Skip to main content
search

Spływ Białą Przemszą był moim pierwszym kontaktem z rzekami w śląskim. Wybrałem trasę Błędów – ujście Sztoły, która najpierw prowadzi przez zarośnięty, rzadko uczęszczany fragment Białej Przemszy, a następnie prowadzi przez totalny busz, już bliżej aglomeracji. Jaką rzeką jest Biała Przemsza? Czy spływ Białą Przemszą jest bezpieczny? Jak zorganizować kajaki na Białej Przemszy? Zapraszam do poradnika i relacji ze spływu! 

Spis treści

Rzeka Biała Przemsza ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Biała Przemsza bierze swój początek na na Wyżynie Olkuskiej w Małopolsce. Źródło Białej Przemszy bije na wysokości 376m n.p.m. Biała Przemsza liczy 64 km długości. Płynie przez województwa małopolskie i śląskie. Kończy swój bieg wpadając do rzeki Przemsza w Sosnowcu. Po drodze dzieli na pół Pustynie Błędowską, tworzy mokradła na obrzeżach Dąbrowy Górniczej i przepływa przez prawdziwy busz docierając do Sosnowca. Jak na swój dość krótki bieg i niezbyt potężny rozmiar Biała Przemsza jest rzeką przeżywającą w swoim biegu całkiem niezłą przygodę.

Planując kajaki na Białej Przemszy można też zaplanować wypad do innego miejsca w pobliżu Metropolii GZM.

Nazwa rzeki Biała Przemsza

nazwa Przemsza pojawia się w źródłach historycznych już w XIV wieku: „aquas Premsam”, „fluuio dicto Premsa” i jest zaliczana do nazw wodnych pochodzenia słowiańskiego. Nazwa Przemsza mogła oznaczać rzekę zarosłą mchem, albo płynącą przez bagniste tereny. Z kolei nazwa Biała Przemsza ma pochodzić od rzadkiej rośliny o białych kwiatach rosnącej w kilku miejscach przy jej biegu, czyli warzuchy polskiej.

Biała Przemsza ma duże znaczenie historyczne. W przeszłości stanowiła granicę pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim.

W widłach Przemszy i Białej Przemszy znajduje się miejsce określane Trójkątem Trzech Cesarzy – miejsce, gdzie między 1846–1915 zbiegały się granice trzech mocarstw: Austrii, Rosji i Prus. Kiedyś był to bardzo popularny punkt wycieczek turystycznych. Teraz nieco mniej na „świeczniku”, ale warto przypominać znaczenie tego trójstyku i jego miejsce na kartach historii.

Rzeka Biała Przemsza ≋ kajakiem po Białej Przemszy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Biała Przemsza była kiedyś rzeką spławną i pływały po niej nawet niewielkie statki, dziś jest bardzo ciekawą rzeką na spływy kajakowe. W województwie śląskim można zorganizować kajaki na Białej Przemszy przynajmniej na kilku różniących się odcinkach i każdy z nich może dostarczyć nieco innych wrażeń a także stanowić bądź nie kajakowe wyzwanie.

Mój ok. 20 km odcinek Błędów – ujście Sztoły pokazuje Białą Przemszę niejako w przekroju: pierwsze kilometry są  uciążliwe (szerszy opis trudności w jednym z akapitów poniżej), druga część spływu, za jazem w Okradzionowie, jest już łatwiejsza, ale wciąż nie pozbawiona trudniejszych miejsc.

Większość spływów startuje właśnie z Okradzionowa lub Sławkowa, więc jeśli szukacie na Białej Przemszy standardowych wrażeń celujcie właśnie w te miejsca startowe.

Rzeka Biała Przemsza ≋ spływ kajakowy odcinkiem Błędów – ujście Sztoły ≋ trasa i relacja

Spływ zacząłem przy moście w Błędowie. 300 metrów od parkingu przy szkole. Jest tu dogodne miejsce do zejścia do wody oraz bród.

Już po pierwszych stu przepłyniętych metrach można odczuć, że Biała Przemsza jest rzeką rzeczywiście dziką. Płynie się wąskim korytem przegrodzonym niewielkimi drzewami w otuleniu wyrastających wysoko ponad głowę zarośli. Rzeka jest płytka i wąska. Wymiary idealne na styk. Jakby zaprojektowaną ją właśnie na wymiar kajaka bądź packraftu. Pierwsze kilometry na Białej Przemszy to pokonywanie niewielkich powalonych drzew, kluczenie przez mokradła i zachwycająca dzikość. Fenomenalny start mimo pewnej uciążliwości odcinka.

