Skip to main content
search
0


Człowieku! Odklej się od fotela. Rusz tyłek z kanapy. Wyłącz YouTuba i Netflixa. Zamknij komputer. Schowaj komórkę do kieszeni.  I weź wyjdź!

Niedaleko! Nie będzie to wyprawa survivalowa. Nie musisz się o nic martwić i specjalnie pakować. W zasadzie możesz nie zabierać niczego. Jedynie garść miedziaków, dobry humor i… książkę Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok – moje najnowsze literackie dziecko.

Książka ta poprowadzi Cię po najciekawszych regionach Polski. Jeśli masz mało czasu wybierzesz z niej trasę, która jest najbliżej Ciebie. Może to być Podlasie, Wielkopolska, Podhale, Wyspa Wolin, Galicja, Łódź, Kaszuby, Dolny Śląsk lub Warmia. Jeśli możesz sobie pozwolić na więcej wybierz miejsce, które najbardziej Cię interesuje lub zdaj się na bohatera, który poprowadzi Cię w tej podróży. A w niniejszej książce znajdziesz postaci, które miażdżą system! Każda z nich mnie zadziwiła i stanowiła dla mnie wielką inspirację.

Tu cytat za Dorotą Olearczyk, która recenzowała tę książkę:

Przez Wielkopolskę [autor] przeprowadza czytelnika z Arkady Fidlerem, w innym miejscu każe dokończyć rysownie podhalańskiej parzenicy lub zerwać listek szczawiku zajęczego i przykleić go na rysunku w odpowiednim miejscu. Za Izydorem Gulgowskim, cytuje kaszubski dokument zwany deputatem, w którym zapisane jest, co należy się rodzicom ze strony dzieci, które przejęły ich gospodarstwo. Każdej krainie prezentowanej w nietypowym przewodniku towarzyszy postać związana z tym terenem. I tak czytając o Puszczy Białowieskiej poznajemy życie Simony Kossak, Warmia przynosi nam szczegółowe informacje o Jacku Karpińskim, Podhale – o Helenie Marusarzównej, Łódź – o Antonim Cierplikowskim.

Fiedler był wielkim podróżnikiem i pisarzem, Karpiński genialnym matematykiem i twórcą polskiego komputera, który przewyższał parametrami najlepsze amerykańskie PC-ty o 10 lat. Simona Kossak, wybitna biolożka nazywana była wiedźmą i mieszkała w Puszczy Białowieskiej razem z tresowanym dzikiem i krukiem terrorystą. Antoni Cierplikowski był królem fryzjerów – zrewolucjonizował tę branżę na całym globie i czesał największe sławy świata. Jan Dzierżon był z kolei ojcem współczesnego pszczelarstwa. Jemu w dużej mierze zawdzięczamy pyszny miodek na domowych stołach. A Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnie naftową i skonstruował pierwszą lampę naftową.

Dzisiaj oddaję do Twoich rąk efekt 10 miesięcy mojej (i nie tylko mojej) pracy. Książkę, która motywuje, uczy i daje konkretne przykłady do tego jak aktywnie odpoczywać!

Oprócz warstwy motywacyjnej, geograficznej i historycznej książka jest też świetnym przewodnikiem po Polsce jakiej nie znasz. Znajdziesz tam mapy, opisy tras i praktyczne informacje jak odbyć samemu podobną wycieczkę.

Weź wyjdź to także fajny gadżet! W każdym rozdziale odkryjesz w niej miejsca przeznaczone do wklejania, wbijania pieczątek, nanoszenia notatek, dokańczania rysunków czy zapisywania nowo poznanych słów z gwary w specjalnym słowniczku.

Książka jest ślicznie wydana. W twardej oprawie, na grubym, naturalnym papierze z pięknymi ilustracjami Agaty Kafarskiej, autorki bloga sierysuje.pl. I ma wymiary dostosowane do górnej kieszeni turystycznego plecaka 😉

A czy jest dobrze napisana? Starałem się, ale to już musicie ocenić sami. Mogę tylko powiedzieć, że sam proces jej tworzenia sprawił mi ogromną frajdę i mam nadzieję, że odczujecie to w trakcie jej czytania.

Książka jest dostępna praktycznie we wszystkich stacjonarnych księgarniach w Polsce.

Z okazji premiery na stronie Wydawnictwa Znak można ją kupić 30% taniej, a przesyłka kurierem jest darmowa -> Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok 

Można też dostać ją 20% taniej na Empik.com i odebrać osobiście w wybranej księgarni -> Weź wyjdź – emipkowo

Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! 5 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*