Skip to main content
search
0

Jeśli zadajecie sobie pytania „gdzie pojechać na kajaki blisko Warszawy?” albo „które rzeki na Mazowszu są najlepsze na spływ kajakowy?” to trafiliście we właściwe miejsce. Oto zestawienie kilku propozycji jednodniowych spływów blisko Warszawy.

Blisko, to znaczy w zasięgu 2 godzin jazdy samochodem. W zestawieniu znalazły się odcinki rzek oddalone od centrum Warszawy o 5 min – 2 godzin 30 min jazdy. Każdy z nich jest dobry na jednodniowy spływ kajakowy, z możliwością powrotu do domu tego samego dnia.

Spis treści

Kajaki blisko Warszawy – gdzie na spływ kajakowy w mazowieckim?

W zestawieniu zamieściłem trasy na spływy kajakowe w województwie mazowieckim i kilka odcinków poza nim. Mazowsze i najbliższa okolica województwa mazowieckiego to obszar, który często wydaje się mało atrakcyjny kajakarsko, ale w rzeczywistości sieć szlaków wodnych blisko Warszawy jest bardzo ciekawa i różnorodna.

Rzeki w okolicach Warszawy nadają się na ciekawe spływy o każdej porze roku. Mam przyjemne doświadczenia w kajakowaniu niedaleko Warszawy zarówno wiosną, latem jesienią, ale także i zimą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Swoje zestawienie najlepszych spływów kajakowych w okolicach Warszawy postanowiłem stworzyć w ten sposób, aby coś dla siebie mogli znaleźć tu zarówno indywidualni kajakarze, rodziny z dziećmi, osoby początkujące, doświadczeni wodniacy, miłośnicy przyrody i fani pływania przez tereny miejskie. Mazowsze (+kilka miejsc poza województwem mazowieckim) to naprawdę przyjazne miejsce dla turystki kajakowej, o czym, mam nadzieję, za chwilę się przekonacie.

Opis każdej trasy kajakowej składa się z parametrów technicznych trasy, określenia stopnia trudności, informacji logistycznych dla osób pływających na własnym sprzęcie i cechach charakterystycznych odcinka.

Gdybyście potrzebowali innych, dodatkowych wiadomości o szlakach kajakowych z zestawienia śmiało dawajcie znać w komentarzach.

I już startujemy z zestawieniem.

Spływ kajakowy Bugiem blisko Warszawy | odcinek Wyszków – Serock

kajaki blisko warszawy spływ bugiem na kajaku pneumatycznym

Bug uchodzi za jedną z najdzikszych rzek Europy, za czym głównym argumentem jest brak uregulowania. Najbardziej dzikim, odosobnionym odcinkiem Bugu jest z pewnością ten, który oddziela Polskę od Ukrainy – początek jego biegu w granicach Polski.

kajaki blisko warszawy rzeka bug

Wodowanie nieopodal mostu kolejowego w Wyszkowie

Tym razem zaproponuję jednak ostatni odcinek Bugu. Spływ z Wyszkowa do Serocka. Dlaczego akurat ten? Bo można go w bardzo wygodny sposób spłynąć kajakiem pneumatycznym korzystając wyłącznie z transportu publicznego. Nie będzie on na pewno tak dziki jak Bug płynący przez rubieże Polski, ale za sprawą licznych starorzeczy, hord ptaków i kameralnym plażom idealnym na postoje da się odczuć oniryczny i tajemniczy klimat najpotężniejszej rzeki wschodu.

Świetne wrażenie robi też finisz trasy, kiedy to z Bugiem wpływamy do Narwi. 4-ta i 5-ta najdłuższa rzeka Polski łączą się w malowniczej scenerii i dla każdego zapalonego kajakarza przepłynięcie na drugi brzeg, do Serocka, powinno być znakomitym ukoronowaniem odcinka.

Logistyka trasy dla kajakarzy pneumatycznych:

  • PKP Warszawa Wileńska – Wyszków (stacja Rybienko i ok. 1 km przejścia do brzegu Rzeki)
  • Serock – Warszawa

Długość trasy kajakowej Wyszków – Serock na Bugu: 34,5 km

Czas spływu: 9 godz.

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  55 min

Trudności: fragment spokojny, szeroki, bez przeszkód


Spływ kajakowy Narwią blisko Warszawy | Suraż – most na drodze 678

łabędź niemy na rzece

Teraz na moment oddalamy się poza województwo mazowieckie. Trzy trasy na jednej z najbardziej intrygujących, a jednocześnie niedocenianych rzek Polski. Przenosimy się na Narew. Oto trzy atrakcyjne trasy kajakowe na rzece Narew.

