Skip to main content
search
0

Mazury Zachodnie to ta mniej znana część Mazur. Mniej znana, ale pewnie dogodniejsza dla tych, którzy szukają prawdziwego wypoczynku i odskoczni od zgiełku. A skoro wypoczynek na Mazurach to przede wszystkim woda i jeziora. Zerknijcie na krótką listę kilku mniej znanych jezior na mniej znanych Mazurach Zachodnich.

W gratisie do kompletu dorzucam dwa miejsca: jedno które wszyscy znają i jedno, które może być prawdziwym odkryciem dla poszukiwaczy urokliwych miejsc położonych w przepięknej scenerii. Może właśnie od niego zaczniemy? W sumie wypadałoby, bo to dobra baza wypadowa. Sam nocowałem w jego najbliższej okolicy.

Spis treści

Dąbrówno

Na pierwszy rzut oka może ciężko uwierzyć, ale dziś Dąbrówno jest wsią. Pozostawało miastem do 1946 r.
Wciśnięte pomiędzy dwa jeziora Dąbrowa Wielka i Dąbrowa Mała Dąbrówno ma ciekawą historię, interesujący układ urbanistyczny, kilka zabytków, których czas świetności już minął oraz jeden, którym naprawdę warto się zainteresować.

Mam na myśli kościół św. Jana Nepomucena wybudowany jeszcze w XIV wieku. Jeśli tylko nadarzy się okazja koniecznie trzeba zajrzeć do jego wnętrza. Można w nim zobaczyć wyjątkową, bogato zdobioną emporę Finckenstenów oraz przeciekawą, prawie 300-letnią polichromię. Szczerze – nie spodziewałem się zobaczyć w Dąbrównie takiej perełki. Wizytówka miasta i myślę też, że spokojnie całej okolicy.

 

Jezioro Dąbrowa Mała

Dąbrówno leży pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami. Od strony zachodniej znajduje się rynnowe jezioro Dąbrowa Mała. To właśnie przez to jezioro przepływa jedna z najładniejszych i najciekawszych rzek regionu, czyli Wel.

Jezioro objęte jest strefą ciszy, co sprawia, że to doskonałe miejsce na wypoczynek albo rejs łódką. Maksymalna głębokość jeziora to 35 m. Znajduje się ono na wysokości 190 m.n.p.m. Ma rozwiniętą linie brzegową. To aż 11 km. Dzięki temu nad jeziorem Dąbrowa Mała można znaleźć wiele ekscytujących miejsc.

Jezioro Dąbrowa Wielka

Od wschodniej strony Dąbrówno okala jezioro Dąbrowa Wielka, które jak się łatwo można domyślić, jest większe od tego po zachodniej stronie.

Jezioro Dąbrowa Wielka jest największym jeziorem Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Mimo że od jeziora Dąbrowa Mała dzieli go wąski przesmyk, ten na którym znajduje się Dąbrówno, jezioro Dąbrowa Wielka ma nieco inny charakter. Jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Brzegi są przeważnie niskie i mało zalesione.

Oba jeziora są ze sobą połączone. Przez Dąbrówno przepływa struga, którą można przepłynąć z jednego jeziora do drugiego.

Bardzo malowniczym miejscem nad jeziorem Dąbrowa Wielka jest wieś Leszcz. Znajduje się tutaj pomost, plaża oraz przystań łódek. Bardzo malownicze miejsce na zachody słońca.

Jezioro Gardejskie

W poszukiwaniu następnych mniej znanych jezior na Mazurach Zachodnich od Dąbrówna jedziemy na wschód. Niespełna 15 min drogi jest stąd do jeziora Gardejskiego, w którym swój początek bierze znakomita rzeka Marózka. Zaraz przy jeziorze znajduje się spektakularne grodzisko krzyżackie zwane Szwedzką Górą. Znajduje się przy południowym brzegu jeziora. Chociażby z tych dwóch powodów jezioro Gardejskie ma spore znaczenie dla kolorytu okolicy. Nie jest zbyt głębokim jeziorem. Maksymalna głębokość jeziora Gardejskiego to ok. 4,5 m.

