostradach pamiętajcie również, że można otrzymać mandat za wyprzedzanie prawą stroną lub „jazdę na zderzaku”.

Dla portfela bardzo bolesne może być przekraczanie prędkości na niemieckich drogach. Przykładowo przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym nawet o 10 km/h to mandat w wysokości 30 €. Warto wiedzieć, że w Niemczech teren zabudowany jest oznaczony żółtą tablicą z nazwą miasta.

Natomiast jeśli zdarzy Wam się przekroczyć prędkość o 30km/h w terenie niezabudowanym trzeba będzie zapłacić mandat w wysokości 80 €. Takie wykroczenie wiąże się również z utratą prawa jazdy na miesiąc. Czy Niemcy egzekwują wykroczenia popełnione przez obcokrajowców? Tak. Raz zdarzyło mi się przekroczyć prędkość w mieście o 12 km/h. Po niedługim czasie na domowy adres otrzymałem mandat wraz ze zdjęciem.

Obowiązki kierowcy i pasażera

Czy podróżując po niemieckich drogach mamy obowiązek stosować się do innych zasad niż w Polsce? Poruszając się samochodem w Niemczech należy przestrzegać przepisu o zapiętych pasach. Obowiązuje również przepis o używaniu świateł dziennych w czasie jazdy.

Podobnie jak w innych krajach w Niemczech również zabronione jest prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Brak zastosowania się do tego przepisu może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 60 €. Można natomiast rozmawiać przez zestaw głośnomówiący lub słuchawkę. Obowiązki kierowcy i pasażera są więc bardzo podobne do tych, które znamy z polskich dróg.

Podróż z dzieckiem. Wymagania na niemieckich drogach

Na pewno wiele osób planuje podróż samochodową do Niemiec z dzieckiem. Jeśli jesteście jedną z nich pamiętajcie, że dziecko do 150 cm wzrostu zobligowane jest do odbywania podróży w foteliku bądź na podwyższeniu. W tym drugim przypadku dziecko powinno oczywiście mieć zapięte pasy.

Wymagane wyposażenie samochodu

Przed wyjazdem autem do Niemiec warto też sprawdzić wyposażenie samochodu. Na wyposażeniu auta powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

Zasady wjazdu do niemieckich miast. Kiedy potrzebna jest plakietka ekologiczna?

Niemcy są jednym ze światowych liderów dbania o ekologię w transporcie dlatego w niektóre miasta utworzyły specjalne strefy ekologiczne (tzw. Umwelt Zone), mające na celu ograniczanie ruchu samochodowego w najbardziej ruchliwych rejonach. Oznacza to, że chcąc wjechać do niektórych miast samochodem konieczny będzie zakup plakietki ekologicznej. Wjechanie do wyznaczonej strefy ekologicznej bez plakietki to narażenie się na mandat wysokości co najmniej 80 €.

 

Klikając w link powyżej najwygodniej kupicie plakietkę ekologiczną przed podróżą do Niemiec.

Plakietki ekologiczne są dostępne w dwóch rodzajach:

Zielona plakietka ekologiczna są dedykowane pojazdom najmniej obciążającym środowisko i obowiązują w większości miast, w których powstały specjalne strefy ekologiczne. Drugim rodzajem plakietki ekologicznej jest żółta plakietka ekologiczna. Obowiązuje wyłącznie w mieście Neu-Ulm.

 

Lipsk to jedno z miast, które do wjazdu do centrum miasta wymaga posiadania zielonej plakietki ekologicznej

Jakich samochodów konkretnie dotyczy wymóg posiadania plakietki ekologicznej dowiedzie się klikając w powyższy link.

Gdzie dokładnie znajdują się specjalne strefy ekologiczne wymagające posiadania plakietki możecie sprawdzić na niemieckiej stronie Umweltzonen.

 

Dieslem do Niemiec. Gdzie nie można wjeżdżać?

Przygotowaniom podróży do Niemiec nieco więcej uwagi powinni poświęcić posiadacze samochodów z silnikiem Diesel. W niektórych niemieckich miastach obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów właśnie z takim silnikiem. Ponownie: złamanie zakazu może wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu. Lepiej więc wiedzieć, gdzie nie powinniśmy wjeżdżać takim samochodem. W tym momencie takie strefy zostały ustanowione w miastach Berlinie, Darmstadt, Hamburg, Stuttgart, Berlin i Darmstadt, ale temat jest ciągle żywy i możliwe, że w międzyczasie nowe gminy miejskie ustanowiły nowe strefy.

Przed podróżą warto raz jeszcze zajrzeć na stronę Umweltzonen i upewnić się, że możemy wjechać Dieslem do miejsca planowanej podróży.

Dokumenty potrzebne do podróży po Niemczech

Pozostaje jeszcze kwestia dokumentów. Jakie dokumenty są potrzebne, by leganie poruszać się po niemieckich drogach? Przede wszystkim, jako obcokrajowcy, powinniśmy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, czyli paszport albo dowód osobisty. Niemcy, tak jak i Polska, są w Schengen, więc nie musimy okazywać dokumentu tożsamości podczas przekraczania granicy, jednak podczas kontroli drogowej taki dokument będzie nam potrzebny. Przed wyjazdem warto upewnić się, że nasz dokument jest ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy, bo tylko taki paszport lub dowód osobisty zostanie uznany za aktualny.

Jako kierowcy jesteśmy również zobligowani do posiadania prawa jazy. Czy do podróży do Niemiec potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy? Nie. Niemcy honorują polskie prawo jazdy. Wystarczy więc dokument, z którym poruszamy się po polskich drogach.

Wyjeżdżając do Niemiec trzeba również pamiętać o dowodzie rejestracyjnym z ważnym przeglądem technicznym oraz aktualnym ubezpieczeniu OC pojazdu.

Podróż samochodem do Niemiec – podsumowanie

Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach może być bardzo przyjemnym doświadczeniem. Bardzo chwalę sobie wszystkie dotychczasowe podróże przez kraj naszych zachodnich sąsiadów. Komfort i bezpieczeństwo są jednak zależne od przestrzegania przepisów i zasad. Warto się do nich stosować, żeby nie narażać się na mandaty, a innych kierowców – na niepotrzebne ryzyko.

Miejsce na Twój komentarz

*