Skip to main content
search
0

Co trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć przygodę z nurkowaniem? Jaki kurs wybrać? Ile to kosztuje? Czy nurkowanie jest bezpiecznie? Pozwólcie, że zachęcę i przygotuję Was nieco do odkrywania podwodnego świata.

Rozpoczynamy serię poradników, która pomoże Wam łączyć podróżowanie z różnymi ciekawymi aktywnościami sportowymi i ekstremalnymi.

Na pierwszy rzut idzie nurkowanie. Mam tu na myśli nurkowanie ze sprzętem nurkowym, czyli scubadiving. Podpowiem, co zrobić żeby wejść w fascynujący podwodny świat, który nie jedno ma imię.

Pod wodą wszystko nabiera innych kolorów

Jaki był mój początek? Nurkowanie wydawało mi się czymś bardzo odległym i skomplikowanym. Schodzenie pod wodę i oddychanie przez aparat podłączony do ciężkiej butli trzymanej na plecach? Opanowanie tej sztuki musiało wymagać naprawdę wiele wysiłku. Takie było pierwsze wrażenie. Po odbyciu kursu nie wydało mi się to jednak tak bardzo obciążające. 

Wyjaśnię jak się za to zabrać, jakie są ryzyka związane z nurkowaniem i jakie są orientacyjne koszta, z którymi trzeba się na początku liczyć.

Spis treści

Dlaczego warto nurkować?

Jak zachęcić do nurkowania kogoś, kto nigdy tego nie próbował? Nurkowanie jest niesamowitym doświadczeniem z wielu powodów.

Eksploracja nieodkrytego

Jako pierwszy wymienię ten najbardziej popularny, który zainspirował chyba najwięcej osób. Możliwość odkrywania podwodnego świata. Wszystko, co oglądamy pod wodą, od największych morskich organizmów przypominających potwory, po małe, mikroskopijne roślinki kiełkujące na dnie jest zupełnie, ale to zupełnie inne od wszystkiego, co mamy na co dzień na powierzchni. To inna rzeczywistość rządząca się własnymi prawami. Pod wodą dystans między człowiekiem a innymi formami życia jest też diametralnie krótszy. Tu możecie zbliżyć się do ogromnej ryby, albo żółwia morskiego na kilkadziesiąt centymetrów. Na lądzie tak bliski kontakt z dzikimi zwierzętami jest właściwie nie od osiągnięcia.

Murena to jedna z najciekawszych ryb, jakie można spotkać nurkując w Morzu Śródziemnym

Dalej, dalej, ręce Gadżeta!

Fascynujący jest również sam fakt bycia pod wodą i to, co  dzieje się tam z ludzkim ciałem. Gęstość wody powoduje, że każdy ruch odnosi inny skutek niż na powierzchni. Pod wodą traci się takie atuty jak szybkość, czy siła. Trzeba się nauczyć wykorzystywać własną motorykę w zupełnie nowy sposób. Nie da się też nie zauważyć, że zmienia się płaszczyzna poruszania się – pod wodą wędrujemy we wszystkich możliwych kierunkach. Do tego dochodzi zmiana pozycji – przeważnie poruszamy się będąc w poziomie. Kompletna reorganizacja naturalnych przysposobień człowieka.

Kolory szarej tęczy

Inną rzeczą, która pasjonuje wielu nurków jest zanikanie kolorów. Im głębiej, tym coraz mniej barw daje się rozpoznać. Głębokość ujednolica podwodny świat, co czyni go bardziej zagadkowym i nierozpoznanym. To świetnie buduje poczucie eksploracji. I jeszcze coś, co mnie osobiście bardzo ekscytuje – przeżywanie emocji tylko wewnątrz siebie, właściwie bez żadnej możliwości ich ekspresji. Pod wodą niczego nie wykrzyczysz, nie okażesz mimiką, ani zbytnio nie dasz znać o swoich wrażeniach przy pomocy gestów. Nawet, jeśli obok ciebie pojawi się niespodziewanie ogromna płaszczka, albo dotrzesz do wraku kontenerowca zatopionego przez sztorm sto lat temu. Wszystkie emocje kumulujesz w środku.

W ułamku sekundy

Wreszcie moment, od którego wszystko się zaczyna. Samo przekroczenie granicy – zwykłe zanurzenie się. Wkroczenie do podwodnego świata, tej osobliwej krainy rządzącej się innymi regułami, trwa zaledwie sekundę. Zanurzasz się i nawet nie zdążysz pomyśleć „O, kurde” a już tam jesteś.

