Skip to main content
search

Oprócz wyboru odpowiedniej rzeki trzeba także wiedzieć co zabrać na kajak. Kompletny ekwipunek na kajak to taki, który przygotuje nas na każdą ewentualność, jaka może wydarzyć się podczas spływu. W tym wpisie podpowiadam co zabrać na spływ kajakowy. Przeczytacie jak wygląda moje zestawienie sprzętu na spływy kajakowe i jakie elementy sprzętu kajakowego uważam za absolutnie niezbędne.

Co zabrać na kajaki? Spływ jednodniowy i spływ kilkudniowy

Od czego trzeba zacząć zastanawiając się nad tym, co zabrać na kajaki? W zależności od tego czy planujemy spływ jednodniowy, będzie nam potrzebny trochę inny ekwipunek.

W przypadku spływów jednodniowych nasz ekwipunek będzie raczej skromny. Jeśli nie mamy w planie nocowania przy rzece nie musimy zabierać wiele.

co zabrac na kajak

Kajak na spływ jednodniowy nie będzie zbytnio obładowany

Kompletowanie sprzętu na spływ kilkudniowy wymaga już nieco więcej uwagi. Dodatkowo wszystkie rzeczy, które zabieramy ze sobą na spływ jednodniowy automatycznie wchodzą w skład ekwipunku spływu kilkudniowego. Nie będę ich opisywał ponownie w podrozdziale Co zabrać na kajaki? Spływ kilkudniowy.

Zacznijmy zatem od odpowiedzi na pierwsze z nurtujących nas pytań: Co zabrać na kajaki na spływ jednodniowy?

Co zabrać na kajak? Spływ jednodniowy

Okulary przeciwsłoneczne (najlepiej z paskiem)

Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV to konieczność. Polecam zaopatrzyć się też w gadżet w postaci paska do okularów. Pomoże ich nie zgubić. Podczas spływu o to nie trudno.

Krem z wysokim filtrem

Krem do opalania to również konieczność podczas kajakowego spływu. Jeśli nie chcecie wyglądać po kajakach jak raczek, czy też hebanowa decha nie żałujcie sobie kremu do opalania.

Nakrycie głowy

Na moim kajaku obowiązuje jedna zasada: na podkład można wejść tylko w czapce. Względnie w kapeluszu. Nakrycie głowy to jedna z pierwszych odpowiedzi, która przychodzi mi do głowy kiedy słyszę pytanie: co zabrać na kajaki?

Wodoodporne etui na dokumenty/elektronikę

W przypadku jednodniowego spływu nie ma potrzeby zaopatrywać się w worki wodoodporne (o których piszę kolejnym rozdziale poradnika), ale może przydać się wodoodporne etui. Chodzi o zamykany, wodoodporny worek, w którym bezpiecznie przechowamy dokumenty oraz niewielką elektronikę.

Prowiant na spływ

Jedzenie na jednodniowy spływ kajakowy to oczywiście niezbyt skomplikowana kwestia. Ja polecam nieśmiertelne kanapki z żółtym serem, jajkiem, ogórkiem i majonezem i zbożowe batoniki. Nie zapomnijcie o butelce wody.

Wodoodporne buty – buty neoprenowe

I wodoodporne buty na końcu tego rozdziału. Bo podczas jednodniowego spływu nie będą aż tak przydatne, choć mogą poprawić komfort naszej wycieczki. Natomiast podczas spływu kilkudniowego rekomenduję zdecydowanie. To mój ulubiony element kajakowego ekwipunku.

Buty neoprenowe znacznie poprawiają komfort poruszania się po płytkiej wodzie oraz zarośniętych brzegach. Jeśli kajakowanie Wam się spodobało i macie w planach jeszcze niejeden spływ koniecznie zaopatrzcie się w wodoodporne buty.

Co zabrać na kajaki? Spływ kilkudniowy

Worki wodoszczelne

Od tego zaczynam, ponieważ cały nasz ekwipunek powinien być podczas spływu spakowany w worki wodoszczelne.

Jak spakować się na kajak?

Na jedną osobę w zupełności powinien wystarczyć komplet trzech wodoszczelnych worków:

 • 20l – tutaj pakujemy ubrania, aparat fotograficzny, elektronikę, garnki, sprzęt do gotowania
 • 10l – tutaj pakujemy prowiant
 • 5l – tutaj pakujemy kosmetyki, dokumenty, telefon

Plus dodatkowo worek wodoszczelny 25l na sprzęt biwakowy. Na mój sprzęt biwakowy worek 25l jest wystarczający. Upewnijcie się przez zakupem, czy Wy nie potrzebujecie większego, albo może wręcz przeciwnie, wystarczy mniejszy. Koniec końców – zawsze lepiej kupić za duży niż za mały.

Jak wybrać worek wodoszczelny?

Dobry worek wodoszczelny cechują 3 rzeczy:

 • wysoka odporność na wodę – przynajmniej 10 000 mm
 • zamknięcie typu roll-top – zawijamy worek przynajmniej 2x zanim zamkniemy go klipsem
 • trwałość – wykonanie z wysokiej jakości materiału, który uchroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Mało istotnym parametrem jest waga. Różnice są rzędu kilkudziesięciu gramów. To właściwie bez znaczenia dla kajakarza.

Sprzęt biwakowy

Podejrzewam, że jeśli decydujecie się na spływ kilkudniowy to z noclegami w namiocie. Jeśli tak niezbędny będzie pełen sprzęt biwakowy, czyli namiot, karimata i śpiwór. Popularną formą nocowania stają się też noclegi w hamakach.

