Skip to main content
search

Spływ Bystrzycą jest świetnym pomysłem dla wszystkich dolnoślązaków lubujących się w obserwowaniu przyrody i aktywności fizycznej, ale warto przyjechać tu także z nieco dalszych rejonów. Jaką rzeką jest dolnośląska Bystrzyca? Jak zaplanować spływ kajakowy i czym charakteryzuje się ta rzeka? Zapraszam do poradnika.

Spis treści

Rzeka Bystrzyca ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Bystrzyca w całości płynie przez województwo dolnośląskie. Jej długość to 95 km, a główne dopływy stanowią Pełcznica i Strzegomka.

Bystrzyca bierze swój początek pod Leszczyńcem w Górach Suchych na wysokości 618 m n.p.m. Swój bieg kończy w Odrze. Wpada do niej niedaleko Wrocławia.

Na Bystrzycy znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne. To Jezioro Bystrzyckie i Zbiornik Mietkowski. Najładniejszy odcinek Bystrzycy przepływa przez miejscowości Milin, Kamionna, Stradów, Kąty Wrocławskie i Samotwór, które wraz z obszerną okolicą są objęte utworzonym w 1998 roku Parku Krajobrazowym Dolina Bystrzycy.

Rzeka Bystrzyca ≋ kajakiem po Bystrzycy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Od miejscowości Mietków po Bystrzycy można spływać oznakowaną trasą kajakową, która kilka lat temu została przygotowana przez fundację „Dynamika”. Cały odcinek turystycznego szlaku kajakowego rzeki Bystrzyca liczy ok. 46 km. Na trasie szlaku znajdują się tablice informacyjne oraz znaki z ostrzeżeniami.

Na swój spływ wybrałem odcinek z Milina do Kątów Wrocławskich. Odcinek liczy 16 km i w całości przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzyca. Packraft zwodowałem na moście w Milinie (dogodne miejsce). Spływ zakończyłem na moście drogi 347 w Kątach Wrocławskich.

Przepłynięcie odcinka spokojnym tempem zajęło mi 7 godzin. Jak zwykle płynąłem bardzo powoli i często się zatrzymywałem, ale na czas spływu miały też wpływ liczne, czasami niełatwe przeszkody w postaci (jak to zwykle) powalonych drzew. Na trasie czekały też dwie obowiązkowe przenoski z powodu sztucznych przeszkód. O nich więcej niżej, w rozdziale o trudnościach.

Rzeka Bystrzyca ≋ spływ kajakowy odcinkiem Milin – Kąty Wrocławskie ≋ trasa i relacja

Na Bystrzycę wsiadłem w swój nowy packraft od Yapokraft. Model Yapok 01. Czym charakteryzuje się odcinek z Milina do Kątów Wrocławskich? Po pierwsze jest to trasa, na której nie zaznaje się zbyt wiele kontaktu z cywilizacją. Jedynie mijając Kamionną zobaczymy zabudowania.

Bystrzyca płynie tutaj głównie przez las. W korycie zalega sporo drzew oraz gałęzi, co czyni odcinek dzikim i naturalnym. Tak można wyobrazić sobie właśnie rzekę w życie której na bieżąco nikt nie ingeruje. Mimo że Bystrzyca jest rzeką przepływającą blisko wielkiego ośrodka miejskiego (zaledwie 30 min drogi od Wrocławia) właściwie w ogóle nie da się tego odczuć.

Spływ z Milina do Kątów Wrocławskich był czymś z pogranicza podziwiania autentycznego przyrodniczego miejsca, testowania kajakarskich umiejętności i wzmożonego wysiłku. Rzekę obrastają kępy dzikich krzewów i traw. W wielu miejscach można obserwować korony potężnych drzew albo odsłonięte przez niższy poziom wody korzenne rozgałęzienia. To wszystko nie dzieje się bez wysiłku – Bystrzyca płynie dość „bystro”, a w korycie nie brakuje zwalonych drzew, których w wielu przypadkach nie da się tak po prostu ominąć.

Przyjemne urozmaicenie gwarantuje też profil koryta. Są fragmenty, gdzie Bystrzyca meandruje i wchodzi się w zakręty w cieniu wysokich drzew. Ale są też miejsca proste jak strzała, w których nurt przyspiesza i można poczuć się jak na wodnej autostradzie przykrytym długimi gałęziami wierzb i buków.

Spływ kajakiem rzeką Bystrzyca ≋ odcinek Milin – Kąty Wrocławskie

16
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Bystrzycy. Powolutku
1
zagadka florystyczna

Mapa: rzeka Bystrzyca. Spływ kajakowy odcinkiem Milin – Kąty Wrocławskie ⇒

Spływ kajakowy rzeką Bystrzyca ≋ trudności, przeszkody, bezpieczeństwo

Spływ kajakowy Bystrzycą na opisywanym odcinku nie należy do najprostszych, ale z drugiej strony nie jest też wyjątkowo uciążliwy.

Jakie trudności czekają na Bystrzycy?

Powalone drzewa

Na trasie musiałem pokonać kilkanaście zalegających na całą szerokość rzeki drzew. Jeden pień (zdjęcie z packraftem powyżej) był bardzo szeroki i jego ominięcie było dość wymagające. Odcinek jest dość uciążliwy. W skali uciążliwości określiłbym go na u3.

Nurt

Bystrzyca ma miejsca, w których wyraźnie przyspiesza. Są miejsca, w których nurt jest dość rwący a w wodzie zalegają przeszkody. Dla niedoświadczonych kajakarzy te miejsca mogą być trudne.

Głębokość

Na tym odcinku stan wody w Bystrzycy był odpowiedni do pływania. Ani razu nie natknąłem się też na mieliznę. Spływałem w sierpniu. Aktualny poziom wody na Bystrzycy można sprawdzić odczytując wskazanie na wodowskazie w Mietkowie albo Jarnołtowie.

Meandry

Bystrzyca nie jest rzeką specjalnie meandrującą. Wyjątkowych zawijasów należy nie spodziewać się.

Dostępność brzegów

Brzegi Bystrzycy na zdecydowanej długości odcinka są bujnie porośnięte. Można znaleźć miejsca na postój, ale są one raczej mocno ograniczone ze względu na zarośla.

Sztuczne przeszkody

Na trasie Milin – Kąty Wrocławskie należy pokonać dwie sztuczne przeszkody. Przed wsią kamionna czeka jaz. Przenoska z lewej strony, ok. 150 m. Niespecjalnie wygodna. Zaraz za Kamionną rozpoczyna się seria niewielkich kamiennych uskoków, które raczej powinny być do spłynięcia dla każego. Druga przenoska czeka przed Kątami Wrocławskimi. Jaz najlepiej ominąć przenosząc kajak kilkadziesiąt metrów z prawej strony.

Trasę Milin – Kąty Wrocławskie z przyjemnością pokonają sprawni kajakarze z doświadczeniem, dla których przeciskanie się pomiędzy gałęziami dyndającymi nad taflą wody i pokonywanie zalegających w wodzie drzew nie będzie wyjątkowym wysiłkiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Bystrzyca ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Bystrzycę?

Kajaki na podwrocławską Bystrzycę można wypożyczyć w kilku lokalnych wypożyczalniach. Ja spływałem swoim packraftem Yapok 01 od Yapokraft, który świetnie nadaje się na takie rzeki jak Bystrzyca, ale jeśli nie działacie na własnym sprzęcie to kajak możecie wypożyczyć w jednej z wypożyczalni:

Powodzenia!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*