Skip to main content
search
0
Czechy. Nasz południowy sąsiad, do którego chyba wciąż nie jesteśmy jeszcze turystycznie przekonani. Może do wyjazdów do Czech zachęci Was własnie ten poradnik? Przed Wami kolejny tekst z cyklu Jak tanio podróżować po…? Tak jak zwykle, znajdziecie tu informacje praktyczne i wskazówki, które pomogą Wam zaplanować i odbyć niedrogą podróż.

Wydaje się, że koszty podróżowania po Czechach są na tym samym pułapie co koszty podróżowania po Polsce. To po części prawda. Idąc tą drogą można w miarę łatwo wstępnie nakreślić budżet jaki będzie potrzebny podczas podróży do Czech. Można jednak znaleźć szereg ofert, które pozwolą uczynić wypad do Czech iście niskobudżetowym.

Dzięki lekturze poradnika zorientujecie się w jaki sposób najtaniej dotrzeć do Czech, jak poruszać się po Czechach za niewielkie pieniądze, gdzie szukać noclegów w dobrej cenie i jak umilić swojemu portfelowi zwiedzanie. Tradycyjnie, zaczynamy od waluty.

Walutą w Czechach jest korona czeska.

Spis treści

Aktualny kurs korony czeskiej

W Czechach popularną walutą jest również euro. W wielu miejscach, szczególnie tych, do których przybywają turyści, bez problemu zapłacicie także w euro.

I już możemy przechodzić do konkretów.

Jak tanio dotrzeć do Czech?

Najpopularniejszym połączeniem lotniczym pomiędzy Polską a Czechami jest trasa łącząca Warszawę z Pragą. Promocje na tej trasie zdarzają się rzadko. Regularne ceny oscylują wokół 500-600 zł. Lot trwa ok. 90 min. Połączenia realizują PLL LOT oraz CSA. Tanie loty do Pragi można znaleźć z Krakowa. Ceny zaczynają się od 195 zł za lot w dwie strony. Połączenia KRK-PRG realizowane są w piątki i poniedziałki. Znajdziecie je w ofercie RyanAira.  I to tyle jeżeli chodzi o sensowne loty z Polski do Czech. Jeżeli interesuje Was południowa część Czech, bo chcecie np. odwiedzić Morawy Południowe warto rozważyć tani lot do Wiednia. Jeśli nie wiesz jak szukać tanich lotów polecam poradnik jak tanio latać.
Przykładowe połączenia lotnicze Polska-Czechy (2019 rok)

 • Kraków – Praga 196 zł (9 września – 19 września) | RyanAir
 • Warszawa – Praga 520 zł (10 sierpnia – 17 sierpnia | RyanAir
 • Warszawa – Wiedeń 114 zł (3 września -12 września) | WizzAir

 • Wrocław – Praga od 80 zł /2 strony
 • Warszawa – Brno od 80 zł/2 strony
 • Gdańsk – Ołomuniec  od 100 zł/2 strony
 • Katowice – Ostrawa od 30 zł/2strony

(ceny biletów w promocjach)

Najlepsze i najtańsze połączenia do Czech znajdziemy na stronie FlixBusa. Przewoźnik oferuje przejazdy z wielu polskich miast nie tylko do Pragi, ale także do Hradec Kralove, Pilzna, Brna, Nachod, Ołomuńca i Ostrawy. Najtańsze bilety kupicie wybierając przejazdy wczesnym rankiem albo nocą. Z reguły będzie też taniej w ciągu tygodnia niż w weekendy.  Tańszych biletów weekendowych możecie szukać u przewoźnika Ecolines. Regularna cena na trasie Warszawa – Praga z dwumiesięcznym wyprzedzeniem to ok. 90 zł.

Ceny regularne miejsc siedzących w PKP Intercity:

 • Katowice – Ostrawa 13 EUR
 • Kraków – Ostawa 17,5 EUR
 • Katowice – Praga 49 EUR
 • Warszawa – Praga 65 EUR

Dzieci od 4 do 12 lat na polskim odcinku mają 50% zniżki. Na czeskim zniżka przysługuje dzieciom w wieku 6-15.

