Skip to main content
search
0

Egipt zazwyczaj kojarzy się nam z turystyką zorganizowaną i wyjazdami all inclusive. Mało kto bierze pod uwagę ten rejon świata przy planowaniu wyjazdu na własną rękę. Niesłusznie. Egipt to idealny kierunek dla tych, którzy nie mają zbyt dużego budżetu. I wcale nie oznacza to rezygnowania ze zwiedzania najstarszych budowli świata, oglądania raf koralowych i komfortowego wypoczynku.

Walutą w Egipcie jest funt egipski (EGP). 1 EGP = 0.45 PLN. 1 zł = 2.20 EGP (kwiecień 2013).

Spis treści

Jak tanio dotrzeć?

Teoretycznie do Egiptu dałoby się dotrzeć lądem lub promem, ale zdecydowanie najlepszym i najtańszym środkiem transportu w tej rejon świata jest samolot.

Samolotem do Egiptu:

Zdecydowanie najlepszym sposobem na dotarcie do Egiptu jest kupienie biletu w promocji „Szalona Środa” LOT-u. W 2012 roku było 22 „szalone środy”, w czasie których można było kupić bilet w dwie strony na trasie Warszawa-Kair od 500 do 650 zł. Mi udało się kupić bilety na ubiegłoroczny weekend majowy za 500 zł właśnie. Przy takich cenach praktycznie nie warto wymyślać czegoś innego. Gdyby jednak ktoś bardzo nie lubił LOT-u lub nie daj Boże, loty do Kairu miałyby zostać zawieszone, można próbować szukać połączeń easyJet z Berlina np. do Sharm El Sheikh czy tansavia z Paryża do Luxoru.

Przelot w dwie strony: 600 zł.

abu-simbel

Świątynie w Abu Simbel

Jak poruszać się po Egipcie?

Po Egipcie można sprawnie poruszać się koleją, autobusami, minibusami i autostopem. Do wyboru, do koloru.

Autobusem w Egipcie:

W Egipcie sieć połączeń autobusowych jest gęsta. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które konkurują ze sobą na najpopularniejszych trasach. Mamy więc do wyboru droższe, ale bardziej luksusowe połączenia lub tańsze i o niższym standardzie. Bardzo często autobusy odjeżdżają sprzed siedziby swojej firmy, czyli małego pomieszczenia z biurkiem gdzie możemy kupić bilety, dlatego nie można się dziwić jeżeli miejscowi nie będą wiedzieli gdzie jest Bus Station – tak jest na przykład w Kairze lub Luksorze. Czasem takie biuro jest usytuowane w wąskiej uliczce, której normalnie nie posądzilibyśmy o możliwe miejsce odjazdu autobusu, a jednak.

Nie ma jednego zintegrowanego rozkładu jazdy, każdy przewoźnik ma swój własny i informacje trzeba nabywać bezpośrednio w biurach. Z Hurghady do Kairu w ciągu dnia autobusy różnych firm odjeżdżają czasem nawet co 15 min. Z mniejszych miejscowości, mogą być to jeden, dwa autobusy dziennie, w zależności od oddalenia od głównych turystycznych atrakcji i sezonu. Najlepiej bilet kupić z wyprzedzeniem, ale jeżeli są jeszcze miejsca lub dosiadamy się na trasie można zrobić to również bezpośrednio u kierowcy.

Przykładowe ceny połączeń:

Hurghada – Kair 470 km, wysoki standard, klimatyzacja -> 75 EGP (ok. 37 zł)

Hurghada – Kair 470 km, niższy standard, bez klimatyzacji -> 50 EGP (ok. 25 zł)

Luksor – Hurghada 235 km, średni standard, klimatyzacja -> 22 EGP (ok. 11 zł)

Pociągi w Egipcie:

epipskie-pociagi

Tak wygląda wnętrze egipskiego pociągu. Standard, jak prawie wszędzie na świecie, wyższy od naszych PKP.

Poruszanie się pociągiem po Egipcie to czysta przyjemność. W Delcie Nilu siatka połączeń jest gęsta i koleją można dojechać nawet do mniejszych miast. Na południe prowadzi jedna główna nitka do Luksoru i dalej do Asuanu. Pociągi są niezbyt czyste, ale punktualne i często klimatyzowane. A bilety tanie. Tym bardziej, że np. trasę z Kairu do Asuanu (900 km) można przejechać w nocy, przespać się na wygodnych fotelach i dodatkowo zaoszczędzić na noclegu.

