Skip to main content
search
0

Spływ Białą Przemszą był moim pierwszym kontaktem z rzekami w śląskim. Wybrałem trasę Błędów – ujście Sztoły, która najpierw prowadzi przez zarośnięty, rzadko uczęszczany fragment Białej Przemszy, a następnie prowadzi przez totalny busz, już bliżej aglomeracji. Jaką rzeką jest Biała Przemsza? Czy spływ Białą Przemszą jest bezpieczny? Jak zorganizować kajaki na Białej Przemszy? Zapraszam do poradnika i relacji ze spływu.

Spis treści

Rzeka Biała Przemsza ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Biała Przemsza bierze swój początek na na Wyżynie Olkuskiej w Małopolsce. Źródło Białej Przemszy bije na wysokości 376m n.p.m. Biała Przemsza liczy 64 km długości. Płynie przez województwa małopolskie i śląskie. Kończy swój bieg wpadając do rzeki Przemsza w Sosnowcu. Po drodze dzieli na pół Pustynie Błędowską, tworzy mokradła na obrzeżach Dąbrowy Górniczej i przepływa przez prawdziwy busz docierając do Sosnowca. Jak na swój dość krótki bieg i niezbyt potężny rozmiar Biała Przemsza jest rzeką przeżywającą w swoim biegu całkiem niezłą przygodę.

Planując kajaki na Białej Przemszy można też zaplanować wypad do innego miejsca w pobliżu Metropolii GZM.

Nazwa rzeki Biała Przemsza

nazwa Przemsza pojawia się w źródłach historycznych już w XIV wieku: „aquas Premsam”, „fluuio dicto Premsa” i jest zaliczana do nazw wodnych pochodzenia słowiańskiego. Nazwa Przemsza mogła oznaczać rzekę zarosłą mchem, albo płynącą przez bagniste tereny. Z kolei nazwa Biała Przemsza ma pochodzić od rzadkiej rośliny o białych kwiatach rosnącej w kilku miejscach przy jej biegu, czyli warzuchy polskiej.

Biała Przemsza ma duże znaczenie historyczne. W przeszłości stanowiła granicę pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim.

W widłach Przemszy i Białej Przemszy znajduje się miejsce określane Trójkątem Trzech Cesarzy – miejsce, gdzie między 1846–1915 zbiegały się granice trzech mocarstw: Austrii, Rosji i Prus. Kiedyś był to bardzo popularny punkt wycieczek turystycznych. Teraz nieco mniej na „świeczniku”, ale warto przypominać znaczenie tego trójstyku i jego miejsce na kartach historii.

Rzeka Biała Przemsza ≋ kajakiem po Białej Przemszy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Biała Przemsza była kiedyś rzeką spławną i pływały po niej nawet niewielkie statki, dziś jest bardzo ciekawą rzeką na spływy kajakowe. W województwie śląskim można zorganizować kajaki na Białej Przemszy przynajmniej na kilku różniących się odcinkach i każdy z nich może dostarczyć nieco innych wrażeń a także stanowić bądź nie kajakowe wyzwanie.

Mój ok. 20 km odcinek Błędów – ujście Sztoły pokazuje Białą Przemszę niejako w przekroju: pierwsze kilometry są  uciążliwe (szerszy opis trudności w jednym z akapitów poniżej), druga część spływu, za jazem w Okradzionowie, jest już łatwiejsza, ale wciąż nie pozbawiona trudniejszych miejsc.

Większość spływów startuje właśnie z Okradzionowa lub Sławkowa, więc jeśli szukacie na Białej Przemszy standardowych wrażeń celujcie właśnie w te miejsca startowe.

Rzeka Biała Przemsza ≋ spływ kajakowy odcinkiem Błędów – ujście Sztoły ≋ trasa i relacja

Spływ zacząłem przy moście w Błędowie. 300 metrów od parkingu przy szkole. Jest tu dogodne miejsce do zejścia do wody oraz bród.

Już po pierwszych stu przepłyniętych metrach można odczuć, że Biała Przemsza jest rzeką rzeczywiście dziką. Płynie się wąskim korytem przegrodzonym niewielkimi drzewami w otuleniu wyrastających wysoko ponad głowę zarośli. Rzeka jest płytka i wąska. Wymiary idealne na styk. Jakby zaprojektowaną ją właśnie na wymiar kajaka bądź packraftu. Pierwsze kilometry na Białej Przemszy to pokonywanie niewielkich powalonych drzew, kluczenie przez mokradła i zachwycająca dzikość. Fenomenalny start mimo pewnej uciążliwości odcinka.

