Skip to main content
search
0

W ostatnim wpisie pisałem o pomyśle na tegoroczną podróż o nazwie „Polska Gra Cykliczna”. Pomysł się doskonalił, obrastał w szczegóły, odrobinę zmieniał formę, aż w końcu mogę zaprezentować Wam pełny produkt finalny o nazwie: „Pać-Man na rowerze”!

Wyprawa Pać-Man na rowerze otrzymała nagrodę Rowertouru 2013 w kategorii Polska

Spis treści

O co chodzi?

Podczas tegorocznych wakacji nie jedziemy z Bartkiem na wspólną wyprawę. Dlatego postanowiłem przesiąść się tym razem na rower i nie uciekać na drugi koniec świata.

W 20 dni mam zamiar zobaczyć kawałek Polski poruszając się nie od atrakcji do atrakcji, ale po punktach o określonych współrzędnych równomiernie rozmieszczonych na obszarze całej Polski z buforem 5 km. Każdy punkt, poruszając się po linii lokalnych dróg i ścieżek, jest oddalony od sąsiedniego o około 80 km w linii prostej i 110 km po przekątnej. Każdego dnia mam zamiar dotrzeć o jedną kropkę dalej.

pacman-ruchy

W sumie na obszarze całego kraju wyznaczyłem 89 punktów:

mapa-gry-600

Jaką trasą będę jechał, nie wiem. O tym będzie decydował los i specjalne karty, które w sumie można określić mianem gry, w której ja będę pionkiem, a obszar Polski planszą.

Zasady Gry

Losowanie:

Każdego dnia, między 12:00 a 14:00 będę losował, do którego sąsiedniego punktu będę się kierował jutro. Przykładowo pierwsze losowanie będzie wyglądało tak: Startuję 7-go sierpnia z okolic Lanckorony, dlatego 6-go sierpnia wylosuję gdzie będę kierował się następnego dnia, czyli 7-go.

Losowanie odbywa się za pomocą pięciościennej kości. Wylosować można jeden z pięciu kierunków/punktów „do przodu” (poniżej, strzałki zielone). Z losowania wyłączona jest kropka, z której przyjechałem i dwie kropki sąsiednie (strzałki czerwone).

przyklad-losowania-4

Numery kropek zawsze ustalane będą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli możliwych kierunków będzie mniej niż pięć, rzut kością będzie powtarzany, do momentu wyrzucenia cyfry z możliwym do zrealizowania kierunkiem.

Nie tylko los będzie decydował o tym gdzie pojadę następnego dnia. Będę miał także do dyspozycję talię kart specjalnych, które będą miały wpływ na przebieg trasy.

Karty specjalne:

W talii znajduje się 13 kart w 6ciu rodzajach. Każdą kartę mogę wykorzystać tylko jeden raz w dowolnym momencie gry wg własnego uznania. W ciągu jednego dnia mogę wykorzystać dowolną liczbę kart. Kartę wykorzystuję po losowaniu kością. Oto one:

9-zakaz-jazdy

Dziewiątka. „Zakaz jazdy”

Liczba kart do wykorzystania: 4

(dwie przez Pać-Mana, dwie przez Obserwatorów)

„Wybierz jeden kierunek, który nie będzie uwzględniany w danym losowaniu.”

Warunki dodatkowe:

– kartę wykorzystuje się przed rzutem kością

 

 

 

 

10_wycisk

Dziesiątka. „Wycisk”

Liczba kart do wykorzystania: 1

„Jesteś zobowiązany do przejechania w ciągu jednego dnia dwukrotnego dystansu.”

Warunki dodatkowe:

– wykorzystanie tej karty i zrealizowanie zadania jest konieczne do odblokowania kart „Odpoczynek”

– dwukrotnie dłuższa trasa prowadzona jest po linii prostej jako przedłużenie kierunku wylosowanego w normalnym trybie

 

 

 

jopek-red2

Jopek. „Dodatkowy rzut”

Liczba kart do wykorzystania: 3

„Po wykorzystaniu tej karty możesz ponownie rzucić kością.”

Warunki dodatkowe:

-brak

 

 

 

 

 

 

dama2

Dama. „Wybierz kierunek”

Liczba kart do wykorzystania: 2

„Po wykorzystaniu tej karty możesz wybrać dowolny kierunek zamiast losowania.”