Na podróż kolejową do Czech w dobrych cenach można liczyć w dwóch sytuacjach. Pierwsza to zakup biletu do Pragi albo Ostrawy z Warszawy, Krakowa lub Katowic z odpowiednim wyprzedzeniem.  W ofercie promocyjnej Super Promo International bilet z Warszawy do Pragi można kupić już nawet za 19 EUR. Druga to dojazd do Cieszyna, przejście na stronę czeską i dalsza podróż kolejami czeskimi. Możecie też skorzystać z połączenia czeskiego przewoźnika kolejowego Leo Express, który łączy Kraków z Pragą. Z dużym wyprzedzeniem bilet kupicie od 70 zł.

Podróż samochodowa z Polski do Czech ze względu na odległość i bardzo dobre główne drogi powinna być łatwa i przyjemna. Ceny paliwa nie różnią się znacząco od cen w Polsce. Trzeba natomiast pamiętać, że jadąc do Czech samochodem trzeba kupić winietę, jeżeli chce się korzystać z większości autostrad.

Do wyboru są trzy winiety dla samochodów osobowych:

 • 10-dniowa: koszt ok. 50 zł
 • miesięczna: koszt ok. 75 zł
 • roczna: koszt ok. 250 zł

Winietę można kupić na stacjach benzynowych.

Winiety mają formy naklejek na szybę.

Dobra wiadomość dla motocyklistów – nie musicie posiadać winiet na czeskich autostradach!

Mapa dróg, na które trzeba mieć winietę w Czechach:

Jak tanio podróżować po Czechach?

Koleje czeskie są bardzo wygodnym sposobem poruszania się po kraju, który przypadnie do gustu osobom lubiącym podróżować niskokosztowo. Największym przewoźnikiem kolejowym w Czechach są Ceskie Drahy. Strona internetowa przewoźnika www.cd.cz może służyć wam do sprawdzania rozkładu jazdy i kupowania biletów. Może, ale nie musi bo najlepszych połączeń i cen możecie też poszukać przy pomocy jednej z aplikacji służących do planowania przejazdów.

Ważna rzecz – korzystając z wyszukiwarki połączeń pamiętajcie, żeby wpisywać rodzime nazwy miejscowości. Polskie nie zostaną rozpoznane, a co za tym idzie nie znajdziecie połączeń, które w rzeczywistości istnieją.

Aplikacje do podróżowania czeskimi kolejami

Oprócz strony internetowej przewoźnik proponuje dwie aplikacje, które przydają się do planowania kolejowych podróży po Czechach. Mowa o Vlakem na vylet, która pomoże odkryć ciekawe miejsca na trasie zwiedzania oraz Muj vlak, służąca do sprawdzania rozkładu jazdy i zakupu biletów.

Jak podróżować czeskimi kolejami 75% taniej?

Bo można i z taką zniżką kupić bilet na przejazd czeskim pociągiem. Bilety za 1/4 ceny przysługują:

 • dzieciom od 6 lat
 • młodzież do lat 18
 • czynnym studentom do 26 roku życia (potrzebna karta ISIC)
 • osobom, które ukończyły 65 rok życia

Zniżka obowiązuje we wszystkich pociągach Ceskie Drahy i pociągach międzynarodowych w granicach Czech na zakup miejsc w drugiej klasie.

Bilety dla dzieci w czeskich pociągach

Młodzi turyści, którzy mają jeszcze przed sobą zdmuchnięcie 6 świeczek na torcie pojadą czeskimi kolejami za darmo. Żeby taki przejazd mógł odbyć się legalnie rodzic/opiekun musi odebrać w kasie bilet „zerowy”.

Kiedy kupować bilety żeby było najtaniej?

Bilety na czeskie pociągi warto kupować z jak największym wyprzedzeniem. Bilety można kupić najwcześniej na dwa miesiące przed rozpoczęciem podróży.

Jak kupować tanie bilety na czeską kolej?

Czeski przewoźnik ma w swojej ofercie kilka biletów, które pozwalają na tańsze podróżowanie.

