Skip to main content
search
0

Spływ Bystrzycą jest świetnym pomysłem dla wszystkich dolnoślązaków lubujących się w obserwowaniu przyrody i aktywności fizycznej, ale warto przyjechać tu także z nieco dalszych rejonów. Jaką rzeką jest dolnośląska Bystrzyca? Jak zaplanować spływ kajakowy i na jakie trudności zwrócić uwagę? Zapraszam na relację ze spływu Bystrzycą.

Spis treści

Rzeka Bystrzyca ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Bystrzyca w całości płynie przez województwo dolnośląskie. Jej długość wynosi 95 km, a główne dopływy stanowią Pełcznica i Strzegomka.

Bystrzyca bierze swój początek pod Leszczyńcem w Górach Suchych na wysokości 618 m n.p.m. Swój bieg kończy w Odrze. Wpada do niej niedaleko Wrocławia.

Na Bystrzycy znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne. To Jezioro Bystrzyckie i Zbiornik Mietkowski. Najładniejszy odcinek Bystrzycy przepływa przez miejscowości Milin, Kamionna, Stradów, Kąty Wrocławskie i Samotwór, które wraz z obszerną okolicą są objęte utworzonym w 1998 roku Parku Krajobrazowym Dolina Bystrzycy.

Rzeka Bystrzyca ≋ kajakiem po Bystrzycy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Od miejscowości Mietków po Bystrzycy można spływać oznakowaną trasą kajakową, która kilka lat temu została przygotowana przez fundację „Dynamika”. Cały odcinek turystycznego szlaku kajakowego rzeki Bystrzyca liczy ok. 46 km. Na trasie szlaku znajdują się tablice informacyjne oraz znaki z ostrzeżeniami.

Na swój spływ wybrałem odcinek z Milina do Kątów Wrocławskich. Odcinek liczy 16 km i w całości przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzyca. Packraft zwodowałem na moście w Milinie (dogodne miejsce). Spływ zakończyłem na moście drogi 347 w Kątach Wrocławskich.

Przepłynięcie odcinka spokojnym tempem zajęło mi 7 godzin. Jak zwykle płynąłem bardzo powoli i często się zatrzymywałem, ale na tempo spływu miały też wpływ liczne, czasami niełatwe przeszkody w postaci (jak to zwykle) powalonych drzew. Na trasie czekały też dwie obowiązkowe przenoski z powodu sztucznych przeszkód. O nich więcej niżej, w rozdziale o trudnościach.

Rzeka Bystrzyca ≋ spływ kajakowy odcinkiem Milin – Kąty Wrocławskie ≋ trasa i relacja

Na Bystrzycę wsiadłem w swój nowy packraft od Yapokraft. Model Yapok 01. Czym charakteryzuje się odcinek z Milina do Kątów Wrocławskich? Po pierwsze jest to trasa, na której nie zaznaje się zbyt wiele kontaktu z cywilizacją. Jedynie mijając Kamionną zobaczymy zabudowania.

Bystrzyca płynie tutaj głównie przez las. W korycie zalega sporo drzew oraz gałęzi, co czyni odcinek dzikim i naturalnym. Tak można wyobrazić sobie właśnie rzekę w życie której nikt nie ingeruje. Mimo że Bystrzyca jest rzeką przepływającą blisko wielkiego ośrodka miejskiego (zaledwie 30 min drogi od Wrocławia) właściwie w ogóle nie da się tego odczuć.

Spływ z Milina do Kątów Wrocławskich obfitował w zachwyty nad autentycznym przyrodniczo miejscem, ale nie brakowało też momentów testowania kajakarskich umiejętności i wzmożonego wysiłku. Rzekę obrastają kępy dzikich krzewów i traw. W wielu miejscach można obserwować korony potężnych drzew albo odsłonięte przez niższy poziom wody korzenne rozgałęzienia. To wszystko nie dzieje się bez wysiłku – Bystrzyca płynie dość „bystro”, a w korycie nie brakuje zwalonych drzew, których w wielu przypadkach nie da się tak po prostu ominąć.

