Skip to main content
search
0

Finlandia nie rozpieszcza turystów cenami. W oszczędnym podróżowaniu po Finlandii nie pomagają także duże odległości pomiędzy najważniejszymi miastami i rzadka gęstość zaludnienia. Przed wyjazdem przygotowałem budżet ze sporą nawiązką, będąc przygotowanym na duże wydatki. Udało się jednak zejść sporo poniżej założonego pułapu. Przy określonym trybie podróżowania mit Finlandii jako kraju drogiego upada z głośnym hukiem. Oto szereg pomysłów na zorganizowanie ciekawego wyjazdu do Suomi, zdecydowanie poniżej średniej cen biur podróży. 

W Finlandii posługujemy się Euro.

1 €- 4,2 zł

1 zł – 0,23 €

Jak tanio dotrzeć?

Jeśli nie zamierzamy podróżować własnym samochodem to najtaniej, a przy okazji najszybciej dotrzemy do Finlandii samolotem.

Samolotem do Finlandii

Najsensowniej do Finlandii latać z Trójmiasta.

Gdańsk – Turku (TKU) – ceny już od 78 zł w obie strony. W podróż zabierze nas WizzAir. Bez bagażu rejestrowanego. Dużą zaletą połączenia jest poranna godzina wylotu. Gdańsk opuszczamy o 9h, bądź 10h. Po lądowaniu mamy więc jeszcze cały dzień. Powrót też nie jest o skandalicznej porze. Startujemy z Turku o 12:40, by wylądować w Gdańsku 13h05min. Dzięki zmianie czasu zyskujemy w tę stronę godzinę.

Jeśli ktoś chciałby z Warszawy:

Warszawa – Helsinki (HEL) / Air Baltic 559 zł – Z przesiadką w Rydze (czas lotu 3h 20 min) Tylko bagaż podręczny

Regularna cena połączenia bezpośredniego do Helsinek (a takie na tej trasie realizuje tylko Finnair) to 1012 zł. Bagaż rejestrowany w cenie. Z Warszawy nie polecimy do Turku bezpośrednio.

Inne polskie miasta nie mają dogodnych połączeń z Finlandią. Bilety są dość drogie a podróż wymaga niejednokrotnie aż dwóch przesiadek.

Promem do Finlandii

Chcąc zabrać do Finlandii własny samochód najlepiej będzie popłynąć promem.

W tym wypadku trzeba skorzystać z połączenia relacji Tallin-Helsinki. Najszybsze promy płyną niewiele ponad dwie godziny, ale z pewnością trzeba doliczyć także sporo czasu na dojazd do Tallina. Po drodze można zajrzeć do Rygi, Kowna czy Wilna. Ceny za podróż w dwie strony dla dwóch osób i samochodu osobowego to koszt ok. 400 zł. Kupując wcześniej, można dostać bilety jeszcze taniej.

A z Polski? Pływają promy relacji Gdynia – Hanko. Nie obsługują jednak połączeń pasażerskich. Można przetransportować samochód, owszem, ale wyłącznie jako ładunek.

Jak tanio podróżować po Finlandii?

Zaskakujące jest jak dobrą siatkę połączeń posiada Finlandia, choć na tak wielkiej powierzchni mieszka jedynie 5 mln ludzi. Najpopularniejszym środkiem transportu pozostają autobusy. Zaraz za nimi plasuje się kolej. Ze względu na niewielki ruch i dobre drogi Finlandia jest też krajem, po którym dobrze podróżować wynajętym lub własnym samochodem. Można spróbować także swoich sił autostopując. Do rozważenia pozostaje także podróżowanie wodą. Pojezierze fińskie to przecież największe skupisko jezior na świecie. Przyjrzymy się różnym opcjom i ich cenom.

Autobusem

Na rynku działa kilku przewoźników.

Onnibus – stronę internetową przewoźnika każdy bardzo szybko powinien skojarzyć. Firma oferuje połączenia na terenie całego kraju, z dużą częstotliwością i po bardzo konkurencyjnych cenach, szczególnie, jeśli kupi się bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Przewoźnik od czasu do czasu proponuje także promocje na wybranych połączeniach. Do zakupu każdego biletu doliczane jest 1 € opłaty rezerwacyjnej.

