Skip to main content
search
0

Bug to rzeka idealna na spływ. Spływ kajakowy granicznym Bugiem to jedna z najpiękniejszych rzeczy jakich można doświadczyć w Polsce. Bug na odcinku granicznym jest rzeką o wyjątkowym obliczu: niesamowita przyroda i charakter Bugu pozwalają na przeżycie znakomitej przygody i zażycie odprężającego relaksu. Jak zorganizować spływ Bugiem granicznym? Jak odcinek wybrać? Jakie są zasady spływu granicą Polski? Zapraszam do poradnika, z którego dowiecie się jak zaplanować kajaki na granicznym odcinku Bugu.

Spis treści

Rzeka Bug ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Bug ma swoje źródła na Ukrainie. Wypływa na Wyżynie Podolskiej, w okolicy Werchobużu, na wysokości około 311 m n.p.m. Długość Bugu to 772 km, z czego 185 km przepływa przez Ukrainę a 587 km, jeśli włączyć w to odcinek graniczny, przez Polskę. Bug jest sklasyfikowany na czwartym miejscu w rankingu najdłuższych rzek Polski i powszechnie jest uważany za jedną z najdzikszych rzek Europy.

Bug kończy swój bieg w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego wpadając do Narwi i tworząc z nią „Bugonarew”, która po krótkim odcinku wpada do Wisły w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego.

Zasady spływania Bugiem granicznym

Bug graniczny stanowi nie tylko granicę państwa Polskiego, ale także granicę Unii Europejskiej. Decydując się na spływ granicznym odcinkiem Bugu musimy zgłosić ten fakt do odpowiedniej jednostki Straży Granicznej z przynajmniej dwugodzinnym wyprzedzeniem. Korzystając z wypożyczalni kajaków zgłoszenie najpewniej zostanie wykonane przez organizatora spływu. Jeśli planujemy sami zorganizować spływ trzeba jednak dokonać zgłoszenia samodzielnie. Wykaz placówek, numery telefonów oraz obszar podległy pod odpowiednią placówkę znajdziecie tutaj: Nadbużański Oddział Straży Granicznej.  Zgłaszając spływ należy podać miejsce jego startu i zakończenia, ilość osób, imiona i nazwiska, adres zamieszkania, PESEL, telefon kontaktowy i ew. numery rejestracyjne samochodu. Zgłoszenia można dokonać także online wypełniając formularz.

Wsiadając w kajaki na Bugu granicznym trzeba również pamiętać o przestrzeganiu zasad:

  1. Należy płynąć przy brzegu po polskiej stronie i nie przepływać na drugą stronę rzeki.
  2. Kajakiem po Bugu granicznym można płynąć tylko w dzień. Spływ najwcześniej może zacząć się pół godziny po wschodzie słońca a zakończyć musi się pół godziny przed zachodem słońca.
  3. W Bugu granicznym zabronione są kąpiele. Możliwe jest to wyłącznie w miejscach oznakowanych.
  4. Zabronione jest fotografowanie słupków granicznych, urządzeń granicznych i terenów poza granicą RP
  5. Zabronione jest wzniecanie otwartego ognia w pasie drogi granicznej, czyli 15 wgłąb kraju od linii granicznej
  6. Planując kilkudniowy spływ Bugiem granicznym i noclegi „na dziko” każdy nocleg i miejsce jego odbywania należy zgłosić do odpowiedniego oddziału Straży Granicznej

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze spływem kajakowym Bugiem granicznym polecam telefon do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie: 82 5685900

Decydując się na kajaki na Bugu granicznym pamiętajcie by mieć ze sobą dokument tożsamości.

Najstarsze zapisy źródłowe dotyczące nazwy Bug pochodzą już z XI wieku. Co ciekawe, nazwa Bug nie jest uznawana za słowiańską. Niektórzy badacze klasyfikują ją w szeregi nazw wodnych staroeuropejskich. Rdzeniem dzisiejszego słowa Bug jest wyrażenie „bheug”, czyli giąć, zginać. Znaczenie nazwy odnosi się więc bezpośrednio do charakteru Bugu.

Bug płynie przez tereny rzadko zaludnione. Na odcinku granicznym największą miejscowością po stronie polskiej, przez którą przepływa Bug, jest Włodawa (13 tys. mieszkańców).

Szlak Wielokulturowy Nurt Bugu został też wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem EDEN Polska – Najlepsze Destynacje Turystyczne.

rzeka bug zdjecie z drona

Rzeka Bug ≋ jakim odcinkiem Bugu granicznego spłynąć?

