Spis treści
Czym są spotkania Kontynenty?
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji dowiedzieć się czym są Kontynenty – to spotkania z podróżnikami, reporterami, dokumentalistami i fotografami, które wraz z Danielem Kornasem i Pawłem Hadrianem tworzymy w Lublinie od 2013 roku. Od przeszło trzech lat związani jesteśmy z Centrum Spotkania Kultur, najważniejszym ośrodkiem kultury we wschodniej Polsce. Kontynenty odbywają się własnie w CSK.
Kontynenty składają się z dwóch modułów. Pierwszym są comiesięczne spotkania, na których występują osoby opowiadające o najciekawszych projektach podróżniczych i reporterskich. Do tej pory odbyły się 34. spotkania z cyklu Kontynenty – spotkaj podróżników, na których wystąpiło ponad 70 osób.
Druga strona Kontynentów to Festiwal Podróży i Reportażu, czyli największe w woj. lubelskim wydarzenie związane z podróżami, łączące świat polskich i zagranicznych podróżników.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w czerwcu 2016. Dzięki temu wydarzeniu po raz pierwszy w Polsce z wystąpieniami na festiwalu podróżniczym pojawili się zagraniczni pisarze znani na całym świecie. Naszymi gośćmi byli m.in. Paul Theroux i Hugh Thomson. Jeśli chcielibyście w skrócie zobaczyć jak wyglądał pierwszy, zorganizowany w Centrum Spotkania Kultur Festiwal zapraszam do obejrzenia skrótowej galerii zdjęć.
Program Festiwalu Kontynenty 2017
Kontynuujemy łączenie polskiego świata podróży ze środowiskiem międzynarodowym. Przyjadą do nas Berta Tilmantaite, litewska dziennikarka multimedialna, oraz Christian Bobst, Szwajcar, fotograf nagrpdzony w konkursie World Press Photo¹. Oboje wystąpią z tematami znanymi w Polsce bardzo pobieżnie. Niebagatelnym doświadczeniem będzie także spotkanie ze sposobem, w jakim o projektach podróżniczych i reporterskich opowiada się w innych krajach. Zresztą, w tym kontekście nie bez znaczenia pozostaje wizyta Moniki Bułaj, na co dzień mieszkającej w Trieście, która nie tylko publikuje w wielu tytułach o zasięgu międzynarodowym, ale także bierze udział w spotkaniach i przygotowuje wystawy na całym świecie.
Obok Moniki Bułaj w gronie polskich gości znajdziecie postacie znane chyba wszystkim interesującym się reportażem i podróżami. Festiwal swoją jeszcze ciepłą opowieścią o przejściu szlaku Pacific Crest Trail otworzy Kamila Kielar. Stany Zjednoczone, samotna, kobieca wędrówka, masa intrygujących historii i niepowtarzalnych krajobrazów.
Jak wygląda 9-letni rejs dookoła świata z 6-letnią córką i 7-miesięcznym synem? Takie pytanie zadaje sobie raczej mało kto, bo raczej ciężko znaleźć powód, by się nad tym zastanawiać. W tym momencie zachęcam, by to zrobić. A później przyjść na Kontynenty i skonfrontować swoje przypuszczenia z opowieścią Kazimierza Ludwińskiego.
Na Festiwalu pojawi się także znany i lubiany Robert Makłowicz. Jednak nie o kuchni i przepisach będzie opowiadał. Chcemy, by pokazał się z nieco innej strony i poruszył jeden ze swoich cichych koników – zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią.
Na koniec najmocniejszy akcent reporterski. Nie w formie rozmowy, nie w formie wykładu, a w formie multimedialno-literackiego show. O tym co Polaków i Czechów łączy, co dzieli opowiadać będzie nie kto inny jak Mariusz Szczygieł.
Sobotę zakończy impreza pt. „Brzmienie Kontynentów”, na której repertuar do pląsów zaprezentują Baczyński i Weber.
W niedzielę część warsztatowo-artystyczna
Wybraliśmy trzy filmy z wiodącym motywem podróży. Ale takie, które pokażą Wam omawiane historie w bardzo osobliwy sposób. Po każdym seansie, bądźcie pewni, z festiwalowego kina wyjdziecie solidnie zainspirowani. A i nie raz się pewnie uśmiechniecie.
Dla posiadaczy biletów przez cały czas trwania Festiwalu dostępna będzie wystawa fotografii Europy Wschodniej Eastreet 4. W niedziele nastąpi kulminacja: o jej szczegółach i tajemnicach opowie sam pomysłodawca projektu i dyrektor wystawy, Tomasz Kulbowski. Szczególnie polecam tym, którzy zdjęcia oglądają głównie w internecie.