Przykładowe ceny przy zakupie biletu miesiąc wcześniej / na dzień przed podróżą

Helsinki – Turku               4 € / 8 € – 170 km

Helsinki – Tampere          4 € / 7 € – 280 km

Helsinki – Kuopio             8 € / 19 € – 400 km

Helsinki – Oulu                14 € / 28 € – 600 km

Helsinki – Rovaniemi     25 € / 30 € – 810 km

Wskazówka: Wiele długodystansowych tras można pokonać nocnym kursem. A kursy nocne są z reguły kilka euro tańsze niż dzienne.

Matkahuolto – nie ma tak wielu połączeń, jak Onnibus, ale również można znaleźć sporo biletów już od kilka euro. Na stronie przewoźnika warto zajrzeć do zakładki ze specjalnymi zniżkami. Przy zakupie biletu online zapłacimy mniej.

Expressbus realizuje 2400 kursów w tygodniu. Wysokie zniżki dla dzieci, studentów, grup, rodzin itp. Także 10% zniżki na każdy bilet powrotny, jeśli trasa podróży liczy ponad 60 km. Realizuje również połączenia na lotniska i do portów.

Savonlinja – operuje przede wszystkim we wschodniej części Finlandii. Łączy także południowy wschód kraju z Turku i Helsinkami. Bilety od 1 €. Zniżki dla dzieci, studentów i emerytów. Możliwość przewozu rowerów w cenie 5 €.

Pociągi w Finlandii

Pociągi w Finlandii są szybkie, komfortowe, można w nich korzystać z gniazdek elektrycznych. Podróże kolejowe są nieco droższe niż autobusowe. Dzięki różnym promocjom i specjalnym ofertom można jednak podróżować poniżej regularnych cen.

VR – operator połączeń kolejowych. Sieć kolejowa w Finlandii jest zaskakująco dobrze rozwinięta. Pociągi docierają nawet do miejscowości położonych na dalekiej północy.

Przykładowe ceny przy zakupie biletu miesiąc wcześniej / dzień przed podróżą dla osoby dorosłej (najtańszy możliwy bilet danego dnia)

Helsinki – Turku            9,90 € / 20 € – 170 km

Helsinki – Jyvaskyla   14,90 € / 37 €- 280 km

Helsinki – Oulu          29,80 € / 56 € – 600 km

Dworzec kolejowy w Kuopio

Bardzo ciekawą ofertą VR jest Saver Ticket, czyli zawsze najtańszy bilet na danej trasie. Jest ich ograniczona pula i nie łączą się z innymi promocjami. Żeby skorzystać z promocyjnej ceny należy kupić bilet przynajmniej 3 dni przed planowaną podróżą (najwcześniej 60 dni). Kupując bilet na stacji, bądź w R-Kiosku do ceny zostanie doliczone 1 €.

Wyszukiwarka na stronie VR jest przystosowana do wyszukiwania najtańszych biletów kolejowych na wybranej trasie. W wynikach wyszukiwania pokazuje kalendarz połączeń z wyświetlonymi cenami.

Dla dzieci, studentów i emerytów przewidziano zniżki. Tak prezentują się ceny na jednej z najpopularniejszych tras:

Helsinki – Turku        / student 14  €

w InterCity (170 km)   / dorosły 20  €

czas podróży: ok 2h     / emeryt 15    €

/ dziecko 4-16 lat 12 €

Na stronie przewoźnika w zakładce Offers and Tips -> See all offers znajdziecie specjalne oferty dla korzystających z kolei. Szczególnie warty uwagi jest darmowy program lojalnościowy Veturi. Dzięki rejestracji uzyskacie zniżki na wiele usług, w tym tańsze posiłki w wybranych restauracjach. Czasami pojawiają się także specjalne ceny na bilety, dostępne tylko dla członków programu.

Interrail Finland – w tym miejscu można kupić bilety kilkudniowe (bardzo korzystne cenowo szczególnie przy długich trasach). Zniżki dla różnych grup wiekowych. Możliwość nabycia darmowego biletu dla dziecka poniżej 12 roku życia.