Przyjemne urozmaicenie gwarantuje też profil koryta. Są fragmenty, gdzie Bystrzyca meandruje i wchodzi się w zakręty w cieniu wysokich drzew. Ale są też miejsca proste jak strzała, w których nurt przyspiesza i można poczuć się jak na wodnej autostradzie przykrytym długimi gałęziami wierzb i buków.

Spływ kajakiem rzeką Bystrzyca ≋ odcinek Milin – Kąty Wrocławskie

16
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Bystrzycy. Powolutku
1
zagadka florystyczna

Mapa: rzeka Bystrzyca. Spływ kajakowy odcinkiem Milin – Kąty Wrocławskie ⇒

Spływ kajakowy rzeką Bystrzyca ≋ trudności, przeszkody, bezpieczeństwo

Spływ kajakowy Bystrzycą na opisywanym odcinku nie należy do najprostszych, ale z drugiej strony nie jest też wyjątkowo uciążliwy.

Jakie trudności czekają na Bystrzycy?

Powalone drzewa

Na trasie musiałem pokonać kilkanaście zalegających na całą szerokość rzeki drzew. Jeden pień (zdjęcie z packraftem powyżej) był bardzo szeroki i jego ominięcie było dość wymagające. Odcinek jest dość uciążliwy. W skali uciążliwości określiłbym go na u3.

Nurt

Bystrzyca ma miejsca, w których wyraźnie przyspiesza. Są miejsca, w których nurt jest dość rwący a w wodzie zalegają przeszkody. Dla niedoświadczonych kajakarzy te miejsca mogą być trudne.

Głębokość

Na tym odcinku stan wody w Bystrzycy był odpowiedni do pływania. Ani razu nie natknąłem się też na mieliznę. Spływałem w sierpniu. Aktualny poziom wody na Bystrzycy można sprawdzić odczytując wskazanie na wodowskazie w Mietkowie albo Jarnołtowie.

Meandry

Bystrzyca nie jest rzeką specjalnie meandrującą. Wyjątkowych zawijasów należy nie spodziewać się.

Dostępność brzegów

Brzegi Bystrzycy na zdecydowanej długości odcinka są bujnie porośnięte. Można znaleźć miejsca na postój, ale są one raczej mocno ograniczone ze względu na zarośla.

Sztuczne przeszkody

Na trasie Milin – Kąty Wrocławskie należy pokonać dwie sztuczne przeszkody. Przed wsią kamionna czeka jaz. Przenoska z lewej strony, ok. 150 m. Niespecjalnie wygodna. Zaraz za Kamionną rozpoczyna się seria niewielkich kamiennych uskoków, które raczej powinny być do spłynięcia dla każego. Druga przenoska czeka przed Kątami Wrocławskimi. Jaz najlepiej ominąć przenosząc kajak kilkadziesiąt metrów z prawej strony.

Trasę Milin – Kąty Wrocławskie z przyjemnością pokonają sprawni kajakarze z doświadczeniem, dla których przeciskanie się pomiędzy gałęziami dyndającymi nad taflą wody i pokonywanie zalegających w wodzie drzew nie będzie wyjątkowym wysiłkiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Bystrzyca ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Bystrzycę?

Kajaki na podwrocławską Bystrzycę można wypożyczyć w kilku lokalnych wypożyczalniach. Ja spływałem swoim packraftem Yapok 01 od Yapokraft, który świetnie nadaje się na takie rzeki jak Bystrzyca, ale jeśli nie działacie na własnym sprzęcie to kajak możecie wypożyczyć w jednej z wypożyczalni:

Powodzenia!