Pierwszą z nich rozpoczynamy w Surażu. Jednym z najmniejszych miast Polski, które ma chyba największą liczbę ciekawych miejsc w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe.

Początek trasy prowadzi przez łąki. Brzegi są łatwo dostępne. Pasące się zwierzęta schodzą do wody. Oglądamy głównie pastwiska.

gniazdo jaskolek brzegowek

Zaraz za Surażem można obserwować jaskółki brzegówki

Bardzo ciekawym miejscem przez które przepływa się startując z Suraża są Łapy. W Łapach można zobaczyć zabytkowe osiedle kolejowe Łapy-Osse. Jeśli macie czas i macie jak zostawić kajaki zachęcam do krótkiego spaceru. Ewenement na tę stronę Polski osiedle Łapy-Osse jest na pewno.

Dalsza część spływu prowadzi już przez teren wypełniony trzcinami. W zasadzie z obu stron jesteśmy już odgrodzeni ood jakichkolwiek zabudowań setkami metrów terenów zalewowych. Wciąż jednak mamy małą możliwość wyboru koryta do spływu, a to rzecz, z której Narew słynie.

Narew to jedna z niewielu rzek anastomozujących w Europie, czyli takich, które płyną jednocześnie wieloma korytami. Sprawia to uczucie przebywania w prawdziwym, wodnym labiryncie. Ale o tym w następnym fragmencie Narwi.

Spływ kończymy przy moście drogowym (trasa 678). Kajakarze pneumatyczni mogą tu liczyć na stopa. Dla tradycyjnych będzie to miejsce odbioru przez wypożyczalnie kajaków z Suraża.

Długość trasy kajakowej Suraż – most na drodze 678 na Narwi: 19 km

Czas spływu: 5 godz.

Trudności: fragment spokojny, umiarkowanie szeroki, bez przeszkód

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  2h 30 min


Spływ kajakowy Narwią niedaleko Warszawy | Waniewo – Waniewo

rzeka narew poranek wiosna

Ten odcinek Narwi, serce Narwiańskiego Parku Narodowego, to sedno charakteru rzeki.

W okolicach Waniewa i Kurowa rzeka wyraźnie się rozgałęzia tworząc labirynt koryt. Pływamy otoczeni wysokimi trawami, co sprawia wrażenie przemierzania naturalnych, roślinnych korytarzy.

spływ narwia

Tuż przed 6:00. Słońce zaraz wzejdzie a my wskoczymy w kajak

Największą zaletą tego odcinka jest ogromna możliwość spływu wieloma trasami i obserwowanie wielu gatunków ptaków. Ciężko znaleźć w Polsce drugą rzekę, która miałaby taki charakter jak Narew w Narwiańskim Parku Narodowym.

Gdybyście w tej plątaninie meandrów i ślepych zatoczek szukali konkretnych miejsc do odwiedzenia możecie dopłynąć do pozostałości spalonego w 1939 r. mostu Kruszewo-Kurowo albo odnaleźć pozostałości szańca reduty „Koziołek” wzniesionej w czasie potopu szwedzkiego. Mimo że z szańca wiele nie zostało przyroda w tym miejscu jest niesamowita.

Logistyka dla kajakarzy pneumatycznych:

Spływ można wygodnie zacząć i zakończyć w Waniewie (przy wejściu na kładkę) albo w Kurowie, gdzie znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego. W Kurowie, przy siedzibie parku, działa wypożyczalnia tradycyjnych kajaków.

Długość trasy kajakowej Waniewo-Waniewo na Narwi: 15 km (choć równie dobrze może mieć 7 km albo i 20 km – konfiguracja zależy tylko do Was)

Czas spływu: 5 godz.

Trudności: łatwo się zgubić, wracając trzeba pomęczyć się wiosłując pod prąd, niektóre odnogi rzeki mocno zarośnięte

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  2h


Spływ kajakowy Narwią niedaleko Warszawy | Nowogród – Ostrołęka

spływy kajakowe blisko warszawy rzeka narew ostrołęka

Jeszcze jeden odcinek Narwi. Inny niż te, w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego. Jesteśmy w biegu rzeki jakieś 150 km dalej.

Start w Nowogrodzie, przy moście (droga 645). Przed nami 30 km odcinek pełen odludnych plaż w meandrach rzeki, kwiecistych łąk i gniazd jaskółek brzegówek.