Akurat na tę trasę kasjerom sugeruje się, aby sprzedawali turystom bilety tylko na wybrane pociągi (2,3 dziennie), do jednego wagonu i tylko w pierwszej klasie. Normalnie na tej trasie pociągi kursują co godzinę. Niestety to zalecenie jest bardzo silnie przestrzegane.  Cena takiego biletu dla turysty jest zdecydowanie wyższa niż dla miejscowych. Na trasie Kair – Asuan normalny bilet w drugiej klasie kosztuje niecałe 30 zł, w pierwszej klasie dla miejscowych 50 zł, a dla turysty (tylko w pierwszej klasie) ponad 80 zł. Oficjalnie spowodowane jest to względami bezpieczeństwa (w takim pociągu jest kilku żołnierzy z karabinami) i faktycznie w kasach sami nie jesteśmy w stanie kupić biletu dla miejscowych. Warto tutaj dodać, że pierwsza i druga klasa praktycznie niczym się nie różni. W wagonach jest tak samo brudno, przez szyby niewiele widać, a fotele i tu i tu są rozkładane.

Co zrobić jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze lub jechać o innej godzinie niż odjeżdża wyznaczony dla turystów pociąg?

Jeżeli mamy zaufanego miejscowego możemy poprosić go żeby kupił nam bilet na pociąg nam odpowiadający. Gdyby przy kontroli konduktor  sprawiał problemy zawsze możemy powiedzieć, że taki bilet nam sprzedano i nie wiemy o co chodzi z tymi specjalnymi pociągami. Czasami można o to samo można poprosić w hotelowej recepcji, ale wtedy będziemy musieli doliczyć do ceny biletu opłatę „za fatygę”. Możemy też wsiąść „na żywioł” do pociągu i liczyć na szczęście i dobry humor konduktora. Dla wybitnie uzdolnionych zawsze możliwa jest też szybka charakteryzacja na miejscowego połączona z przyśpieszoną nauką lokalnego języka. Jeżeli żaden ze sposobów nie poskutkuje i będziemy musieli kupić specjalny bilet dla turysty nie pozostaje nam nic innego jak przełknąć przykry fakt, że nie ważne jak się będziemy starali, przytłaczająca większość miejscowych będzie uważała nas za zwykłego turystę i tego nam się zmienić nie uda.

Na krótsze trasy nie ma problemu z kupnem biletu w kasach, a w razie czego najlepiej po prostu wsiąść do pociągu i zapłacić za bilet u konduktora.

Przykładowe ceny biletów kolejowych:

Kair – Asuan 900 km -> 30 zł II klasa, 50 zł I klasa, 80 zł I klasa dla turystów (odpowiednio 60, 100 i 160 EGP)

Asuan – Luksor 222 km -> 15 EGP (7 zł)

Luksor – Asjut 300 km -> 22 EGP (11 zł)

Minibusy w Egipcie:

Minibusami możemy poruszać się w obrębie jednego większego miasta lub na trasach miasto – atrakcje turystyczne gdzie nie kursują pociągi czy autobusy np. z Asuanu do Abu Simbel gdzie jest to jedyny środek transportu i trzeba jechać w konwoju . Bilet na minibusa można zarezerwować praktycznie w każdym hotelu lub w biurach turystycznych a w obrębie miast kupić je u kierowcy.

Przykładowe ceny na minibusy:

Luksor – Karnak 5 km – 0,5 EGP

Asuan – Abu Simbel – Asuan, z klimatyzacją, w sumie 600 km -> 70 EGP (ok. 35 zł)

Samolotem po Egipcie:

Między większymi miastami Egiptu (Kair, Aleksandria, Luxor, Hurghada i inne) można też poruszać się komunikacją lotniczą, ale nie jest to najtańsza opcja.

Publiczny prom w Asuanie

Publiczny prom przez Nil w Asuanie

Autostop

Prywatny ruch samochodowy nie jest w Egipcie zbyt wielki, a Egipcjanie nie za bardzo wiedzą co oznacza człowiek stojący przy drodze z wyciągniętym kciukiem. Ale tak jak wszędzie na świecie tak i tutaj da się podróżować w ten sposób. Ważne jednak, żeby przed wejściem do samochodu jasno wyjaśnić, że nie zamierzamy za podwożenie płacić (ew. ustalić stawkę), nawet w formie giftów. W przeciwnym razie można się spodziewać w czasie jazdy stwierdzeń typu: „Rozumiem, nie chcę brać od Was pieniędzy, ale prezent mi dacie. O, twój zegarek może być…”

Taksówki, promy

Taksówki i taksówki wieloosobowe nie są drogie, ale bardzo często taksówkarze oszukują i naciągają turystów. Lepiej zawczasu ustalić stawkę, a nie korzystać z taksometru, jak radzą przewodniki. Łatwo się naciąć, a tak wiadomo ile, za co się zapłaci.