strzegomka i bystrzyca projekt dolny slask

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
15 listopada 2022

Esencja kajakowej przygody. Niepodrabialny spływ Łupawą

Odlot, kosmos, rewelacja. Spływ odcinkiem Kozin – Łupawa na rzece Łupawa ciężko jest określić inaczej. Ta ekscytująca „jednodniówka” przeprowadzi Was przez różne, niesamowite oblicza świata wody i nie jeden raz…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
14 listopada 2022

Słupia osłupia. Leśne ablucje w sercu Parku Krajobrazowego

Szmer liści najlepiej brzmi w towarzystwie szumiącego nurtu. Słupia, objęta ochroną w ramach jedynego na Pomorzu parku krajobrazowego typu dolinnego, znakomicie łączy światy roślin i wody. W czasie jednodniowego spływu…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
12 listopada 2022

Pięć rzek i trzy jeziora. Magiczna, wodna arteria Kaszub

Spływ z Kornego do Loryńca to jedyna w Polsce okazja, by na odcinku 17 kilometrów dać się ponieść wodom aż pięciu rzek. Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebiocha i Wda prowadzą przez…
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
29 sierpnia 2022

Nysa Kłodzka i Przełom Bardzki. Spływ kajakowy najciekawszym odcinkiem rzeki

Wspaniały przełom rzeki na Dolnym Śląsku.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
27 sierpnia 2022

Rzeka Bóbr. Spływ jednodniowym odcinkiem

I to jest Bóbr!
50 rzekNa bieżącoPodlasie
6 czerwca 2022

Największe ptasie królestwo jest na Podlasiu ≋ Spływ Biebrzą

Spływ przez największy w Polsce park narodowy.
50 rzekLubuskieNa bieżąco
30 maja 2022

Piękna trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Pliszką

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
narew splyw kajakowy widok z kajaka50 rzekNa bieżącoPodlasie
24 maja 2022

Zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek ≋ Spływ Narwią

Jedyna z prawdziwego zdarzenia rzeka anastomozująca w Polsce!
50 rzekLubuskieNa bieżąco
23 maja 2022

Jednodniowa trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Obrą

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
21 kwietnia 2022

Przez mroczne, baśniowe lasy i rozległe jezioro ≋ Spływ Korytnicą

Piękna, odludna rzeka w sercu Pomorza Zachodniego.
brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
16 kwietnia 2022

Piękna i wymagająca ≋ Spływ Brzeźnicką Węgorzą

Najbardziej uciążliwy spływ do tej pory!
drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
15 kwietnia 2022

Kolorowy las, powalone pnie i tysiące grzybów ≋ Spływ Drawą

12 km przygody i podziwiania dzikiej przyrody.
kajaki krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
8 kwietnia 2022

Królowa mazurskich rzek ≋ Spływ Krutynią

Spływ jedną z najpopularniejszych rzek Polski niemalże w samotności.
wieprz rzeka przewodnik okładka dwa zdjęcia i napisu50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 marca 2022

Pełna paleta rzecznych krajobrazów ≋ Spływ Wieprzem

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 marca 2022

Trzy oblicza najdłuższej rzeki Warmii i Mazur ≋ Spływ Łyną

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 marca 2022

Sielskie meandry i smak „Piekiełka” ≋ Spływ Welem

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
dwa zdjęcia ze spływu wierzycą oraz tytuł przewodnika najpiękniejsza rzeka kociewia50 rzekKociewieNa bieżąco
14 marca 2022

Najpiękniejsza rzeka Kociewia ≋ Spływ Wierzycą

Oto i ona! Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
rzeka wieprza okładka wpisu50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
12 marca 2022

W towarzystwie starych dębów, buczyny, jeżogłówek i łososi ≋ Spływ Wieprzą

Prosty, łatwy i przyjemny.
50 rzekKociewieNa bieżąco
8 marca 2022

Skarpy z borami sosnowymi i rezerwat „Krzywe Koło” ≋ Spływ Wdą

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekMazuryNa bieżąco
7 marca 2022

Spokój kanału i siła wielkiego jeziora ≋ Kanał Elbląski

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.

Miejsce na Twój komentarz

*