Pamiętam dobrze, że na tym odcinku było mnóstwo miejsc idealnych na przerwę. Mój styl pływania kajakiem opiera się w dużej mierze na postojach w intrygujących okolicach. Między Nowogrodem a Ostrołęką było ich aż zanadto. Gdybym miał więcej czasu z chęcią zatrzymywałbym się tam co kilometr. Dolina Narwi jest tutaj bardzo urodziwa.

splyw narwia

I jeszcze jeden postój. Toast sokiem marchwiowym, za Narew!

Logistyka dla kajakarzy pneumatycznych:

Do Nowogrodu można dojechać z Łomży autobusem. Z Ostrołęki można wyjechać autobusem albo pociągiem. Dworzec PKP w sporej odległości od rzeki.

Długość trasy kajakowej Nowogród-Ostrołęka na Narwi: 33 km

Czas spływu: 8 godz.

Trudności: rzeka łatwa, bez przeszkód i mielizn

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu: 1h 50 min


Spływ kajakowy Radomką blisko od Warszawy | Głowaczów – ujście do Wisły

splyw kajakowy rzeka radomka

Z północy przenosimy się na południe i zaglądamy w bliższe okolice Warszawy. Oto Radomka. Rzeka mniej popularna niż Świder, czy spływy Wisłą, ale ja czułem się tutaj lepiej niż na obu wspomnianych.

Na Radomce można spodziewać się fragmentów meandrujących, zieleni wręcz wylewającej się z brzegów i przyjemnych odcinków biegnących granicą lasów.

radomka na kajak

Gęste trawska zagrabiają bezbronną Radomkę

Spływ Radomką zaplanowałem skoro świt, tak jak najbardziej lubię. Zwodowałem się około 5:30 rano i trafiłem na prześliczny poranek. Płynąłem od Głowaczowa aż do ujścia do Wisły i bez wątpienia mogę zaliczyć tę trasę do najprzyjemniejszych w promieniu około 1h drogi od Warszawy.

Pod względem atrakcyjności przyrodniczej Radomce wiele zarzucić nie można. Kolejny dowód na to, że mniej znane rzeki potrafią zrobić furorę. Od samego startu w Głowaczowie jest gęsto od zieleni. Później możemy cieszyć się kontaktem z naturą dzięki długim, zalesionym odcinkom. Kulminacją wspaniałej przyrody Radomki jest rezerwat Dęby Biesiadne im. Mariana Pulkowskiego. Szlak kajakowy prowadzi jego granicą.

Po dopłynięciu do Wisły można kontynuować spływ w kierunku Warszawy, albo zakończyć go na plaży na lewym brzegu skąd jest łatwy dostęp do drogi asfaltowej.

Długość trasy kajakowej Głowaczów-ujście do Wisły na Radomce: 18 km

Czas spływu: 6 godz.

Trudności: wystające z wody pozostałości pomostów, gałęzie, pnie zalegające w korycie

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu: 1h 20 min


Spływ kajakowy Pilicą blisko od Warszawy | Nowe miasto nad Pilicą – Górki

spływ pilica blisko warszawy

Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły. Rzeka ma ponad 300 km i na pewno można znaleźć na niej wiele dogodnych odcinków do spływu. Ja zaproponuję taki z racji tego, że w tej okolicy mieszkałem przez 3 miesiące. Miałem więc dość czasu żeby poznać Pilicę na tej wysokości przynajmniej dobrze.

Spływ zacząłem w miejscowości Gostomia. Start spod najdłuższego drewnianego mostu w Polsce. Dobre miejsce do startu kajakiem pneumatycznym. Jeśli ktoś nie ma własnego kajaka może zacząć 5 km wcześniej, w Nowym Mieście nad Pilicą. Tam bez problemu można wypożyczyć sprzęt.

spływy kajakoweStąd mamy jakieś 20-25 km do Grzmiącej, gdzie kończymy spływ pod ogromną wierzbą. Przez 3 miesiące mieszkania nad Pilicą nie widziałem w jej okolicy piękniejszego drzewa.

Co można powiedzieć o samym odcinku? Jest bardzo przestępny. Dokładnie taki, jaka powinna być nizinna rzeka dla kogoś, kto chce popłynąć w rejs po relaks i niespieszność.