Warsztaty. To dla nas niesłychanie ważne, żeby Festiwal miał także wyraźnie zaznaczoną część praktyczną i pozwalał chętnym na poprawianie swoich umiejętności oraz dawał szansę na przełamywanie lęków i stereotypów związanych z podróżowaniem. Ola i Paweł Wysoccy odczarują podróżowanie z dziećmi, Jakub Rybicki pomoże przygotować rower jak i siebie samego nawet na warunki zimowej Syberii, Michał Siarek wyjaśni jak pracować ze swoimi zdjęciami w profesjonalny sposób.
Piątek dla dzieciaków
Tegoroczną edycję wzbogacamy także o spotkania dla dzieci w ramach wydarzenia Kontynenty KIDS. Przez cały piątkowy poranek i wczesne popołudnie najmłodsi posłuchają jak wygląda życie dzieci na świecie. To wszystko będzie możliwe dzięki Zdzichowi Rabendzie i Annie Jaklewicz.
Całość prezentuje się tak. Na rewersach kafli znajdziecie szczegółowe informacje o każdym z wydarzeń.
Spotkania / sobota 18.11
Pacific Crest Trail
Rok Lodu i Ognia
godz. 12:00
5 miesięcy samotniej wędrówki. 4300 km. 3 amerykańskie stany. 18x Mt. Everest. Historia przejścia szlaku Pacific Crest Trail. Czytaj więcej
godz. 17:30
Opowieść o Bajau Laut. Morskich cyganach. Indonezja, Malezja, Papua-Nowa Gwinea. Wyspy Salomona. Czytaj więcej
godz. 13:00
9 lat rejsu dookoła świata. Ojciec, 6-letnia córka, 7-miesięczny syn. Czytaj więcej
godz. 18:30
Najpopularniejszy sport Senegalu. Milionowe kontakty. Od maluchów po babcie. Zapasy. Czytaj więcej
godz. 14:00
Samotna podróż po ziemi Afgańczyków. Na piechotę i ciężarówką. Konno, jakiem i osiołkiem. Czytaj więcej
moja laska nebeska
godz. 19:30
Multimedialno-literackie SHOW Mariusza Szczygła o kulturze czeskiej. Czytaj więcej
Europy Wschodniej
i Europy Środkowo-Wschodniej
godz. 16:30
Czym tak właściwie jest Europa Środkowa, a czym Wschodnia? Gdzie szukać ich definicji? Czytaj więcej
godz. 22:00
Zagrają dla Was Weber i Baczyński. Co zagrają? Czytaj więcej
Wydarzenia specjalne Festiwalu Kontynenty / niedziela 19.11
Jak pracować ze swoimi zdjęciami?
godz. 10:00
Dowiedź się na czym polega edycja zdjęć i jak ją wykonywać profesjonalnie. Czytaj więcej
godz. 12:00
Ciekawy portret tego, w jaki sposób postęp gospodarczy i kulturalny zmienia tradycyjne społeczeństwa i kultury. Bhutan.
godz. 10:00
Czy rzeczywiście młodzi rodzice są skazani na długie lata podróżniczej abstynencji? Czytaj więcej
godz. 14:30
Reżyser przekracza Zatokę Perską, aby towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do ważnych zawodów na pustyni w Katarze. Czytaj więcej
godz. 13:00
Jak przygotować podróż rowerową na każdą okoliczność? Czytaj więcej
godz. 16:30
Fikuśna ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie. Czytaj więcej
godz. 15:30
Po wystawie oprowadzi Tomasz Kulbowski, pomysłodawca projektu i jej dyrektor. Czytaj więcej
Czekamy na start z niecierpliwością. To dla nas najważniejsze wydarzenie w skali całego roku. Będzie nam szalenie miło, jeśli i Wy dołączycie.
Jeśli chcecie kupić bilet na Festiwal albo na warsztaty możecie to zrobić tutaj:
BILETY
Zostało kilkadziesiąt sztuk.
Dołączajcie też na Fejsie: Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty Wrzucamy tu na bieżąco wszystkie istotne ogłoszenia dotyczące Festiwalu. Do wydarzenia dołączyło już prawie 1100 osób.
Wszystkie pozostałe informacje znajdziecie na stronie Festiwalu festiwalkontynenty.pl
Do zobaczenia!
¹ dla osób nieznających języka angielskiego dostępne będzie darmowe tłumaczenie symultaniczne.