Jezioro Tymawskie

Do mniej znanych przez turystów jezior Mazur Zachodnich należy na pewno jezioro Tymawskie. Szczelnie otoczone lasem może okazać się odludnym, pięknym miejscem wypoczynkowym. Jezioro Tymawskie ma pagórkowate brzegi i na nich warto szukać ładnych widoków na taflę wody. Lepiej podchodzić od niego od strony zachodniej. Od wschodu można natrafić na podmokłości. W jeziorze Tymawskim żyją liny, szczupaki, płocie i leszcze. Maksymalna głębokość jeziora to w przybliżeniu 15 metrów.

Jezioro Mielno

Jezioro Tymawskie sąsiaduje z jeziorem Mielno. Mielno jest dość długim jeziorem i można znaleźć przy nim wiele świetnych punktów widokowych oraz kilka przystani. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, które urozmaicają jego krajobraz i mogą stanowić atrakcje rejsów. Dogodniejsza do rekreacji jest zachodnia część jeziora. Długość linii brzegowej to 22 km a maksymalna głębokość 40 m. Co już daje wyobrażenie o wielkości jeziora Mielno. Na północno-zachodnim krańcu jeziora znajduje się miejscowość Mielno, która może być dobrym punktem startowym wycieczki.

Jezioro Omin Wielki

Bardzo ciekawym jeziorem na Mazurach Zachodnich są również sąsiadujące ze sobą jeziora Omin Mały i Omin Wielki. Skupmy się na tym większym. Jezioro Omin Wielki położone jest na wysokości ok. 160 m.n.p.m. Jezioro może okazać się dość trudno dostępne, ale jeśli skorzystamy z trasy od wsi Drwęck dojdziemy albo dojedziemy do jego brzegów bez uciążliwości. Od tej strony można spojrzeć na jezioro z wysokiego wzgórza. Widok robi wrażenie.

Źródła rzeki Drwęcy

Będąc w tej okolicy warto dotrzeć do przepięknego miejsca u zbocza Wzgórz Dylewskich, czyli źródeł rzeki Drwęcy. Drwęca dosłownie wysącza się ze zbocza zamykającego od północy jezioro Omin Wielki, formuje strugę i płynie przez zarośnięte koryto.

Nie jest to miejsce łatwo dostępne, można dotrzeć po śladach, ale zdecydowanie warto się tu zapuścić. Wspaniałe łono przyrody.

Grunwald. Pole Bitwy pod Grunwaldem

Będąc w tej okolicy nie można natomiast opuścić jednej oczywistej atrakcji – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przygotujcie się na pokonanie przynajmniej kilku dobrych kilometrów. Jeśli chcecie dotrzeć do wszystkich miejsc, które są związane z historyczną bitwą i wchodzą w skład kompleksu muzeum będziecie musieli trochę podreptać. Ale warto. Zapuszczenie się w dalsze zakątki pola bitwy pod Grunwaldem sprawi, że historia stanie się bardziej namacalna i sięgniecie po niuanse związane ze zwycięstwem wojsk Jagiełły i Witolda nad armią Ulricha von Jungingena.


Oprócz długiego spaceru po polu trzeba też koniecznie zajrzeć do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Mazury Zachodnie. Gdzie nocować?

W czasie pobytu na Mazurach Zachodnich zatrzymałem się w miejscu, które doskonale oddaje charakter regionu: spokojne, oddalone od hałasu i zgiełku, z przesympatycznymi gospodarzami o ogromnej wiedzy o regionie. 3 noce spędziłem w agroturystce Ostro-vita, która znajduje się we wsi Ostrowite.

Ostro-vita może gościć maksymalnie 15 osób. Gospodarze oferują też pełne wyżywienie. Z pełnym brzuchem można skorzystać z sauny albo eksplorować najbliższe rewiry. A okolica bije rekordy sielskości i malowniczości. Do samej wsi prowadzi boczna droga z piękną aleją drzew. To zresztą kolejny charakterystyczny element krajobrazu Mazur Zachodnich.

Mapa mniej znanych jezior Mazur Zachodnich i ciekawych miejsc

I na koniec mapka jezior i ciekawych miejsc Mazur Zachodnich

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*