Białą Przemszę spływałem w oddychającej, wodoodpornej kurtce Royal Robbins Switchform Waterproof Parka

Po pokonaniu ok. 8 km dopływa się do dużego jazu w Okradzionowie. Rzeka w tym miejscu, po przyjęciu wcześniej dopływu rzeki Białej, jest już sporo szersza. Przeszkody w postaci powalonych na całą szerokość drzew znikają i aż do końca znajdą się już tylko pojedyncze egzemplarze. Kilka przeszkód czeka natomiast w Sławkowie. Więcej o nich w podrozdziale o trudnościach w dalszej części.

Za Sławkowem Biała Przemsza wije się przez prawdziwą zieloną gęstwinę. Mimo że jesteśmy blisko aglomeracji śląskiej koryto Białej Przemszy jest trudno dostępne. Otoczone przez przyrodę pozostawioną samą sobie. Czasami słyszy się, że na odcinku poniżej Sławkowa można natknąć się na zatory ze śmieciami – ja akurat nie miałem tej nieprzyjemności. Może to widok częstszy już bliżej Sosnowca.

Na trasie z Błędowa do ujścia Sztoły bardzo dobrze widać jak rzeka się rozwija. Zaczynamy wąskim korytem a kończymy płynąc rzeką szeroką na kilkanaście metrów. Doświadczenie towarzyszenia rzece w „nabieraniu mocy” to świetny aspekt spływu tym odcinkiem!

Spływ kajakiem rzeką Biała Przemsza ≋ odcinek Błędów – ujście Sztoły

20
kilometry świetnej trasy kajakowej
7
na Białej Przemszy
100
powodów żeby wrócić

Mapa: rzeka Biała Przemsza. Spływ kajakowy odcinkiem Błędów – ujście Sztoły ⇒

Spływ kajakowy rzeką Biała Przemsza ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Białą Przemszą?

Czy Biała Przemsza na tym odcinku jest rzeką dla każdego? Powiedziałbym, że raczej nie. Na odcinku Błędów – ujście Sztoły, którym spływałem nie brakuje przeszkód i trudności, które osobom nie mającym żadnego doświadczenia w spływach kajakowych mogą odebrać przyjemność z wycieczki.

Jakich konkretnie trudności można się spodziewać? Pierwsze kilometry mojej trasy to dużo powalonych drzew oraz wąskie koryto z niedostępnymi brzegami. Powalone drzewa są drobne, rzeka nie jest głęboka więc pokonywanie przeszkód nie jest wyjątkowo uciążliwe, ale zaznaczyć trzeba, że nie płynie się tego odcinka płynnie. Właśnie ze względu na taki charakter rzeki zdecydowałem się spływać po Białej Przemszy na packrafcie PinPack Comapct.

Zaraz przed Sławkowem, w Okradzionowie, znajduje się duży jaz. Mniej uciążliwy odcinek rzeki zaczyna się właśnie od Okradzionowa. Startując z tego miejsca warto mieć na uwadze kilka przeszkód jakie czekają, kiedy będziemy przepływać przez Sławków:

  • niewielki próg w Sławkowie, kładka ul. Niwka
  • bystrze pod mostem droga 94
  • Most przy ul. Olkuskiej – tutaj najlepiej przenieść kajak lewą stroną. Trudności znajdujące się pod tym mostem możecie zobaczyć na jednym ze zdjęć poniżej
  • drewniane bale przy MOK Sławków

Za Sławkowem, aż do miejsca, w którym skończyłem spływ, czyli w miejscu gdzie do Białej Przemszy uchodzi rzeka Sztoła, nie ma znaczących trudności. Trzeba jednak pamiętać, że Biała Przemsza to rzeka o szybkim nurcie i bez żadnego doświadczenia kajakowego może nie być najlepszym wyborem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Biała Przemsza ≋ kiedy na spływ kajakowy na Białą Przemszę?

Na kajaki na Białą Przemszę można wybrać się w dowolnym momencie roku, kiedy sprzyja temu dobra pogoda. Stan wody w Białej Przemszy poniżej Okradzionowa jest stały – tzn. zawsze będą warunki do pływania.

Ja płynąłem pod koniec czerwca. Na niektórych zdjęciach może wydawać się, że w początkowym odcinku wody jest mało, ale było jej wystarczająco żeby swobodnie spłynąć. Jeśli nie jesteście pewni stanu wody możecie zapytać o to lokalną wypożyczalnie, albo sprawdzić odczyt z wodowskazów w bazie danych Systemu Hydrologii IMGW-PIB.

Kajaki Biała Przemsza ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Białą Przemszę?

Planując wycieczkę kajakiem po Białej Przemszy możecie wypożyczyć kajak w jednej z kilku wypożyczalni. Pierwsza z wypożyczalni specjalizuje się w spływach kajakowych po Białej Przemszy.

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

Partnerem spływu kajakowego po Białej Przemszy jest slaskie.travel

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Miejsce na Twój komentarz

*