Zielenią natomiast najbardziej bucha na wysokości rezerwatu Tomczyce. W maju uroku tej okolicy dodają kwitnące kosaćce żółte.

splyw pilica

Jeszcze tylko raz w lewo, raz w prawo i już wyłoni się rezerwat Tomczyce

Płynąc tym odcinkiem zaliczycie też najpiękniejszą „zawrotkę” na całej Pilicy.

rzeki polski

Podręcznikowy zakręt 180 stopni

Długość trasy kajakowej Nowe Miasto nad Pilicą – Górki: 22 km

Czas spływu: 5 godz.

Trudności: na Pilicy pełno jest łach i płycizn. Wpłynięcie na mielizny jest w lecie trudne do uniknięcia

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  1h 20 min


Spływ kajakowy Pilicą niedaleko od Warszawy | Warka – ujście do Wisły

rzeka pilica wyspy

Podobno to, co najlepsze należy zostawić na koniec i tak właśnie wymyśliła to sobie względem kajakarzy Pilica. Drugi odcinek Pilicy, na który zapraszam to trasa z Warki aż do ujścia rzeki do Wisły. Spływ można zakończyć też kilometr wcześniej, przy moście w Mniszewie. W tym miejscu kończy się większość spływów kajakowych ostatnim odcinkiem Pilicy.

Odcinek Warki aż do jej końca to jeden długi zielony korytarz. Na całej trasie kajakarzom towarzyszy bujna zieleń. Gęsta roślinność prezentuje się przepięknie już na początku trasy. Kilka kilometrów za Warką po lewej stronie mija się kilkudziesięciometrową skarpę pochłoniętą przez dziką przyrodę. Robi kapitalne wrażenie. Na pierwszym odcinku spływu przepływa się także obok starych, olbrzymich drzew. Królują topole białe. Jest bardzo, bardzo widokowo.

Przyjemnym urozmaiceniem spływu są miejsca, gdzie korony drzew pokładają się nad tafle wody. Można dodać wycieczce trochę przygodowego charakteru obierając trasę dokładnie pod gałęziami. Pilica jest dość szeroką rzeką. Warto od czasu do czasu płynąć bliżej brzegu i wypatrywać ciekawych gatunków roślin i przyglądać się życiu doliny rzeki z najbliższej odległości.

Na wysokości wsi Niwy Ostrołęckie po lewej stronie zobaczymy miejsce dogodne na biwak z wozem zaadaptowanym na stół z ławeczkami. Zaraz za miejscem biwakowym czekają dwie wyspy pomiędzy którymi prowadzi wąski korytarz. Zachęcam, by przepłynąć pomiędzy. Po trzcinach wije się tutaj psianka słodkogórz. Trująca roślina o charakterystycznych, czerwonych owocach. Na dalszym odcinku Pilicy nie brakuje małych wysepek oraz plaż na zakolach dogodnych na postój. Szczególnie urocza jest plaża na zakolu na wysokości wsi Ostrołęka.

Na Pilicę kajaki najlepiej wypożyczyć w wypożyczalni nadPilice.pl. Firma działa od 2010 roku, dysponuje świetnym sprzętem. W ofercie wiele tras do wyboru, w tym także ostatni odcinek Pilicy. Spływy można rezerwować on-line. Polecam!

 

 Płynąc z Warki do ujścia rzeki w wakacje można liczyć na jeszcze jeden przyrodniczy smaczek. Na całej trasie gęsto jest od dziewann. Rosną w dużych skupiskach. Charakterystyczny, uroczy dla tego fragmentu Pilicy widok!

dziewanna

Dziewanna w rozkwicie!

Spływ można dogodnie zakończyć po lewej stronie zaraz za mostem w Mniszewie, około kilometr przed ujściem rzeki do Wisły. Jeśli chodzi o spływy kajakowe w okolicy Warszawy to opcja zdecydowanie warta uwagi!

Długość trasy kajakowej Warka -ujście do Wisły na Pilicy: 17 km

Czas spływu: 5 godz.

Trudności: spływ bez uciążliwości. Nie ma powalonych drzew w rzece ani przenosek na sztucznych przeszkodach. Możliwe niewielkie mielizny na czołach wysepek

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  1h


Spływ kajakowy Wisłą blisko Warszawy | Góra Kalwaria – Most Łazienkowski w Warszawie

łachy piachu na wiśle

Wisła jest chyba najbardziej specyficzną rzeką, jaką spływałem do tej pory. Na jednodniową przygodę, która pozwoli zaznajomić się z jej walorami polecam odcinek Góra Kalwaria – Warszawa. Rozpocząć można przy moście Nadwiślańskiego Urzecza. Na zakończenie spływu dobrym miejscem jest Most Łazienkowski.