Rękawiczki

Przydatnym elementem ekwipunku kajakarza są rękawiczki. Pomagają uniknąć uszkodzeń mechanicznych dłoni podczas wiosłowania. Dobrze sprawdzają się zwykłe rękawiczki rowerowe. Albo na siłownie i wszelkie modele z “uciętymi palcami”. Polecam rękawiczki z zapięciem na rzep na nadgarstku.

Latarka

Najlepiej czołówka. Każdy uczestnik spływu powinien mieć swoją latarkę.

Kuchenka gazowa

Podczas kilkudniowego spływu fajnie byłoby czasem zjeść coś ciepłego albo wypić kawę lub herbatę z rana. Jedna z metod to ognisko i gotowanie na żywym ogniu, ale nie do końca polecam to jako podstawowe rozwiązanie. Bo nie każde miejsce nadaje się na rozpalenie ogniska. Nie zawsze też będą do tego warunki.

Przed kilkudniowych spływem zachęcam do zakupu kuchenki turystycznej i gazowego kartusza.

Garnki turystyczne

I jeszcze sprzęt, w którym przyrządzimy jedzenie. W kwestii kubków i talerzy polecam składane, silikonowe. Można też dostać taki silikonowy składany garnek z żaroodpornym dnem, który możemy postawić na kuchence i podgrzać w nim jedzenie. Taki zestaw jest kompaktowy i nie zajmuje dużo miejsca.

co zabrać na kajak

Moje garnki: 2x kubek, 2x głęboki talerz, 1x garnek – wszystko składane

Można postawić też śmiało postawić na klasyczne menażki.

co zabrac na kajaki

Menażki lepiej sprawdzą się na klasycznym ognisku

Środki przeciw komarom

Nie zabierając repelentu na spływ kilkudniowy ryzykujecie wiele. Kiedy jesteśmy na wodzie komary pojawiają się sporadycznie, właściwie w ogóle ich nie ma. Ale gdzieś na dzikim brzegu podczas przystanku, albo nawet na polu biwakowym przy rzece – możecie zostać pożarci żywcem. Zabierajcie ze sobą repelenty.

Środki kosmetyczne – biodegradowalne

Klasyka wyjazdu, czyli środki które pomogą nam zachować czystość i higienę. Jeżeli nie będziecie mogli skorzystać po drodze z toalet wybierzcie na spływ mydło i pastę do zębów biodegradowalne. To szalenie ważne dla środowiska rzeki!

Ręcznik szybkoschnący

Można go potraktować jako zarówno ręcznik kąpielowy, jak i podręczny ręczniczek do przetarcia twarzy i rąk. Polecam ręczniki szybkoschnące ze względu na ich kompaktowość i krótki czas schnięcia, co w środowisku wodnym nie pozostaje bez znaczenia.

Powerbank

Podczas kilkudniowego spływu może okazać się, że nie będziemy mieli dostępu do gniazdka elektrycznego. Powerbank przyda się w takiej sytuacji niejednokrotnie.

Jak ubrać się na kajak?

Co przywdziać podczas kajakowego spływu? Na jakie elementy ubioru zwrócić szczególną uwagę? Kilka słów w temacie zdążyłem już napisać w powyższych rozdziałach, więc tych elementów nie będę opisywał ponownie. Kwestie tego jak ubrać się na kajak rozgryźmy od dołu:

 • buty neoprenowe – opisane w rozdziale Co zabrać na kajaki? Spływ jednodniowy
 • długie spodnie termoaktywne – ja pływam w długich termoaktywnych spodniach, aż do kostki. Chronią przed słońcem na kajaku, osłaniają przed roślinami na zarośniętych brzegach a przy tym są lekkie i przewiewne
 • krótkie spodenki
 • koszulka, koszula – taka, w której się na zapocimy, która nie będzie ograniczać swobody ruchu. I na którą swobodnie założymy kapok. Na dłuższe spływy mogę polecić linię koszul o antykomarzych właściwościach
 • w zapasie kurtka przeciwdeszczowa+coś ciepłego w przypadku dłuższych spływów
 • rękawiczki – opisane w rozdziale Co zabrać na kajaki? Spływ kilkudniowy
 • okulary przeciwsłoneczne – opisane w rozdziale Co zabrać na kajak? Spływ jednodniowy
 • nakrycie głowy – opisane w rozdziale Co zabrać na kajak? Spływ jednodniowy

Co zabrać na kajak? – podsumowanie

Lista rzeczy, które trzeba zabrać na kajak nie jest długa. Bez względu na to, czy wybieramy się na spływ jednodniowy, czy też zamierzamy pokonać kilkudniową trasę. Ważne jednak żeby nie pominąć żadnej rzeczy z listy. Brak jednego z elementów ekwipunku może spowodować, że nasz spływ będzie niekomfortowy, albo co gorsza, będziemy musieli go przedwcześnie zakończyć. Dlatego tak istotne jest, żeby wiedzieć i pamiętać co zabrać ze sobą na kajak.

jezioro hańcza

Na jeziorze Hańcza

Co zabrać na kajak? – rekomendacje

Jeśli jesteście na etapie kompletowania ekwipunku na spływ kajakowy i wahacie się nad jakimś zakupem, dajcie znać w komentarzu przed jakim wyborem stoicie. Pomogę wybrać odpowiedni sprzęt.

A tak poza tym to połamania wioseł!

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! 3 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*