Kilka uwag ogólnych

 • Bilety kupuje się na określony dzień i pociąg
 • Jeśli w międzyczasie zechcemy zmienić datę przejazdu będzie to kosztować dodatkowe 5 €
 • Bilet można ubezpieczyć w cenie 10 €
 • Przewóz rowerów i zwierząt kosztuje 5 €
 • Z Helsinek można w sensownej kwocie pojechać pociągiem do St. Petersburga, bądź kupić z wyprzedzeniem tańszy bilet do Moskwy


Ceny znacznie różnią się ze względu na porę roku i czas zakupu biletu

 • ciekawostka: za pośrednictwem strony VR można śledzić, gdzie w danym momencie jest wyczekiwany pociąg

Samoloty w Finlandii

Finlandia, mimo niewielkiej liczby mieszkańców, ma bardzo wiele portów lotniczych i korzystanie z lotów krajowych może okazać się opłacalne. Najpopularniejszymi przewoźnikami są Finnair i Norwegian. Skorzystanie z linii lotniczych będzie korzystne na długich dystansach. Podróż z samolotem można rozważyć na dystansie Helsinki – Oulu lub Helsinki – Rovaniemi.

Helsinki – Uoulu 254/261 zł – ceny na miesiąc przed wylotem

Helsinki – Rovaniemi 254/308 zł – ceny na miesiąc przed wylotem.

Autostopem

Nie miałem okazji stopować w Finlandii, ale z relacji ludzi którzy mieli wnioskuję, że jest tak, jak w wielu innych krajach, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie a kraj dość sporych rozmiarów – kierowcy często zatrzymują się z ciekawości i podwożą, zapraszając także czasami na kawę lub obiad. Z drugiej strony przy takiej ilości samochodów na drogach istnieje ryzyko utknięcia gdzieś na dłużej, szczególnie na północy. Sami Finowie z autostopu nie korzystają i jest to dla nich raczej ciekawostka.

Wspólne przejazdy

Nie jest im za to obca idea ridesharingu, czyli dzielenia się wolnymi miejscami w samochodzie w zamian za dołożenie się do kosztów paliwa. Funkcjonuje serwis www.kimppa.net. To prawda, wykonanie przypomina minioną już epokę cyfryzacji, ale patrząc na daty, wszystko wskazuje na to, że serwis funkcjonuje. Jeśli ktoś spróbuje, proszę o info!

Kajakiem po pojezierzu fińskim!

Mój Gumotex na finiszu podróży przez fińskie pojezierze

Pisząc o transporcie w Finlandii nie mogę oczywiście pominąć opcji przemierzenia jej wodą, najlepiej kajakiem. Zdecydowanie rekomenduję zakup własnego kajaka pneumatycznego i podróżowanie za jego pomocą. Jaki kajak pneumatyczny wybrać i dlaczego pisałem w tym artykule. Chcąc podróżować kajakiem po Finlandii 2 tygodnie wystarczy dołożyć kilkaset złotych do tego, co trzeba by zapłacić za wypożyczenie kajaka, by móc kupić swój sprzęt wraz z potrzebnymi akcesoriami. Wiadomo – dochodzą jeszcze koszty jego transportu (jeśli lecimy samolotem), ale uwierzcie, warto.

Bilety na komunikację miejską w Helsinkach

Cena biletu jedno przejazdowego wynosi od 2,90 € do 3,20 € i różni się w zależności od sposobu, w jaki go nabędziemy.

Bilety nocne kosztują 5 €.

Można kupić bilety 1-7 dniowe. Po następujących cenach

i Turku

Bilet jednorazowy 3 €

Bilet nocny 4 €

Bilet 24h 7,50 €

Naprawdę piękną stronę ma zarząd transportu miejskiego w Turku.

Uwaga! W komunikacji publicznej dzieci również mają zniżki, lecz wiek, który do nich uprawnia, może różnić się w zależności od miasta. W Helsinkach będzie to max. 16 lat, ale w Turku już rok mniej.

