amsterdam
Autor:

Jakub Mikrut

Miejsce:

Warszawa – Amsterdam – Paryż – Bruksela (+Brugia) – Warszawa

Czas podróży:

11.02 – 16.02.2013

Liczba przebytych Km:

3300

Ilość osób:

2

Koszy na osobę w zł:

600 zł. Większość pochłonął transport (ponad 400zł), ale także na nim najprościej zaoszczędzić. A przy planowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem (1,5 – 2 miesiące wcześniej) koszty można redukować do śmiesznych kwot.

Środki transportu:

samochód, samolot, kolej

Jak tanio się przemieszczać? Jak tanio dotrzeć?

Jak dotrzeć?
11-12.02 Nocny pociąg Warszawa – Amsterdam 40,5€
Wbrew pozorom samolot nie jest jedyną budżetową opcją. Do Amsterdamu z Warszawy (przez Kutno i Poznań) kursuje codziennie pociąg Jan Kiepura. Ceny biletów zaczynają się od 29€ (pózniej 39 i 49). Bilety można zakupić w kasach PKP. Ale ich pula jest ograniczona. Co zrobić, gdy pani w okienku stwierdzi, że najtańszy bilet kosztuje ponad 100€? Wówczas należy udać się na stronę kolei niemieckich, która oferuje także swoją pulę tanich biletów. Wówczas Należy jednak doliczyć 3€ za przesyłkę. Bilety kupiliśmy tuż przed Sylwestrem.

A co dalej?

Możemy zbankrutować kupując bilety na pociągi… albo skorzystać z przejazdów Megabusem. Oszczędzamy także na kosztach noclegów.

13-14.02 Nocny przejazd Amsterdam – Paryż. 5,25 funta na osobę (przy rezerwacji na 2 osoby)
15-16.02 Nocny przejazd Paryż – Bruksela. 5,25 funta.
Bilety kupiliśmy miesiąc przed. Dostępność biletów za 5Ł jest dobra, czatując na otwarcie systemów rezerwacji można trafić na okazje nawet po 1Ł (+0,5Ł za rezerwację)

Przejazdy z Brukseli do Brugii wyniosły 12€. W jaki sposób? Otóż koleje belgijskie oferują dla osób poniżej 26 roku życia bilety za 6€, w dowolne miejsce w kraju na dowolny kursujący danego dnia pociąg. Wystarczy zakupić je przez internet. Proste, wygodne i elastyczne. Pociągi szybkie i wygodne. Osoby powyżej 26 lat mogą korzystać z ofert weekendowych.

Powrót do Polski?
Dojazd na lotnisko w Charleroi – pociąg + autobus – 11/12€.
Bilet lotniczy Charleroi – Warszawa Chopin – 6zł (obecnie realnie można upolować okazje z Polski za 39zł)

Amsterdam i Brukselę z powodzeniem można zwiedzać na piechotę, czego raczej nie można powiedzieć o Paryżu. Najlepsze możliwe opcje – karnet dziesięcioprzejazdowy lub bilet weekendowy. Ten pierwszy kosztował 13,7€.

Noclegi (Gdzie tanio spać?)

Sposób na niskie koszty noclegów jest kilka. I wcale nie muszą ograniczać się do couchsurfingu.

 • W hotelach często trafiają się promocje, zwłaszcza poza sezonem i poza centrami miast. Dwuosobowy pokój w Amsterdamie wyniósł nas 26 €.
 • Nocne przejazdy, raz na jakiś czas, zdecydowanie redukują budżet.
 • Couchsurfing. Choć nie zawsze działa i nie wszędzie.
Co warto zjeść? (Regionalne potrawy i ich ceny)

Nie da się ukryć, że usługi gastronomiczne w tej części Europy są drogie. Jednak w Brukseli za niewielkie pieniądze można znaleźć gofry oraz frytki, uchodzące za specjalność regionalną.

Cenne wskazówki dotyczące odwiedzanego miejsca:

Amsterdam:

 • Centrum miasta jest zwarte i można zwiedzać ja na piechotę. Warto mieć to na uwadze, planując wybór miejsca noclegu i zakup biletu komunikacji miejskiej.
 • Ponownie otwarte zostały Muzeum Van Gogha oraz Rijksmuseum. Ceny nie są niskie ale dla miłośników sztuki pozycja obowiązkowa.

Paryż:

 • Niestety, choć sam Paryż jest mniejszy od Krakowa, nie sposób zwiedzać go na piechotę, dlatego metro będzie niezastąpione. Na szczęście w ramach jednego biletu można dostać się z jednego końca miasta na drugi (ważne są 1,5h)
 • W przypadku najbardziej znanych obiektów (np. Katedra Notre Dame) zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie z samego rana. Inni turyści dopiero wstają (godzina 8:30), a my możemy cieszyć się kontemplacją najsłynniejszych dzieł architektury w ciszy i odosobnieniu.
 • Wstęp do większości obiektów i muzeów (m.in. Luwr) dla osób poniżej 26. roku życia jest BEZPŁATNY!
 • Panorama Paryża z Wieży Eiffla? Lepiej wjechać na Tour Montparnasse. Dla studentów z ISIC cena jest znacznie niższa (8€), a wrażenia o wiele milsze – w końcu można zobaczyć panoramę miasta z Wieżą Eiffa! 😉 Najlepiej wjeżdżać tuż przed zachodem Słońca i obserwować zmieniający się spektakl barw.

Bruksela:

 • Tutaj również samo centrum jest dosyć niewielkie. Bez komunikacji miejskiej nie obędzie się jednak, jeśli chcemy zobaczyć Atomium.

Brugia:

 • Stare miasto położone jest niedaleko dworca kolejowego. Sama Brugia stanowi idealny cel całodniowej wycieczki z Brukseli ze względu na swój spokojny charakter, niską zabudowę i obecność licznych kanałów.
Opis:

Przeglądając paragony z różnych wyjazdów można odnieść wrażenie, że aby podróżować naprawdę tanio, należy dysponować masą wolnego czasu i koniecznie wyjechać poza Europę. Tym paragonem chciałbym udowodnić, że niski budżet wcale nie musi być przeszkodą także przy organizowaniu wyjazdów po Europie. Owszem, istnieje autostop który pozwala się przemieszczać za jeden uśmiech, ale nie każdy znajdzie w sobie tyle odwagi by wyruszyć w taką podróż, a ponadto, jeśli goni nas czas, trudno pogodzić planowanie wyjazdu z nieprzewidywalnością takiego środka transportu.

Dlatego ten paragon przyda się osobom, których budżet nie jest imponujący oraz planują swój pierwszy wyjazd, albo zwyczajnie obawiają się podróży bez szczegółowego planu. Mam nadzieję, że będzie także inspiracją do planowania tanich podróży po Europie, która wcale nie jest nudna i również zaskakuje. A wystarczy wyjść niemal „za miedzę” 😉

Dla mnie ten wyjazd był doskonałą okazją na oderwanie się od akademickiej rzeczywistości oraz wprowadzenie odrobiny kolorytu w środku zimy.

brugia

paryz2

[fb-like]