Promy przez Nil są popularnym środkiem transportu. Praktycznie w każdym mieście istnieje przynajmniej jeden publiczny prom dla miejscowych, który kosztuje od 1 do 2 EGP w jedną stronę – czasem trzeba od razu kupić bilet w dwie strony. Oczywiście będziemy co chwila obstrzeliwani ofertami przepłynięcia przez Nil prywatną łodzią, oczywiście zdecydowanie droższą, oczywiście wielu będzie utrzymywać, że to jedyny sposób dostania się na drugi brzeg -nie wierzcie, nie dajcie się naciągnąć.

Gdzie tanio nocować w Egipcie? Egipt tanio

hotel-al-jazzira

Hotel Al-Jazeera. Nienadający się dla nas, turystów – jak twierdzili miejscowi – okazał się czystym, dobrze utrzymanym hotelem, z klimatyzowanymi pokojami za parę złotych za noc.

Znalezienie taniego noclegu w Egipcie nie stanowi żadnego problemu. Najwyższe ceny noclegów zanotowałem w Kairze (polecam hostele blisko placu Tahrir), najniższe w mniejszych miejscowościach (tutaj można spokojnie przebierać w „hotelach”). Oczywiście o cenę pokoju należy się targować i warto robić to twardo. Czasem trzeba zajrzeć do kilku hoteli i spędzić trochę czasu na negocjacjach, ale na pewno się to opłaci. Czasami miejscowi będą kierowali nas do typowo turystycznych hoteli, warto poszukać na własną rękę hotelu dla miejscowych gdzie ceny za wyższy standard będą zdecydowanie niższe.

Przykładowe ceny noclegów w Egipcie:

– Kair, dwójka ze wspólną łazienką, w hostelu, z wiatrakiem, w centrum -> 25 EGP (12 zł) na osobę

– Asuan, hotel, dwójka z łazienką, duży wiatrak, w centrum -> 20 EGP na osobę

– Safaga, hotel dla miejscowych, dwójka z łazienką, klimatyzowana -> 16 EGP na osobę

Jak dobrze i tanio zjeść w Egipcie?

W Egipcie większość garkuchni karmi syto, smacznie i tanio. Oczywiście zawsze starajmy się szukać takich, w których stołuję się jak najwięcej miejscowych – wtedy mamy pewność, że trafiliśmy dobrze. Poniżej zdjęcia przykładowych potraw wraz z cenami:

ceny-egipt

Przykładowy cennik w egipskim fast – foodzie.

falafel

Jedna z rzeczy, którą z ogromną chęcią przeniósłbym z „innego świata” do naszej kultury. Typowy egipski fast-food -> Falafel Burger! Zamiast tłustego, niezdrowego cheesburgera, kotleciki z przyprawionej ciecierzycy, bądź bobu z sezamem, z sałatą i sosem w pszennej picie. Naprawdę pyszne, zdrowe i bardzo tanie (od 50 gr do złotówki)!

koshery-egipt

Najpopularniejsza chyba potrawa w Egipcie, czyli koshary. Ryż, soczewica, ciecierzyca, makaron, sos pomidorowy i duża ilość prażonej cebulki. Podobnie jak falafel pyszne, zdrowe, niedrogie i bardzo sycące. Nasza podstawa żywienia podczas całego pobytu w Egipcie. Koszt -> od 3 do 8 EGP (1,5-4 zł) w zależności od ilości.

golab-egipt

Egipcjanie nie muszą montować na budynkach systemów odstraszających gołębie. Wymyślili coś zdecydowanie lepszego. Po prostu je zjadają! Mało tego. Pieczony gołąb uważany jest za afrodyzjak, dlatego jest to główna potrawa na niemal każdym weselu. Mięsa za dużo to to nie ma, ale w czynie społecznym da się zjeść. Cena za taki talerz -> ok. 20 EGP (10 zł)

kofta-egipt

Kofta – mielone mięso, zazwyczaj baranina lub jagnięcina, pieczona na ruszcie w formie rurek. Poezja smaku! Cena -> ok. 12 EGP (6 zł) za porcję.