Uwaga2! Taryfa nocna również obowiązywać będzie w innych godzinach w różnych miastach. W Turku na nocnych biletach jeździmy od 23 do 4, a w Helsinkach od 2 do 4.30.

Samochodem po Finlandii

Dobra wiadomość: wszystkie drogi są darmowe

Nie tak wcale zła wiadomość: cena benzyny wynosi 1,42 € za litr

Kiepska wiadomość: brak stacji LPG

Mandaty w Finlandii

Brak zapiętych pasów – 30€

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy – 50€

Przekroczenie prędkości – <115€

Nieprzepisowe parkowanie – 40€

Gdzie tanio nocować w Finlandii?

Znakomita informacja dla lubujących się w nocowaniu na dziko: fińskie prawo pozwala na rozbijanie się wszędzie, byle namiot był rozbity przynajmniej 100 metrów od czyjejś nieruchomości. Wiec jeśli akurat w danym miejscu nie ma zakazu biwakowania, a w okolicy brak jakichkolwiek domów – jak najbardziej można obozować.

Finlandia ma także znakomitą sieć darmowych obozowisk, wiat oraz domków, które stwarzają idealne warunki do spędzania nocy na łonie natury. A z tej ta piękna kraina niewątpliwie słynie. Więc jeśli chcemy jak najtaniej – to z namiotem, bądź wplatając w swoją podróż noclegi w miejscach z mapy. Na wszelki wypadek przypominam koronną zasadę – każde z miejsc pozostawiajmy w zastanym stanie!

Ognisko, herbata, lektura. Klasyczny wieczorny tryptyk

Pola kempingowe

Ale jeśli chcecie podróżować z namiotem, lecz wciąż mieć dostęp do bieżącej wody i elektryczności, możecie podążać szlakiem pól namiotowych.

Camping.fi – kilkaset pól namiotowych w całym kraju. Zniżki dla posiadaczy karty CKE.

Wizyta w Finlandii daje także niepowtarzalną możliwość skorzystania z namiotu-sauny. Takie cudo możecie kupić (a może nawet i pożyczyć) w jednym z ponad 100 punktów w całym kraju. Zajmuje się tym m.in. Finn-Savotta.

Płatne domki i chatki

Poza szukaniem najtańszych noclegów za pośrednictwem popularnych serwisów rezerwacyjnych można skorzystać z palety witryn dedykowanych tylko i wyłącznie Finlandii. Za ich pośrednictwem znajdziemy noclegi w interesującym nas przedziale cenowym. Co, więcej będą to często noclegi w charakterystycznych dla fińskiego krajobrazu obiektach.

Archipelago Booking – serwis oferujący noclegi w drewnianych chatkach. Można sortować obiekty m.in. po lokalizacji, czy liczbie dostępnych miejsc. Bardzo ciekawa oferta dla rodzin i niewielkich grup znajomych.

Finland Cottage Rentals – Styl domków w każdym regionie różni się od innych. Jasne i przejrzyste zasady funkcjonowania.

Będą to najczęściej obiekty na łonie natury. Jeśli natomiast szukacie czegoś w mieście zajrzyjcie na Hostellit – to fiński agregat hostelowy.

Nocleg w Kuopio. Schronisko w drewnianym budynku szkoły z początku XX wieku

Tanie noclegi w Helsinkach

Ceny w stolicy są niestety dużo wyższe niż w innych miastach. Znaleźć niedrogi, acz komfortowy hostel może pomóc serwis Helsinki Bed&Breakfast.

Jak dobrze i tanio zjeść w Finlandii?

Ceny produktów spożywczych i posiłków w restauracjach różnią się od polskich na niekorzyść. Gratką dla lubiących spędzać czas na łonie natury będą bardzo proste zasady wędkowania i niskie opłaty za pozwolenia. Pod górkę będzie natomiast piwoszom.

