O nas

Bartek|Patryk

Początek

W liceum trafiliśmy do tej samej klasy. Przez czas nauki w szkole średniej zamienialiśmy ze sobą tylko pojedyncze zdania, o ile akurat nie graliśmy na WF-ie w siatkówkę. Po maturze los posadził nas wspólnie na ławce szkolnego dziedzińca i zupełnie niespodziewanie umówiliśmy się na autostopowy wyjazd. Podróż udała się rewelacyjnie, objechaliśmy, ku naszemu zdziwieniu, całe Bałkany i dalej poszło już z górki. Zaczęliśmy nałogowo jeździć na własną rękę, a że w czasie studiów kieszenie brzęczały moniakami, nauczyliśmy się robić to tanio. Patryk spędził weekend w Liverpoolu wydając na cały wyjazd 40 zł, razem podróżowaliśmy po Gruzji przez miesiąc za 1000 zł, tydzień z wypożyczonym w Maroku autem kosztował po 700 zł na głowę, a dwa miesiące w Indiach i Nepalu – 4000 zł. Podróżowaliśmy za tyle, ile akurat mieliśmy i każda kolejna podróż utwierdzała nas w przekonaniu, że świat stoi otworem nawet dla kogoś takiego jak my.

Blog

Bloga założyliśmy pod koniec 2010 roku z myślą o spisywaniu przygód ze swoich podróży. Mnóstwo znajomych prosiło o opowieści, więc blog był źródłem informacji dla tych, których ciekawiło co u nas słychać. Chcieliśmy bezczelnie ułatwić sobie życie.

Wraz z nazwą „Paragon z podróży”, która przyszła nam do głowy przypadkiem na spotkaniu w restauracji, zrodziła się dodatkowo idea bloga. Jak podróżować niskobudżetowo? Jak przeżyć przygodę życia nie martwiąc się o pieniądze? Czy da się poznawać świat bez zasobnego portfela? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania. Rozwiązania staraliśmy się wcielać w życie a wyniki publikowaliśmy na blogu. Hołdowaliśmy przy tym dwóm bardzo ważnym zasadom:

 • Nic nie jest niemożliwe
 • Kto chce szuka sposobów, kto nie chce szuka powodów.

Przez te kilka lat podróżowanie na własną rękę dało nam bardzo wiele. Wyciągaliśmy wnioski ze spotkań z fascynującymi ludźmi, cieszyliśmy się z pobytów w miejscach, o których marzyliśmy. Przeżywaliśmy chwile grozy, robiliśmy rzeczy nie do końca przemyślane, które, mając dzisiejsze doświadczenie, zrobilibyśmy inaczej. Działy się historie, które przewracały nasze wyobrażenie o rzeczywistości o 180 stopni. Nowe doświadczenia nieustannie wpływały także na nasze podejście do podróżowania i wymagania wobec nich.

Każda kolejna podróż przynosiła nie tylko dawkę niesamowitych wrażeń, ale znacząco wpływała także na to, co się działo w naszych głowach. Jeździliśmy stopem, korzystaliśmy z promocji tanich linii lotniczych, oglądaliśmy świat dzieląc się na blogu wrażeniami, przygodami i poradnikami. Z czasem nasze podróżowanie zmieniło się. Zaczęliśmy zwracać coraz mniejszą uwagę na koszty, a wzmogła się dociekliwość. Zadajemy sobie coraz więcej pytań i szukamy na nie odpowiedzi. Nie zrezygnowaliśmy ze spontaniczności i wynajdywania sposobów na niskobudżetowe wyjazdy, ale równolegle zależy nam na prozaicznym odkrywaniu świata, realizowaniu reportaży, fotoreportaży oraz rozwijaniu spostrzegawczości ukierunkowanej na kulturę, mechanizmy i zjawiska społeczne, które obserwujemy podróżując.

Fascynuje nas coraz więcej rzeczy. Prócz przeżywania przygód chcemy dowiadywać się jak najwięcej i dzielić się spostrzeżeniami. Bardzo ważne jest dla nas wyjście poza ramę taniego podróżowania i po kilku latach działalności skupionej wokół niskobudżetowych wyjazdów, chcemy robić coś więcej. Dlatego będziemy iść także w innych kierunkach. Jak nam to wyjdzie? Blog pokaże.