Brzegi Wisły na prawie całym odcinku są szczelnie osłonięte drzewami

Na żadnej innej polskiej rzece nie doświadczycie tego, co na Wiśle. Mnóstwo dzikich, uroczych wysp o fantazyjnych kształtach. Przybijanie do nieznanych wysepek przywołuje na myśl eksploracje odległych atoli. Dużych, atrakcyjnych wysp jest na trasie z Góry Kalwarii do Warszawy przynajmniej kilka.

Na trasie będą czekać też łachy, piaszczyste wysepki okresowo zalewane przez wodę. Czasami potrafią utrudnić spływ, ale z drugiej strony postój na łasze, pośrodku ogromnej rzeki też dostarcza wrażeń. Chcąc zatrzymać się na łasze, czy wiślańskiej wyspie warto sprawdzić który dokładnie odcinek rzeki jest chroniony w ramach rezerwatu i czy aktualnie nie trwa sezon lęgowy ptaków. Na terenie wiślanych rezerwatów Pamiętajcie tylko, że część wysp jest objęta ochroną w formie rezerwatu. Są to rezerwaty „Łachy Brzeskie”, „Wyspy Świderskie”, „Wyspy Zawadowskie”.

Podczas spływu Wisłą do Warszawy czas umilają też widoki dzikich plaż wyglądające co rok z nabrzeżnych gęstwin – aż chciałoby się zatrzymać na każdej choć na chwile. Na długich odcinkach brzegi w całości pokryte są wiekowymi i wysokimi drzewami. Skala dzikiej, nadwiślańskiej przyrody zachwyca. Wisła na tym odcinku to krajobrazowy potwór.

Finisz odcinka proponuje też najlepszą panoramę centrum Warszawy. Wyłoni się zaraz za mostem Siekierkowskim. Spływ w okolicy Warszawy zakończony w Warszawie. Logistycznie wybór znakomity!

Jeszcze 3 km i koniec zabawyZachęcam do spływu tym odcinkiem, ale zarezerwujcie sobie możliwie dużo czasu, bo postoje to kluczowy element zabawy.

Długość trasy kajakowej Góra Kalwaria – Most Łazienkowski na Wiśle: 35 km

Czas spływu: 8 godz.

Trudności: możliwy wiatr, łachy i mielizny, duże odległości między brzegami

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  45 min


Spływ Wisłą w Warszawie | Most Łazienkowski – Most Grota

spływ kajakowy przez warszawę wyspa przy moście poniatowskim

Coś, co można zrobić „bez wychodzenia z domu”. Przyjemny pomysł na popołudnie i poznanie Warszawy z nowej strony.

Spływ kajakiem przez Warszawę rozpoczęliśmy przy moście Łazienkowskim. Po obu stronach mostu Łazienkowskiego można łatwo znaleźć wygodne miejsca do wodowania.

Płynąc kajakiem przez Warszawę na nowo odkrywa się dobrze znane miejsca. Z wody można sobie odświeżyć perspektywę Stadionu Narodowego Zamku Królewskiego, zabytkowych kamienic Starego Miasta. Siedząc w kajaku nisko, w korycie rzeki zupełnie inaczej prezentuje się skyline Warszawy. Dodatkową atrakcją spływu przez Warszawę może być też postój na niewielkiej łasze przy Moście Poniatowskiego. Wisła na odcinku warszawskim jest spokojną rzeką. Tempo spływu pozwala na spokojne przyglądanie się życiu stolicy i sondowanie nadbrzeżnych atrakcji. Przepływając Wisłą przez Warszawę dacie sobie też najlepszą okazję do porównania lewego i prawego brzegu Warszawy.

Spływ zakończyliśmy pod Mostem Grota na prawym brzegu. Nie tu problemu żeby wygodnie zejść na brzeg. Szczególnie polecam wybrać się na taką wycieczkę popołudniu lub wieczorem.

Długość trasy kajakowej Most Łazienkowski – Most Grota w Warszawie: 8 km

Czas spływu: 2 godz.

Trudności: ruch na rzece – uwaga na inne jednostki, zachować ostrożność przy przepływaniu pod mostami


Spływ kajakowy Rawką blisko od Warszawy | Rawa Mazowiecka – Stara Rawa

rawka splyw kajakowy

Pierwsza zwałkowa rzeka, na spotkanie z którą wypłynąłem dmuchańcem. Zwałkowa, czyli pełna powalonych drzew. Blisko Warszawy to jedna z bardziej wymagających rzek.