Warunki dodatkowe:

– kartę wykorzystuje się przed rzutem kością

 

 

 

 

 

 

krol_dzien_wolny

Król. „Odpoczynek”

Liczba kart do wykorzystania: 2

„Wykorzystanie tej karty oznacza dzień wolny następnego dnia.”

Warunki dodatkowe:

– aby móc skorzystać z kart „Odpoczynek” należy zrealizować wcześniej zadanie z karty „Wycisk”

 

 

 

 

 

 

as

 

As. „Teleportacja”

Liczba kart do wykorzystania: 1

„Po wykorzystaniu tej karty możesz przemieścić się o max. 10 punktów w dowolnym kierunku korzystając z dowolnego rodzaju transportu.”

Warunki dodatkowe:

– kartę wykorzystuje się przed rzutem kością

– należy pokonać założony odcinek maksymalnie w ciągu jednego dnia

 

 

 

Zwiedzanie

Oprócz podziwiania krajobrazów po drodze, chciałbym poznać i opisać jak najlepiej mały wycinek świata w każdej kropce do której dotrę (i którą pożrę) w dwóch aspektach: Przyroda i Człowiek. Przyroda, czyli ciekawa historia geologiczna, geneza powstania rzeźby terenu, występowanie rzadkich gatunków ptaków lub zwierząt, wspaniałe krajobrazy… Człowiek, czyli ludzie, którzy dany teren zamieszkują i ich historie. Jak się tu znaleźli, czym się zajmują i jakie mają plany na przyszłość.

Skąd nazwa?

Kiedy zacząłem rozwijać pomysł na zwiedzanie Polski od punktu do punktu, okazało się, że na mapie wygląda to, jak legendarna gra Pacman, w której głównym zadaniem naszym i naszego stworka było zjedzenie jak największej liczby kropek.

Z kolei pośród kilku normalnych pseudonimów jaki mi wymyślono, mam też jeden dość osobliwy: Pać.

Nie było wyjścia. Stałem się Pać-Manem i wkrótce ruszam zjeść jak najwięcej smakowitych kropek rozrzuconych w naszej ojczyźnie.

Na razie Pać-Man zabiera się za Polskę i na rowerze, ale kto wie, może kiedyś w logo flaga zmieni kolor, a na wstędze pojawi się inny środek transportu…

Konkurs

Na początku sierpnia, na kilka dni przed startem pojawi się konkurs dla Was, w którym będziecie mogli wygrać ręcznie wykonaną, marokańską czapkę z berberyjskiej wełny oraz naszą książkę „Poradnik Taniego Podróżowania”. Waszym zadaniem będzie wytypowanie kropki, w której skończę całą wyprawę.

Nie będzie to całkowicie ślepy strzał, bowiem na cztery i dwa dni przed końcem wyprawy to Wy, jako „Obserwatorzy” będziecie mogli wykorzystać kartę „Zakaz jazdy”, decydując tym samym w pewnym stopniu o tym gdzie się skieruję. Odbędzie się to za pomocą głosowania w komentarzach pod konkursowym wpisem – kierunek z największą liczbą głosów zostanie zablokowany.

Dołącz do mnie!

Serdecznie zapraszam Wam do dołączania do mnie podczas całej wyprawy, na krótkie odcinki choćby na 10 km. Oczywiście najlepiej byłoby gdybyście dotrzymali mi towarzystwa na całą jednodniową trasę z kropki do kropki. Pewnie będę przejeżdżał w pobliżu miejsca zamieszkania wielu z Was i chociaż o tym jaką trasą będę jechał dowiecie się dopiero w południe dzień wcześniej, to powinniście mniej więcej wiedzieć gdzie się znajduję. Planuję codziennie informować Was o wyniku losowania, wykorzystanych kartach i przebiegu jutrzejszej trasy. Jeśli nie uda mi się zrobić tego na blogu, to przynajmniej na naszym fanpagu na facebooku.

Startuję 7-go sierpnia z okolic Lanckorony.

Sponsorzy:

logo podstawowe

 

 

logo_dane

Poniżej można klikać jak się podoba, a jak się nie podoba to używajcie sobie w komentarzach poniżej. Do usłyszenia!

[fb-like]

Patryk „Pać-Man” Świątek

Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! 7 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*