192-ml-cola

192 ml butelka Coca-coli… (trochę taniej niż u nas)

sok-z-trzciny-cukrowej

Najlepsza rzecz po posiłku. Świeżo wyciśnięty sok z trzciny cukrowej. Na szklankę tego fantastycznego napoju trzeba wsadzić do maszyny i wycisnąć do cna niejedną pałkę. Cena -> 1 EGP za szklankę świeżo wyciśniętego soku

 Dodatkowe informacje

 • W hotelach i biurach podróży będziemy namawiani do wykupienia wycieczek fakultatywnych lub usług częściowych typu taksówka na pół dnia np. do zwiedzenia Doliny Królów. Rzekomo będzie to jedyny bezpieczny sposób na dostanie się w tamto miejsce -> nie dawajcie temu wiary, wszędzie da się dotrzeć samemu. Dla przykładu zamiast taksówki z Luksoru do Doliny Królów za 80 EGP my przepłynęliśmy przez Nil promem za 2 EGP i Dolinę zwiedzaliśmy na wypożyczonych na drugim brzegu rowerach za 10 EGP na cały dzień (można to zrobić w restauracji zaraz obok stacji promowej) – idealny środek transportu do przemieszczania się w tamtym rejonie, bardzo polecam!
 • Jeżeli chcecie spędzić jakiś czas nad Morzem Czerwonym, zamiast jechać do kurortowej Hurghady lepiej zatrzymać się w mniejszej miejscowości np. Safaga. Nocleg w klimatyzowanym pokoju, w hotelu Al-Jazzeera (8 zł doba na osobę), cały dzień wypoczynku na prywatnej plaży innego hotelu – wstęp 5 zł za cały dzień. W cenie leżaki, ręczniki, ratownik i praktycznie nikogo poza nami na całej długości plaży. I rafa koralowa 30 m od brzegu na głębokości pół metra…
plaza-egipt

Kilka złotych za noc w hotelu dla miejscowych, kilka za cały dzień plażowania w takich warunkach, rafa koralowa na całej linii brzegowej, zero turystów, krystalicznie czysta, ciepła woda, jednym słowem – raj.

 • Bilety wstępów do atrakcji turystycznych typu świątynie Abu Simbel, Dolina Królów, Świątynia Karnak, Muzeum Egipskie w Kairze to wydatki rzędu kilkunastu czasem kilkudziesięciu złotych w zależności od tego co chcemy zobaczyć, ale to są w większości najcenniejsze i najstarsze zabytki świata i warto wydać w ten sposób trochę pieniędzy. Warto zabierać ze sobą legitymację studencką, dzięki niej możemy w wielu miejscach uzyskać zniżki.
swiatynia-hatszepsut

Dolina Królów, po której poruszaliśmy się na wynajętych za parę złotych rowerach. Nie dawajcie się naciągać na wycieczki, taksówki, konie i inne bajki. Płyńcie promem na drugą stronę miasta i wypożyczajcie rowery – fantastyczna sprawa i idealny środek transportu w tamto miejsce. Na zdjęciu świątynia Hatszepsut (polsko-egipska misja archeologiczna).

hieroglify-luksor

Wrażeń z Doliny Królów nie ma co opisywać. Po prostu trzeba tam pojechać!

Egipt idealnie nadaje się do podróżowania na własną rękę. Jest niesamowicie ciekawie, bardzo tanio, turystów indywidualnych jak na lekarstwo, a możliwości przeżycia przygody mnóstwo. Trzeba jechać!

Jeśli są Ci potrzebne jakiekolwiek inne informacje albo uważasz, że poradnik wymaga uzupełnienia – pisz śmiało. Naszym celem jest zebranie jak najlepszych, sprawdzonych danych, ułatwiających podróże innym.

Zachęcamy też do sprawdzenia pozostałych poradników z serii Jak tanio podróżować po.

 

Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! 11 komentarzy

 • Magda pisze:

  Hej! Super wpis. Właśnie zaczynam planować. A napisz, jak dostałeś się z Luxoru czy skąd tam jechałeś do Safagi? Jedzie tam jakiś pociąg? Autobus? Czy taxi trzeba wziąć? Dzięki z góry!

 • sylwia wilk pisze:

  Nie umien znaleźć połączeniu Hurghada – luksor. Jak to znalezc?