IN Karta

Jeżeli chcecie kupować bilety na czeskie pociągi a nie należycie do żadnej z grup wymienionej powyżej możecie zakupić In Kartę, która działa wraz z aplikacją. W zależności od wariantu katy będziecie mogli kupować bilety ze zniżką do 25, 50 albo 100%. Karta ma też warianty czasowe. Wybieracie spośród opcji na miesiąc, rok, albo 3 lata. Kartę można kupić w dworcowych kasach, sklepie internetowym Ceskie Drahy albo przez wspomnianą już aplikację Muj Vlak. Karty są imienne i trzeba mieć ze sobą w podróży dowód tożsamości. Najtańsza karta ze zniżkami do 25% na trzy miesiące kosztuje 190 koron czeskich. Pełny cennik i szczegóły oferty znajdziecie na stronie In Karta.

Jizdenka na leto

Świetna opcja dla podróżujących po Czechach w miesiącach wakacyjnych. Bilet Jizdenka na leto występuje w dwóch opcjach, siedmio- i czternastodniowej i pozwala na korzystanie z pociągów po obniżonych cenach. Bilet można kupować na okres pomiędzy 1 lipca na 31 sierpnia.

 • 7 dniowy – ok. 130 zł z In kartą/110 zł z kartą ISIC
 • 14 dniowy – ok. 200 zł z In kartą / 165 zł z kartą ISIC
 • dla dzieci do 15 lat – 65 zł za 7 dni / 100 zł 14 dni

Bilet kupicie w dworcowych kasach i na stronie przewoźnika.

Skupinova jizdenka

Przyda wam się, jeżeli podróżujecie w grupie 2-5 osobowej. 1-szy pasażer płaci pełną cenę biletu, drugi 25% mniej i każdy kolejny o 50% mniej. Jak się dogadacie, kto jest w kolejce pierwszy a kto ostatni tego nie wiem, ale pamiętajcie, że taka opcja jest 😉

Skupinova vikendova jizdenka

Coś na kształt rodzinnego biletu weekendowego. Maksymalnie mogą na nim podróżować 2 osoby powyżej 15 roku życia i 3 osoby, które jeszcze 15 lat nie ukończyły. Czyli najpewniej rodzice z dziećmi. Bilet jest ważny na wybrany dzień wolny (sobota, niedziela albo święto) i obowiązuje na wszystkie połączenia Ceskich Drahów albo w wybranym regionie. Wersja biletu na cały kraj kosztuje 113 zł. Wersje dla poszczególnych regionów sprawdzicie tutaj. Możecie do woli zmieniać pociągi i jeździć nieograniczoną ilość razy. Do kupienia online, na dworcu w kasie lub u konduktora.

Celodenni jizdenka

Czyli bilet całodniowy. Bilet umożliwia odbycie dowolnej ilości podróży na terenie całego kraju bez limitu przesiadek. Oferta jest ważna przez 7 dni w tygodniu. W wersji na całe Czechy kosztuje ok. 100 zł Ceny dla poszczególnych regionów znajdziecie na stronie przewoźnika. A dokładnie o tu.

Kilometricka banka

I na koniec coś naprawdę nietuzinkowego. Specjalna oferta dla lubiących rachować pokonane kilometry.  Kilometricka banka to coś w rodzaju prepaidu na przejechanie 2000 km. Bilet nie jest imienny, więc za każdym razem ktoś inny może z niego skorzystać. Co więcej, podczas jednej podróży mogą z niego korzystać nawet trzy osoby – wtedy kilometry z biletu odlicza się mnożąc je przez liczbę podróżujących wspólnie pasażerów. Ciekawe, że podczas jednej podróży limit kilometrów do wykorzystania to 400. Powyżej tego dystansu kilometry nie są odliczane. Natomiast minimalna trasa do pokonania, żeby można było skorzystać z biletu to 100 km. Jak odlicza się kilometry? Za każdym razem przed wejściem do pociągu wpisuje się na bilecie trasę podróży, którą później weryfikuje konduktor podczas kontroli. Bilet jest ważny przez pół roku.

Przewoźnik chwali się, że w dzięki biletowi pokonanie 1 km kosztuje 1.1 czeskiej korony. Może to was podkusi by wypróbować tę ofertę. Do dostania w kasach na dużych dworcach.

Ile kosztuje przewóz roweru w czeskich kolejach?