Wybór odcinka jednodniowego na spływ kajakowy Bugiem granicznym może być prosty, albo trudny. Prosty – każda trasa kajakowa prowadząca po Bugu granicznym będzie naprawdę malownicza. Trudny – na coś się jednak trzeba zdecydować, coś odpuścić i zostawić na później. Wybierając odcinek na swój spływ rozważałem trzy warianty:

  1. Woroblin – Stary Bubel
  2. Sławatycze – Kodeń
  3. Wołczyny – Włodawa

Ostatecznie wybrałem ten trzeci. Głównie dlatego, że chciałem uwzględnić w trasie Włodawę, która jest jednym z moich ulubionych miasteczek. Obok Hrubieszowa ulubionym w rejonie przygranicznym. Na dwóch ostatnich trasach, i wszystkich odcinkach okolicznych, możecie bez problemu skorzystać z usług profesjonalnych wypożyczalni prowadzonych przez pasjonatów. Ale o tym w dalszej części przewodnika.

Teraz płyniemy!

Rzeka Bug ≋ spływ kajakowy odcinkiem Wołczyny – Włodawa ≋ trasa i relacja

Na tym odcinku Bugu spływy kajakowe odbywają się regularnie. Możecie bez większego problemu, oczywiście wcześniej rezerwując, wypożyczyć kajak na tę trasę.

Spływ rozpoczyna się przy ujęciu wody w Wołczynach. Dojazd ziemistą drogą na polanę i dogodne miejsce do wodowania kajaka. Już na samym początku trasy Bug częstuje tym, co ma najlepsze. Po wewnętrznej stronie koryta mijamy odsypane przez rzekę łachy piachu tworzące piękne plaże, po zewnętrznej kilkumetrowe skarpy. Śpiew ptaków rozbrzmiewa. Przelatują czaple i kaczki. Pierwsze kilometry są świetne na zaznajomienie się z nurtem rzeki, malowniczym krajobrazem i atmosferą rzeki granicznej.

bug spływ kajakowy widok kęp trawy i skarp po stronie ukraińskiej

Na mniej więcej drugim kilometrze od Wołczyn po lewej mija się większą skarpę, która jest też znanym punktem widokowym i jest łatwo dostępna z drogi 816. W tym miejscu Bug „odbija” od Polski i płynie na wschód. Wpływa się we fragment doliny, w której jest sporo starorzeczy. Szerokim łukiem opływa się Sobibór. Po stronie ukraińskiej natomiast, około kilometra od koryta, leży wieś Wilszanka. Gdzieś na wysokości Wilszanki mija się przepiękne miejsce – po lewej stronie długa i szeroka plaża z piękną roślinnością – po prawej długa na kilkaset metrów skarpa o znacznej wysokości. Polecam bardzo to miejsce na postój.

Po 10 km dopływamy do przystanku w Sobiborze. Na drzewie po lewej stronie niewielka drewniana tabliczka z napisem Sobibór. 50 m za nią dobre miejsce na plaży na przystanek. Można wysiąść i wejść na skarpę, skąd rozciąga się bardzo ładny widok na przepłynięty już fragment rzeki.

Od Sobiboru do słynnego wodowskazu we Włodawie, gdzie fajnie jest skończyć spływ, zostało jeszcze 13 km. Rzeka na dalszym odcinku nie chce zmienić swojego pięknego oblicza. Wciąż mija się rewelacyjne plaże, dodające Bugowi majestatu skarpy, dramatyzujące, wielkie uschnięte drzewa i pochłonięte przez zieleń brzegi.

Na prawie całym odcinku Bugu granicznego stwierdzono ponad 1000 gatunków roślin naczyniowatych. W Dolinie Bugu żyje 70% wszystkich gatunków polskich motyli, 57% wszystkich gatunków ryb i 69% wszystkich gatunków ptaków. Przyrodnicza potęga.

Po przepłynięciu kolejnych 3 km dociera się do ważnego miejsca tego odcinka, czyli trójstyku granic. W tym miejscu spotykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Na prawym brzegu wyraźnie widać słupki graniczne sąsiednich państw. Kilkaset metrów dalej jest dogodne miejsce na postój po polskiej stronie. Z wiatą i specjalną tubą do nasłuchiwania przyrody. Nowość dla turystów poznających Bug.

