Skip to main content
search
0

Zapraszamy do Lublina na piąte spotkanie podróżnicze z cyklu „Kontynenty”, który współorganizujemy. O swoich podróżach opowiedzą nam Julia Wizowska, reporterka, fotografka, podróżniczka i tłumaczka publikująca m.in. w „Poznaj Świat”, „Podróżach” i „Polityce” oraz Kasia Kipigroch-Paczek prowadząca bloga www.paczkiwpodrozy.pl nagrodzonego wyróżnieniem głównym w konkursie portalu onet.pl na najlepszy blog roku 2012. Motywem przewodnim spotkania są podróże kobiet.

Piąte spotkanie jest jednocześnie zapowiedzią festiwalu podróżniczego, który planujemy na dni 4-5 kwietnia przyszłego roku. Działamy wspólnie z Danielem Kornasem, z którym wymyśliliśmy całą inicjatywę oraz z Pawłem Hadrianem, który był gościem drugich „Kontynentów”. Zgraliśmy się na tyle, że z prelegenta Paweł stał się współorganizatorem 🙂 Tu można zobaczyć fragment jego prelekcji z drugiego spotkania:

Co nas czeka na piątych Kontynentach?

Julia opowie o podróży po Mauretanii. O Mauretanii mówi się, że nic ciekawego tam nie ma – same piaski. Jeśli komuś zależy na zabytkach, może pojechać na wschód, do Ataru, w pobliżu którego znajdują się dwie historyczne osady – Waden i Chinguetti. Do obejrzenia są tam pozostałości glinianych zabudowań obydwu miejscowości wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej jednak Mauretania przypadnie do gustu tym, którzy szukają przygody. Kto nie boi się długo czekać na pociąg, a potem jechać kilkanaście godzin przez Saharę otwartą węglarką, kto nie ma nic przeciwko temu, by wpaść w wir pracy, nastrojów i barw na targu rybnym w stolicy kraju, i w końcu: kto chce się dowiedzieć dlaczego mieszkający na środku pustyni Mauretańczyk „Mr. Rice” zaczął nagle ćwiczyć jogę i studiować japoński powinien przyjść na nasze spotkanie, gdzie oprócz prelekcji Julii będzie można podziwiać wystawę jej FOTOGRAFII Z PODRÓŻY – „Targ rybny”.

mauretania

Fot. Julia Wizowska

targ rybny

Fot. Julia Wizowska

Druga prelekcja poświęcona będzie Birmie u progu zmian. Kasia i Marcin ponad rok temu wyjechali w podróż dookoła świata, która miała trwać 12 miesięcy. 15 miesięcy później odwiedzili już 12 krajów w Azji oraz Australię i postanowili przedłużyć wyprawę na czas nieokreślony. Na naszym spotkaniu posłuchamy o Birmie, która przez lata niedostępna, odizolowana od wpływów zachodniego świata, odwiedzana była przez nielicznych. Wraz z upadkiem wojskowego reżimu kraj powoli otwiera się na świat i… masową turystykę. Będzie o birmańskich ikonach: złotych świątyniach, mnichach w szkarłatnych szatach i barwnych targach. Będzie o Birmie mniej znanej: o niezapomnianej podróży koleją i samotnej wędrówce przez góry. I wreszcie o największym skarbie tego kraju – o zwykłych ludziach, których bezinteresowność gościnność i uczciwość nie ma sobie równych w całej wschodniej Azji.

mnich birma

Fot. www.paczkiwpodrozy.pl

Zapraszamy do Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) 19 listopada na godzinę 18. Bilety w cenie 5 zł (w cenie również afterparty). Kilka biletów zawiera nagrody niespodzianki, przy odrobinie szczęścia bedzie można nieźle wyjść „na plus” 🙂

Spotkanie zakończy się na afterparty w klubie Prepar przy ul. Orlej 4. Zagrają dj’e Doktor Szron, King Stress oraz Paweł (Anansi), który warto wspomnieć, jest Ojcem polskiego Dubstepu. Pobawimy się w klimatach muzyki świata:

Z lubelskimi spotkaniami zrobiliśmy krok do przodu. Wcześniej musieliśmy je finansować z własnej kieszeni, teraz jako sponsor wspiera nas portal nocowanie.pl.

Bieżące informacje na temat lubelskich spotkań podróżniczych znajdziecie na funpage’u Kontynentów, a szczegóły piątego spotkania tutaj – „Kobieta w podróży„.

kontynenty 4

DO ZO-BA-CZE-NIA!

Miejsce na Twój komentarz

*