Bilet całodniowy na rower to koszt 99 czeskich koron. Taki bilet jest ważny na wszystkie pociągi, w których można przewozić rowery. Można zapłacić mniej, bowiem cena przewozu roweru jest uzależniona od dystansu jaki pokonuje pociąg. Najmniej zapłacimy za przewóz roweru do 50 km (3o koron czeskich), najwięcej 75 koron (powyżej 350 km) a za wspomniane 99 koron mamy rowerowy bilet całodobowy. W niektórych pociągach obowiązują jeszcze dodatkowe opłaty w wysokości 20-35 koron za „składowanie roweru podczas przejazdu”(?). Szczegóły tutaj.

Dobrą alternatywą dla pociągów są przejazdy autobusami. Czesi mają bardzo dużo dogodnych połączeń autobusowych w korzystnych cenach co w połączeniu z raczej dobrym stanem dróg stwarza znakomitą okazję do komfortowego i niskobudżetowego transportowania swej persony po tym pięknym kraju.

Gdzie szukać połączeń autobusowych w Czechach?

Zapachnie pewnie poprzednią epoką, ale to prawda. Czesi do wyszukiwania połączeń autobusowych używają strony Idos. Prawda, że ładna? Nie martwcie się, flota autobusowa w Czechach ma się dużo lepiej. Tak właściwie na Idos możecie szukać też połączeń kolejowych, ale nie ma chyba niczego innego z tak rozbudowaną bazą dla autobusów, więc w tym wypadku może się to okazać narzędziem pierwszego wyboru.

Tani przewoźnicy autobusowi w Czechach

Połączenia w dobrych cenach znajdziecie u przewoźników takich jak:

RegioJet (jest to też przewoźnik kolejowy)

Leo Express (również pociągi – m.in te do Krakowa)

Przykładowe ceny przejazdów na trasie Brno-Praga:

RegioJet | 8 EUR

Leo Express | 4 EUR

Z którym przewoźnikiem najtaniej? Na pewno dla studentów z kartą ISIC opłaca się korzystać z RegioJet. Posiadając RegioJetPay można pokonać trasę Praga-Brno już nawet za 1,4 EUR. Warto porównywać ceny pociągów do autobusowych. Czasami pociąg potrafi być 2x tańszy niż autobus.

Jak działa w Czechach autostop? Nie mam osobistych doświadczeń, ale z relacji znajomych i opowieści znajomych Czechów wiem, że działa całkiem nieźle. W Czechach, podobnie jak w Polsce, podróżowało się autostopem w czasach socjalistycznych, więc kierowcy nie będą zdziwieni widząc stojących z kartonem przy drodze turystów z plecakami. Pewnie część z nich jeszcze dobrze pamięta jak samemu jeździła w ten sposób. Można więc śmiało próbować.

Muszę rozczarować osoby, które chciałby podróżować po Czechach liniami lotniczymi. Nie natknąłem się na żadne regularne, interesujące połączenia. Nie ma jednak tego złego – Czechy mają naprawdę bardzo dobrze rozwinięty transport naziemny, szczególnie kolej, więc bez problemu dotrzecie szybko i w dobrych cenach nie odrywając się od ziemi. Zainteresowanym proponuję odwiedziny strony narodowego przewoźnika Czech Airlines.

Nie zapominajmy jeszcze o możliwości podróżowania w czyimś samochodzie, co potrafi być nie tylko bardzo ekonomiczne, ale jest także ekologiczne i może stanowić znakomitą przygodę i sposobność do poznania kilku miłych Czechów, którzy podzielą się ciekawostkami na temat swojego kraju. Zachęcam do sprawdzania przejazdów w czeskiej wersji strony BlaBlaCar. I jeszcze kilka przykładowych cen na zachętę.

Przykładowe ceny

Praga Brno – 20 zł | 205 km |

Ołomuniec – Pilzno 32 zł | 370 km |

Cadiz – Bilbao – 52€ | >900 km |

Tanie noclegi w Czechach

Kolejna część poradnika, w której mam prawie same dobre informacje. Wyszukanie niedrogiego miejsca na nocleg w Czechach nie jest trudne. I mam tu na myśli zarówno przyjemne miejsca na dłuższy pobyt na prowincji jak i weekendowe noclegi w dużych miastach. No, może poza Pragą, w której ceny będą z wiadomych względów trochę wyższe niż w pozostałych częściach kraju. A jeśli już o Pradze mowa, to gdybyście chcieli zwiedzić ją tanio posłuchajcie 4-go odcinka podcastu Miasta na Budżecie, w którym rozmawiam z Karoliną Kanią i Mikołajem Góralikiem jak tanio zwiedzać stolicę Czech.