Jeżeli wciąż nie jesteście przekonani przeczytajcie o 7 powodach, które czynią nurkowanie fascynującym.

Czy każdy może nurkować?

Zanim jednak zejdziecie pod wodę po raz pierwszy musicie mieć pewność, że jesteście do tego predysponowani. Najpierw kryterium wieku. Kurs nurkowy można rozpocząć w wieku 10 lat. Co dalej? Warto skonsultować się z lekarzem przed zapisaniem na kurs. Są choroby, przypadłości i schorzenia, które najprawdopodobniej wykluczają możliwość nurkowania. Jakie problemy zdrowotne mogą dyskwalifikować nurka przeczytacie rozwijając poniższe menu:

Co może eliminować nurkowanie?

Pęcherze rozedmowe lub obturacje (zwężenia oskrzeli) w drogach oddechowych (widoczne na zdjęciu RTG)
Odma opłucnowa, operowane drogi oddechowe, choroby płuc
Torakotomia (chirurgiczne otwarcie ścian klatki piersiowej)
Kolostomia (przetoka jelitowa)
Perforowana błona bębenkowa
Operacje uszu lub zatok, protezy plastykowe w kanale słuchowym
Choroby uszu lub częste problemy z uszami, utrata słuchu, zaburzenia równowagi
Ostre napady kataru siennego lub alergii
Choroby serca, zawał serca, operacja naczyń krwionośnych
Wysokie ciśnienie krwi, dusznica, przyjmowanie leków kontrolujących ciśnienie krwi
Krwawienia lub inne choroby krwi
Problemy z kręgosłupem, ramionami lub nogami wskutek urazu, złamania lub operacji
Złamania lub operacje w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
Zwichnięcia w ciągu ostatnich trzech miesięcy
Przepuklina
Wrzody lub operacje wrzodów
Cukrzyca
Ciąża
Otyłość znacznego stopnia
Niezdolność do umiarkowanych ćwiczeń (spacer 1,6 km w 12 minut)
Nawracające migreny
Omdlenia, zasłabnięcia, drgawki, padaczka lub przyjmowanie leków mających im zapobiegać
Przyjmowanie leków, które zawierają ostrzeżenie o jakimkolwiek upośledzeniu fizycznych lub psychicznych zdolności
Problemy ze zdrowiem psychicznym
Ataki paniki, lęk przed otwartymi lub zamkniętym przestrzeniami
Uzależnienie lekowe, nadużywanie alkoholu lub narkotyków

Astma oskrzelowa, problemy podczas oddychania lub podczas ćwiczeń

Bez upewnienia się, że jesteście w pełni gotowi do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem nie zaczynajcie kursu.

Taki mały, taki duży może nurkiem być

A co z warunkami fizycznymi? Czy czasami nie trzeba być super mocarzem żeby radzić sobie z tym całym podwodnym sprzętem? A czy kilka „nadprogramowych” kilogramów nie spowoduje szybkiego pójścia na dno? W nurkowaniu fajne jest to, że kluczowej roli nie odgrywają warunki fizyczne. Nurkować mogą osoby o różnych warunkach fizycznych. Pod wodą nie ma to wielkiego znaczenia. Na pewno dobrze jest mieć dobrą kondycję fizyczną, ale nie jest ona aż tak kluczowa jak w przypadku chodzenia po górach, albo jeżdżeniu na rowerze.

nauka nurkowania

Wyciąć hołubca pod wodą, Kto potrafi?

Jak postawić pierwszy krok? Jak zacząć nurkować?

Już wiesz, że chcesz to robić. Lekarz nie ma nic przeciwko. Co dalej? Jedyną szansą na nabycie kwalifikacji nurkowych jest zrobienie kursu. Żeby móc nurkować bezpiecznie i z pełną satysfakcją trzeba się sporo dowiedzieć a później tę wiedzę przećwiczyć w praktyce i zaliczyć egzamin. Gdzie taki kurs zrobić, jak go znaleźć, ile to kosztuje?