Białą Przemszę spływałem w oddychającej, wodoodpornej kurtce Royal Robbins Switchform Waterproof Parka

Po pokonaniu ok. 8 km dopływa się do dużego jazu w Okradzionowie. Rzeka w tym miejscu, po przyjęciu wcześniej dopływu rzeki Białej, jest już sporo szersza. Przeszkody w postaci powalonych na całą szerokość drzew znikają i aż do końca znajdą się już tylko pojedyncze egzemplarze. Kilka przeszkód czeka natomiast w Sławkowie. Więcej o nich w podrozdziale o trudnościach w dalszej części.

Za Sławkowem Biała Przemsza wije się przez prawdziwą zieloną gęstwinę. Mimo że jesteśmy blisko aglomeracji śląskiej koryto Białej Przemszy jest trudno dostępne. Otoczone przez przyrodę pozostawioną samą sobie. Czasami słyszy się, że na odcinku poniżej Sławkowa można natknąć się na zatory ze śmieciami – ja akurat nie miałem tej nieprzyjemności. Może to widok częstszy już bliżej Sosnowca.

Na trasie z Błędowa do ujścia Sztoły bardzo dobrze widać jak rzeka się rozwija. Zaczynamy wąskim korytem a kończymy płynąc rzeką szeroką na kilkanaście metrów. Doświadczenie towarzyszenia rzece w „nabieraniu mocy” to świetny aspekt spływu tym odcinkiem!

Spływ kajakiem rzeką Biała Przemsza ≋ odcinek Błędów – ujście Sztoły

20
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Białej Przemszy
100
powodów żeby wrócić

Mapa: rzeka Biała Przemsza. Spływ kajakowy odcinkiem Błędów – ujście Sztoły ⇒

Spływ kajakowy rzeką Biała Przemsza ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Białą Przemszą?

Czy Biała Przemsza na tym odcinku jest rzeką dla każdego? Powiedziałbym, że raczej nie. Na odcinku Błędów – ujście Sztoły, którym spływałem nie brakuje przeszkód i trudności, które osobom nie mającym żadnego doświadczenia w spływach kajakowych mogą odebrać przyjemność z wycieczki.

Jakich konkretnie trudności można się spodziewać? Pierwsze kilometry mojej trasy to dużo powalonych drzew oraz wąskie koryto z niedostępnymi brzegami. Powalone drzewa są drobne, rzeka nie jest głęboka więc pokonywanie przeszkód nie jest wyjątkowo uciążliwe, ale zaznaczyć trzeba, że nie płynie się tego odcinka płynnie. Właśnie ze względu na taki charakter rzeki zdecydowałem się spływać po Białej Przemszy na packrafcie PinPack Comapct.

Zaraz przed Sławkowem, w Okradzionowie, znajduje się duży jaz. Mniej uciążliwy odcinek rzeki zaczyna się właśnie od Okradzionowa. Startując z tego miejsca warto mieć na uwadze kilka przeszkód jakie czekają, kiedy będziemy przepływać przez Sławków:

  • niewielki próg w Sławkowie, kładka ul. Niwka
  • bystrze pod mostem droga 94
  • Most przy ul. Olkuskiej – tutaj najlepiej przenieść kajak lewą stroną. Trudności znajdujące się pod tym mostem możecie zobaczyć na jednym ze zdjęć poniżej
  • drewniane bale przy MOK Sławków

Za Sławkowem, aż do miejsca, w którym skończyłem spływ, czyli w miejscu gdzie do Białej Przemszy uchodzi rzeka Sztoła, nie ma znaczących trudności. Trzeba jednak pamiętać, że Biała Przemsza to rzeka o szybkim nurcie i bez żadnego doświadczenia kajakowego może nie być najlepszym wyborem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Biała Przemsza ≋ kiedy na spływ kajakowy na Białą Przemszę?

Na kajaki na Białą Przemszę można wybrać się w dowolnym momencie roku, kiedy sprzyja temu dobra pogoda. Stan wody w Białej Przemszy poniżej Okradzionowa jest stały – tzn. zawsze będą warunki do pływania.

Ja płynąłem pod koniec czerwca. Na niektórych zdjęciach może wydawać się, że w początkowym odcinku wody jest mało, ale było jej wystarczająco żeby swobodnie spłynąć. Jeśli nie jesteście pewni stanu wody możecie zapytać o to lokalną wypożyczalnie, albo sprawdzić odczyt z wodowskazów w bazie danych Systemu Hydrologii IMGW-PIB.

Kajaki Biała Przemsza ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Białą Przemszę?