Kolejne wyjątkowe miejsce na tej trasie znajduje się na wysokości ukraińskiej miejscowości Orchowo, gdzie Bug wyraźnie skręca z północy na zachód. Można tu podziwiać wysoką jak blok, zarośniętą krzewami i kwiatami skarpę. Nie trzeba koniecznie z kajaka, bo po polskiej stronie mamy wygodną plaże. Widok na dodatek urozmaica mała wysepka. Wspaniały zakątek.

bug rzeka skarpa na odcinku granicznym

Szczególne widoki czekają na kajakarzy na finiszu spływu. Bliżej Włodawy Bug meandruje już nieco mniej. Za to przy brzegach nie brakuje potężnych drzew i mimo swojej kilkudziesięciometrowej szerokości wciąż ma się wrażenie otoczenia zielenią. W pewnym momencie znad tego zielonego gąszczu wyłaniają się wieże kościoła we Włodawie. Widok, który przenosi w czasie gdzieś pod koniec XIX w.

Ostatni odcinek przez Włodawę mija bardzo szybko. Koniec przy wodowskazie, czyli słynnym miejscu, z którego podawano odczyty wody dla mieszkańców miasta.

Włodawa i wodowskaz

Włodawa to jedno z najbardziej uroczych miasteczek wschodniej polski, słynące z wielokulturowej przeszłości a także wodowskazu na Bugu. Odczyty stanu wody z Bugu były podawane w Programie Pierwszym Polskiego Radia, co przysporzyło popularności nie tylko rzece, ale i samemu urządzeniu. Tradycja odczytów sięga jeszcze XIX wieku. Pierwszy odczyt stanu wody przy pomocy włodawskiego wodowskazu miał miejsce w 1897 roku.

Miejsce, w którym znajduje się wodowskaz jest świetne na zakończenie spływu. Warto je także odwiedzić przy okazji wizyty we Włodawie. Rozciąga się stąd bardzo ładny widok na rzekę.

Spływ rzeką Bug ≋ odcinek Wołczyny – Włodawa

23
przepięknej trasy kajakowej
6
nadbużańskiej, krajobrazowej rozpusty
3
postoje na kameralnych plażach

Mapa: rzeka Bug. Spływ kajakowy odcinkiem Wołczyny – Włodawa ⇒

Spływ Bug ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest rzeka Bug?

Spływ Bugiem granicznym na odcinku Wołczyny – Włodawa nie powinien przysporzyć trudności i jak najbardziej nadaje się na spływy dla początkujących i rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad i formalnościach, które opisałem w jednej z ramek powyżej.

Trudnością, jaką można napotkać na opisanym odcinku mogą być mielizny. Przy zakolach warto trzymać się w miarę możliwości środkowej części rzeki, żeby nie siąść na mieliźnie. Na opisanym odcinku nie ma natomiast powalonych drzew, które utrudniałyby pokonanie trasy. Czasami na Bugu zdarzają się zatory. Takimi informacjami jednak zawsze dysponują wypożyczalnie oraz Straż Graniczna.

Warto dodać, że Bug jest rzeką, której charakter może mocno zmienić się w zależności od stanu wodny. Przy niskim stanie wody może czekać nas kilka momentów, w których trzeba będzie przeciągać kajak. Przy wysokim stanie i nabraniu prędkości Bug może okazać się rzeką niebezpieczną. W ten sposób Bug może prezentować się natomiast głównie późną zimą lub wczesną wiosną, czyli w porze roztopów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Rzeka Bug ≋ kiedy najlepiej zorganizować spływ kajakowy?

Kiedy płynąć kajakiem po Bugu granicznym? Każdy moment na spływ Bugiem jest kapitalny. Rzeka, która oferuje tyle zieleni i dzikości, co Bug zawsze będzie cieszyć.

Spływ kajakowy Bugiem ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Bug graniczny?

Na granicznym odcinku Bugu funkcjonują profesjonalne wypożyczalnie kajaków. Wypożyczalnie można znaleźć chociażby we Włodawie, Sławatyczach i Kryłowie.

bug widok rzeki z kajaka lato i słońce

Wypożyczalnie kajaków na Bugu granicznym oferują profesjonalny sprzęt, transport i pewnie masę ciekawych opowieści związanych ze specyfiką rzeki. Kajaki wypożyczycie w:

No to co… Udanej przygody i zasłużonego relaksu!

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.

projekt 50rzek bartek szaro

Partnerem spływu kajakowego rzeką Bug w ramach projektu #50rzek jest Województwo Lubelskie.

Miejsce na Twój komentarz

*