Wyróżnienia

Blog Roku 2011 w Kategorii „Podróże i szeroki świat”

Blog Roku 2011

Wyróżnienie w rankingu blogów podróżniczych miesięcznika Press – 2012

Nominacja do nagrody „Travelery” w kategorii „Blog Travelerowca Roku” – 2013

Wyróżnienie bloga w kategorii „Zawodowcy”, w rankingu najciekawszych blogów podróżniczych Gazety Wyborczej – 2014

W mediach

onet kontynenty

polskie radio

 

 

ngtczworka1

 

tvp polonia tvn style1

monoloco

 • Pingback: Listopad 2009 - Strona 4996()

 • Aszka

  Chłopaki fajnie, że jesteście!!!

  • http://www.paragonzpodrozy.pl/ Patryk Świątek

   Dzięki! Miło coś takiego przeczytać 🙂

 • Aleks

  jesteście inspiracją. ;D

 • Katarzyna

  Jesteście świetni epiccy! Okropnie Wam zazdroszczę, też bym chciała tak podróżować jak Wy… szkoda że mam tylko 14 lat…

  • http://www.paragonzpodrozy.pl/ Bartek Szaro

   Na wszystko przyjdzie pora:)

 • Izak

  Wasza książka sprawie, że czuję dreszcze na całym ciele kiedy ją czytam. Chcę pojechać wszędzie nawet na plantację marihuany a Maroko 😉 W tym roku kierunek Rosja, rok temu Ukraina. Muszę znaleźć chwilę aby Wam opisac mój paragon z podróży 12 dniowej do 5 miast Ukrainy za grosze 🙂 Pozdrawiam

 • Karolina

  Stronkę i Wasze podróże poznałam dzięki mojej siostrze, którą ciągnie do przeżycia przygody, w szczególności na Alasce i w szybkim tempie mnie również tym zaraziła. Dużo czasu spędza na czytaniu książek i blogów podobnych do tego, oglądaniu i słuchaniu o poznawaniu nowych części świata.
  Tak się zastanawiam, czy jest możliwość, zabrać się razem z Wami na taką podróż życia? Poznać nowych ludzi, nowe miejsca? Przeżyć przygodę i odhaczyć jeden z punktów ze swojej listy marzeń do spełnienia?
  Pozdrawiam i życzę mnóstwo szczęścia i radości z tego co robicie!

  • http://www.paragonzpodrozy.pl/ Bartek Szaro

   Hej! Myślę, że koło wakacji będziemy organizowali taki wyjazd żeby pojechać gdzieś z ludźmi, którzy chcieliby spróbować takiego podróżowania po raz pierwszy. Będzie to coś w rodzaju http://www.paragonzpodrozy.pl/6232/relacja-z-sylwestra-w-moldawii/. Na pewno odpowiednio wcześniej puścimy info o takim wyjeździe.
   Również pozdrawiam i najlepszego!

   • Karolina

    Super! W takim razie czekam na jakieś informacje. ;))

   • Patrycja

    OK ja też się piszę.

   • Vizimir

    Jak będę akurat woly to też bym się chciał wybrać. Jestem niekłopotliwy i niewymagający co do spania i podróżowania.

 • http://www.facebook.com/agata.saihta Agata Saihta

  Chłopaki a kiedy jakaś prelekcja w Rzeszowie ? Czekamy na was w Kontakcie 😀

  • http://www.paragonzpodrozy.pl/ Bartek Szaro

   A no przecież na Wieczorze Podróżnika już byliśmy, a w samym Rzeszowie opowiadaliśmy już z 5 razy przynajmniej 🙂 Ja na rzeszowskich spotkaniach czasem bywam więc jak coś to jesteśmy w kontakcie 🙂

 • ania

  Hej jeśli będzie można gdzieś z wami pojechać to ja też się na to pisze 🙂 strasznie lubie czytać wasze wpisy są bardzo motywujące 🙂

 • ania

  Gdzie planujecie teraz wyjechać macie jużj akies plany :)?

 • MagdaLena

  Znajdę na tej stronie coś o Izraelu?

 • k

  Znalazłam Waszego bloga wpisując w google hasło „autostopem po Bałkanach” i strasznie Was podziwiam, bo sama od roku zbieram się za ogarnięcie podobnego bloga:) czekam na następne historie!:)