Planując wycieczkę kajakiem po Białej Przemszy możecie wypożyczyć kajak w jednej z kilku wypożyczalni. Pierwsza z wypożyczalni specjalizuje się w spływach kajakowych po Białej Przemszy.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Partnerem spływu kajakowego po Białej Przemszy jest slaskie.travel

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
15 listopada 2022

Esencja kajakowej przygody. Niepodrabialny spływ Łupawą

Odlot, kosmos, rewelacja. Spływ odcinkiem Kozin – Łupawa na rzece Łupawa ciężko jest określić inaczej. Ta ekscytująca „jednodniówka” przeprowadzi Was przez różne, niesamowite oblicza świata wody i nie jeden raz…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
14 listopada 2022

Słupia osłupia. Leśne ablucje w sercu Parku Krajobrazowego

Szmer liści najlepiej brzmi w towarzystwie szumiącego nurtu. Słupia, objęta ochroną w ramach jedynego na Pomorzu parku krajobrazowego typu dolinnego, znakomicie łączy światy roślin i wody. W czasie jednodniowego spływu…
50 rzekNa bieżącoPomorskie Szlaki Kajakowe
12 listopada 2022

Pięć rzek i trzy jeziora. Magiczna, wodna arteria Kaszub

Spływ z Kornego do Loryńca to jedyna w Polsce okazja, by na odcinku 17 kilometrów dać się ponieść wodom aż pięciu rzek. Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebiocha i Wda prowadzą przez…
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
29 sierpnia 2022

Nysa Kłodzka i Przełom Bardzki. Spływ kajakowy najciekawszym odcinkiem rzeki

Wspaniały przełom rzeki na Dolnym Śląsku.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
27 sierpnia 2022

Rzeka Bóbr. Spływ jednodniowym odcinkiem

I to jest Bóbr!
50 rzekNa bieżącoPodlasie
6 czerwca 2022

Największe ptasie królestwo jest na Podlasiu ≋ Spływ Biebrzą

Spływ przez największy w Polsce park narodowy.
50 rzekLubuskieNa bieżąco
30 maja 2022

Piękna trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Pliszką

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
narew splyw kajakowy widok z kajaka50 rzekNa bieżącoPodlasie
24 maja 2022

Zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek ≋ Spływ Narwią

Jedyna z prawdziwego zdarzenia rzeka anastomozująca w Polsce!
50 rzekLubuskieNa bieżąco
23 maja 2022

Jednodniowa trasa kajakowa w lubuskim ≋ Spływ Obrą

Perełka wśród rzek zachodniej Polski.
50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
21 kwietnia 2022

Przez mroczne, baśniowe lasy i rozległe jezioro ≋ Spływ Korytnicą

Piękna, odludna rzeka w sercu Pomorza Zachodniego.
brzeznicka wegorza szlak kajakowy trudnosci50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
16 kwietnia 2022

Piękna i wymagająca ≋ Spływ Brzeźnicką Węgorzą

Najbardziej uciążliwy spływ do tej pory!
drawa spływ kajakowy tragankowe urwisko50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
15 kwietnia 2022

Kolorowy las, powalone pnie i tysiące grzybów ≋ Spływ Drawą

12 km przygody i podziwiania dzikiej przyrody.
kajaki krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
8 kwietnia 2022

Królowa mazurskich rzek ≋ Spływ Krutynią

Spływ jedną z najpopularniejszych rzek Polski niemalże w samotności.
wieprz rzeka przewodnik okładka dwa zdjęcia i napisu50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 marca 2022

Pełna paleta rzecznych krajobrazów ≋ Spływ Wieprzem

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 marca 2022

Trzy oblicza najdłuższej rzeki Warmii i Mazur ≋ Spływ Łyną

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 marca 2022

Sielskie meandry i smak „Piekiełka” ≋ Spływ Welem

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
dwa zdjęcia ze spływu wierzycą oraz tytuł przewodnika najpiękniejsza rzeka kociewia50 rzekKociewieNa bieżąco
14 marca 2022

Najpiękniejsza rzeka Kociewia ≋ Spływ Wierzycą

Oto i ona! Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
rzeka wieprza okładka wpisu50 rzekNa bieżącoZachodniopomorskie
12 marca 2022

W towarzystwie starych dębów, buczyny, jeżogłówek i łososi ≋ Spływ Wieprzą

Prosty, łatwy i przyjemny.
50 rzekKociewieNa bieżąco
8 marca 2022

Skarpy z borami sosnowymi i rezerwat „Krzywe Koło” ≋ Spływ Wdą

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekMazuryNa bieżąco
7 marca 2022

Spokój kanału i siła wielkiego jeziora ≋ Kanał Elbląski

Tak właśnie powinno wyglądać leczenie kanałowe. I bezludne wyspy na jeziorach.

Miejsce na Twój komentarz

*