Najpierw trzeba zdecydować się na organizacje, w której będziecie się szkolić. Istnieje kilka podmiotów, które wydają licencje nurkowe. Uprawnienia, które otrzymacie po ukończeniu podstawowego kursu będą właściwie w przypadku każdej organizacji takie same. Licencje każdej z nich uznawane są na takich samych zasadach na całym świecie. Czym się zatem różnią? Przede wszystkim sposobem szkolenia i możliwością robienia dodatkowych specjalizacji. Ja robiłem PADI i jestem bardzo zadowolony. Organizacje spośród których możecie wybierać to:

 • PADI (najpopularniejsza)
 • SDI (możliwość ukończenia teorii online)
 • CMAS
 • NAUI
 • SSI
 • HSA (specjalizuje się w szkoleniach nurków z niepełnosprawnościami
 • IANTD

Po ukończeniu podstawowego kursu nurkowego będziecie mieli uprawnienia i zdolności do samodzielnego nurkowania do 16-18 metrów z partnerem o przynajmniej takich samych kwalifikacjach. Czy to już jest głęboko? Wystarczająco głęboko, żeby móc nurkować do niektórych wraków w Bałtyku albo raf koralowych w Egipcie.

Wrak Teti w okolicach Visu. Pierwsze nurkowanie wrakowe w życiu

Napisałem przed chwilą o nurkowaniu z partnerem. To jedna z podstawowych zasad nurkowania ze sprzętem. Nurkowanie jest sportem zespołowym i nigdy nie nurkuje się samodzielnie. Pod wodę zawsze schodzi się przynajmniej w dwie osoby. Jeżeli więc chcecie rozpocząć kurs nurkowy zróbcie to najlepiej z kimś, kogo widzielibyście jako swojego nurkowego partnera. Przechodzenie wspólnie kursu i wspieranie się podczas ćwiczeń pozwoli Wam zbudować poczucie pewności względem siebie. To znacznie wpływa na późniejszą jakość nurkowania. Zrozumienie i zaufanie to pod wodą ważna rzecz.

Gdzie szukać kursów nurkowych?

Przeprowadzaniem kursów nurkowych zajmują się szkoły nurkowania. A, to pewnie trzeba będzie jechać do Egiptu, albo do Hiszpanii, gdzieś, gdzie jest ciepła woda… A no, właśnie rzecz w tym, że nie trzeba. Na kurs nurkowy można zapisać się w każdym większym polskim mieście. Zajęcia praktyczne są prowadzone w głębokich basenach oraz plenerowo. Wyjazdy nad jeziora lub inne zbiorniki wodne. Każda szkoła ma swoje miejsca.

Tak tylko patrzę czy uważnie czytacie…

Grupy kursantów, w zależności od szkoły liczą po kilka osób.

Jak wygląda kurs nurkowy?

Zajęcia składają się z dwóch części. Teoretycznej i praktycznej. Przygotujcie się na chłonięcie wiedzy, bo teorii jest całkiem sporo. Dużo terminów, zasad zachowywania się pod wodą, trochę chemii, trochę fizyki. Ale nie bądźcie przerażeni. Instruktorzy bardzo dobrze wiedzą jak tę wiedzę przekazywać. Zresztą znakomicie wszystko utrwala się podczas zajęć praktycznych. W ramach praktyki 4-5 przećwiczycie teorię pod wodą w basenie, i 4-5 w otwartym zbiorniku (jeśli kurs robicie w Polsce, za granicą najpewniej ćwiczenia będą odbywać się tylko na otwartej wodzie). Oprócz tego, że nauczycie się posługiwać sprzętem nurkowym i zdobędziecie wiedzę, która pozwoli Wam spędzać godziny pod wodą dowiedzie się też sporo na temat własnego organizmu i właściwości wody, o których mogliście w szkole nie usłyszeć. Kurs kończy się egzaminem i w razie pozytywnego wyniku (chyba dacie, radę nie?) otrzymujecie licencje w postaci karty.

jak zacząć nurkować

Utrzymywanie poziomej pozycji podczas pływania to jedna z podstawowych umiejętności jakiej trzeba nauczyć się na kursie płetwonurkowym.

Ile kosztuje kurs nurkowy?

