Skip to main content
search
0

Wrzosowiska to piękne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce późnym latem lub wczesną jesienią. Szczęście w tym względzie mają mieszkańcy Warszawy. Godzinę drogi od miasta stołecznego znajdują wydmy lucynowsko-mostowieckie. Jedno z najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce.

Spis treści

Piękne wrzosowiska w pobliżu Warszawy? Wydmy lucynowsko-mostowieckie

A przy tym jedno z największych wrzosowisk w Europie. Zajmuje teren ponad 400 ha. Ciężko było mi uwierzyć, że nigdy wcześniej nie dotarła do mnie choćby najmniejsza wzmianka na temat Mostówki i ogromnego wrzosowiska.

Zapraszam na mój kanał na YT>

Że nigdy w żadnym turystycznym folderku, internetowym przewodniku z cyklu „Top -naście najpiękniejszych” nikt nie wskazał tak wyróżniającego się miejsca jako cudu natury. Bo bez wątpienia wrzosowisko obok Mostówki takim cudem jest.

Gdzie jest wrzosowisko koło Warszawy?

Pojechałem w kierunku Wyszkowa i Mostówki. Wrzosowisko zaczyna się zaraz za przejazdem kolejowym w Mostówce. Już po zejściu z drogi 20-30 metrów widać pierwsze kępy wrzosów. Teren rzeczywiście jest ogromny. Spacerując niespiesznie przez dobrą godzinę można w ogóle nie otrzeć się o żadną z granic wrzosowiska.

wrzosowiska

wrzosowisko mostówka

wrzosowiska

Miałem fart nie spotkać nikogo. Pustynia. Od czasu do czasu zawiał lekki wietrzyk i fioletowe łodyżki na moment wpadały w drżenie. Poza tym żadnego ruchu. Wrzosowe gałązki wystające z piachu, cierpliwie trwające w promieniach prażącego słońca. Zbite w tłoczne gromady, bądź sterczące praktycznie solo. Kwiaty kotłowały się w rozmaitych konfiguracjach.

Kiedy oglądać wrzosowiska w Polsce? Kiedy kwitną wrzosy?

Na wydmy lucynowsko-mostowieckie trzeba przyjechać o dokładnie określonej porze roku. Pomiędzy końcówką sierpnia a drugą połową września. Wtedy wrzosowisko wygląda najokazalej.

Na wrzosowisku pod Mostówką byłem dwukrotnie. Mniej więcej w okolicach 14-go września. Wydaje mi się, że to doskonały czas żeby odwiedzić to miejsce. W tym roku (2020) wrzosy kwitną wcześniej. Druga połowa sierpnia to również świetny moment żeby przyjechać na wydmy lucynowsko-mostowieckie.

Gdzie jeszcze zobaczyć wrzosy w okolicy Warszawy?

Jeśli nie chcecie jechać do Mostówki wrzosowiska możecie zobaczyć też w Kampinoskim Parku Narodowym.

Sporo wrzosów widziałem ostatnio podczas spaceru ścieżką Dookoła Łużowej Góry. Kępy wrzosów rosną tam pomiędzy sosnami. Choć na pewno nie jest ich tak wiele jak na wrzosowisku w Mostówce.

Wrzosowiska pod Warszawą. O czym trzeba pamiętać?

Mała prośba na koniec. Pamiętajcie, że oglądać wrzosy jeździ nas coraz więcej. To bardzo ważne, żeby nie zrywać kwiatów i nie zabierać ich do domu, nie zostawiać po sobie żadnych pozostałości. Czy będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się tak pięknym miejscem jak wydmy w Mostówce zależy tylko od naszych małych decyzji.

Dołącz do dyskusji! 12 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*