Łowienie ryb

Wędkowanie w Finlandii jest bardzo przyjemne i mało co sprawi taką przyjemność jak przyrządzanie na bezludnej wyspie własnoręcznie złapanej ryby. Żeby zacząć łowić wystarczy wiedzieć kilka rzeczy:

 • Łowienie na spławik jedną wędką jest darmowe – nie potrzebne jest żadne pozwolenie
 • Podstawowe pozwolenie na łownie ryb w jeziorach kosztuje 39 € za rok, 12 € za tydzień, 5 € za dzień
 • Pozwolenie można kupić online, bądź w R-Kiosku. Wystarczy podać swoje podstawowe dane
 • Jeśli chcecie czegoś więcej, niż zwykłego połowu na spinning w jeziorze i zastanawiacie się czy nie powinniście uiścić dodatkowych opłat zajrzyjcie na stronę Fishing licences. W bardzo prosty sposób są wyjaśnione najróżniejsze przypadki i wędkarzy potrzeby.
 • Wędkę można zabrać z Polski (koszt podstawowego sprzętu z zestawem przynęt <300 zł), albo kupić na miejscu. Można je dostać nawet na stacjach benzynowych. Cenowo wychodzi bardzo podobnie

Ile kosztują fińskie restauracje?

Stołowanie się w fińskich knajpach nie należy do najtańszych, lecz jeśli ktoś podróżuje po krajach Europy Zachodniej podobne ceny nie powinny mu być obce. Ciekawy posiłek w nie najgorszej restauracji kosztować będzie od 12 € w górę. Gdzieś coś na pewno da się znaleźć taniej, wiem, wiem, ale jeśli szkoda nam czasu na robienie kółek po mieście, by zaoszczędzić 2-3 € trzeba założyć wydatek rzędu 12 € – 17 € za obiad bądź kolację.
Ukradkiem przemycam informację, że furorę na Waszych podniebieniach zrobić mogą sielawy z masłem i ziemniaczanym puree. Fińska specjalność.

Sielawy z puree i dużą dozą masła. Ulubiony przysmak kajakajrzy!

A fast foody?

Istnieją. Hot-dogi w sklepach spożywczych, na dworcach to żadna nowość. Parówka w bułce kosztuje ok. 3-4 €. Fanom sieciowych burgerowi polecam Hessburgera. Do 10 € kosztuje bułka z kotletem w zestawie z gazowanym napojem i frytkami. W większych miastach nie brakuje także azjatyckich restauracji, których ceny są nieco niższe niż standardowych knajp.

Pizza po fińsku

Ceny produktów spożywczych w sklepach w Finlandii

Tanie zakupy zrobimy w sklepach Lidl, Sale, Alepa i K-Mart.

 • 1,5l wody – 1 €
 • Chleb 2 €
 • Czekolada – 2 €
 • 100g zółtego sera – 0,6 €
 • 1kg pomidorów -2,5 €
 • Puszka piwa 0,5 – 2 €
 • Paczka kiełbasek na grilla 2-4 €

Oprócz typowych supermarketów, w Finlandii zakupy można zrobić także na halach targowych, tzw. kauppahalli.

Uwaga! Produkty w fińskich supermarketach, zaraz przed końcem terminu ważności, bywają przecenione nawet o 70%

Uwaga2! Jeśli coś jest w fińskim sklepie przecenione, to tak jest w rzeczywistości i cena jest rzeczywiście niższa od regularnej.

Uwaga3! Alkohol powyżej 2,8% jest sprzedawany tylko do godziny 21.

Uwaga4! Fińskie piwo nie jest zbyt smaczne, ale mają jedną markę z własnym prezydentem na etykiecie!

Przydatne aplikacje

Transport: Transport miejski i publiczny

Znajdziecie tu aplikacje ułatwiające korzystanie z transportu publicznego w fińskich miastach. Pomogą rozeznać się w kosztach, dają możliwość zakupu biletu, przypomną historię naszych podróży, są nośnikiem informacji o obecnych zasadach podróżowania transportem publicznym.

Język: 6000 słów po fińsku

Pomoże zrozumieć podstawowe zwroty, z którymi spotkamy się nieuchronnie.