Uzyskanie podstawowej licencji będzie kosztować, wraz z materiałami dydaktycznymi, zakupem maski i fajki i opłatą certyfikacyjną około 1800-1900 zł. A za granicą? Za granicą ceny kształtują się właściwie tak samo. Tyle że do pokrycia pozostaje koszt transportu, zakwaterowania i dodatkowego wyżywienia. Zatem jak jest lepiej? Zrobić kurs w Polsce, czy wyjechać za granicę? To już kwestia tego, gdzie będziecie się czuć bardziej komfortowo. Podczas robienia kursu to właśnie komfort a nie wizualne wrażenie jest moim zdaniem najważniejszy. Robienie kursu w Polsce, jak i zresztą nurkowanie w Polsce też może być znakomitą sprawą. Nie trzeba od razu jechać na Karaiby, czy do Egiptu żeby ujarzmiać podwodny świat i się nim zafascynować. Z drugiej strony, jeśli pojedziecie robić kurs za granicę to po jego ukończeniu będziecie pewnie w doskonałym miejscu, by co nieco z nowo nabytych umiejętności skorzystać. Wybór powinien zależeć od rachunku osobistych preferencji. Ja zrobiłem podstawowy kurs na wyspie Vis w Chorwacji, choć gdybym miał go robić jeszcze raz nie miałbym nic przeciwko rozpoczęciu nauki w Polsce.

Jaki sprzęt jest potrzebny do nurkowania?

Skafander, maska, rurka, płetwy to dopiero początek ekwipunku płetwonurka. Gdyby tak chcieć kupić od razu wszystko, hm… Trzeba by zainwestować naprawdę dużo pieniędzy. Lepiej ten nurkowy ekwipunek gromadzić małymi krokami. Początkujący płetwonurek bazuje przede wszystkim na wypożyczanym sprzęcie. I butle, i kamizelkę i komputer i inne potrzebne rzeczy wypożyczycie w każdej bazie nurkowej. Na własność powinniście mieć 3 rzeczy, tak zwane nurkowe ABC: maskę, rurkę i płetwy. Trochę nieelegancko wypożyczać jeden z tych elementów. To taka płetwonurkowa bielizna. Pamiętajcie też, żeby mieć zawsze ze sobą licencję nurkową.

Głazy? Nie! Amfory z katastrofy statku sprzed 1800 lat.

Ubezpieczenie dla nurka

Nurkowanie niesie ze sobą mnóstwo przyjemności, ale także nieco ryzyka. Oprócz przygotowań sprzętowych i logistycznych pewnie część z Was pomyśli także o ubezpieczeniu. Najlepsze ubezpieczenie, adekwatne do Waszych nurkowych potrzeb znajdziecie dzięki porównywarce polis Rankomat. Rankomat gromadzi oferty różnych ubezpieczycieli w jednym miejscu. Działa jak agregat. Za pomocą sterowania filtrami łatwo znajdziecie to, co jest Wam najbardziej potrzebne, w najkorzystniejszej cenie. Możecie od razu wskazać w kalkulatorze ubezpieczeń nurkowanie jako cel wyjazdu i w wynikach otrzymacie najkorzystniejsze oferty posortowane wg wybranej przez Was kategorii. Robi się to tak:

nurkowanie w polsce

Pierwszy krok wyszukiwania ubezpieczenia to wybór kraju, aktywności i podanie podstawowych danych.

Porównaj oferty polis turystycznych

Robienie zdjęć pod wodą

Zostaje jeszcze temat uwieczniania piękna podwodnego świata. Jaki jest sposób na robienie zdjęć pod wodą? Na amatorskim poziomie do wyboru jest kilka możliwości. Spośród nich najprostszą wydaje się korzystanie z kamer sportowych umieszczonych w specjalnych obudowach. Potrafią wytrzymać ciśnienie do 40 m głębokości, więc spokojnie wystarczą na początek.

Do fotografowania pod wodą przydaje się też dodatkowe światło

71% powierzchni Ziemi to woda. Będzie ciężko poznać świat w całości nie zaglądając pod jej powierzchnie na nieco dłuższą chwilę.

Jeszcze słówko do osób, które poważnie myślą o zdobyciu nurkowej licencji: jeśli macie jakieś pytania, na które w poradniku nie ma odpowiedzi piszcie śmiało. Odpowiemy według naszej najlepszej wiedzy.

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

 • Fajna sprawa te poradniki „Jak zacząć” Zarówno konno i nurkowanie mi się bardzo przyda. Szanuję tę Waszą pracę! Dzięki też za opis praktyczny podróżowania po Finlandii! Dzięki temu dobrze zaplanowałem swój 2 tygodniowy trip rowerem po tym kraju! Pojezierze jest przepiękne! pozdrawiam

  • Bartek Szaro pisze:

   hej Cezary,

   dzięki za miłe słowa. To zawsze motywuje. Fajnie słyszeć, że pojezierze fińskie Ci się podobało. Ja wciąż noszę się z powrotem w te rejony 🙂

Miejsce na Twój komentarz

*