Najtańsze noclegi w Czechach

Szukanie tanich noclegów nie jest już trudne nigdzie. Wszystko za sprawą portali o globalnych zasięgach, które skupiają setki tysięcy obiektów noclegowych z całego świata i umożliwiają filtrowanie po cenach. Nie jest więc rzeczą trudną odpalić Booking albo Akodę i posortować od najtańszych. W kwestii podróżowania po Czechach mogę jednak zaproponować kilka alternatyw dzięki którym być może znajdziecie coś bardziej klimatycznego niż standard, a w dodatku w dobrej cenie. Oto kilka innych portali, gdzie warto poszukać taniego noclegu w Czechach.

    • Noclegi.cz – ładnie zrobiona platforma z przyjazną klikalną mapą i noclegami pogrupowanymi wg. turystycznych destynacji. Może Wam się spodobać sekcja Last Minute, w której czekają oferty specjalne.
   • Tanie noclegi w Czechach  – dość archaicznie wyglądający serwis z bazą niedrogich noclegów w wielu europejskich krajach, także w Polsce. Zaledwie kilkadziesiąt obiektów z Czech. Kto wie, może jeden z nich akurat trafi w Wasze upodobania?
  • I jeszcze raz tanie noclegi w Czechach – miejsca noclegowe pogrupowane są regionami. Duża baza kwater, apartamentów i domków. W ogłoszeniach znajdziecie ceny, numery telefonów, zdjęcia i opisy obiektów.

Osobiście nie miałem okazji korzystać w Czechach z pól kempingowych, ale na pewno jest to opcja, która pozwala nieco obniżyć koszty podróży. Do wyszukiwania kempingów w Czechach polecam dwa narzędzia:

czeską wersję strony camping.info

oraz

czeską wersję strony eurocampings.co.uk

Owocnych łowów!

Zła informacja dla osób, które chciałby nocować na dziko w Czechach. Przepisy niestety tego zabraniają. Więcej informacji na temat nocowania na dziko w Czechach i innych krajach Europy znajdziecie klikając w poniższy przycisk.

Jak dobrze i tanio zjeść w Czechach?

Ceny produktów w Czechach są podobne do polskich. Kilka przykładów:

Ceny w sklepach w Czechach

Chleb 4 zł

1,5l wody 1,50 zł

10 jajek 4 zł

1kg pomidorów 6 zł

1kg sera żółtego 26 zł

1l mleka3 zł

Puszka Coli 0,33 2 zł

Posiłki w restauracjach zaczynają się w okolicach 6 zł. Mam tu na myśli proste zupy. Jeżeli chcecie zjeść obiad dwudaniowy z deserem i napojem będziecie musieli przeznaczyć na to w granicach 40-50 zł. Chyba, że ustrzelicie gdzieś menu lunchowe. Szczególnie w większych miastach zwracajcie uwagę na „potykacze”. Możecie na nich znaleźć oferty menu obiadowego w najlepszych cenach.

Czechy są krajem przyjaznym dla niskobudżetowych podróżników. Nie ma większego kłopotu żeby dojechać do Czech za niewielkie pieniądze zarówno autobusem, pociągiem i samolotem. Poza obleganą Pragą, w której można spodziewać się cen wyższych niż w pozostałych częściach kraju Czechy można zwiedzić z naprawdę ograniczonym budżetem. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy lubią ciekawe krajobrazy i klimat małych miasteczek, a niekoniecznie chcą daleko wyjeżdżać. Jeżeli pierwsza wizyta w Czechach dopiero przed Wami możecie zacząć na przykład od Południowych Moraw. Moim zdaniem lepiej zacząć poznawać ten kraj od takiej strony niż od Pragi.

Dzięki za przeczytanie poradnika, mam nadzieję, że się przydał i udanego wyjazdu do Czech!

Jeśli trafiłeś tu w poszukiwaniu konkretnej informacji i nie znalazłeś jej zostaw komentarz. Spróbujemy jak najszybciej znaleźć odpowiedź i ci podpowiedzieć. A może zrobi to jeden z czytelników bloga? Śmiało 🙂

Dołącz do dyskusji! 10 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*