Mapa: plany miast

Z zaznaczonymi punktami usługowymi i lokalami gastronomicznymi

Pogoda: Prognoza dla całej Finlandii

Serwis pogodowy fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Koszty mojej podróży

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Koszty mojej 16-dniowej podróży kajakiem przez pojezierze fińskie prezentują się następująco (na osobę)

Transport

Loty Gdańsk – Turku – 258 zł w dwie strony

Bagaż rejestrowany 32 kg 416 zł w dwie strony

Pociąg Warszawa – Gdańsk 110 zł w dwie strony

Autobusy w Finlandii – 100 zł

Kupno kajaka z osprzętem – 3000 zł

Noclegi

1 nocleg w Kuopio – 55 zł

1 nocleg w Gdańsku przed wylotem 60 zł

Pozostałe noclegi – darmowe

Jedzenie – 400 zł na osobę

Pozwolenie na wędkowanie – 100 zł

Inne koszty (pamiątki, komunikacja miejska) – 100 zł

Sumarycznie wychodzi 4300 zł. Wydaje się, że to całkiem niemało, ale zwróćcie uwagę, że 3/4 kosztów całego wyjazdu stanowi zakup kajaka. Czy można wliczać go w koszty podróży? Uważam, że nie. Po pierwsze: własny kajak umożliwił mi darmowe poruszanie się po Finlandii i pozwolił zrealizować podróż w stylu, jakiego nie zagwarantowałby mi nawet kajak wypożyczony. Po drugie: jestem przekonany, że posłuży mi jeszcze niejednokrotnie. Już powolutku zaczynam myśleć o przyszłorocznych spływach. Traktuje więc jego zakup jako inwestycję, nie jako integralny koszt podróży po Finlandii. Odejmując kwotę za kajak koszt 16-dniowej podróży po fińskim pojezierzu oscyluje w okolicach 1500 zł. Jak na kraj, który jest drogi to całkiem przyzwoita kwota. Tym bardziej, że wyjazd nie nosił znamion zaciskania pasa – byle by tylko pojechać i przetrwać, a był zaprojektowany tak, by móc rozsmakować w fińskich zaletach jak najbardziej dosadnie. I to się zdecydowanie udało.


Masz pytania? Chcesz coś dodać? Śmiało : )

Przeczytaj następny tekst

Dołącz do dyskusji! 7 komentarzy

 • Martyna pisze:

  Dzięki za mega pomocny i szczegółowy wpis! A czy korzystając z Interrail Finland , gdy mam pociąg o 23 i jestem na miejscu praktycznie następnego dnia o 11 to zalicza się to jako 1 dzień podróżny, czy może 2? I czy można z tego również korzystać jadąc do St. Petersburga, czy raczej to niemożliwe ze względu na 2 państwa?

 • Anna pisze:

  A jak przewiozles kajak do Polski? Bo tylko tej informacji mi brakuje. Chyba, ze przegapilam 🙂

 • Dzięki za te zestawienie! Bardzo pomocne. Własnie organizuje swoją wycieczkę rowerową przez Laponie fińską. Lot do Turku, potem onnibus do Oulu i tam start rowerem najpierw Oulanka PN. Pozdrawiam i cieszę się na tę przygodę przez jeszcze nie znaną mi Finlandię.

 • MariaDrong pisze:

  Wydaje mi się, że najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem jest autobus. Obecnie podróżuję autobusem, jest to bardzo wygodne, można zarezerwować bilety na https://busfor.pl/ lub innej stronie internetowej, czasami można znaleźć dobrą ofertę na tej lub innej stronie i opłacalnie. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze niż podróżowanie autostopem.

 • austour pisze:

  W Finlandii wprawdzie nie byłem, ale w Norwegii stop wygląda mniej więcej tak: złapać relatywnie bardzo łatwo i każdy napotkany Norweg powie Ci (oczywiście po angielsku;), że u nich to skrajnie niepopularna forma podróżowania i że nikt tego robi:) I faktycznie zdarzają się kawy, obiady a nawet propozycje noclegów 'bo przecież już późno’:) Ogólnie, jeśli ktoś ma obawy co do podróżowania autostopem to kraje północy wydają się być dobrym miejscem, żeby je rozwiać:) Pozdrawiam!

Miejsce na Twój komentarz

*