 • Wojciech pisze:

  Planuję się wybrać z żoną w okolicach października/listopada do Egiptu. Chcemy wykupić jakąś budżetową opcję „wczasów do Hurghady” z biura bo nie umiem znaleźć tańszego lotu dla 2 os w obie strony. Moje pytania brzmią następująco… Czy ceny nadal są podobne i można łapać takie okazje?
  Z racji na odległości (Hurghada-Kair / Luksor) pewnie będziemy musieli nocować w tychże miastach żeby cokolwiek pozwiedzać.
  Rozumiem, że busami można przemieszczać się również w nocy?

  • Iwa pisze:

   Egipt niestety w ciągu ostatnich kilku lat mocno podrożał. I nie tylko ceny wstępów na różne atrakcje (te najpopularniejsze kosztują 200 funtów (50 zł) ale i jedzenie i transport. Wejście do Gizy kosztowało niedawno 60 funtów, teraz 200. Tyle samo kosztuje muzeum kairskie. Wjazd do Egiptu przez Tabę podrożał z 120 funtów do 400. Najtańszy sok z trzciny jaki udało mi się znaleźć kosztował 5 funtów (Ty podajesz cenę niższą w 5 raz). Kofte to już nie 12, a minimum 20, a zazwyczaj koło 40 funtów. Herbata 10 funtów. Koshary nie mogliśmy znaleźć za mniej niż 20 funtów, zazwyczaj 30. Swoją drogą w Kairze kwitnie precedens menu z różnymi cenami dla miejscowych i turystów. Warto nauczyć się cyfr arabskich, żeby negocjować cenę.
   Pociąg Kair – Luxor – 113-200 funtów (1-2 klasa). Przy czym kuszetki kosztują 600 funtów.
   Aktualna cena funta to około 25 groszy (w 2013 było około 40 groszy), więc ceny nie wyrosły dwukrotnie jak można było się spodziewać, a wielokrotnie;( I patrząc na kierunek zmian będą tylko rosnąć:(:(:(

 • Krzyhco Mao pisze:

  witaj,
  napisz proszę jak z noclegami „na dziko” – tzn. pod namiotem?
  da się tak nocować, a może są pola namiotowe, czy to zakazane?

  • Cześć. Ceny hoteli i hosteli w Egipcie są na tyle niskie, że my nie nocowaliśmy w namiocie. Chyba ciężko będzie Ci znaleźć tam jakieś pola namiotowe, ale oczywiście gdzieś z dala od miast na pewno da się rozbić namiot w fajnym miejscu, albo zapytać jakiegoś gospodarza.

   • Krzyhco Mao pisze:

    dzięki za info – ale jeszcze kolejne pytania… i nie umiem obiecać że już ostatnie 😉
    1. jeszcze o noclegach
    piszesz, że w hotelach i hostelach tanio. OK. to jasne. a jak z czystością takich miejsc? pytam, bo – wg obiegowych opinii – zdecydowanie łatwiej zachować czystość i podstawową higienę w namiocie, niż w tego typu lokalach…
    2. bagaże
    gdzie byś polecał zostawianie bagaży, gdy np. jedziesz rowerem do Doliny Królów? jazda z 25 kilogramowym plecakiem to frajda średnie jednakowoż… 🙂

    • 1. często nie jest to szczyt czystości, ale wszystko w sensownych granicach, jak dla mnie całkiem w porządku
     2. my zostawiliśmy bagaże właśnie w hotelu, z biegu chyba też pomyślałbym o hotelu lub jakiejś agencji turystycznej

   • Jola pisze:

    Jestes przekorny gdyz nie podajesz najwazniejszych szczegolow swojego pobytu np nazwy hoteli przy ktorych jest rafa a ktore okreslasz jako bardzo tanie i ppdajesz cene to nie fair albo podajesz komplet info albo nie mac ludziom w glowach

 • ania pisze:

  mnie się wydaję, że nie ma co się obrażać na biura podróży i warto czasem sprawdzać ich oferty. Ja znalazłam dziś lasta do Egiptu za 850 zł w alfie. Mega tanio. Wiadomo, że nie będę kisić w hotelu, a w tej cenie mam wikt i opierunek. To jest sensowne – kupić tanią wycieczkę a na miejscu działać po swojemu.

  • Oczywiście, nie ma co się obrażać na biura podróży i warto korzystać z dobrych ofert. Nie warto jednak będąc w Egipcie zamykać się w hotelu i pływać w basenie, a tak niestety większość Polaków spędza czas w Egipcie.

Miejsce na Twój komentarz

*