Wybrałem środkowy odcinek Rawki. Wystartowałem z Rawy Mazowieckiej chcąc początkowo dopłynąć do Dolecka. Ciężko jednak było przewidzieć dokąd (i czy w ogóle) uda się dopłynąć, ponieważ nie miałem żadnego doświadczenia w pływaniu dmuchańcem na rzekach zwałkowych.

Początek trasy bardzo zarośnięty. Ledwo było widać rzekę. Kilka kilometrów za Rawą Mazowiecką rzeka zaczyna mocno meandrować. W otoczeniu wysokich, porośniętych brzegów płynie się genialnie. Pojawiły się pierwsze, poważne przeszkody.

Najwięcej przeszkód napotkałem na wysokości rezerwatu przyrody „Rawka”, gdzie rzeka rozdziela swój bieg na dwa koryta mniej więcej na dystansie 1,5 km. Mimo trudności, spływ tym fragmentem przyniósł mi mnóstwo radości.

Rawka okazała się bardzo wymagającą rzeką. W czasie spływu pokonaliśmy przynajmniej 50 przeszkód w postaci powalonych drzew. Tego odcinka nie polecam początkującym. Z braku czasu spływ zakończyliśmy w Starej Rawie. 4 km przed planowanym celem.

Logistyka dla kajakarzy pneumatycznych: Bardzo dogodne wodowanie w parku w Rawie Mazowieckiej. 200 metrów od dworca PKS. W Starej Rawie do drogi 1,5 km. 4 km dalej w Dolecku można zakończyć spływ przy samej drodze przy moście.

Długość trasy kajakowej Rawa Mazowiecka – Stara Rawa na Rawce: 22 km

Czas spływu: 10 godz.

Trudności: powalone drzewa, drewniane filary starych mostów, zarośnięte koryto rzeki, mielizny, niedostępne brzegi, niewygodne przenoski

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  1h


Spływ kajakowy Jeziorką blisko od Warszawy | Łoś – Piaseczno

Jeziorka to niewielka rzeka pod Warszawą. Właściwie już zahaczająca o warszawską aglomerację. Jest natomiast dużo mniej uczęszczana niż Świder, który wpada do Wisły z drugiej strony.

Spływałem na odcinku Łoś-Piaseczno. Jest to odcinek mniej rekreacyjny. Zdecydowanie bardziej sportowy. Nie brakuje tutaj zwałek i przeszkód, które potrafią być wymagające. Dwukrotnie trzeba też przenieść kajak, żeby ominąć jazy na rzece.

Rzeka ma bardzo przystępną szerokość i kilka świetnych miejsc na postój pośrodku przyrody. Na pewno nie bez znaczenia jest jej różnorodność. Na odcinku z Łosia do Piaseczna charakter rzeki zmieniał się kilkukrotnie.

Zdecydowanie polecam Jeziorkę. To niesamowite, że rzeka o tak dzikim charakterze znajduje się tak blisko wielkiego, miejskiego ośrodka.

Długość trasy kajakowej Łoś-Piaseczno: 18 km

Czas spływu: 6 godz.

Trudności: powalone drzewa, zmienna głębokość rzeki, dwa jazy

Czas dojazdu z Warszawy na miejsce startu:  45 min


Spływ kajakowy blisko Warszawy – mapa

Na Wasze ręce składam również mapę pt „kajaki blisko Warszawy”. Może też się przyda podczas planowania wypadów.

 

Kajaki blisko Warszawy – podsumowanie

W promieniu 1-2 godzin od Warszawy można znaleźć jeszcze przynajmniej kilka rzek nadających się na atrakcyjne spływy kajakowe. To m.in. Wkra, Skrwa Lewa, Skrwa Prawa, Liwiec, Rządza, Zagożdżonka. Jeśli będę miał okazję podjąć wiosła na jednej z nich to z czasem uzupełnię zestawienie.

Zapraszam też do śledzenia projektu #50rzek, którego celem jest wybór 50-ciu najciekawszych jednodniowych odcinków kajakowych w Polsce. #50rzek realizuję od maja 2021 i potrwa on do X 2022.

Dzięki serdeczne za przeczytanie zestawienia. Mam nadzieję, że się przyda a Wasze przygody na kajakach blisko Warszawy będą niezapomniane!

Dołącz do dyskusji! 6 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*